www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Preamplificator Sau Di Box


Guest funeralofyourmata

Recommended Posts

Guest funeralofyourmata

ce este mai bun pentru o chitara conectata la pc? un Preamplificator sau un DI Box?

Link to comment
Share on other sites

În stația de autobuz?

 

Uite care-i treaba cu DI-ul: DI-ul e pentru adaptare de impedanțã atunci când intri în mixer. Mixerul are preamplificatoare, cu intrare de impedanțã joasã (are de obicei ºi pt. nivel de linie dar nu ne preocupã). De obicei DI-ul mai face ºi semnalul balansat dar nici asta nu e relevant pt. prima întrebare.

Anyway, ideea e cã plãcile de sunet "normale" nu au preamplificator. Au intrarea de microfon special conceputã pentru electreturi, cu preamplificatoare ieftine ºi intrare de impedanțã joasã de care n-are sens sã ne atingem.

În concluzie, dacã vrei sã intri cu chitara într-o placã de sunet cu intrare de linie îți trebuie teoretic ambele. Din fericire toate preamplificatoarele pe care mi le pot imagina îndeplinesc ºi rolul de DI box, deci le poți bãga direct în PC sau în mixer sau în "stație" for that matter, i.e. în orice are intrare de linie.

Link to comment
Share on other sites

Guest funeralofyourmata

deci pentru un rezultat bun imi trbuie un preamplificator un mixer si o placa de sunet buna?

Link to comment
Share on other sites

ce este mai bun pentru o chitara conectata la pc? un Preamplificator sau un DI Box?

".......A DI unit, DI box, Direct Box, Direct Input, Direct Injection or simply DI is an electronic device that connects a high impedance, line level, unbalanced output signal to a low impedance mic level balanced input, usually via XLR connector....."

 

http://en.wikipedia.org/wiki/DI_unit

 

Deci asa ceva nu ai la PC sau la placi de sunet "normale" ,nu ai "balanced input" .

Dac ai un mixer intr-un studio cu XLR as a previi probleme de zgomot se foloseste ,sau pe scena unde de la statie se ia semnal de pe iesire "direct" si nu se foloseste microfon semnalul se duce la mixer printr-un cablu "balansat" plus eventual si izolatie galvanica ....(groud switch ..)

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Guest mibu

un DI box tocmai asta face - izoleaza galvanic intrarea de iesire!!! (poate fi balansat sau nebalansat)

Link to comment
Share on other sites

Guest funeralofyourmata

hmm..totusi si cu preamplificator si cu placa m-audio 24/96 se aude un barait..oare daca scot din calculator intr-un combo voi avea rezultate mai bune? :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Metalzone91

Salut. Ca sa nu mai fac un thread separat am sa scriu si eu aici. Mi-am luat chitara si vreau sa o conectez la PC . Din cate am inteles, pedalele au preamplificator in ele nu ? Daca este asa, recomandati o pedala in locul unui DI BOX pt conectarea la PC ? Se va auzi mai bine decat fara ?

 

 

LE : Ma gandeam la asa ceva http://guitarshop.ro/produs.php?pid=755 , http://www.esound.ro/Behringer--TO100-Tube...nger,p-669.html sau ceva asemanator ( Pretul sa fie pana in 150 ron si de preferat ceva cu distort in caz ca aveti o oferta sau un sfat )

Edited by Metalzone91
Link to comment
Share on other sites

Salut. Ca sa nu mai fac un thread separat am sa scriu si eu aici. Mi-am luat chitara si vreau sa o conectez la PC . Din cate am inteles, pedalele au preamplificator in ele nu ? Daca este asa, recomandati o pedala in locul unui DI BOX pt conectarea la PC ? Se va auzi mai bine decat fara ?

 

 

LE : Ma gandeam la asa ceva http://guitarshop.ro/produs.php?pid=755 , http://www.esound.ro/Behringer--TO100-Tube...nger,p-669.html sau ceva asemanator ( Pretul sa fie pana in 150 ron si de preferat ceva cu distort in caz ca aveti o oferta sau un sfat )

 

Sfatul meu e sa nu te complici cu Digitechul ala, e foarte :) ;

Daca vrei ceva cu distors cauta un Vox amplug (metal sau lead judecand dupa nume :lol: ).

Se poate conecta direct la line in sau Hi-Fi fara probleme (se potriveste chiar si in efect loop de la un amp sau un procesor care are asa ceva, realizand astfel un fel de "metoda celor 4 cabluri").

 

dezavantajul e fragilitatea. dupa un an (poate un an jumate) potentiometrele sunt cam terminate dar cred ca se poate face ceva in privita asta :lol: .

Link to comment
Share on other sites

Guest Metalzone91
Sfatul meu e sa nu te complici cu Digitechul ala, e foarte :) ;

Daca vrei ceva cu distors cauta un Vox amplug (metal sau lead judecand dupa nume :lol: ).

Se poate conecta direct la line in sau Hi-Fi fara probleme (se potriveste chiar si in efect loop de la un amp sau un procesor care are asa ceva, realizand astfel un fel de "metoda celor 4 cabluri").

 

dezavantajul e fragilitatea. dupa un an (poate un an jumate) potentiometrele sunt cam terminate dar cred ca se poate face ceva in privita asta :lol: .

 

 

Pe mine nu ma interesa efectele care le baga digitechu :) . Ca ii dau bypass . Vreau sa il folosesc pe post de preamp pt inductanta doar. bag efecte din PC ulterior

Link to comment
Share on other sites

Salut. Ca sa nu mai fac un thread separat am sa scriu si eu aici. Mi-am luat chitara si vreau sa o conectez la PC . Din cate am inteles, pedalele au preamplificator in ele nu ? Daca este asa, recomandati o pedala in locul unui DI BOX pt conectarea la PC ? Se va auzi mai bine decat fara ?

 

 

LE : Ma gandeam la asa ceva http://guitarshop.ro/produs.php?pid=755 , http://www.esound.ro/Behringer--TO100-Tube...nger,p-669.html sau ceva asemanator ( Pretul sa fie pana in 150 ron si de preferat ceva cu distort in caz ca aveti o oferta sau un sfat )

 

In afara de preamplificator dedicat celelalte pedale nu au voie sa amplifice !

 

Adica amplificare ZERO ( 0dB) , ca sa poti lega si zece pedale in serie fara sa ajungi in "overdrive" ( supramodulare in amplitudine) .Daca fiecare pedala amplifica ajungi la un semnal prea mare ptr ultimele din "trenulet" si se distorsioneaza.

 

 

DI Box nu este preamplificator , citeste-mi postul anterior si vezi si pe link..

 

In imagine schema unui DI Box Activ cu circuite integrate cu posibilitati de alimentare cu baterii sau din "phantom power " din mixer .

 

Cele doua integrate ( amplificatoare operationale) nu amplifica doar adapteaza impedanta ,una din cele doua inverseaza faza .

Asa se realizeaza din semnalul asimetric fata de masa un semnal simetric fata de masa .Intrarea are impedanta de 20 KOhm sau 100 KOhm selectabil iesirea are impedanta mica ce se adapteaza la impedanta cablului .

 

Pentru a se folosi un asemenea DI Box este nevoie de intrare simetrica in mixer sau in placa de sunet .(XLR).

 

Inainte de schema efectiva de DI Box se poate cupla un preamplif aproape de "doza" in acest fel avem un raport semnal /zgomot mai bun decat daca amplificam dupa cablu.Ace

 

 

Ptr chitara ---> Placa de sunet "normala" cu Line- In ai nevoie de un "buffer preamplif" care sa adapteze eventual de la semnal mono la semnal pe doua canale ca sa apara sunetul pe amandoua canale stereo ( sa nu se auda in control chitara numai intr-o singura parte din cele doua canale de la stereo.( sau numai intr-o singura parte in casti ).

 

Pedalele ( unele ) au un buffer pe intrare ( 1M Ohm intrare si impedanta mica de iesire) de obicei sunt pedale care nu au true bypass astfel cand se comuta pe "dry" practic esti pe iesirea bufferului.Dar depinde de schema pedalei .

 

Sa mai discutat pe rgc.ro ...dati "search"

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

se potriveste chiar si in efect loop de la un amp sau un procesor care are asa ceva, realizand astfel un fel de "metoda celor 4 cabluri"

Mãi, nu mai pãcãliți copiii ºi nu mai bãgați efecte cu cabsim în amplificatoare de chitarã!

 

@Metalzone91: un preamplificator "curat" ºi ieftin care ar fi numai bun între chitarã ºi PC e PB100 de la Behringer.

Procesorul evident e mai scump dar îl poți folosi apoi în mai multe situații, cu sau fãrã PC. O pedalã sau Amplug-ul în schimb îți oferã un singur sound.

PS: inductanțã, impedanțã.

Link to comment
Share on other sites

Guest Metalzone91
Mãi, nu mai pãcãliți copiii ºi nu mai bãgați efecte cu cabsim în amplificatoare de chitarã!

 

@Metalzone91: un preamplificator "curat" ºi ieftin care ar fi numai bun între chitarã ºi PC e PB100 de la Behringer.

Procesorul evident e mai scump dar îl poți folosi apoi în mai multe situații, cu sau fãrã PC. O pedalã sau Amplug-ul în schimb îți oferã un singur sound.

PS: inductanțã, impedanțã.

 

si daca imi iau pb100 nu pot baga de exemplu efecte din guitar rig ulterior?

Link to comment
Share on other sites

Guest Metalzone91
Sigur cã poți.

Dar de exemplu dacã bagi în PC semnal deja distorsionat n-ai cum sã-l "cureți" ulterior.

 

Stiu asta. Dar daca iau o pedala cu distort si ii dau bypass nu e clean chitara ? Ca poate gasesc o pedala la care sa-mi placa cum suna :-?

Link to comment
Share on other sites

Ba da dar va funcționa doar ca buffer, nu ºi preamp. În funcție de chitarã ºi ce cânți s-ar putea sã fie suficient buffer-ul sau nu.

De asta ar fi mai util PB100 ãla.

ªi desigur e valabil doar pentru pedalele cu bypass gen Boss. Dacã au true bypass n-ai rezolvat nimic.

Pe mine unul mã surprinde numãrul redus de soluții comerciale de acest fel, de asta am ºi fãcut câteva unitãți pentru vânzare. Nu prea meritã efortul, though, cred c-am sã încerc ceva mai simplu, precum cel al lui Tillman.

Link to comment
Share on other sites

Pentru Line -in in placa de sunet ai nevoie de un formator de ton .

In functie de ce stil si maniera in care canti i-ti faci soundul ce trebuie sa reactioneze exact ca si un "amplificator cu tot cu difuzor".Acest lucru cere mult timp si studiu .daca va luati dupa prietenul cu aceiasi experienta dar cu multe pareri va costa multi bani degeaba.

 

Pana acum cele mai utile si ieftine ce am vazut sunt VOX amplug .

Iar cele construite de amatori Doctor Boogey ( Mesa clone).

 

De mentionat ca VOX "amplug" pana nu de mult era pe langa schemele de pe internet apoi s-a retras si a aparut versiunea comerciala .

 

Un incepator chiar si avansat nu are rost sa-si cumpere altceva ptr acasa sa inregistreze demo-uri sau studii .

Pana nu -si face o idee ce-i trebuie de fapt , si acest lucru tine cativa ani , intre timp invata sa si cante la chitara .

 

Faceti si voi "comanda" la de ex. @FiveseveN sa va costruiasca formator de ton ptr acasa .

 

Ca sa dau un exemplu negativ ...am cumparat ,am construit "N+N" distorsionatoare , nu-mi ieseau inregistrarile nici cum cu Korg Pandora si dai si cauta si dai si studiaza ce se intampla ....si am tot cosntruit , cumparat ...si ce credeti cu ce inregistrez acum si suna foate bine ...cu Korg Pandora ....buba era in conceptia mea de inregistrare si de postprocesare .

Cu toate ca nu-i un efect "cel mai cel " distorsul este surprinzator de bun ( cu partile negative cu tot ).

De-a lungul anilor nici eu nu am ascultat sau nu am stiut de cine sa ascult , si practic a avut dreptate un prieten american care mi-a zis ca nu are cum sa ma ajute eu trebuie sa-mi dau seama ce si cum .Sunt prea multi parametri ca sa poti da o simpla reteta.

Link to comment
Share on other sites

Guest funeralofyourmata

daca am chitara conectata printr-un preamplificator(in bypass) in pc si inca bazaie si sssasaie poate fi o problema cu pamantarea?eu unu stiu ca nu am pamantare in bloc

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.