www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Transport Usa-romania


Mosh Craciun
 Share

Recommended Posts

USPS nu a acceptat spre ex o chitara in case dreptunghiular, care vroiam sa imi trimita un prieten, sunt mai dificili.

plsu la USPS nu ai tracking no, nu ai asigurare, etc

daca e o chitara scumpa merita cu USPS doar daca esti dispus sa accepti aceste riscuri.

daca e o chitara ieftina atunci merita sa iti asumi riscurile aferente zic eu si sa iesi cat mai ieftin cu transportul

 

http://www.transporturi-sua.ro/ (care vad acum intrand pe site ca e aceeasi treaba cu atlas shipping) acestia par intradevar ieftini, asigurarea acopera val de 350 $, deci daca e o chitara de 500-600 $ merita riscul asociat.

 

oricum sa ne tii la curent cu ce firma ai ales in final.

important pentru vama si tva in tara, sa nu iti puna factura in pachet, astfel va fi lauta valoare de catalog care e undeva in jur de 70-80 euro (78 daca retin bine) si la suma aceasta tva plus vama sunt mici...

 

succes!

 

cu usps poate nu ai sanse, dar ce a pus fictum acolo pare interesant. mai este si atlas shipping
Edited by Vladympv
Link to comment
Share on other sites

USPS nu a acceptat spre ex o chitara in case dreptunghiular, care vroiam sa imi trimita un prieten, sunt mai dificili.

plsu la USPS nu ai tracking no, nu ai asigurare, etc

daca e o chitara scumpa merita cu USPS doar daca esti dispus sa accepti aceste riscuri.

daca e o chitara ieftina atunci merita sa iti asumi riscurile aferente zic eu si sa iesi cat mai ieftin cu transportul

 

lol. cine ti-a zis kestiile astea? ori baiatu de acolo nu vrea sa le trimita ori trebe sa stie sa vorbeasca. usps are tracking si insurance si trimite si colete mari atata timp cat nu depasesc o anumita greutate (la ampuri in special) - doar ca trebe sa platesti extraserviciul. nu mai crede toate aberatiile. cred ca si la mama dreq in India au tracking number.

Edited by apocalipsa
Link to comment
Share on other sites

lolaie tu cat vrei :) , incearca singur daca ai dubii...si citeste pe site exact ce conditii au

 

cand primesti tracking no si asigurare de al USPS iti platesc eu chitara

 

USPS - adic aposta americana, cand intra in teritoriul RO, le preia coletele posta romana ...te rog da-el un tel si zi-le de tracking no, sa lolaie si ei putin :)

 

Corectez: asigurare la valoarea reala a coeltului nu la 100 $ asigurare

 

lol. cine ti-a zis kestiile astea? ori baiatu de acolo nu vrea sa le trimita ori trebe sa stie sa vorbeasca. usps are tracking si insurance si trimite si colete mari atata timp cat nu depasesc o anumita greutate (la ampuri in special) - doar ca trebe sa platesti extraserviciul. nu mai crede toate aberatiile. cred ca si la mama dreq in India au tracking number.
Edited by Vladympv
Link to comment
Share on other sites

cu dhl sau ups dai faliment :)

confirm cele spuse de vladympv, cu mentiunea ca usps iti da un tracking number, cu care poti sa verifici cand a plecat si unde a ajuns la destinatia finala, dar nu pe parcurs daca mai opreste vreundeva.

cu asigurarea n-are rost sa vorbim, e complicat, si la ups si la usps si la dhl. cine e direct interesat se documenteaza ce si cum.

eu, ca si vladympv, am trait pe propria piele problemele cu transportul prin usps. un an de zile, nu glumesc, am cautat o solutie. cu impachetat si reimpachetat ca sa se incadreze in dimensiuni, si tot nu s-a putut.

bine asta se intampla prin 2003-2004 si a fost si din cauza faptului ca persoana care m-a ajutat in state nu a avut tocmai un program liber care sa-i permita sa umble teleleu pentru mine. pana la urma a rezolvat, mi-a trimis-o prin ceva firma de asta fantoma, nu stiu care, pe vapor, a ajuns in 8 saptamani. nici nu vreau sa ma mai gandesc. dar a ajuns in stare excelenta, avea case si cutie de carton, fiind luata de noua de pe MF, iar transportul, cu tot cu vama si "asigurare", daca a existat si asa ceva, desi eu am platit 10$ pt ea, a fost 60$.

Link to comment
Share on other sites

Guest morunul sub Dig
lolaie tu cat vrei :) , incearca singur daca ai dubii...si citeste pe site exact ce conditii au

 

cand primesti tracking no si asigurare de al USPS iti platesc eu chitara

 

USPS - adic aposta americana, cand intra in teritoriul RO, le preia coletele posta romana ...te rog da-el un tel si zi-le de tracking no, sa lolaie si ei putin :)

 

Corectez: asigurare la valoarea reala a coeltului nu la 100 $ asigurare

heh se vede ca nu ai nicio treaba, oricati " :) " ai scrie

eu am cumparat o chitara de pe ebay si am primit tracking number tot

cand a ajuns in romania n-am primit aviz (se misca mai greu romanii), dar m-am dus la posta si i-am dat un bilet cu track no. (aia de la ghiseu a folosit termenul "TRACKING NUMBER") si am primit coletul

Link to comment
Share on other sites

USPS nu a acceptat spre ex o chitara in case dreptunghiular, care vroiam sa imi trimita un prieten, sunt mai dificili.

plsu la USPS nu ai tracking no, nu ai asigurare, etc

daca e o chitara scumpa merita cu USPS doar daca esti dispus sa accepti aceste riscuri.

daca e o chitara ieftina atunci merita sa iti asumi riscurile aferente zic eu si sa iesi cat mai ieftin cu transportul

 

http://www.transporturi-sua.ro/ (care vad acum intrand pe site ca e aceeasi treaba cu atlas shipping) acestia par intradevar ieftini, asigurarea acopera val de 350 $, deci daca e o chitara de 500-600 $ merita riscul asociat.

 

oricum sa ne tii la curent cu ce firma ai ales in final.

important pentru vama si tva in tara, sa nu iti puna factura in pachet, astfel va fi lauta valoare de catalog care e undeva in jur de 70-80 euro (78 daca retin bine) si la suma aceasta tva plus vama sunt mici...

 

succes!

Tocmai am primit un colet din California prin USPS(priority) si am avut tracking number care a functionat atat pe site-ul USPS(cat timp coletul a fost pe drum) cat si pe site-ul Postei Romane(dupa ce a intrat in tara) , deci nu prea sta in picioare ce zici tu...despre asigurare nu stiu, la mine n-a fost cazul pt. ca n-avea ce sa se sparga

Link to comment
Share on other sites

fratilor?

 

va certati cam in van, pentru ca in sine, fiecare aveti dreptate, cate un pic in parte.

 

din experienta personala, care se ridica la nivelul multor chitare aduse in RO, aproximativ pe toate caile posibile, va pot spune urmatoarele:

 

1. cu USPS am avut 80% experiente placute in sensul ca ajunge la timp, pretty safe iar tracking numberul (desi se face identificarea dupa el la posta romana), nu este step-by-step reflectat pe site-ul lor, mai ales dupa ce paraseste USA.

 

2. ei au size limitations cand se uita la RO ca tara de destinatie, limitari pe care lucratorul de la ghiseul USPS i le aduce la cunostina expeditorului (teoretic, riscul ar fi sa ajunga la vama in RO si ei sa refuze chitara pe motiv de size limitation, in cazul in care se insista sa se trimita in RO pana la urma). NU mi s-a intamplat niciodata, odata ce coletul a fost acceptat de USPS (si la americani, unii expeditori sunt mai descurcareti si reusesc sa trimita chiar case-uri voluminoase, iar altii sunt niste babalai si cum le zice USPS officer de size limitations, se c**a pe ei si nu o mai trimit)

 

@barbarossa are dreptate mare cu insurance-ul. Sa va fereasca Sfantu sa aveti nevoie s-o folositi, pt ca in final....nu iei mai nimic. deci nu va culcat pe o ureche cu insurance ... cel putin la USPS

 

3. mai e un caz.... pe care nimeni nu l-a amintit: exista si subsidiare a USPS pe teritoriul USA, adica un fel de birouri mai mici care lucreaza pentru USPS si cu aia am avut eu mari probleme ...nu trimit nici de-ai dreaku, nic icu sweet talking nici cu extra-taxa, niste dobitoci. Acelasi volum, aceeasi greutate..trimisa de la un oficiu mare al USPS de cate americani descurcareti a uajuns la mine in perfecta stare.

 

Propun ca acest subiect delicat sa nu mai fie tratat "din auzite", ci din "traite" pentru ca nu e o gluma si se pare ca NU e un stadnard, pana la urma.

 

Cine mai vrea detalii, sa ma contacteze.

 

Bafta la adus chitare rare!

Edited by Gyzmo
Link to comment
Share on other sites

Cel mai avantajos este cu USPS (posta americana) si iti ajunge prin Posta Romana.

Vama se face la Posta de fata cu tine si ai loc de miscare, iar pretul este mult mai acceptabil decat UPS.

 

UPS fac taxarea prin serviciul de comisionare vamala propriu si nu te iarta, adica te intreaba cat costa obiectul si cat costa shippingul ca sa poata calcula taxele ca la carte si sa-si ia comisionul.

 

La posta daca prietenul ti-o trimite de "cadou de la un prieten", vamarea se va face in cel mai rau caz dupa codul intern "chitara cu 2 doze" etc...

 

Bafta maxima!

Link to comment
Share on other sites

fiecare cu experienta proprie, ca de asta e forum sa postam experiente si pareri poate sunt de folos si altora.

 

conditiile clare (sau relative) sunt pe site la USPS si posta romana , repectiv celelalte firme de transport.

cu cat mai multe pareri , cu atat mai multe surse de infromare ...sau eroare :)

 

poate s-au schimabt de anul trecut din vara regulile lor, insa acel tracking no de care zici tu de la USPS nu e tot una cu trackin no de la firmele cunoscute de trasnport (ma exact acel tracking number al tau iti spunea in orice moment unde e coletul, cu update la fiecare schimbare - de ex: coletul e la depozitul USPS Kansas - ora 14.00, coeltul a fost incarcat petnru zborul spre new york, ora 20, coeltul e in drum spre frnakfurt ora 23.00...ma indoiesc, dar daca e asa s-au schimbat din vara 2009 lucrurile probabil)

 

acum daca la ei tracking no e acela in care iti zice coletul a parasit sua in dat de 1 feb si apoi primesti veste de la posta coeltul cu nr X a sosit in tara la oficiuul postal in in 22 ferb - sa fii sanatos ala e tracking no poate in vremea dinozaurilor :)

 

sugestia mea pentru userul care are chitara in sua si treb sa ajunga in ro sa mearga prietenul lui la un oficiu postal din SUA sa ii dea toate detaliile. cand merge sa aiba dimensiunile coletului.

 

pe orice forum de genu acesta, cate experiente atatea pareri si informatii diferite.

eu am studiat solutiile la fel ca barbarosa ceva timp inainte si in cazul meu solutia aleasa a fost alta decat USPS

 

asigurarea nu se refera numai la "la mine n-a fost cazul pt. ca n-avea ce sa se sparga" , daca se pierde coletul ce faci fara asigurare!?

 

ma repet deja a "n"-a oara, pe un forum sunt pareri subiective, unele mai fundamentate altele mai putin, in final omul pune cap la cap si decide ce crede el a fi bine in cazul sau

 

faza e ca pe rgc majoritatea nu posteaza sa ajute cu un sfat util ci mai repede se ia de ce a spus X mai devreme, cu formulari nu tocmai elegante sau cu bun simt :) ...fiecare cat poate

 

 

Tocmai am primit un colet din California prin USPS(priority) si am avut tracking number care a functionat atat pe site-ul USPS(cat timp coletul a fost pe drum) cat si pe site-ul Postei Romane(dupa ce a intrat in tara) , deci nu prea sta in picioare ce zici tu...despre asigurare nu stiu, la mine n-a fost cazul pt. ca n-avea ce sa se sparga
Link to comment
Share on other sites

http://www.phg.ro/societate_info.php?id=81103 suna aici :) eu prin ei mi-am adus o chitara,de mult totusi.imi amintesc doar ca a fost f ok,nu mai stiu preturi etc
mi-am luat o chitara din state printr-un prieten.chitara inca se afla acolo.fiind ocupat, nu prea are timp sa caute o metoda sa mi-o trimita. stiti voi ceva firme care se ocupa cu transporturi care nu dureaza f mult si nu costa enorm de mult?
Link to comment
Share on other sites

Salut ! vorbesc strict din punctul de vedere al experientei personale !

 

am lucrat foarte bine cu ATLAS SHIPPING ! - suna la numarul asta intre orele 10:00-15:00 si discuta cu ei - 0767 800 732

 

www.atlasshippingltd.com

 

prin ei mi-am adus in tara 3 amplificatoare grele si voluminoase, fara sa platesc vama !!!!

 

plus multe alte chestii... TOATE AU AJUNS IN STARE PERFECTA !!!!

 

mergi si pe site si vezi detaliile...

 

USPS-ul este foarte bun dar numai pentru coletele de anumita dimensiune si greutate... eu nu am putut sa-mi aduc prin USPS amplifurile... depaseau normele admise pt. Romania....

 

USPS-ul a fost mereu precis, nu mi-a pierdut nici un colet, toate au ajuns in stare perfecta...

 

Iti recomand ATLAS SHIPPING pt. ca poti aduce chestii foarte mari prin ei...

 

pe de alta parte, sunt multi americani care nu trimit in afara SUA marfuri, dar au optiunea de FREE SHIPPING pe teritoriul USA !!! eu le-am spus sa trimita coletul la ATLAS SHIPPING si ei mi l-au adus in tara...

 

MARE ATENTIE cand tratezi cu un vanzator expedierea coletului... stabileste clar cu el sa ti-l ambaleze bine, ca sa eviti problemele de transport !

 

cam asta e.... bafta

 

Marcian

Link to comment
Share on other sites

sa ai bafta sa ajunga cu bine in RO ! :)

ce chitara e?

 

sa ne spui cum ai procedat cu vama , tva, daca a declarat valoarea reala, etc ...ma gandesc ca factura nu o sa o trimtia in coelt prietenul tau ...

 

nuami bine!

 

multumesc pt sfaturi. tipu din state o sa ia legatura cu http://www.transporturi-sua.ro/ .va anunt ce si cum
Link to comment
Share on other sites

O chitara cu tot cu case si inca un case(deja e vorba de volum si kg, aici) au ajuns cu tot cu transport Buc-Galati prin curierat rapid+rambursul la banii pe transportul din USA in RO= 150$

cu cei de la http://www.transporturi-sua.ro/ pentru o chitara destul de scumpa

Edited by Fictum
Link to comment
Share on other sites

nu e rau...vama , tva ai paltiti ceva?

de asigurare sa te intreb ? :)

 

O chitara cu tot cu case si inca un case(deja e vorba de volum si kg, aici) au ajuns cu tot cu transport Buc-Galati prin curierat rapid+rambursul la banii pe transportul din USA in RO= 150$

cu cei de la http://www.transporturi-sua.ro/ pentru o chitara destul de scumpa

Link to comment
Share on other sites

vama e destul de mica, am impresia ca vreo 2%... ce atarna mai greu e TVA ul, care e 19% din pretul facturii inclusiv transport. ce spun aici e valabil pt usps/posta romana. cu atlas nu prea stii dinainte cat vei avea de platit, dar in principiu, la dintr astea mai scumpe, sunt de preferat, pt ca iesi mai ieftin. daca faci cu usps, e bine sa ai o factura cu o valoare declarata mai mica decat cea reala, dar atunci e risky dpdv al asigurarii...

Link to comment
Share on other sites

salut ! cu ATLAS SHIPPING poti sa-ti faci o idee destul de clara despre pretul transportului daca stii cat cantareste obiectul cu tot cu ambalaj...

 

te duci pe site-ul lor si te uiti la cotatiile de preturi... faci niste calcule si te lamuresti....

 

eventual le dai un mail si le trimiti detaliile si pot ei sa te lamureasca cu privire la costul final... cu o exactitate de 90%...

 

incercati... avantajul e ca nu platiti TVA, nu platiti vama...

 

cel putin eu nu am platit !!!!

 

Marcian

Link to comment
Share on other sites

intr adevar, iti poti face idee despre costul transportului, dar acolo ei scriu ca se plateste si vama, etc... iar cum se calculeaza aia... esti cam la mana lor... intr adevar, aproape sigur e mai ieftin decat cei 19% in plus, dar nu stii exact dinainte cat.. cateodata aproape nimic, cateodata vreo 10%, sa zic.. am primit de mai multe ori prin ei, n am stat sa calculez exact cat au pus, pe langa ce se poate calcula de pe site ul lor

Link to comment
Share on other sites

vama e destul de mica, am impresia ca vreo 2%... ce atarna mai greu e TVA ul, care e 19% din pretul facturii inclusiv transport. ce spun aici e valabil pt usps/posta romana. cu atlas nu prea stii dinainte cat vei avea de platit, dar in principiu, la dintr astea mai scumpe, sunt de preferat, pt ca iesi mai ieftin. daca faci cu usps, e bine sa ai o factura cu o valoare declarata mai mica decat cea reala, dar atunci e risky dpdv al asigurarii...

 

 

 

:) 2%?????

Sunt taxe de verificare a coletului,taxe de ridicare a coletului,taxe ca se uita la el...etcTotul ajungea undeva pe la 35%din valoarea chitarei. :) TVA-ul se aplica la urma la toata valoarea cu toate taxele,o idiotzenie,dar asa era trecut in catalogul vamal.

ce magazin serios se baga la mishmashuri dinastea romanesti cu valoare mai mica la factura,etc :)

Edited by Fictum
Link to comment
Share on other sites

daca retin eu bine, anul trecut am platit 3,2 % vama si 19 % tva , astea din valoarea facuturii care insotea coletul...(prin fedex)

 

 

:) 2%?????

Sunt taxe de verificare a coletului,taxe de ridicare a coletului,taxe ca se uita la el...etcTotul ajungea undeva pe la 35%din valoarea chitarei. :) TVA-ul se aplica la urma la toata valoarea cu toate taxele,o idiotzenie,dar asa era trecut in catalogul vamal.

ce magazin serios se baga la mishmashuri dinastea romanesti cu valoare mai mica la factura,etc :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.