www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Pot Volum Si Ton De 500 K


igorr
 Share

Recommended Posts

  • 2 weeks later...
  • 8 months later...
Guest Karacter

din cate stiu eu se monteaza ambele tipuri de poturi . linear pe ton si logaritmic pe volum. oricum e greu sa gasesti poturi de calitate la noi. eu am luat de pe ebay.

 

si te simti mandru ca ai luat de pe ebay? no offence dar ai venit si ai facut ceva de genul: "sak-sak ... eu am tu n-ai..." - si credema ca firmele mari care produc chitari folosesc poturi logaritmice si nu lineare pentru ton...nu -mi dau seama de ce... oarecum eu folosesc logaritmice, pentru ca doar de asta am gasit ...in stainatate si nu la noi - ca la noi cred ca gaseam lineare push-pull

Link to comment
Share on other sites

nu -mi dau seama de ce

Și totuși vorbești, chiar dacã nu te-a întrebat nimeni :lol:

 

Frecvența de tãiere (și rezonanța) a filtrului format din controlul de ton variazã proporțional cu rezistența potențiometrului. V. graficul ãsta dar ține minte cã axa OX (frecvența) e logaritmicã. "Distribuția" notelor vs. frecvența lor e în schimb o funcție logaritmicã.

Legea de variație a potențiometrului pentru astfel de control rãmâne deci o preferințã subiectivã: dacã e liniar poziția va fi proporționalã cu frecvența. Dacã e logaritmic vei avea mai multã precizie în "prima parte" a rotației, unde efectul controlului e mai pregnant.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.