www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Pedala Vs Procesor


Guest just_m3
 Share

Recommended Posts

Guest just_m3

sa presupunem ca mi-am luat o chitara electrica

eu am acasa un amplificator pt boxele mele pasive

il pot folosi pe acesta la chitara?

 

pt efecte.. ce trebuie sa iau.. pedala sau procesor?

nu ma intereseaza efectele de sustain, chorus..ect ci de distors

cam ce mi-ati recomanda?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Pentru un sound mai bun (natural) iti recomand pedale dar daca vrei sa te joci cu efecte poti sa-ti iei procesor.Faza e ca poti sa gasesti o pedala buna la un pret ok un boss ds-1 de exemplu dar un procesor cu sunet bun e mai scump. Depinde de buget si de gusturi.

 

Ai vazut ca si dintre marii chitaristi au pareri si gusturi diferite. :)

Link to comment
Share on other sites

sa presupunem ca mi-am luat o chitara electrica

eu am acasa un amplificator pt boxele mele pasive

il pot folosi pe acesta la chitara?

 

pt efecte.. ce trebuie sa iau.. pedala sau procesor?

nu ma intereseaza efectele de sustain, chorus..ect ci de distors

cam ce mi-ati recomanda?

 

Sa presupunem ca nu stii sa canti la chitara .

 

Daca ai o chitara acustica este OK sa inveti sa tii chitara in mana , sa inveti pozitii,acorduri , arpegii..si sa canti ce poti .

 

Inregistrat cu microfonul multimedia intr-un program DAW ( soft multimix ) de obocei ai efecte , dar au si unele placi de sunet.

 

Asa .Tot ascultand si imitand cate un timbru ton ce ai auzit ici colo flosind efectele de pe Placa de sunet si din Programul DAW vei invata ce si cum se foloseste.vei incvata cum s regleaza ( de exemplu in Cackewalk /Sonar exista un tutorial bun pentru folosirea efectelor , in Adobe Audition la fel ptr efectele din program ai help unde descrie amanuntit ce si cum se foloseste.

 

Dupa ec inveti .,acumulezi cunoste tu veu da sfaturi la altii ce sa cumpere.

 

Daca ai chitara electrica un singur lucru ai nevoie ptr inregistrare un preamp "Doctor Boogey" pe JFET-uri .

Daca dai pe youtube un search...Doctor Boogey ..o sa vezi/auzi zeci si zeci de sampleuri facute de chitaristi cu acest preamp ce este unul din cel mai bun si realizabil DIY ( de amatori cu scule si piese modeste) .

 

Efectele nu ajuta cu nimic la cantat ,acestea se folosesc doar pentru a mai schimba putin atmosfera ca sa nu sune "trupa" mereu la fel .Din mii si mii de piese abea daca auzi cateva unde un efect ar face "totul" .

Nu se prea pot folosi efectele de multe ori pe eceiasi album sau program de concert deoarece devine plictisitor si da impresia de autorepetare.

 

Muzica este pe primul plan dpa acea vine restul.

Link to comment
Share on other sites

Cred ca au mai fost un miliard de astfel de discutii pe forum :) .

Oricum idea de baza a fost mereu ca fiecare are alte gusturi si pe masura ce acumulezi experienta iti dai seama singur de ce vrei...in cele din urma. Eu de exemplu folosesc 2/3 patchuri mari si late din procesorul meu cu un miliard de optiuni, cred ca cel mai bine intai e sa inveti sa canti serios si dupa sa te gandesi la sound. Concluzia: poti sa-ti cumperi orice fel de pedala/procesor care face gaj ca sa te distrezi cu ele si sa inveti sa canti pentru ca dupa asta oricum le inlocuiesti pe toate.

 

Parare personala^

Link to comment
Share on other sites

Guest MoonFrozenChild

Am cantat pe diferite procesore, dar niciun ton de pe acolo nu se compara cu tonul unei pedale. Asa ca eu zic ca, daca este de unde, ia pedale

Link to comment
Share on other sites

Guest Wrath

Daca canti intro formatie si te intereseaza un efect anume iei pedale pt ca procesoru doar imita sunetele iar calitatea sunetului pe care o scoti dintro pedala e mai buna,daca vrei doar sa exersezi acasa iti recomand procesor,si conteaza si cum suna pt ca daca nu gasesti ceva care sati placa o sa lasi totul balta(spun din proprie exp :)) ) ,hope that helped

Link to comment
Share on other sites

Gutar Multi Effect , sunt foarte bune unele .Inca nu am gasit nici un procesor sau multiefect ce sa nu sune bine .

Sunt unele diferente dar nu atat de dramatice cum se spune.

 

Uni dau verdicte din "obligatie" ca asa zic ceilalti .

 

Un procesor / muliefect nu va avea soundul specific al unor pedale cu cate un sound consacrat dar suna bine si este util .

 

Dar nici nu este nevoie de efecte "consacrate " .Numai daca vrei sa copiezi un cover 100% si 1:1 ptr. bani sau asa de ambitie.

 

In momentul cand vrei sa fii original cauti sound-ul tau si nu te intereseaza soundul altora.

Sincer i-mi pare rau de tineri talentati care ajung deja la 30 de ani !!!! si se omoara cu copiatul.

 

Fratilor la 26 de ani Hendrix era deja unicul , Clapton deja la 23 era super vedeta,si multi altii.

Toti si-au facut faima si soundul pana pe la 25 de ani si din asta traiesc in ultimi 30 e ani.

 

La varsta de 30 de ani este tarziu ca sa mai pierzi vreamea cu copiatul ani nu prea o sa mai ai timp sa faci muzica.

 

Cei incepatori sa nu piarda timpul cu joaca de-a efecte ci sa invete sa cante la chitara .

Daca faci asta doar ptr hobby nu conteaza mai nimic .Dar daca vrei sa ajungi chitarist asta trebuie sa se intample pana la 25 de ani .Daca pierzi vremea cu joaca nu ai timp sa inveti sa canti la chitara.

.

Link to comment
Share on other sites

Sincer i-mi pare rau de tineri talentati care ajung deja la 30 de ani !!!! si se omoara cu copiatul.

 

// blablabla

 

La varsta de 30 de ani este tarziu ca sa mai pierzi vreamea cu copiatul ani nu prea o sa mai ai timp sa faci muzica.

daca ei vor sa faca coveruri care e problema ta? aia ii fac pe ei fericiti

nu toti sunt compozitori si multi nici nu intentioneaza sa fie vreodata compozitori

 

 

iar lui just_m3 ii recomand un procesor

eu am un zoom g2 cumparat acu cateva saptamani si imi pare rau pe toti banii care i-am dat pe tot felu de pedale si amplificatoare care intr-un final le-am vandut evident cu mai putin, cu banii aia puteam face chestii mult mai creative

Link to comment
Share on other sites

daca ei vor sa faca coveruri care e problema ta? aia ii fac pe ei fericiti

nu toti sunt compozitori si multi nici nu intentioneaza sa fie vreodata compozitori

 

 

iar lui just_m3 ii recomand un procesor

eu am un zoom g2 cumparat acu cateva saptamani si imi pare rau pe toti banii care i-am dat pe tot felu de pedale si amplificatoare care intr-un final le-am vandut evident cu mai putin, cu banii aia puteam face chestii mult mai creative

 

Zoom G2 este excelent , ce nu-mi place ar fi ca "ampurile/ distorsurile" la semnal mic nu raspund ca lumea ,iar la semnal mare pot sa schimb orice doza sau chitara si i-mi da acelasi sound. Nu am avut rabdare si timp sa incerc la magazin mai multe sa vad daca cele "signature' cu alte sound-uri fac la fel sau nu.dar suna bine acele sunete ce simuleaza amplifurile Mesa ,Dizel bine distorsionate ...Vox,Fender,Marshall nu m-au convins aici as fi dorit un sunet sensibil cu atac corespunzator la volum mic .In rest este excelenta pedala, la pret/calitate cred ca este una din cea mai buna alegere.

Cu un distors pe FET in fata lui ,cine nu stie sa-si faca cu un VOX-Amplug se combina perfect.

 

OK. Nu prea intelegi tu cum e cu muzica cum e cu viata si cum e cu timpul pierdut.

 

Ca sa intelegi si tu oleaca , acei tineri super talentati cu tehnica si dexteritate de invidiat se pierd in a demonstra "aiureli" prietenilor si unor amatori de circ aerobic-interpretativ pe instrument .Tu nu dar acestia pe la 30-35 de ani i-si dau seama ca ar trebui sa aiba muzica proprie si ca ei ar trebui sa fie imitati ,altfel raman vesnic tinere talente.

.

 

Asa ca toti care spun ca vor sa fie originali si sa faca altceva etc...sa inceapa prin a nu cauta acelasi ton , aceiasi chitara , ci sa -si faca un sound al lor .In acest caz este bun orice sound pe care tu poti sa-l pui in evidenta .Chiar diferenta fata de altele deja cunoscute poate fi ceva nou.

Link to comment
Share on other sites

...ca si incepator....incearca un procesor...are mai multe pe el (dist,fuzz,O/D,etc)si il setezi pentru fiecare piesa cantata sa semene(Metallica cu un dist.sau O/D,Nirvana-un dist. mai slabutz,etc,nu imi vin exemple acum in cap)....pedala e prea personala,de la un anumit nivel e buna, cand deja stii ce vrei si te axezi pe un gen(nu poti canta pe o pedala de Fuzz ,de Blues-Metallica,ca suna rau sau canti intr-o trupa si vrei timbrul tau)

 

 

P.S.Compozitori suntem toti...pentru ca, compunem ceva...chiar daca e nasoala piesa, chiar daca e..."one note song" (vezi ce am vrut sa zic,mai jos in link):)

Edited by Fictum
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.