www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Pedale Behringer


tudoranu
 Share

Recommended Posts

Salutare !! am si eu o intrebare poate ma lamureste cineva.A folosit cineva pedalele de chitara marca Behringer? daca da cum suna? isi fac treaba ? sau sfert de pret fata de Boss inseamna si sfert de calitate.10x

 

mentionez ,pt cine nu stie, ca pretul unei pedale este in jur de 900 de mii lei

Link to comment
Share on other sites

Am incercat si eu sa elucidez misterul...

 

http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=1729&hl=

 

sunt cateva demo-uri pe http://www.behringer.com/04_ultranet/toolz.cfm?lang=ENG ->stompboxes ... mie nu mi-a placut deloc ce am auzit acolo...

Am vrut sa-mi iau un tremolo si m-am spart de ras.Nu suna nici la 0,005 la suta din Boss,daca de Boss vorbim,iar Boss nu prea e in topul meu,oricat de bine ar suna unele efecte,"tratamentul"pe care il aplica sunetului este invaziv

Link to comment
Share on other sites

Behringer este o firma nemteasca , dar nemteste o tin mai ales la "economia" pieselor componente de calitate mai slabuta..

Cam tot ce fac sunt "GENERATOARE DE ZGOMOT" , dar fiind ieftine, pentru scena mai merge , cumva , dar daca te preia sonorizatorul il cam apuca pandaliile.

 

Bineinteles ca ar trebui sa coste cam jumate de pret fata de cu cat se vand.

 

Eu in afara de fasait nu am observat alte probleme , deci de calitate de "studio" nici vorba.

 

Am reparat un mixer pe care scria "VERY LOW NOISE" si fasaia de ziceai ca-i Crivatzul .

 

Boss e ceva mai bunicel , totusi .

 

Am cumparat un compressor de bass cu 1Mil Lei vechi si o Pedala de volum cu !,2 Mil Lei Vechi in afara de fasait nici o problema , hehe.Live merge dar pentru inregistrari doar unele "setari" functioneaza binisor.

 

Am cantat si pe un procesor dar era setat si nu m-am bagat sa-l testez caci nu ma interesat, nu avea zgomot era OK . Probabil noise gate-ul era setat sa taie zgomotul propriu.

 

Cu sample-uri nu faci nimica , nu stii cum raspunde chitara prin efect , nu stii daca poti sa si canti , daca se poate canta comod sau te "mananca" gate-ul si compresorul de proasta calitate si folosit ca sa mascheze zgomotul propriu. Sa nu vorbim de faptul ca cine garanteaza cu ce sunt inregistrate sample-urile ?

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Guest GRAPHOS ENCRENOIR

eu am o pedala overdrive distortion, bheringer, si suna bine daca facem abstractie de fasaitul de care vb si ceilalti, si care se aude suparator, dar cum eu mai mult fac galagie, ha ha........... :):):)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Guest alex90s

eu am un distors dm100 si un chorus uc100 de la behringer ... chorusul suna chiar ok, la distors se pierde din semnal putin, dar in rest nu pot sa zic ca nu sunt multumit ... oricum, sunetul e peste pretul la care se vinde :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.