www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Corzi Greu De Apasat


Vali184
 Share

Recommended Posts

Salutare. De vreo 4-5 zile am schimbat corzile la o chitara acustica fiindca se auzeau prost si au oxidat. inainte se apasau mai usor corzile (parerea meu, nu a altor incepatori care mi-au testat chitara). dupa ce am pus corzile noi de-abia pot sa cant niste melodii cu acorduri. la primele 3-4 taste e mai greu. exista ceva mod sa pot apasa mai usor? sa slabesc ceva, orice. nu stiu ce corzi avea chitara stock, dar eu i-am pus d'addario .011-.052 85-15 (cred ca e de la aliaj). Multumesc.  :)

 

 

 

 

ps: am mai cantat la cineva pe o electro-acustica Aria si se apasau mult mai usor ca la chitara mea. nu avea corzi de electrica. cand am fost sa imi aleg o chitara, m-a insotit un baiat ce canta de 3-4 ani si a zis ca e in regula chitara. se apasa usor. poate nu am schimbat eu corzile corect. intreaga operatiune am facut-o eu singur acasa  :lol:  cant la chitara de 3 luni.

Link to comment
Share on other sites

Salutare. De vreo 4-5 zile am schimbat corzile la o chitara acustica fiindca se auzeau prost si au oxidat. inainte se apasau mai usor corzile (parerea meu, nu a altor incepatori care mi-au testat chitara). dupa ce am pus corzile noi de-abia pot sa cant niste melodii cu acorduri. la primele 3-4 taste e mai greu. exista ceva mod sa pot apasa mai usor? sa slabesc ceva, orice. nu stiu ce corzi avea chitara stock, dar eu i-am pus d'addario .011-.052 85-15 (cred ca e de la aliaj). Multumesc. :)

 

 

 

 

ps: am mai cantat la cineva pe o electro-acustica Aria si se apasau mult mai usor ca la chitara mea. nu avea corzi de electrica. cand am fost sa imi aleg o chitara, m-a insotit un baiat ce canta de 3-4 ani si a zis ca e in regula chitara. se apasa usor. poate nu am schimbat eu corzile corect. intreaga operatiune am facut-o eu singur acasa :lol: cant la chitara de 3 luni.

 

Probabil corzile pe care i le-ai pus tu acum sunt mai groase decat cele stock...cu timpul te vei obisnui;)

PS:Nu ai ce sa slabesti...poate doar sa acordezi chitara mai jos pentru a fi corzile mai moi.

 

Bafta! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Salutare. De vreo 4-5 zile am schimbat corzile la o chitara acustica fiindca se auzeau prost si au oxidat. inainte se apasau mai usor corzile (parerea meu, nu a altor incepatori care mi-au testat chitara). dupa ce am pus corzile noi de-abia pot sa cant niste melodii cu acorduri. la primele 3-4 taste e mai greu. exista ceva mod sa pot apasa mai usor? sa slabesc ceva, orice. nu stiu ce corzi avea chitara stock, dar eu i-am pus d'addario .011-.052 85-15 (cred ca e de la aliaj). Multumesc.  :lol:

 

ps: am mai cantat la cineva pe o electro-acustica Aria si se apasau mult mai usor ca la chitara mea. nu avea corzi de electrica. cand am fost sa imi aleg o chitara, m-a insotit un baiat ce canta de 3-4 ani si a zis ca e in regula chitara. se apasa usor. poate nu am schimbat eu corzile corect. intreaga operatiune am facut-o eu singur acasa  :lol:  cant la chitara de 3 luni.

 

Salut!

 

D'Addario 11-52 sunt o optiune foarte buna pentru inceput, nu iti recomand corzi mai moi. Problema s-ar putea sa fie nu corzile ci "actiunea" chitarei, adica distanta dintre corzi si grif. Intreaba pe cineva care se pricepe, setarea unei chitare necesita oleaca de experienta. Daca gatul e drept si actiunea e ok, atunci nu ai de ales, tre sa te obisnuiesti cu corzile astea :)

 

PS. Incearca si corzi D'addario sau Martin 11-52 Bronze 80-20 - sunt oleaca mai moi decat 85-15 sau Phosphor-Bronze. Suna si mai bine dupa parerea mea :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Nihilistul
acordeaz-o D G C F A D

 

Nimeni n-ar trebui sa faca asta. Fiind la inceput, omu' are nevoie sa-si formeze urechea, nu sa se zapaceasca cu alte acordaje.

Link to comment
Share on other sites

Nimeni n-ar trebui sa faca asta. Fiind la inceput, omu' are nevoie sa-si formeze urechea, nu sa se zapaceasca cu alte acordaje.

 

corect! exact asta vroiam sa spun si eu.

 

dar nu o pot duce la un lutier sau la cineva care se pricepe sa faca actiunea mai mica? si cum sa masor actiunea?

 

in general 2mm la fretul 12 sub coarda E subtire si 3mm sub coarda E groasa ar trebui sa fie OK pentru o actiune medie-inalta. Cum spuneam, in primul rand trebuie vazut daca gatul e drept si doar dupa ce truss-rod-ul e setat perfect se poate vorbi de ajustat actiunea. Orice chitarist experimentat ar trebui sa te poata ajuta sa setezi truss-rod-ul, dar pentru reglarea actiunii ar trebui sa te duci la un lutier.

Edited by dmc
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.