www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Problema Procesor Korg


Guest Evil Uadafac
 Share

Recommended Posts

Guest Evil Uadafac

Am cumaparat acum ceva timp un procesor korg ax1500g de pe rgc care si-a facut datoria foarte bine pana acuma vreo saptamana. Cu volumul, gainu' , volumul din amplificator si tot ce se poate dat la maxim se aude incredibil de slab. :lol: Tunerul merge cum trebuie si metronomul se aude normal. Are ceva ani in spate si se vede si la pedale, unele din ele merg foarte greu, trebuie insistat mult cand apas pe ele.

Stie cineva cumva care ar putea fi cauza problemei cu sunetul ? Sau cineva care se pricepe sa repare procesoare in Iasi, let me know... :)

Link to comment
Share on other sites

Te sfatuiesc sa pui putin spirt pe mufe si sa verifici si mufele, sa le bagi d 5-6 ori in procesor asa repede, sa se curete, se poate sa fie si problema de contact la inputurile de la proc.De asemenea, acele switchuri mici din interior,se pot schimba,chiar cu unele mai bune daca gasesti, cum am facut eu aici:

 

http://forums.rgc.ro/index.php?act=attach&...st&id=63070

Edited by Razvan S.
Link to comment
Share on other sites

Guest Evil Uadafac

- nu cred ca e de la volum ca am intrat peste tot si am dat totul la maxim si toate efectele se aud asa clean, distors overdrive....canalul A, B nicio diferenta

 

-nici de la mufe nu cred ca e ca am incercat si cu stanga si cu dreapta si cu cea auxiliara cu jack mic + multe cabluri

 

-stiu ca switchurile se pot schimba tocmai de asta caut pe cineva care se pricepe ca demult vreau sa le inlocuiesc

Link to comment
Share on other sites

Guest Evil Uadafac

Am rezolvat problema cu volumuL! :lol: era intradevar din meniu da nu am putut intra ca nu merge un buton, a trebuit sa o deschid si sa apas cu o surubelnita :lol:)

 

Problema e sa inlocuiesc butoanele de la pedala acuma... cineva care se pricepe? si preferabil in Iasi :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
deasta e bine sa iei unu nou....

 

Nou ? Am un corg Nou Noutz , nu functioneaza bine 3 butoane , am schimbat cu altele dar nu sunt OK caci trebuie alt tip mai inalt si cu terminale in patr colturi , acum am butoane la fel ca si cele originale doar sa am chef sa le schimb.

 

Nu-i de la vechime , un "mouse" are zeci de mii de actionari cu butoane si functioneaza perfect , doar ca cele de al pedala pot fi foarte "chinezesti" facute de tovarasi probabil vineri , proaste de la bun inceput . Daca am apasat de 50 de ori e mult..

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.