www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Placa Audio Cu Midi!


Guest Juninio
 Share

Recommended Posts

Guest Juninio

Salutare.

Am deschis acest topic in legatura cu cateva informatii:D

Am vazut pe net placi audio cu MIDI, si as vrea sa stiu MIDI-u acela pt ce se foloseste.

Se poat conecta clape la placa de sunet?

Link to comment
Share on other sites

Guest Juninio

aha...doar ca eu vreau sa inregistrez cu vocile pe care le am eu:D

Am vazut placi d sunet interne Sh 50-60 lei care aveau midi/game port ceva de genu, alea is bune cat de cat?

Link to comment
Share on other sites

Guest Juninio

okei...te inteleg, da eu vreau sa cant la Vsti-u Nexus de la clape.

Deci sa conectez clapa/orga la pc, sa aleg o voce de la vsti si sa inregistrez cu vocea pe care am puso eu din program.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
stai asa... ce clapa ai tu? ca sunt multe (modelele noi de controllere midi) care se conecteaza pe usb si nu mai ai nevoie de port midi real.

 

apoi exista adaptor midi-usb.. nu e cea mai eleganta solutie dar e cea mai ieftina.

 

Stai ca nu inteleg.

Momentan imi strang ceva bani sa imi cumpar o doza midi Roland.Vrei sa zici ca daca imi instalez doza in chitara,pot conecta chitara la pc printr.un adaptor usb ?

Link to comment
Share on other sites

Salutare.

Am deschis acest topic in legatura cu cateva informatii:D

Am vazut pe net placi audio cu MIDI, si as vrea sa stiu MIDI-u acela pt ce se foloseste.

Se poat conecta clape la placa de sunet?

 

Da poti conecta sintetizator extern care poate fi comandat MIDI cu PC-ul , dar totodata se poate si canta si inregistra pe HDD cu synth-ul extern folosind soundfont-urile externe ( cred ca la asta te referi cand scrii "vociile" ) sau unul din PC ..si tot felu de combinatii, cu wave table ...

Cu mai multe synth-uri externe specializate super calitative fiecare pe anumite instrumente (bass , pian , suflatori , tobe, etc..vocii) se poate face o trupa intreaga .

Sau cu soft adecvat te poate acompania automat ...si multe altele.....

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Guest Alexandru Dude

Cat de complicat :| E simplu...defapt... Midi inregistreaza ce canti tu la clapa sa fie folosit pentru note, partiduri si vsi...Iar line in/out inregistreaza sunetule care scoate clapa..nu Notele :)

Adica:

Midi= ce fac mainile tale

Line in/out= ce face clapa

:)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.