www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Dureri De Mana


Guest vampi
 Share

Recommended Posts

Guest vampi

Salut. Recent am inceput sa cant mai serios (mai repede), si azi m-am trezit cu o durere in mana stanga. Simt in special in degetul mic, si firele de par de pe degetul mic si de pe spatele mainii din prelungirea lui, pana in incheietura, sunt sensibile. Si in incheietura am simtit mai devreme. Imi fac griji si intrebarile mele sunt:

 

1. Ce sa fac pe moment?

2. La ce fel de doctor sa merg?

3. Cum sa ma asigur ca doctorul stie despre ce vorbesc (sa nu zica lasa ca o sa-ti treaca)?

4. Am mai auzit ca daca te doare mana trebuie sa lasi cantatul o vreme. Astazi n-am sa mai cant, dar vreau cat mai multe informatii despre asta.

 

Am vazut mai demult un video cu Les Paul care la batranete se pregatea pentru un concert cu ajutorul unor aparate care-i pregateau mainile, fiindca avea artrita sau ceva de genul.

Link to comment
Share on other sites

pai nu ne-ai zis noua inca cum te doare asa ca nu stim ce sfaturi sa iti dam la 1.

2. oricare

3. ii spui exact ce ai patit tu stii ce ai mai bine decat noi

4. prostii, ce efort faci cu mana asa mare cantand la chitara

 

si eu nu folosesc chestii pregatitoare

 

nu m-a durut niciodata mana de la cantat, eventual putina febra musculara pe momentla inceput lucrand unii muschi pe care pana atunci nu ii foloseam dar dureri? niciodata

Link to comment
Share on other sites

Guest Noxified

Ia o pauza de 5-10 minute.Sunt articulatiile.Nu`i nici`o problema.Nu trebuie sa mergi la nici`un doctor.Ii normal.Ai inceput sa canti mai mult,ii ca si cand ai merge la sala de fitness,si iti folosesti muschii.Te dor mainile.Ii normal.Trebuie sa`l lasi pentru 5-10 minute,si dupa ii ok.Dupa o vreme nu o sa mai apara deloc durerea asta.[cateva saptamani-luni maxim]

Link to comment
Share on other sites

Guest vampi
pai nu ne-ai zis noua inca cum te doare asa ca nu stim ce sfaturi sa iti dam la 1.

2. oricare

3. ii spui exact ce ai patit tu stii ce ai mai bine decat noi

4. prostii, ce efort faci cu mana asa mare cantand la chitara

Durerea este difuzã, am impresia cã e de la circulație. Taicã-meu are arteritã ºi m-am gândit cã e ereditar. Dar sunt tânãr ºi n-are sens sã mã apuce aºa dintr-o datã, mai ales cã nu fumez ºi nu beau. Dar ideea e sã nu se înrãutãțeascã. Anyway, e difuzã ºi se simte de parcã ar fi de la vene. Nu e o durere mare.

 

nu m-a durut niciodata mana de la cantat, eventual putina febra musculara pe momentla inceput lucrand unii muschi pe care pana atunci nu ii foloseam dar dureri? niciodata

bine, atunci cunoºti pe cineva care a avut problema similara? daca nu, nu m-ajuta raspunsul tau.

 

poate fi din cauza pozitiei in care canti; daca nu ai facut chitara cu un profesor, posibil sa tii chitara gresit. s-a mai discutat pe forum, cauta. :)

asta e posibil. daca te uiti la mine in semnatura e chitara si locurile pentru prindere a curelei sunt ambele pe mijlocul corpului chitarei (cealalata e sub incheietura gatului). Si nu reusesc s-o pun sa stea cu gatul in sus, atarna in jos fiindca aluneca strap-ul. ma gandeam sa-i adaug un straplock in partea de sus (unde e ascutit), dar ezit fiindca poate-i stric frumusetea degeaba. cred ca o sa incerc cu scoci sa lipesc strap-ul sa vad cum sta si de-abia apoi adaug un straplock.

 

 

Ia o pauza de 5-10 minute.Sunt articulatiile.Nu`i nici`o problema.Nu trebuie sa mergi la nici`un doctor.Ii normal.Ai inceput sa canti mai mult,ii ca si cand ai merge la sala de fitness,si iti folosesti muschii.Te dor mainile.Ii normal.Trebuie sa`l lasi pentru 5-10 minute,si dupa ii ok.Dupa o vreme nu o sa mai apara deloc durerea asta.[cateva saptamani-luni maxim]

Durerea e de cateva ore bune, m-am trezit cu ea.

Link to comment
Share on other sites

Guest vampi
daca zici ca te'ai trezit cu ea ...de ce dai vina pe chitara? :lol:

 

:)

 

Salut. Recent am inceput sa cant mai serios (mai repede), si azi m-am trezit cu o durere in mana stanga.
Link to comment
Share on other sites

Guest Nihilistul

Fastum Gel scrie pe tine.

 

De-asemenea, vezi sa nu fi dormit cu mana intr-o pozitie proasta.

Link to comment
Share on other sites

si eu am aceeasi problema(dureri in incheietura pumnului). prima oara a fost de la chitara(am simtit durere in degete in timp ce cantam, iar a doua zi m-am trezit cu durere mare). am stat 2 zile cu pumnul intr-o fasa(timp in care m-am dat cu fastum gel), si mi-a trecut. la vreo 3 zile dupa ce mi-a trecut am tastam mai mult la calculator. de atunci nu mai scap de durere(din decembrie 2009). am fost si prin medici, mi-au spus de tendinita. apare dintr-o data durerea, sau daca folosesc mai mult degetele. momentan fac gimnastica medicala, insa nu prea vad rezultate. nush ce sa te sfatuiesc, da cu fastum gel, eventual ia si un antiinflamator oral(arcoxia, flamexin), si odihnestete cateva zile(la mana cu probleme ma refer). si incearca si un medic. daca dai peste unul care te rezolva spune-mi si mie de el.

Edited by bcstefan022
Link to comment
Share on other sites

Guest Andrei Joe

trece daca faci fizioterapie si hidroterapie (adica baga curent galvanic in tine, dar nu va speriati ca nu e dureros) si o lasi mai moale o perioda cu cantatul.

eu am avut problema asta acum vreo 5 ani pentru ca aveam multe cantari (in medie 2-3/saptamana) si multe repetitii (in jur de 5 repetitii/saptamana).pe deasupra mai si studiam.dupa 10 sedinte de fizioterapie/hidroterapie mi-a trecut (rezultatul se vede cam la o luna dupa cele 10 sedinte).

bafta!

Link to comment
Share on other sites

Ce probleme au cite unii, incredibil!

 

A cintat la chitara (mai serios), s-a culcat (ca altfel n-avea cum sa se trezeasca) si s-a trezit cu durerea-n mina stinga si cu firele de par orientate in alt sens. ULUITOARE PERFORMANTA! Cum dracu' ai reusit, ma frate, ca eu de 10 ani ma chinui si tot degeaba...

Baga post pe forumu' de chitaristi cu intrebarea "la ce doctor sa ma duc?". Oh fuck me, la psihiatru.

 

1. Ce sa fac pe moment?

Sa stringi din buci cit poti de tare.

 

2. La ce fel de doctor sa merg?

La pulolog.

 

3. Cum sa ma asigur ca doctorul stie despre ce vorbesc (sa nu zica lasa ca o sa-ti treaca)?

Cum sa te asiguri ca n-o sa-ti zica docotrul "lasa ca o sa-ti treaca"? Spune-i "doctore, m-am prostit".

 

4. Am mai auzit ca daca te doare mana trebuie sa lasi cantatul o vreme. Astazi n-am sa mai cant, dar vreau cat mai multe informatii despre asta.

Mai multe informatii despre lasat cintatu' o vreme daca te doare mina?

 

 

Acum pe bune, problema ta e ca esti fatalau. Asteapta 2-3 zile si sa vezi ca-ti trece, fara doctor si fara frektii penale. :)

Edited by Ironside
Link to comment
Share on other sites

Guest Noxified
Ce probleme au cite unii, incredibil!

 

A cintat la chitara (mai serios), s-a culcat (ca altfel n-avea cum sa se trezeasca) si s-a trezit cu durerea-n mina stinga si cu firele de par orientate in alt sens. ULUITOARE PERFORMANTA! Cum dracu' ai reusit, ma frate, ca eu de 10 ani ma chinui si tot degeaba...

Baga post pe forumu' de chitaristi cu intrebarea "la ce doctor sa ma duc?". Oh fuck me, la psihiatru.

 

Acum pe bune, problema ta e ca esti fatalau. Asteapta 2-3 zile si sa vezi ca-ti trece, fara doctor si fara frektii penale. :lol:

+1 :)

Serios. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Guest Radu White

deci rezulta...lasati-va de chitara pentru vreo douaj de ani ca sa nu va paralizeze mainile.... :):lol:

Link to comment
Share on other sites

Guest JamesCicio

1. Ce sa fac pe moment?

sa te ungi cu Ben-Gay :))

2. La ce fel de doctor sa merg?

oricare

3. Cum sa ma asigur ca doctorul stie despre ce vorbesc (sa nu zica lasa ca o sa-ti treaca)?

nu vei avea certitudinea niciodata

4. Am mai auzit ca daca te doare mana trebuie sa lasi cantatul o vreme. Astazi n-am sa mai cant, dar vreau cat mai multe informatii despre asta.

tocmai, mai bine canti ca sa ti se formeze mai bine mana.

 

Dar sunt de acord cu cel dinaintea mea.

Link to comment
Share on other sites

Guest Radu White

lasand gluma la o parte...am avut si eu probleme cu durerea aceasta. dar nu am folosit nimic, pur si simplu faceam incalzirea foarte bine inainte de a canta. a, si mai foloseam si apa calda, ca sa se mai dezmorteasca articulatiile. mie mi-a trecut, acum depinde si de organismul fiecaruia :)

Link to comment
Share on other sites

Guest vampi
Fastum Gel scrie pe tine.

 

De-asemenea, vezi sa nu fi dormit cu mana intr-o pozitie proasta.

au ramas niste dureri mici si in diferite locuri pe mana. am sa merg la un doctor cand o sa gasesc timp. ideal ar fi sa invat si despre articulatii, sistemul circulator etc, sa stiu cat mai bine.

 

cum e durerea de fir de par? :)

era o sensibilitate sporita la radacina firelor de par de pe mana. a trecut intre timp

 

 

lasand gluma la o parte...am avut si eu probleme cu durerea aceasta. dar nu am folosit nimic, pur si simplu faceam incalzirea foarte bine inainte de a canta. a, si mai foloseam si apa calda, ca sa se mai dezmorteasca articulatiile. mie mi-a trecut, acum depinde si de organismul fiecaruia :lol:

asta e o idee buna, incalzirea. de obicei incep si cant destul de neorganizat.

 

 

si eu am aceeasi problema(dureri in incheietura pumnului). prima oara a fost de la chitara(am simtit durere in degete in timp ce cantam, iar a doua zi m-am trezit cu durere mare). am stat 2 zile cu pumnul intr-o fasa(timp in care m-am dat cu fastum gel), si mi-a trecut. la vreo 3 zile dupa ce mi-a trecut am tastam mai mult la calculator. de atunci nu mai scap de durere(din decembrie 2009). am fost si prin medici, mi-au spus de tendinita. apare dintr-o data durerea, sau daca folosesc mai mult degetele. momentan fac gimnastica medicala, insa nu prea vad rezultate. nush ce sa te sfatuiesc, da cu fastum gel, eventual ia si un antiinflamator oral(arcoxia, flamexin), si odihnestete cateva zile(la mana cu probleme ma refer). si incearca si un medic. daca dai peste unul care te rezolva spune-mi si mie de el.

am sa revin si am sa-ti spun ce am facut. problema e ca eu tastez zilnic la munca si am inceput sa simt si la tastatura niste dureri (f mici, dar sesizabile). ideea e sa fiu prudent si sa aflu de acum ce pot sa fac sa evit sa se inrautateasca.

Link to comment
Share on other sites

Na, acuma pe bune, cu chitara mai e cum mai e, da' sa te doara degetele de la tastatura si sa te gindesti cum sa faci sa nu se agraveze? N-am cuvinte, really... oricum, iti recomand sa nu mai stai pe scaun, ca o masura de precautie impotriva durerii de buci.

 

Ce pateste vampi e o chestie foarte normala. Cind te apuci de chitara esti fortat sa tii mina intr-o pozitie cu care nu esti obisnuit si organismul tau percepe pozitia aia ca pe un stres. Gindeste-te cum e cind faci stretching, sau cind faci flotari pentru prima data. A 2-a zi te trezesti cu febra musculara, dar in timp iti trece pentru ca organismul se obisnuieste cu "stresu'" ala. Toti au trecut prin asta, nu e un capat de lume.

Link to comment
Share on other sites

Guest Big Tree

Off Topic : Ai o macrozie abdominala instabila , cu toate ca varsta ta indica o malformatie atrofiata decontorizata a membranei interstitiale , probabil din ce am citit poti sa ai doar o durere la mana.Se poate trata cu canabiol , 20 g/saptamana ... Sper sa intelegi.

 

O doamne , am scris numai aberari , sper ca nu m-a crezut nimeni , prea mult House.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Guest theskipper
Salut. Recent am inceput sa cant mai serios (mai repede), si azi m-am trezit cu o durere in mana stanga. Simt in special in degetul mic, si firele de par de pe degetul mic si de pe spatele mainii din prelungirea lui, pana in incheietura, sunt sensibile. Si in incheietura am simtit mai devreme. Imi fac griji si intrebarile mele sunt:

 

1. Ce sa fac pe moment?

2. La ce fel de doctor sa merg?

3. Cum sa ma asigur ca doctorul stie despre ce vorbesc (sa nu zica lasa ca o sa-ti treaca)?

4. Am mai auzit ca daca te doare mana trebuie sa lasi cantatul o vreme. Astazi n-am sa mai cant, dar vreau cat mai multe informatii despre asta.

 

Am vazut mai demult un video cu Les Paul care la batranete se pregatea pentru un concert cu ajutorul unor aparate care-i pregateau mainile, fiindca avea artrita sau ceva de genul.

 

 

s-ar putea sa fi facut sindromul de tunel carpian.eu il am tot de la chitara.Micutele oase carpiene din incheietura mainii, acoperite cu un fascicul de fibre rezistente, formeaza tunelul carpian.Cand iti folosesti mana la cantat, dactilografiat, sau lucruri cu caracter repetitiv, tendoanele, care strabat incheietura mainii ca niste coridoare, se umfla si apasa asupra nervului median care trece prin mana.Ideal ar fi sa mergi la medicul de familie si te va indruma el de-acolo.Mentioneaza-i ca esti chitarist, cauzele durerilor si cnd se-ntampla, si spune-i ca ai citit pe net despre sindromul de tunel carpian si te va indruma el.nu lasa sa se agraveze, eu tre sa port o manusa speciala si nu-mi lipsesc BenGay si Diclofenac-ul,asa k ai grija.Inainte sa canti fa o incalzire de 10 minute, cand te doare mana nu o forta,opreste-te si scutur-o si vei fi in regula.Salutare si sa auzim de bine:)

Link to comment
Share on other sites

Poate ne dai si noua un update, cum s-a rezolvat problema ta?

 

Ai fost la doctor? Au trecut durerile de la sine? Te doare in continuare?

 

nu m-a mai durut, si n-am fost nici la doctor. nu prea am mai avut timp sa cant. o sa postez cand aflu ceva interesant. intre timp mi-am luat o ibanez, care are alt punct de prindere al curelei, si e posibil sa ajute asta, fiindca se schimba pozitia in care pot sa tin chitara. mai vedem.

Link to comment
Share on other sites

@darkforest: ...nu stiu daca te referi la mine, dar eu nu faceam misto, poate e un defect profesional, dar chiar mai interesa cum a evoluat problema.

 

@vampi: nu te-a mai durut pentru ca nu prea ai mai cantat... in orice caz, daca ai o pozitie relativ corecta, nu ar trebui sa apara sindromul de tunel carpian... poate doar daca repeti 15h pe zi, si nu cred ca este cazul.

 

Bafta cu noua chitara!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.