www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Boss Gt-3 Vs Digitech Rp255


Adi M
 Share

Recommended Posts

Buna ziua!

 

Dispun de cam 400-450 RON si ma intereseaza un procesor pentru chitara. Ofertele care ma intereseaza intr-adevar sunt un Boss Gt-3 si niste Digitech, RP255, 350, 355. Eu am in probe un RP250 al unui prieten si nu am prea multe sa ii reprosez.

 

Intre variantele de mai sus, voi ce sugerati?

 

Eu parca as merge spre Boss GT-3, de dragul distorsiunii analogice, a pedalelor de efect separate si a faimei modelului GT-8. Insa nu am mai folosit si nici audiat pana acum niciun model de la Boss, deci nu stiu la ce sa ma astept, pe cand la Digitech am incercat cateva modele (RP250, RPX400) si cum am zis, nu am multe de reprosat.

 

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Buna ziua!

 

Dispun de cam 400-450 RON si ma intereseaza un procesor pentru chitara. Ofertele care ma intereseaza intr-adevar sunt un Boss Gt-3 si niste Digitech, RP255, 350, 355. Eu am in probe un RP250 al unui prieten si nu am prea multe sa ii reprosez.

 

Intre variantele de mai sus, voi ce sugerati?

 

Multumesc.

 

Am ºi eu RP 250, suna beton , ºi în plus îl pot folosi ºi ca preamplif pentru Guitar Rig când înregistrez. Îmi place mult ºi cred cã modelele superioare sunt ºi mai bune, pt. cã am înteles cã se pot conecta USB ºi poți updata de pe net... Despre Boss, am auzit doar , cã ar fi superioare lui Digitech , dar nu ºtiu proporțiile (n-am încercat ). Baftã !

Link to comment
Share on other sites

vezi asta e marea ta problema, bagatul in seama. Omul precizeaza ca are un Digi in probe, intreaba ce i se recomanda dintre cele 2 branduri, tu ca si data trecuta nu ai incercat nimic de la Boss dar te bagi aiurea in post. Daca nu ai incercat ambele branduri de ce te mai bagi aiurea in discutzie? Chiar nu ai vecini, nevasta, amanta, prieteni care sa-tzi asculte improvizatziile?

Eu personal ash merge pe Boss, am incercat si mi-a placut mai mult, sincer sa fiu si Zoom mi-a placut mai mul decat Digitech in acashi categorie de nivel.

Edited by Tintin
Link to comment
Share on other sites

vezi asta e marea ta problema, bagatul in seama. Omul precizeaza ca are un Digi in probe, intreaba ce i se recomanda dintre cele 2 branduri, tu ca si data trecuta nu ai incercat nimic de la Boss dar te bagi aiurea in post. Daca nu ai incercat ambele branduri de ce te mai bagi aiurea in discutzie? Chiar nu ai vecini, nevasta, amanta, prieteni care sa-tzi asculte improvizatziile?

 

Nu era necesar sa fii asa de rautacios. Pe mine nu m-a deranjat. Adica, dupa parerea mea, post-ul lui a fost cam la fel de util ca si al tau, daca nu chiar mai.

 

Apropo, la subiect, tu ai vreo opinie?

 

Pace! :)

Adi

Link to comment
Share on other sites

Am o intrebare: la GT-3 se poate "naviga" printre preset-uri? Adica am citit ca pentru a alege un preset trebuie sa apesi butonul bank si apoi numarul corespunzator. Dar daca vreau sa trec de la unul la altul, sa le iau la rand, se poate si cum? Sa zicem ca vreau sa cant ceva care incepe cu clean si continua cu distors. Daca am 2 preseturi consecutive , unul curat si unul distors, trebuie sa formez numerele lor din bank+number neaparat?

 

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Chiar am citit manualul, sincer. Insa nu am inteles decat ca se poate doar "forma" codul presetului, de aceea am intrebat. Deci se pot lua la rand?

De asemenea, am vazut pe YouTube ca se pot pune 4 preseturi oarecare pe cele 4 butoane din fata, ceea ce ma incanta.

 

 

Si, revenind la subiectul principal, ar fi mai calitativ GT-3-ul decat Digitech-ul, chiar daca, poate, ceva mai greu de utilizat?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.