www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Elecroacustica...amplificata Sau Nu?


Guest Gady_paul

Recommended Posts

Guest Gady_paul

Deci...trebuie sa cant la un festival. Bun. Chitara? o electroacustica Takamine EG320C. Sonorizare si dotare? habar n-am...e o casa de cultura modesta...nu stiu la ce sa ma astept. Nu pot ajunge in acea sala decat in momentul cand va trebui sa cant. Cum sa cant? cu cablu sau cu microfon?

Link to comment
Share on other sites

Guest Noxified

probabil ai sa canti cu cablu.:)

Ai putea sugera orasul din care esti,poate a mai fost careva pe acolo.:lol:

Link to comment
Share on other sites

Deci...trebuie sa cant la un festival. Bun. Chitara? o electroacustica Takamine EG320C. Sonorizare si dotare? habar n-am...e o casa de cultura modesta...nu stiu la ce sa ma astept. Nu pot ajunge in acea sala decat in momentul cand va trebui sa cant. Cum sa cant? cu cablu sau cu microfon?

 

depinde mult!daca e sonorizare de rahat mai bine canti cu microfonul.Mi s-a intamplat odata la un concurs sa folosesc cablu si sa nu aud absolut nimic pe scena(desi in sala cica se auzea),inafara de microfonul de voce.Daca e concurs sau ceva de gen ai putea astepta sa vezi cum suna la ceilalti si in functie de asta iti alegi cu ce vrei sa canti.

Link to comment
Share on other sites

Deci...trebuie sa cant la un festival. Bun. Chitara? o electroacustica Takamine EG320C. Sonorizare si dotare? habar n-am...e o casa de cultura modesta...nu stiu la ce sa ma astept. Nu pot ajunge in acea sala decat in momentul cand va trebui sa cant. Cum sa cant? cu cablu sau cu microfon?

Canti ...????????? Ce ...?

 

Solo chitara sau vocal si te acompaniezi cu chitara .

 

Singur pe scena sau cu trupa ? Trupa "acustica" sau "electrica" , tobe /percutie ? ...folk, classic, rock, pop , blues, country ..?

 

 

Fiecare caz pune alte probleme .

 

Nu ai ce sa faci decat sa duci cablu , si la fata locului sa vezi cum suna mai bine...indiferent de ce si cum. Nu prea ai de ales. Ai EQ pe chitara ? neaparat ai nevoie de un EQ + un compresor ca sa -ti reglezi sunetul optim care sa se auda dar sa nu intre in "feedback" ,mixerele/statiile de voce simple nu au "filtre" ptr instrumente acustice .

Link to comment
Share on other sites

Guest Gady_paul

Deci...cant singur...fara voce...eventual pe backing track...nu sunt sigur. Mai multe genuri...de la clasica la rock, blues...cam de toate. Am eq pe 3 benzi (cred ca am spus bine) pe chitara. Deci sunt singur...fara voce. Monitoare nici vorba...ceea ce e cam problema. Echipamente mai mult ca sigur nu exista...si nici eu nu am...in cel mai bun caz un amplificator. Ganditi-va la dotarile unei case de cultura...am mai precizat. Nu pot sa ma razgandesc...deci trebuie sa aleg dinainte...asa cum am spus...n-am posibilitati de verificare. Este concurs...dar eu sunt singurul care canta la chitara asa ca nu ma ajuta.

Link to comment
Share on other sites

Deci...cant singur...fara voce...eventual pe backing track...nu sunt sigur. Mai multe genuri...de la clasica la rock, blues...cam de toate. Am eq pe 3 benzi (cred ca am spus bine) pe chitara. Deci sunt singur...fara voce. Monitoare nici vorba...ceea ce e cam problema. Echipamente mai mult ca sigur nu exista...si nici eu nu am...in cel mai bun caz un amplificator. Ganditi-va la dotarile unei case de cultura...am mai precizat. Nu pot sa ma razgandesc...deci trebuie sa aleg dinainte...asa cum am spus...n-am posibilitati de verificare. Este concurs...dar eu sunt singurul care canta la chitara asa ca nu ma ajuta.

 

Daca canti singur oricum este mai simplu , daca canti pe un BT ai nevoie de monitor sau o statie in care sa auzi bine inregistrarea dar si chitara ta.

Cat se aude in sala si cum o sa fie mixat atat o sa fie bine ,doar sa nu intre in feedback ( asta reglezi pe loc ) nu prea ai de ales accepti situatia si cauti sa sune cat mai bine.

Asa incet prinzi experienta .Casa de cultura este in localitatea unde locuiesti? Ar fi bine sa poti face o proba inainte cu cateva zile .

Link to comment
Share on other sites

Guest Gady_paul

Da..oricum...verianta cu BT-ul e cam subreda...deci in principal voi canta singur. Casa de cultura e in localitatea mea dar nu sunt sigur ca pot face o proba...si pe langa asta...am vazut ca difera mai mult sau mai putin sunetul din doza cu cel rece..deci neavand monitor...cam dificil. Asa ca...ce recomandare aveti?

Link to comment
Share on other sites

Am cintat la acustica si amplificat prin doza (adesea) si cu microfon extern (foarte rar). Ce am observat este ca e mai usor pentru chitarist sa cinte "cu cablu". Daca esti amplificat prin microfon, trebuie sa ramii cu chitara la aceeasi distanta fata de mic (daca o misti se aude mai tare sau mai incet) si sa ai grija sa nu dai cu mina peste mic sau peste standul lui. Daca ai posibilitatea sa stai pe scaun, probabil va fi mai usor. In plus, prin microfon nici nu ai la indemina EQ sau reglaj de gain din preamp - desigur, daca nu te auzi, e irelevant oricum.

Daca o sa cinti in picioare, nu uita sa repeti stind in picioare - e o diferenta fata de cintatul pe scaun.

In concluzie, am o usoara preferinta pentru cablu.

Link to comment
Share on other sites

Am cintat la acustica si amplificat prin doza (adesea) si cu microfon extern (foarte rar). Ce am observat este ca e mai usor pentru chitarist sa cinte "cu cablu". Daca esti amplificat prin microfon, trebuie sa ramii cu chitara la aceeasi distanta fata de mic (daca o misti se aude mai tare sau mai incet) si sa ai grija sa nu dai cu mina peste mic sau peste standul lui. Daca ai posibilitatea sa stai pe scaun, probabil va fi mai usor. In plus, prin microfon nici nu ai la indemina EQ sau reglaj de gain din preamp - desigur, daca nu te auzi, e irelevant oricum.

Daca o sa cinti in picioare, nu uita sa repeti stind in picioare - e o diferenta fata de cintatul pe scaun.

In concluzie, am o usoara preferinta pentru cablu.

 

E foarte bine si comod prin cablu,multi prefera asa(inclusiv eu,bine,la electrica nici nu ai incotro).Dar ar fi bine sa fie si un monitor acolo sa auzi si tu ce canti.

Edited by radu_guitar96
Link to comment
Share on other sites

Guest Gady_paul

Pai...aici e buba...nu pot seta nimic...eq...gain...nimic...n-am monitoare...nu aud ce e prin sala. Stau pe scaun asa ca nu-s probleme.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.