www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Preamplificator


rocket1982
 Share

Recommended Posts

Salut , vreau sa imi fac un preamplificator , nu vreau ceva extraordinar ,dar vreau sa sune bine .

 

Nu ma pasioneaza schemele cu TDA uri (doar daca stiti una f reusita)- f multe adauga un zgomot de fond ....iar chitara este echipata 3x single coil de o calitate oarecum indoielnica ,care oricum bazaie .

 

Ideea e sa il fac si sa il am pentu cativa ani .

 

Rog sa ma ajutati cu scheme , opinii... sfaturi ,prefer oameni cu experienta in domeniu , prea multe forumuri cu oameni neavizati care dau cu parerea din pacate; asa ca HANDS ON EXPERIENCE IT'S A MUST .

 

Multumesc anticipat .

Dan

 

PS Nivelul meu de "electronica" nu este foarte ridicat mai degraba minim , dar ma pot descurca.

Link to comment
Share on other sites

De ce nu incerci sa faci un etaj de amplificare (aka booster/buffer / preamplificator) cu niste feturi. si nu neaparat cu TDA, poti sa foloseste cu un foarte mare succes LM386 de ex. Nu ai spus de asemenea pentru ce doresti sa il folosesti... intrare in putere , intrare in placa de sunet.. . iar de zgomotul de la sigle coils mai greu sa scapi.

Adauga-ma pe messenger sa putem discuta mai ok: dark_rain_cover este id meu.

 

Cu respect,

Gabriel Tudoran

Analog Sound

Link to comment
Share on other sites

LM386 ca preamplificator n-as recomanda, desi depinde de efectul cautat.

Pro:

- e amplificator de putere deci il poti folosi si cu cabluri de 100m probabil fara probleme (impedanta de iesire cca. 10Ohm);

- cand distorsioneaza o face foarte placut (desi evident e subiectiv); sunt multe circuite de overdrive si distorsiune bazate pe 386.

Contra:

- impedanta relatic mica de intrare (10KOhm daca tin bine minte): poate fi suficient sau se poate rezolva cu un buffer, depinde ce sound cauti;

- sunt mai multe "specii" dar in general merge la maxim 12V, deci ai mai putin headroom disponibil fata de un opamp care merge la 30V. Desigur daca oricum il folosesti la 9V e irelevant;

- poate fi relativ zgomotos, mai ales fata de un integrat special conceput ca preamplificator.

 

Eu folosesc ca preamplificator TDA2320A si daca vrei poti cumpara un buffer/preamp/OD bazat pe el.

Un alt circuit care suna bine e AMZ Mini-Booster, dar are PSRR mai mic decat un opamp din cate am observat.

Link to comment
Share on other sites

Salut , vreau sa imi fac un preamplificator , nu vreau ceva extraordinar ,dar vreau sa sune bine .

 

Nu ma pasioneaza schemele cu TDA uri (doar daca stiti una f reusita)- f multe adauga un zgomot de fond ....iar chitara este echipata 3x single coil de o calitate oarecum indoielnica ,care oricum bazaie .

 

Ideea e sa il fac si sa il am pentu cativa ani .

 

Rog sa ma ajutati cu scheme , opinii... sfaturi ,prefer oameni cu experienta in domeniu , prea multe forumuri cu oameni neavizati care dau cu parerea din pacate; asa ca HANDS ON EXPERIENCE IT'S A MUST .

 

Multumesc anticipat .

Dan

 

PS Nivelul meu de "electronica" nu este foarte ridicat mai degraba minim , dar ma pot descurca.

 

Tu glumesti sau chiar stai prost cu competentele digitale

 

iata din prima incercare =

 

GOOGLE

 

guitar preamp schematics

 

 

Results 1 - 10 of about 44,500 for guitar preamp schematics. (0.10 seconds)

 

Ca sa vezi de ce cred ca glumesti

 

(Nu cunosc sa avem un proiectant de circuite audio intre noi ,si daca sunt si ei folosesc sau copiaza scheme cunoscute incercate de care este plin internetul (lumea intreaga ) asa ca raspuns mai bun decat cel de pe net nu prea vad.)

 

Discrete FET Guitar Preamp A fellow was asking about guitar preamps, someone had posted an opamp-style preamp schematic, and I suggested a discrete FET approach. ...

www.till.com/articles/GuitarPreamp/ - Cached - Similar

 

Blue Guitar Schematics Click here for FTP listings! **, More Blue Guitar Schematics in the Archives! Bogner. triple_giant.jpg [233k], Bogner Triple Giant (preamp section) ...

www.blueguitar.org/schems.htm - Cached - Similar

 

Guitar Tube Amp Schematics Schematics of many guitar tube amps. ... Pre amp schematic, (Thanx to Ico van Diemen) .... AC15 Re-issue Pre amp schematic, AC15-60-02 Iss 1 (Vox, 1996) ...

www.drtube.com/guitamp.htm - Cached - Similar

 

Guitar-related Circuits The schematics seem very readable, but some of the text in the GIfs is not so hot. .... preamps.gif: Simple little op-amp and FET based preamps for guitar. ...

www.montagar.com/~PATJ/gindex.htm - Cached

 

Tube Guitar Amplifier Designs - KBapps.com preamp gain (clean to distortion) - 3 band equalizer - stereo - effects loop (mono and stereo). Guitar Preamp schematic - preamp gain (clean to distortion) ...

www.kbapps.com/tubeamps.html - Cached - Similar

 

Electronics Onboard bass or guitar preamp. FET based with two volume knobs and a one-knob bass/treble-boost/cut-mid-switch tone control. More details ? Schematic ...

www.albertkreuzer.com/electronics.htm - Cached - Similar

 

The Guitar Effects Oriented Web Page 07/30/02, By request - schematic for the Alembic F-2B tube preamp .... 5/2/00, PCB layout and toner transfer to build the Guitar Preamp and Vibrato ...

www.geofex.com/ - Cached - Similar

 

Discrete Guitar Preamp help - diyAudio 8 posts - 6 authors - Last post: 18 Jun 2008

Assuming you're feeding a proper guitar input?, adding such a preamp is ... I know there is a handful of preamp schematics on that site. ...

www.diyaudio.com ? ... ? General Interest ? Musical Instruments - Cached

 

Making and onboard bass guitar preamp? - 8 posts - 3 Dec 2008

Bass Preamp Circuit?? anybody??? - 10 posts - 5 Nov 2006

 

Opamp Guitar preamplifier? - 10 posts - 10 Oct 2005

guitar preamp? - 9 posts - 15 Jul 2004

 

More results from diyaudio.com ?

 

The Free Information Society - Guitar Preamp Electronic Circuit ... Arts & Entertainment ? Miscellaneous ? Forum ? Community ? Upload. Web, freeinfosociety.com. Colors. Guitar Preamp Schematic. Return to the Schematic Archive.

www.freeinfosociety.com/electronics/schemview.php?id=285 - Cached - Similar

 

100W Guitar Amplifier (Mk II) 27 Jan 2002 ... You'll see that there are two dual opamps, but the schematic only ... Guitar Pre-Amplifier Board (Revision A). The preamp circuit is shown ...

sound.westhost.com/project27.htm - Cached - Similar

 

Searches related to guitar preamp schematics op amp guitar preamp fet guitar preamp guitar tube preamp schematic bass guitar preamp schematic

guitar amp kit guitar amp circuit guitar preamplifier circuit guitar amp wiring diagram

 

GOOOOOOOOOOOGLE

 

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Next

 

 

Tot in aceste pagini gasesti si descriere si electronica si acustica si sfaturi ptr construire plus si sfaturi pentru alegerea componentelor de calitate etc...

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

@karpi - cred ca tu glumesti -4800 de posturi ca asta ?? .... precum am spus vreau ceva " incercat" deja iar primele 2 posturi sunt mai mult decat folositoare .... multumesc celor 2

-parrerea mea e ca raspunsul tau e mai mult decat nefolositor desi imi pare rau sa subliniez ce e evident .

 

@Masta Gi - il conectez pentru inceput la o placa de sunet creative titanium

 

eu am incercat acu ceva vreme Tda 1524 preamplif- desi poate nu era cea mai stralucita alegere ,iar pt putere 7294 (unde nu a stralucit in mod intens dar a facut traba buna )

 

ce caut e un sunet curat - asa ca prefer ceva ce se poate alimenta la 9 v ... (baterie pt a scapa de alte complicati )

 

iar daca nu postez des e pt ca nu am timp ...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

0

Edited by rocket1982
Link to comment
Share on other sites

TDA1524 e corector de ton :) , am vazut si lucruri mai ciudate.

 

Deci vrei un sunet de tip "clean". In acest caz:

1. poti sa eviti neplacerile legate de DIY si sa achizitionezi un preamplificator gata facut de la colegul 57 sau

2. poti sa profiti de placerile DIY (hmm, ceva nu suna bine aici) si sa iti confectionezi o clona a unei pedale pline de mojo cum e Xotic RC Booster (vezi aici, daca n-ai rabdare sa citesti, schema e la pagina 2 - eu insumi sunt pe cale de a imi face una si am ajuns in faza de populare a placii).

 

Exista muuuuuuuuuuulte scheme dupa cum corect preciza colegul Karpi. Faza cu "prefer oameni cu experienta in domeniu" e duda, oricine poate sa se dea Pete Cornish pe forum, cum filtrezi? Plus ca ai si YouTube la dispozitie. Iar montajul pe care il vrei nu e ceva cu mojo, nu baga vibratii mistice in sunet, nu cauti inefabilul nevazut. Ia sa fi zis de un distors sau de un amplificator, sa vezi cum incepeau jihadurile...

Link to comment
Share on other sites

Spune-mi te rog si mie un cip(sau mai multe ) specializate pt preamplificare ---probabil asa ar fi trebuit sa abordez problema .

si apoi sa caut ceva montaje bazate pe el .

 

 

Intre timp fac un Ruby si un Little gem 1 (am 99% din piese ) ..dar nu renunt in a cauta ceva totusi sa ma multumeasca .

Link to comment
Share on other sites

Vezi? D-aia se enerveaza Karpi. Ai primit deja sugestii de la Dark_rain, care are firma in domeniu, de la FiveseveN si Karpi, care sunt doctori in domeniu, si de la mine, care te-am trimis la doctori. Ai citit ceva legat de sugestiile noastre? Eu nu cred.

 

Cipuri specializate pt preamplificare? Montajul lui FiveseveN este bazat pe unul. In sens larg orice amplificator operational de zgomot mic poate face foarte bine preamplificare. Cele care sunt descrise a fi specializate pentru preamplificare sunt pentru Hi-Fi. Chitaristii nu prea vrea asa ceva. N-are mojo.

Link to comment
Share on other sites

Vezi? D-aia se enerveaza Karpi. Ai primit deja sugestii de la Dark_rain, care are firma in domeniu, de la FiveseveN si Karpi, care sunt doctori in domeniu, si de la mine, care te-am trimis la doctori. Ai citit ceva legat de sugestiile noastre? Eu nu cred.

 

Cipuri specializate pt preamplificare? Montajul lui FiveseveN este bazat pe unul. In sens larg orice amplificator operational de zgomot mic poate face foarte bine preamplificare. Cele care sunt descrise a fi specializate pentru preamplificare sunt pentru Hi-Fi. Chitaristii nu prea vrea asa ceva. N-are mojo.

 

:) Forum de scos ochii?!!! dar sa depasim momentul ...

M am uitat la AMZ - problema mea e cu J102 sa MPF momentan nu am gasit.. dar cautam ...nu sa platesc la modul sincer acum 100 de ron pe ceea ce se poate face cu 15 20 maxim 50 ...da eu inteleg ca oamenii au experienta da inteleg ca au produse TESTATE si BUNE si nu neg ...dar cand traiesti cu un salariu de *** intr un oras cam de aceeasi anvergura (tulcea)... pui problema ...si din "prizma" esentialului cotidian care limiteaza posibilitatile de a actiona .

 

Nu neg experienta acumulata de acesti oameni si carora le am cerut ajutorul si mai ales nu ignor sfaturile BUNE.

 

Totusi sa continuam ... cer parerea unui audiofil intre timp ...Tiberiu Vicol ...

Edited by rocket1982
Link to comment
Share on other sites

The Moan parcã era din celãlalt capãt al țãrii :)

 

problema mea e cu J102 sa MPF momentan nu am gasit.. dar cautam

BF245 e alternativa folositã pe la noi de obicei.

ªi dacã tot veni vorba de FET-uri, mai poti incerca ºi "adaptarea" unui Alembic F2B: http://freestompboxes.org/viewtopic.php?f=2&t=4210

Link to comment
Share on other sites

The Moan parcã era din celãlalt capãt al țãrii :)

 

 

BF245 e alternativa folositã pe la noi de obicei.

ªi dacã tot veni vorba de FET-uri, mai poti incerca ºi "adaptarea" unui Alembic F2B: http://freestompboxes.org/viewtopic.php?f=2&t=4210

 

 

 

da gasisem si eu Bf244 -Bf245 si 2n3823 echivalenti a lui 2n3819 - echivalent a lui MPF102

 

bf 245 am cumparat azi ultima bucata .. totusi primeste marfa vineri!!!!

Link to comment
Share on other sites

Inca o incercare

 

gogle.com ...->english --> guitar preamp schematic ----> imagini----> SI!!!!!!!!!!!

 

Vezi cu ochisorii tai schemele sa nu deschizi site-uri de reclama si spam ...

 

DIY guitar preamp schematics ............ca sa fii si mai aproape

 

 

 

intitle:DIY guitar preamp schematics

 

acu trec pe goagel sa vedem

 

 

inainte de toate cunoscuta schema :http://sound.westhost.com/project27b.htm

 

si iata :

 

http://images.google.com/images?hl=en&...t=0&ndsp=20

 

Results 1 - 20 of about 1,300 for intitle:DIY guitar preamp schematics. (0.09 seconds)

 

Si mai cauti si tu frate caci meseria se fura ,nimeni nu sta sa explice separat la fiecare user care intreaba .

 

explicatii povesti descrieri discutii cauti si aici pe rgc.ro

 

si acestea trebuie citite conspectate iei notite si ajungi la un material final utilizabil.

 

Faci un proiect ca si la scoala ,cand ai date suficiente alegi logic in functie de conditii ce vrei tu.

 

Dupa ce stii totul si nu-ti este clar ceva vii in acele topicuri si mai intrebi .

 

Pe de alta parte ptr chitara este suficient de bun uA 741 sau Beta 741 ,ampliful de uz general doar sa ai pe intrare tip cu zgomot mic Acestea functioneaza in semnal mare pana la 10Khz cea ce este super ptr chitara unde avem nevoie de maxim 7Khz.

Dar acum exista T072 si alte IC-uri cu FET pe intrare ,zgomot mic dar la care trebuie limitat banda la aprox 7KHz .

 

Si mai mic zgmot au IC ptr doza magnetica de la fostele Pick-Up magnetice al TurnTable .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.