www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

John Mayer Live! Un Scurt Review


Jeanov
 Share

Recommended Posts

nu comentez nimic nici de cei 13 ani trecuti, nici de celebrii 7 de acasa ... :)

dar bunul simt probabil ca ne-ar spune daca nu iti place ce a postat X, iti exprimi parerea independent de acel post si treci mai departe :)

insa se poate sa ai dreptate cu una din cele de mai jos (vezi bold) :)

 

numai bine!

 

 

Poate ca logica de clasa a 9-a mi-a mai ruginit, ca sunt vreo 13 ani de-atunci, insa imi place sa cred ca n-am pierdut prea mult din ceea ce am invatat acasa in primii 7 ani de viata.

In alta ordine de idei, daca discutia asta ar fi avut loc pe un forum de orice altceva in afara de chitaristi, as fi fost de aceeasi parere cu tine, dar asa....trag concluzia ca cei care fac astfel de comentarii fie au nimerit din greseala pe rgc, fie sunt lipsiti de tact si/sau de bun simt.

Ma rog, am mai zis..nu trebuie sa fim de acord in toate privintele...tocmai de-aia e viata asa de frumoasa pentru ca exista diversitate

Link to comment
Share on other sites

nu comentez nimic nici de cei 13 ani trecuti, nici de celebrii 7 de acasa ... :)

dar bunul simt probabil ca ne-ar spune daca nu iti place ce a postat X, iti exprimi parerea independent de acel post si treci mai departe :lol:

insa se poate sa ai dreptate cu una din cele de mai jos (vezi bold) :)

 

numai bine!

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Este un mare artist acest John Mayer, pentru cã numai marii artiști pot apãrea cu așa ceva în public:

 

original.jpg

Link to comment
Share on other sites

JM vinde un produs de entertainment muzical (care se regãsește în albume, concerte etc.). Pot sã accept sã-l cumpãr sau nu (acest gest reprezintã critica mea). Restul e gargarã.

Link to comment
Share on other sites

Mie imi place poza, foarte foarte tare :) se vede clar ca ........ (hopa...ca risc sa apara logicianul nostru - coleg de forum sa ne spuna ca daca emit o parere legat de poza tre sa pun una la fel cu mine in chiloti, sau eu cel putin asa am intels ca sta treaba cu logica :) nu? )

merci Baumwolle pentru un thread salvat :)

 

 

Scuza-ma dar genul asta de argumentatie ma astept sa il vad la Vadim Tudor, nu la tine. Si apoi, nu a zis nimeni ca e MARE ARTIST. Un user a postat un review, a spus ca ii place cum presteaza respectivul si atat. Apar apoi altii si se caca in gustul omului, cam asta ar fi simplificat.

In rest, subscriu la ce a spus Mihai: daca aceasta discutie despre un chitarist are loc pe rgc si NU pe softepedia, de ex., apoi e firesc sa soliciti un pic de credibilitate(din pdvd chitaristic, ca sa zic asa) de la cei care isi dau cu parerea. Sa fim seriosi!, cand criticam la greu suntem simpli consumatori de muzica, in rest ne dam cu parerea ca niste mari initiati.

Link to comment
Share on other sites

esti un finut vandalay, tre sa recunosc :) si multumim ca ai citit si tu cum e cu "transferul" asta...poate ai priceput ca altii cu logica :)

 

numai bine! pe topicul asta nu mai are rost postat

 

Tu transferi antipatia fata de JM catre MihaiTarta. Daca as fi nepoliticos as spune ca esti un mojic prost. Dar nu sunt nepoliticos.
Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle
<flamebait>Cu ce, cu un Strat?</flamebait>

 

Strats are a great choice when you want to rock without, you know... offending anyone.

 

Do not feed the troll(s).

Edited by Baumwolle
Link to comment
Share on other sites

Interesanta discutie pe un forum de nisa (de chitaristi, in cazul nostru), intre simpli consumatori de muzica, oameni fara legatura cu tematica forumului. Am senzatia ca pentru multi de pe acest forum un chitarist este acela caruia ii place sa asculte muzica cantata cu chitara. Altfel nu imi explic prezenta aici a unor pareri de simplu privitor, simplu consumator si argumente de genul e parerea mea, am dreptul s-o expun public. E adevarat, ai dreptul sa iti expui public parerile dar in locuri special destinate nu in Monitorul Oficial, nu pe ziduri, etc. Acesta e un forum de chitaristi. Ne intereseaza parerile chitaristilor. Parerile consumatorilor de muzica ne intereseaza si ele dar le cautam si le citim in alta parte, nu aici.

 

Un mic exemplu. Ma intereseaza o parere de genul nu imi plac bend-urile lui, nu imi place tehnica de vibrato, sau te miri ce cu legatura cu forumul. O parere de pitzipoanca de genul nu imi place, fatã, ca se imbraca in verde si i se vad ouale, nu mai intereseaza sa gasesc aici.

Edited by Faust
Link to comment
Share on other sites

Interesanta discutie pe un forum de nisa (de chitaristi, in cazul nostru), intre simpli consumatori de muzica, oameni fara legatura cu tematica forumului. Am senzatia ca pentru multi de pe acest forum un chitarist este acela caruia ii place sa asculte muzica cantata cu chitara. Altfel nu imi explic prezenta aici a unor pareri de simplu privitor, simplu consumator si argumente de genul e parerea mea, am dreptul s-o expun public. E adevarat, ai dreptul sa iti expui public parerile dar in locuri special destinate nu in Monitorul Oficial, nu pe ziduri, etc. Acesta e un forum de chitaristi. Ne intereseaza parerile chitaristilor. Parerile consumatorilor de muzica ne intereseaza si ele dar le cautam si le citim in alta parte, nu aici.

 

Un mic exemplu. Ma intereseaza o parere de genul nu imi plac bend-urile lui, nu imi place tehnica de vibrato, sau te miri ce cu legatura cu forumul. O parere de pitzipoanca de genul nu imi place, fatã, ca se imbraca in verde si i se vad ouale, nu mai intereseaza sa gasesc aici.

 

Finally ! :)

Link to comment
Share on other sites

Interesanta discutie pe un forum de nisa (de chitaristi, in cazul nostru), intre simpli consumatori de muzica, oameni fara legatura cu tematica forumului. Am senzatia ca pentru multi de pe acest forum un chitarist este acela caruia ii place sa asculte muzica cantata cu chitara. Altfel nu imi explic prezenta aici a unor pareri de simplu privitor, simplu consumator si argumente de genul e parerea mea, am dreptul s-o expun public. E adevarat, ai dreptul sa iti expui public parerile dar in locuri special destinate nu in Monitorul Oficial, nu pe ziduri, etc. Acesta e un forum de chitaristi. Ne intereseaza parerile chitaristilor. Parerile consumatorilor de muzica ne intereseaza si ele dar le cautam si le citim in alta parte, nu aici.

 

Un mic exemplu. Ma intereseaza o parere de genul nu imi plac bend-urile lui, nu imi place tehnica de vibrato, sau te miri ce cu legatura cu forumul. O parere de pitzipoanca de genul nu imi place, fatã, ca se imbraca in verde si i se vad ouale, nu mai intereseaza sa gasesc aici.

 

subscriu (desi in cazul acestui topic sunt in "tabara cealalta" :) ) , de multe ori in alte topicuri cand am invocat argumente muzicale , am fost contrat cu argumente de genul "parerea ascultatorului e cea mai importanta".....

Link to comment
Share on other sites

Un mic exemplu. Ma intereseaza o parere de genul nu imi plac bend-urile lui, nu imi place tehnica de vibrato, sau te miri ce cu legatura cu forumul. O parere de pitzipoanca de genul nu imi place, fatã, ca se imbraca in verde si i se vad ouale, nu mai intereseaza sa gasesc aici.

 

OK.

 

Nu sunt chitarist, si nici nu pot sa cant blues din asta cu benduri si lick-uri. Dar pot sa-ti ofer un review personal si in aceea directie.

 

Cate din lick-urile JMayer vi se par "fresh"?

Cate "parca" le-ati mai auzit pe "undeva"?

 

Intrebare pentru orice "chitarist" care sta si invata piese cap-coada, perfect, sa le puna pe youtube sau pentru cover-band, etc.:

Cat de greu este sa stai sa inveti un cantec? fie dupa partitura/tab, fie dupa ureche... (nu conteaza asta in blues, mare lucru nu-i sa scoti un solo in pentatonice/ionian/dorian)

 

*Intrebarile si comentariile se refera la "blues-ul" lui John Mayer si pop-ul cu influenta... ce e foarte pop si/sau acustic... e treaba lui, nu stiu, nu ma bag...

 

Benduri si vibrato perfect face oricine care sta si se tine de treaba 2h/zi. in 2-3 ani... n-ai probleme...

baga un search pe tube, gasesti de la pusti de 12-13 ani care pot sa cante perfect cap coada SRV samd.

_________

Mic dictionar de termeni:

- undeva = stevie ray vaughan, si oricare alt blues player din 85 incoace...

- fresh - sa sune nu sune clisee, sa zici (dupa ce ai ascultat si pe cei din urma lui) "wow... nu ma asteptam la asta."

 

 

 

Si-atunci pun eu intrebarea: Nu mai bine i-ar sta lui JM intr-un cover band?

 

pentru ca am auzit multi din cover-bands si "underground" cu lick-uri mult mai fresh... si in blues si in pop si ce vrei...

Edited by CiocanelBloodyCIocanel
Link to comment
Share on other sites

OK.

 

Nu sunt chitarist, si nici nu pot sa cant blues din asta cu benduri si lick-uri. Dar pot sa-ti ofer un review personal si in aceea directie.

 

Cate din lick-urile JMayer vi se par "fresh"?

Cate "parca" le-ati mai auzit pe "undeva"?

 

Intrebare pentru orice "chitarist" care sta si invata piese cap-coada, perfect, sa le puna pe youtube sau pentru cover-band, etc.:

Cat de greu este sa stai sa inveti un cantec? fie dupa partitura/tab, fie dupa ureche... (nu conteaza asta in blues, mare lucru nu-i sa scoti un solo in pentatonice/ionian/dorian)

 

*Intrebarile si comentariile se refera la "blues-ul" lui John Mayer si pop-ul cu influenta... ce e foarte pop si/sau acustic... e treaba lui, nu stiu, nu ma bag...

 

Benduri si vibrato perfect face oricine care sta si se tine de treaba 2h/zi. in 2-3 ani... n-ai probleme...

baga un search pe tube, gasesti de la pusti de 12-13 ani care pot sa cante perfect cap coada SRV samd.

_________

Mic dictionar de termeni:

- undeva = stevie ray vaughan, si oricare alt blues player din 85 incoace...

- fresh - sa sune nu sune clisee, sa zici (dupa ce ai ascultat si pe cei din urma lui) "wow... nu ma asteptam la asta."

 

 

 

Si-atunci pun eu intrebarea: Nu mai bine i-ar sta lui JM intr-un cover band?

 

pentru ca am auzit multi din cover-bands si "underground" cu lick-uri mult mai fresh... si in blues si in pop si ce vrei...

Aici nu-i vorba numai de cantat, e vorba si despre compus (si imi face impresia ca in cazul lui JM e vorba in primul rand de compus)

Faptul ca reusesti sa scoti un solo bine cap coada inseamna ca te apropii (doar) dpdv tehnic de cel care l-a compus...sau poate nici macar atat

 

Uite...iti propun sa inveti Neon de la JM. Dupa ce iti iese chitara baga si voce peste, si dupa ce imi povestesti de cate saptamani ai avut nevoie, gandeste-te ca omul a facut tema aia din nimic

 

L.e. imi place ca se plange lumea (inclusiv pe rgc) de lipsa respect si apreciere fata de muzica/arta si in acelasi timp muzicantii/muzicienii (spuneti-le cum vreti) nu isi arata nici cea mai mica urma de respect la fazele astea....pai asa la ce sa ne asteptam de la cocalaru cu 2 clase ca trenu' sau de la Dorel din reclama la Unirea?

Edited by mihaitarta
Link to comment
Share on other sites

BRAVO FRATILOR,BRAVO! :):)

SUNT CAM :) .

 

Aici nu ma simt deloc atacat sau nu pot sa zic ca discutiile din topic ma incurca pe mine cu ceva, dar daca asa se interpreteaza review-urile...., inseamna ca eu sunt paralel cu ce inseamna industria muzicala in anul 2010.

 

Inca o data: la show, nu m-a impresionat John Mayer neaparat! Eram constient de ce poate canta si ce fel de piese are. M-a impresionat tot show-ul productia show-ului: sunet, lumini, efecte, organizare,etc. Chestii care in Romania nu stiu cand se vor intampla daca toata lumea critica si nu isi vede de treaba lui sa o faca, cat mai bine posibil.

 

In arta nu exista diferente(de aceea se numeste arta si nu "arte"!), nu este o arta mai buna ca cealalta. Cat timp muzica, pictura, filmul respectiv te misca emotional ca persoana umana, atunci artistul respectiv isi atinge scopul.

 

John Mayer nu este un shred-er! El e un simplu singer songwriter care canta la chitara, dar ce canta el la chitara, groove-urile in pentatonic, cate o data mixolydian sau aeolian sunt de nota 10. Canta si a cantat cu cei mari din jazz si nu numai: Steve Jordan momentan la tobe, Pino Palladino, Herbie Hancock, etc.

 

Sfatul meu nu mai este nici unul pentru utilizatorii de pe RGC, deoarece sunt interpretate gresit(sfaturile) si se transforma in discutii puerile si certuri.

Astfel, din partea mea acest topic se poate inchide pentru ca vad ca oamenii nu pot sa discute pur si simplu fara sa isi arate "ego-urile". Nu am vrut decat sa impartasesc o experienta la care nu multi utilizatori de pe RGC au ocazia sa participe, ajutand astfel lumea sa inteleaga mai multe despre industrie si cum se creeaza icon-urile.

 

Scurt: John Mayer este un artist care scrie muzica si versuri care ajunge la public, iar publicul simtindu-se "related" la aceste cantece, cumpara albumul. Acest fapt a facut casele de discuri sa investeasca multi bani in John Mayer, fiind siguri ca isi vor recupera banii.

 

Ideea e ca industria se schimba aproape lunar, iar in 2010 nu se mai canta si nu mai sunt artisti ca in anii 80-90, la fel cum atunci nu se mai canta ca in anii 50-60.

Folositi internetul pentru a fi ACTUALI si ACCESIBILI publicului! Asta doar in cazul in care vreti sa aveti un venit din care sa va castigati painea in meseria asta.

 

Fie voia adminilor, din partea mea topicul se poate inchide!

Link to comment
Share on other sites

domnule Faust,

am zis ca nu mai postez legat de acest subiect, da vad ca suntem oricum offtopic

Acum, o ipocrizie din partea mea: ar fi bine definit termenul de chitarist, nu de alta dar daca nu ne incadram sa ne dezactivam contul si sa nu mai postam pe acest forum de Chitaristi :)

daca tot e forum de chitaristi, te rog ajuta-ne cu definitia, sa identificam pe cei care se incadreaza in definitie, pe restu sa ii dam afara si sa ramana chitaristi sa posteze aici in "Monitorul oficial" :):lol::lol: (cu asta ai fost de nota 10 :) )

 

scuze Jeanov, pentru postarile offtopic.

 

Interesanta discutie pe un forum de nisa (de chitaristi, in cazul nostru), intre simpli consumatori de muzica, oameni fara legatura cu tematica forumului. Am senzatia ca pentru multi de pe acest forum un chitarist este acela caruia ii place sa asculte muzica cantata cu chitara. Altfel nu imi explic prezenta aici a unor pareri de simplu privitor, simplu consumator si argumente de genul e parerea mea, am dreptul s-o expun public. E adevarat, ai dreptul sa iti expui public parerile dar in locuri special destinate nu in Monitorul Oficial, nu pe ziduri, etc. Acesta e un forum de chitaristi. Ne intereseaza parerile chitaristilor. Parerile consumatorilor de muzica ne intereseaza si ele dar le cautam si le citim in alta parte, nu aici.

Un mic exemplu. Ma intereseaza o parere de genul nu imi plac bend-urile lui, nu imi place tehnica de vibrato, sau te miri ce cu legatura cu forumul. O parere de pitzipoanca de genul nu imi place, fatã, ca se imbraca in verde si i se vad ouale, nu mai intereseaza sa gasesc aici.

Link to comment
Share on other sites

BRAVO FRATILOR,BRAVO! :):)

SUNT CAM :) .

 

Salut Jean,

 

Vreau sa-ti multumesc pentru review. Celor interesati le-a fost util, sunt sigur. E un forum public si o gramada de gura-casca se gasesc in orice spatiu public sa se bage in seama, pentru simplul motiv ca pot. Eu voi incerca sa-i ignor. Mersi inca o data si te mai astept si cu alte review-uri.

Link to comment
Share on other sites

@red- Ai dreptate, m-am exprimat eu gresit. Ideea era ca nu poti sa zici ca muzica e mai buna decat pictura(cel putin asa percept eu cuvantul "arte"). Dar ma refeream ca nu poti sa zici de exemplu ca Pablo Picasso era mai bun decat Rembrandt. La fel nu poti sa zici ca muzica celor de la Kings of Loen e mai buna decat cea a lui Malmsteen: in primul rand genre-uri diferite si decenii diferite.

 

Dar merci pentru observatie! Poate nu ai intentionat sa fie observatie, dar :) .

Link to comment
Share on other sites

ªi eu am fost anti-Mayer ceva timp("cã-i comercial","cã-i copie dupã hendrix,srv, clapton") dar la o analiza mai îndeaproape a pieselor lui ,am ajuns la concluzia cã este un artist foarte bun,care prin simplitatea pieselor a ajuns sã fie foarte bine vândut ºi apreciat.

 

@mihairaita :)

@jeanov te invidiez pt ce ºi unde ai ajuns .numai bine ºi :)

 

Din acest topic ,ºi nu numai se poate vedea "modul de gandire" al transilvanenilor,în contrast cu cel moldovenesc,respectiv muntenesc(no offence)

Link to comment
Share on other sites

Din acest topic ,ºi nu numai se poate vedea "modul de gandire" al transilvanenilor,în contrast cu cel moldovenesc,respectiv muntenesc(no offence)

 

Auauau! Asta a fost urata! Nu era nevoie de asa ceva. :) :)

Nu e vorba din ce regiune a romaniei sunt, e vorba de faptul ca am ajuns aici si mi-am deschis ochii asupra lumii si posibilitatile care sunt in industria muzicala. Am colega din Moldova care a ajuns si ea aici si e in acelasi semestru ca si mine. Deci nu e vorba de chestia asta. Eram rautacios, naiv, ingamfat,etc. si eu. Dar am fost pus la locul meu de conjuncturile in care am ajuns si am inteles ca.....sunt prea multe de spus si nu vreau sa mai lungesc topicul aiurea.

 

Anyway, va rog iertati exprimarea lui dire_straits, nu cred ca a vrut sa jigneasca pe cineva.

 

Peace around and war in soul....

Link to comment
Share on other sites

Auauau! Asta a fost urata! Nu era nevoie de asa ceva. :) :)

Nu e vorba din ce regiune a romaniei sunt, e vorba de faptul ca am ajuns aici si mi-am deschis ochii asupra lumii si posibilitatile care sunt in industria muzicala. Am colega din Moldova care a ajuns si ea aici si e in acelasi semestru ca si mine. Deci nu e vorba de chestia asta. Eram rautacios, naiv, ingamfat,etc. si eu. Dar am fost pus la locul meu de conjuncturile in care am ajuns si am inteles ca.....sunt prea multe de spus si nu vreau sa mai lungesc topicul aiurea.

 

Anyway, va rog iertati exprimarea lui dire_straits, nu cred ca a vrut sa jigneasca pe cineva.

 

Peace around and war in soul....

 

 

ma refeream la faptul ca ,din cate am observat,in acest topic,lucruri mari s-au spus in cuvinte putine(in special de cei din transilvania).iar lucruri fara valoare,in multe cuvinte(de cei din moldova,respectiv muntenia) :) sper cã nu am jignit pe nimeni.

Link to comment
Share on other sites

ªi eu am fost anti-Mayer ceva timp("cã-i comercial","cã-i copie dupã hendrix,srv, clapton") dar la o analiza mai îndeaproape a pieselor lui ,am ajuns la concluzia cã este un artist foarte bun,care prin simplitatea pieselor a ajuns sã fie foarte bine vândut ºi apreciat.

 

@mihairaita :)

@jeanov te invidiez pt ce ºi unde ai ajuns .numai bine ºi :)

 

Din acest topic ,ºi nu numai se poate vedea "modul de gandire" al transilvanenilor,în contrast cu cel moldovenesc,respectiv muntenesc(no offence)

 

Asta e faina . Chiar nu m-am simtit atins deloc , desi sunt 100 % moldovan , stau de 7 ani departe de Moldova si tot moldoveneste vb si gandesc pt ca nu am sa ma schimb eu cum bate vantu . Vezi tu , am scos ieri o vb mai cu substrat , sunt unii oameni care au avut ocazia sa mearga cu avionu , altii nu ! Aia care NU , vor si ei sa fie la inaltime !

 

 

John Meyer e un super artist si entertainer . Face blues-ul mult mai accesibil , ducandu-l in anul 2010, iesind din niste standarde care au fost scrise de peste 50 ani . La fel si Robert Cray a facut .

Link to comment
Share on other sites

Guest Legion
ma refeream la faptul ca ,din cate am observat,in acest topic,lucruri mari s-au spus in cuvinte putine(in special de cei din transilvania).iar lucruri fara valoare,in multe cuvinte(de cei din moldova,respectiv muntenia) :) sper cã nu am jignit pe nimeni.

 

Nu tati, n-ai jignit pe nimeni.

Din contra, chiar ne-ai facut un mare favor. Ne-ai oferit tuturor ocazia sa aflam ca nu se merita sa fii bagat in seama.

 

Dar asta e, asa sunt unii - au avut ghinionul sa se nasca intr-un loc mai batut de soarta, si prin urmare n-au fost expusi la modul de gandire iluminat pe care-l exemplifici tu.

Link to comment
Share on other sites

salut jean!

multam pt topic.am vazut pe youtube mai multe din concert..so ms de hint;)

pe john mayer l-am descoperit relativ recent(cam 1 an) cu piesa neon si mi-a placut mult.are compozitii catchy,canta bine de tot la chitara(eu incerc neon de ceva timp si inca nu imi iese bine..nu ca asta ar insemna ceva:))

baiatul este(si el) absolvent berklee.compozitiile sunt la limita comercialului dupa parerea mea..si asta nu pt ca nu ar putea mai mult.

chitaristic vorbind este bun.l-am vazut live singur cu o chitara rece si atat!tehnica de slap...bass,armonie,si solo laolalta+voce!

mai e si baiat frumusel..ce sa mai ..boala femeilor:))daca asta o insemna fatalau... asta e.

 

traiesti o experienta frumoasa vad.ma bucur pt tine.

invata muzica si vino inapoi ca e nevoie man;)

enjoy!

:)

Link to comment
Share on other sites

salut jean!

baiatul este(si el) absolvent berklee.compozitiile sunt la limita comercialului dupa parerea mea..si asta nu pt ca nu ar putea mai mult.

 

traiesti o experienta frumoasa vad.ma bucur pt tine.

invata muzica si vino inapoi ca e nevoie man;)

enjoy!

:)

 

Merci tare frumos bolly, doar ca experienta asta e ca peste tot. Sa nu crezi ca e extraordinar de bine la Berklee; s-au schimbat multe si tot mai frumos pare din exterior, dar daca esti persoana care doar urmeaza regulile si faci doar ce ti se spune ca un limitat mental care nu mai gandesti logic ai sanse mari la berklee si oriunde. Eu din fericire inca mai gandesc cat timp nu e ilegal si asta ma complexeaza ca vad multe tentative de manipulare si control asupra oamenilor.

Ma rog....asta e un subiect foarte elaborat si cu multe controverse....

 

Sa revin la Mayer: el nu a absolvit la Berklee, este doar un simplu alumni ca si mine, care a terminat 2 semestre in care a invatzat foarte multe rapid si a luat de aici doar ce a avut nevoie.

Cautand prin arhivele radio-ului(BIRN-Berklee Internet Radio Network), am gasit un interviu mai vechi cu el in care spunea cum si ce a facut ca sa ajunga unde a ajuns: practic el doar si-a facut treaba de muzician/artist in fiecare zi. A cantat in cluburi, s-a plimbat intre state si orase, a cantat si seri ca si inlocuitor, etc.

Din cate am vazut acest interviu este si undeva pe youtube, nu mai stiu din pacate exact cum se numeste, dar nu cred ca este greu de gasit.

 

Oricum, sfat pentru oricine care vrea sa vina in SUA si sa studieze la Berklee in special, cautati si informati-va cat mai mult; Berklee nu este atat de roz pe cat pare. Berklee este cel mai buni sa iti faci contacte si sa inveti despre modul in care se desfasoara industria muzicala, iar pentru mine cel mai important a fost faptul ca am invatzat din experiente cum sa "pun problema". Pentru toti cei interesati....add pe yahoo messenger si putem discuta mai multe, sau si mai convenabil, pe skype.

 

yahoo: j_e_an

skype: piloiujean

Edited by Jeanov
Link to comment
Share on other sites

compozitiile sunt la limita comercialului dupa parerea mea.si asta nu pt ca nu ar putea mai mult.

Acum, ca spiritele sau mai linistit, mai scriu si eu doua vorbe.

L-am citat pe Bolly dintr-o coincidenta a termenilor.Si ma refer aici la "comercial".Foarte multi invoca acest termen.

Dar ce seminifica muzica comerciala ?

Muzica de consum in masa din discoteci si baruri cum poate fi considerata ?

Faptul ca o piesa este pe gustul tuturor celor care asculta , poate fi considerata comerciala ?

Din punctul meu de vedere John Mayer este foarte departe de acest concept.Melodia de care spune Bolly este prima de pe DVD-ul "Where the light is".

Dupa cum a remarcat si Jean, John Mayer scrie muzica si o aranjeaza in asa fel incat sa nu creeze repulsie nimanui la nivel emotional.Ba , din contra. Sistemul de acordaj este unul, putin dubios.Ceva intre drop C si standard dar asta se intampla pentru ca este deosebit de atent cu sunetul in sensul de a crea "mood"-ul care doreste .Cand canta neacompaniat, instrumentul suna atat ca un bass acustic cat si a chitara.

Iar ca exercitiu de solfegiu, va recomand sa ascultati introducerea de la piesa "Every day i have the bues", cover dupa BB King.Prima piesa cantata cu John Mayer Trio de pe acelasi DVD.Nu am auzit pe nimeni pana acum , care sa cante "la misto" atat de bine si de exact.Nu lasa nimic la voia intamplarii.

Parerea mea este ca , John Mayer, mai intai trebuie ascultat cu foarte mare atentie pentru a intelege ce se intampla cu muzica lui si dupa acea sa facem comentarii.Ca sa sune atat de simplu sau "comercial" se foloseste de armonii destul de alambicate dar si foarte bine aranjate.

Cine vrea sa studieze tremolo, benduri si altele de genul asta, nu le gaseste la John Mayer.Nu este punctul lui forte.

Edited by ggg
Link to comment
Share on other sites

Acum, ca spiritele sau mai linistit, mai scriu si eu doua vorbe.

L-am citat pe Bolly dintr-o coincidenta a termenilor.Si ma refer aici la "comercial".Foarte multi invoca acest termen.

Dar ce seminifica muzica comerciala ?

Muzica de consum in masa din discoteci si baruri cum poate fi considerata ?

Faptul ca o piesa este pe gustul tuturor celor care asculta , poate fi considerata comerciala ?

Din punctul meu de vedere John Mayer este foarte departe de acest concept.Melodia de care spune Bolly este prima de pe DVD-ul "Where the light is".

Dupa cum a remarcat si Jean, John Mayer scrie muzica si o aranjeaza in asa fel incat sa nu creeze repulsie nimanui la nivel emotional.Ba , din contra. Sistemul de acordaj este unul, putin dubios.Ceva intre drop C si standard dar asta se intampla pentru ca este deosebit de atent cu sunetul in sensul de a crea "mood"-ul care doreste .Cand canta neacompaniat, instrumentul suna atat ca un bass acustic cat si a chitara.

Iar ca exercitiu de solfegiu, va recomand sa ascultati introducerea de la piesa "Every day i have the bues", cover dupa BB King.Prima piesa cantata cu John Mayer Trio de pe acelasi DVD.Nu am auzit pe nimeni pana acum , care sa cante "la misto" atat de bine si de exact.Nu lasa nimic la voia intamplarii.

Parerea mea este ca , John Mayer, mai intai trebuie ascultat cu foarte mare atentie pentru a intelege ce se intampla cu muzica lui si dupa acea sa facem comentarii.Ca sa sune atat de simplu sau "comercial" se foloseste de armonii destul de alambicate dar si foarte bine aranjate.

Cine vrea sa studieze tremolo, benduri si altele de genul asta, nu le gaseste la John Mayer.Nu este punctul lui forte.

 

in sfarsit o parere documentata dupa 3 pagini de aberatii :)

Link to comment
Share on other sites

in sfarsit o parere documentata dupa 3 pagini de aberatii :)

 

+1 :)

 

 

cei care nu stiu ca piesa "wait until tonorrow/where the light is" este a lui hendrix, ori habar n-au in ce consta maiestria lui john mayer ori n-au inteles nimic! si nu stiu de ce, dar avand in vedere modul retardo-infantilist in care iau la misto orice si pe oricine, nici nu ma mira acest lucru!

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.