www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Sursa Alimentare Diy


Messu
 Share

Recommended Posts

Salutare tuturor !

Revin, dupa un pic de pauza, cu un nou proiect pe care m-am gandit ca nu-i suparare mare

daca vi-l prezint si voua. Este vorba, asa cum se vedea imediat, de o sursa de alimentare

pentru echipamentele electrice aferente oricarui instrumentist. M-am gandit ca ar putea interesa

pe unii dintre voi, asa ca iata-l ....

 

Realizarea, in sine, cred ca vi se va parea prea dificila, insa drumul pana aici a fost destul de sinuos...

Initial am dorit o simplificare a traseelor de alimentare pentru cateva unitati de rack, pe care le folosesc.

Ulterior, m-am gadit ca ar fi utila si o monitorizare a retelei de alimentare dar si o ptrotectie impotriva

variatiilor de tensiune. Avand in vedere ca am si cateva aparate care utilizeaza 9 VAC respectiv 18 VAC am inghesuit si

un traf 220/9 si daca tot aveam traful la dispozitie am amplasat, pentru orice eventualitate si o sursa multipla de 9VDC.

Ca sa fie...

Iata cum, proiectul de inceput a devenit, in timp, un pic mai stufos. Asta insa nu trebuie sa va sperie.

In functie de necesitati se poate renunta la anumite module, sau, poate, adauga altele :lol: Deasemenea proiectul nu-i

musai sa fie realizat in varianta rack. Functie de disponibilitate sau dorinte poate fi realizat si montat in

orice incinta, de preferat metalica !!!

Dar sa n-o mai lungim. Iata ce cuprinde.

 

Prima componenta, pe alimentare,este un filtru EMI la care nu v-as recomanda sa renuntati. E ieftin si util fie

ca-l construiti sau ca-l cumparati. Eu am folosit unul "de-a gata" pe care l-am gasit printre miile de componentele

pe care le-am tot adunat. Se poate, insa, cumpara unul sau construi cu efort minim.

 

La iesirea filtrului EMi sint cuplate trafo-ul pentru sursa de tensiune 9 VAC si 9 VDC. Eu am folosit un trafo toroidal

cu doua infasurari de 9 V pentru a avea disponibil si 18 VAC. Din secundarul de 9V am atacat un multialimentator 3x9 VDC,

despre care n-o sa dau niciun detaliu, ca sa nu va jignesc. Schema spune tot ...

 

Un al treilea modul (componenta) ar fi protectia la variatiile periculoase de tensiune. Vorbim aici de un modul pe care

vi-l recomand si la care nu cred ca e cazul sa renuntati. Schema, si aici, e mai mult decat graitoare insa, daca-mi permiteti,

o sa va mai spun si eu vreo 2 vorbe. Detalii constructive sa le spunem ...

E clar, de la prima vedere, ca avem de-a face cu un dublu comparator realizat cu AO. Schema prevede LM324, un AO cvadruplu,

insa se poate face treaba mai mult decat OK si cu un AO dublu. In cazul folosirii LM324, jumatate ramane nefolosit practic,

plus ca se mai complica si proiectarea si realizarea cablajului. Asa ca un TL 072, sa spunem, e perfect.

Eu am folosit un Motorola

MC33078, adica am cam spart nuci cu microscopul, dar asta am avut in casa in mari cantitati. Puteti sa-l folositi si voi

sau sa mergeti un TL072, dar in niciun caz sa nu aruncati banii pe AD sau OPA , ca e pacat ... :)

O alta sugestie ar fi utilizarea unor semireglabili multitura, pentru stabilirea pragurilor. Eu n-am facut asa si-mi cam pare rau.

E OK si cu cei clasici dar mai bine cu multitura. E drept, nu facem farmacie aici, dar pentru reglaje fine potentiometrul

multitura e mult mai recomadat.

Reglarea pragurilor e la latitudinea fiecaruia. Eu am ales un +/-10% adica 200 VAC inferior si 240 VAC superior.

Altii, poate ca sint mai putin stresati...

La reglarea pragurilor, din cauza imposibilitatii varierii directe a tensiunii de retea, sint necesare o sursa de laborator

si un multimetru bun (aici, dupa unele surse, nu-s decat trei posibilitati; Fluke, Fluke sau Fluke) dar in lipsa

se poate si cu un MAVO 35 dar cu metrologia la zi .

Protectia trebuie sa actioneze atunci cand la pinul 6 al AO tensiunea scade sub 6 VDC si atunci cand la pinul 3 al AO

tensiunea creste peste 6.8 VDC, niveluri ce se vor regla din VR2 si VR1.

Ca idee, se caluculeaza tensiunile continue aferente variatiilor tensiunii alternative la care dorim sa actioneze protectia

si, cu aceste tensiuni generate de sursa de laborator, se pot regla pragurile excelent !

In varianta aleasa de mine pentru 200 VAC avem 15,38 VDC, pentru 220 VAC avem 16,91 VDC si pentru 240 VAC aven 14,44 VDC

Ca ultim detaliu, releul din schema sa fie de cat mai buna calitate si de preferat cu contacte 2xNO si 2xNC la un

curent de macar 5A.

Aaaa, inca ceva. Un traf mic pentru alimentarea protectiei. Eu am folosit unul 200/2x12 la 400 mA, dar ar fi bun un pic mai mare.

O infasurare de 12 VAC pentru protectie si una de 12 VAC pentru ledurile care lumineaza fata si pentru voltmetrul de retea.

 

Pentru cine e mai pasionat, trebuie spus ca ar mai fi o solutie pentru realizarea protectiei, mai conforma cu anul 2010, sa

spunem... E vorba de un modul pilotat cu microcontroller, care sigur are un raspuns mai bun si va si scuteste de utilizarea

semireglabililor si de deriva, termica si mecanica, a pragurilor. In cazul acesta pragurile se regleaza software si, in principiu,

sint SFINTE :) Daca nu mi-ar fi venit idea asa de tarziu, cred ca as fi ales aceasta metoda chiar daca pare un pic cam SF :)

Mai ales ca proiectul e public. Mintea de pe urma ....

 

Al patrulea modul este cel destinat luminarii fatadei rack-ului. LED dimmer-ul. Daca nu vrem lumina se poate renunta la el fara

nicio problema. Daca totusi vrem lumina, modul in care se realizeaza dimmer-ul e iarasi la latitudinea fiecaruia. Eu am

ales o solutie mai HI TECH, sa-i spunem. E vorba de un multivibrator cu LM555 care genereaza pulsuri cu latime variabila

(PWM) si care functioneaza BRICI . Schema e simpla si o prezint fara comentarii. A se avea in vedere doar dimensionarea corecta

a rezistentei serie pentru limitarea curentului prin leduri, in functie de numarul si tipul ledurilor folosite.

Pe acelasi cablaj am mai amplasat un regulator de 5V pentru alimentarea ultimului modul.

Pentru iluminare am folosit led-uri de mare intensitate luminoasa, 15000 lucs, si unghi mare de dispersie, montate in

doua planuri cu un unghi de cca 50 de grade intre ele.

Eu am montat 2 grupuri a cate 4 led-uri si rezultatele sint foarte bune. "Lampile" pentru aceste led-uri sint realizate

artizanal, din tub PVC, diamteru 15 mm (din suportul de la rolele de fax termic) pe care l-am infundat la un capat, l-am gaurit

pentru montarea led-urilor, iar la celalalt capat am montat o mufa DIN cu 3 pini, atat pentru alimentarea cu tensiune cat

si pentru fixarea mecanica (detasabila) a lampilor pe panoul frontal. Montarea led-urilor in tub, recunosc, ca reclama

ceva abilitati de ginecolog, dar va descurcati voi cum m-am descuracat si eu :lol:

 

Ultimul modul, in sfarsit, e iarasi unul optional. E vorba de un voltmetru electronic pe care se poate citi in permanenta

tensiunea retelei. Aplicatia e simpla si clasica, construita in jurul integrtaului ICL7107 de la Intersil. Fisa de

catalog spune totul.

Daca va hotarati sa-l realizati de la zero, trebuie avuta in vedere dificultatea realizarii cablajului in conditii de amator.

CI are 40 de pin, asa ca ... Eu am folosit un voltmetru "de-a gata", ieftin si numai bun, la care am modificat, din

considerente de spatiu doar cablajul afisajului.

 

Cam astea ar fi ingredientele. Mai jos atasez cateva scheme si fotografii, inclusiv cu aparatul "la treaba"..

Ca o eventuala clarificare, daca mai e cazul, panoul frontal "gazduieste" butonul de alimentare, afisajul voltmetrului

digital, doua mufe DIN pentru lampile cu led-uri, un potentiometru pentru led-uri si un comutator pentru leduri, plus

led-ul de semanlizare a starii de anormalitate a nivelului tensiunilor de retea.

Pe panoul de spate sint amplasate 7 prize IEC de 220 VAC, 2 prize de 9VAC, o priza de 18 VAC si 3 prize de 9 VDC, plus

soclul sigrantei.

 

Desi, poate ca pare complicat, sa nu va lasati pacaliti de multitudinea de fire. In ceea ce ma priveste partea cea mai grea

a fost cea "mecanica". Realizarea cutiei. Serios !!!

Cutia vine de la un modul Roland D-110, defect. El e donatorul.

Modificare insa, pentru nevoile proiectului de fata, a fost UN CHIN, in special datorita lipsei sculelor necesare unor

astfel de prelucrari. Tot ce am facut, am facut "pe masa de bucatarie" literalmente...

In safarsit, n-o mai lungesc dar daca puteti, mai bine cumparati o cutie (de rack sau de ce-o fi ea)de-a gata .

Eu am petrecut nenumarate ore gaurind, pilind, vopsind, sudand, etc. Un CHIN ! Noroc c-a fost iarna si am stat p-acasa :lol:

 

Sper ca detaliile sa va fie folositoare si sa nu va fi plictisit, prea tare, cu lungimea textului.

 

Spor la treba si succes !

 

Messu

Protectie_si_dimmer.pdf

ICL7107CPLZ.pdf

post-3281-1269510633_thumb.jpg

post-3281-1269510638_thumb.jpg

post-3281-1269510660_thumb.jpg

post-3281-1269510665_thumb.jpg

post-3281-1269510670_thumb.jpg

post-3281-1269510674_thumb.jpg

post-3281-1269510678_thumb.jpg

post-3281-1269510683_thumb.jpg

post-3281-1269510703_thumb.jpg

post-3281-1269510707_thumb.jpg

post-3281-1269510711_thumb.jpg

Alimentator_DC.pdf

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.