www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Refret


lightfrets
 Share

Recommended Posts

Stie cineva orientativ macar cat m-ar costa sa pun niste freturi noi pe un strat? ( rosewood figerboard ) Aproape toate freturile sunt tocite. Si cu ce freturi mi-ati recomanda sa le inlocuiesc pe cele vechi? Apreciez pe cei care imi iau in serios intrebarile si nu imi dau raspunsuri "prostesti" . :)

Edited by lightfrets
Link to comment
Share on other sites

Poti sa te uiti pe lista de preturi de la Guitar Shop cat costa o retastare. Daca chitara nu are binding sau inlay-uri complexe pe langa fret-uri nu ar trebui sa coste prea mult. Eu iti recomand fret-uri cat mai mari pentru ca te ajuta foarte mult la tehnica. Te obliga sa apesi coarda doar atat cat trebuie, iar bend-urile si vibrato-ul sunt mult, mult mai usoare. Dunlop 6100 sau chiar 6000 (Malmsteen style :) ) sunt ideale.

Link to comment
Share on other sites

Stie cineva orientativ macar cat m-ar costa sa pun niste freturi noi pe un strat? ( rosewood figerboard ) Aproape toate freturile sunt tocite. Si cu ce freturi mi-ati recomanda sa le inlocuiesc pe cele vechi? Apreciez pe cei care imi iau in serios intrebarile si nu imi dau raspunsuri "prostesti" . :)

 

 

Ai PM.

Link to comment
Share on other sites

Dupa parerea mea cele mai ok freturi pe un strat sunt medium jumbo, nu sunt nici prea inalte si nici prea inguste, deja daca pui jumbo ii cam strici feelingul de stratocaster. Depinde mult si de ce radius are griful, dar cel mai bine vorbesti toate amanuntele astea cu cel care ti le va schimba, ar trebui sa iti poata oferi toate amanuntele si sa faceti impreuna cea mai avantajoasa alegere pentru ce iti doresti tu de la acea chitara.

 

In alta ordine de idei o operatiune de schimbare a tastelor la o chitara nu este una tocmai usoara si nu o poate face cu rezultate bune oricine. Din aceasta cauza este si destul de scumpa si in cazul in care ai o chitara care nu este foarte valoroasa poate ca ar fi mai bine sa te gandesti daca nu e mai rentabil sa o schimbi cu totul sau sa ii cauti un alt grif.

Link to comment
Share on other sites

Dupa parerea mea cele mai ok freturi pe un strat sunt medium jumbo, nu sunt nici prea inalte si nici prea inguste, deja daca pui jumbo ii cam strici feelingul de stratocaster.

 

wtf. ce feeling ? ce strat? srv, spre ex, avea XJ. inseamna ca n-avea niciun feeling de strat... ?

 

parerea mea, cand vine vorba de freturi: the bigger, the better :) mai ales cand purtatorul de chitara vrea sa cante rock, blues si alte chestii cu benduri multe si mai ales tehnica.

 

plus... un nut nu costa deloc mult. posibil sa fie prost deja... oricum il inlocuiesti si nu-i mare branza... costa 25 de lei unu de os.

retastarile, din pacate... ating 100 de euro. scump,... scump rau

 

ai grija, la guitarshop, am fost mi-am luat niste freturi... si apoi cand am ajuns acasa, le-am comparat cu altele... si am vazut cat de "cacacioase" sunt acele... "jumbo"s de la GS. nu se compara cu alea de pe stewmac. care, teoretic, tot jumbo erau.

Edited by CiocanelBloodyCIocanel
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.