www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

M-audio Fast Track R


Recommended Posts

Salut! De ceva timp folosesc pentru inregistrat chitara (mai exact amplificatorul): microfon >> preamplificator de microfon behringer >> placa de sunet (care e incorporata, deci vai de capul ei). Calitatea inregistrarilor e slaba, si ma gandesc sa fac o imbunatatire.

 

Varianta 1 (si scap si de preampul de mic, eventual conectez si chitara direct si aplic un vst gen guitar rig):

http://www.avaudiosys.ro/index/page/en-hom...oduct-1286.html

 

Varianta 2: placa de sunet noua (pana in 4-5 milioane).

 

Cum ar fi mai bine?

Link to comment
Share on other sites

Ce amplificator ai? Dar microfon? Dar preamp? Placa de sunet e ultimul lucru la care trebuie sa te gandesti, majoritatea sunt suficient de performante pentru a nu influenta negativ calitatea sunetului. In schimb amplificatoare si microfoane proaste gasesti la tot pasul. Desigur mai e si problema tehnicii de inregistrare, de care multi uita.

Link to comment
Share on other sites

Ce amplificator ai? Dar microfon? Dar preamp? Placa de sunet e ultimul lucru la care trebuie sa te gandesti, majoritatea sunt suficient de performante pentru a nu influenta negativ calitatea sunetului. In schimb amplificatoare si microfoane proaste gasesti la tot pasul. Desigur mai e si problema tehnicii de inregistrare, de care multi uita.

 

Amp-ul e un fender gdec junior, si am reusit sa scot niste tonuri placute, dar problema e cum sa le inregistrez fidel. Microfonul e un samson q6, preampul e un behringer cu o lampa 12AX7. In afara de calitatea inregistrarii, mai am si o latenta enervanta. Folosesc sony acid pt mixat si ma mai joc cu egalizatoare, compresoare pana suna cat de cat decent. Mi-e greu sa cred ca o unitate externa specializata pe inregistrat gen m-audio asta sau un line6 toneport nu ar aduce o imbunatatire.

Link to comment
Share on other sites

Ti-ar trebui o placa de sunet cu intrari de inalta impedanta sau un di box. Fast track usb din reviewuri a reiesit ca e cam prastie, fast track r ar trebui sa fie un improvement dar la pret nu m-as arunca. Iti pot recomanda in schimb ceva accesibil care nu mi-a pus nici un fel de problema de stabilitate, are asio 2, intrari dedicate pentru instrument, switch pentru microfon/chitara si preamp: http://www.musicdepo.ro/product/438/2199392

Link to comment
Share on other sites

Amp-ul e un fender gdec junior, si am reusit sa scot niste tonuri placute, dar problema e cum sa le inregistrez fidel. Microfonul e un samson q6, preampul e un behringer cu o lampa 12AX7. In afara de calitatea inregistrarii, mai am si o latenta enervanta. Folosesc sony acid pt mixat si ma mai joc cu egalizatoare, compresoare pana suna cat de cat decent. Mi-e greu sa cred ca o unitate externa specializata pe inregistrat gen m-audio asta sau un line6 toneport nu ar aduce o imbunatatire.

 

Unde ai latenta ???

 

Vezi ce asculti tu in monitor ,la inregistrare trebuie sa asculti sunetul direct si nu cel inregistrat .Asa ca nu te intereseaza daca sunetul cantat se inregistreaza peste 1 minut.

 

Cumpara-ti ce vrei tu nu se schimba absolut nimic.

 

Tu trebuie sa inveti sa inregistrezi , sa setezi sculele , placa de sunet de oricare ..........ce sunet ai ? onboard ?

 

Mai nou toate sunetele onboard sunt calitative daca nu si HD ,SI POT INREGISTRA CU 96KHz/24bit

 

Sony ACID E UN POROGRAM FOARTE BUN , cum ai setat parametri ?ca sa fie OK ?

 

DECI INVATA SA INREGISTREZI SI SA MIXEZI .

 

Calitatea inregistrarii numai de tine depinde .

 

 

GOOGLE

http://www.google.ro/#hl=ro&source=hp&...67d5568f8efb1bc

 

Home recording , home recording tutorial ,....SI PUN-TE PE STUDIAT . In cativa ani ajungi (poate) sa inregistrezi ca sa sune bine cu conditia sa incepi studiul de maine...

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Da ...o doza de Strat are aprox 7KOhm iar intrarea trebuie sa aiba minim 1Mohm ..lucru interesant nu ?

 

 

Probabil colegul nostru nu din cauza impedantei intrari nu poate sa inregistreze "bine" odata ce a scris ca poseda preampul ptr microfon .

 

Trebuie sa intre pe Line-In si nu pe Mic !

 

Daca destainuie ce sunet onboard are careva din forumisti probabil poate sa-i spuna ce nu a setat bine in ACID .

Link to comment
Share on other sites

Preampul intra in line-in. Motherboardul e un Gigabyte ga-m55s-s3, are vreo 3-4 ani, scrie la specificatii ca are "audio HD".

 

Vezi ce asculti tu in monitor ,la inregistrare trebuie sa asculti sunetul direct si nu cel inregistrat .Asa ca nu te intereseaza daca sunetul cantat se inregistreaza peste 1 minut.

 

Asta si fac, partea enervanta e ca trebuie sa misc track-ul inregistrat pana se suprapune cu restul instrumentelor (lenea asta,treaba grea :) ).

 

Deci back to the mixing board...

Link to comment
Share on other sites

misc track-ul inregistrat pana se suprapune cu restul instrumentelor

 

Nush daca ce folosesti tu are asa ceva, dar majoritatea DAW-urilor cunoscute au optiune de a compensa pentru latenta inregistrarii per track (la audio, nu ma refer la plugin delay compensation). Asta ca sa fie inregistrarea precisa.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Interesant la M-Audio Fast Track (fara R, e o greseala pe site la avaudiosys) este bundle-ul software Pro Tools M-Powered Essential, care contine o multime de chestii utile pentru facut muzica "directly out of the box". Dintre aceste chestii eu atrag atentia asupra plugin-ului Sansamp PSA-1, care este o versiune software impecabila a renumitului Tech21 Sansamp PSA-1. Cu un booster software in fatza, precum Sonalksis FreeG, poti sa duci plugin-ul PSA-1 de la un ton doar putin atins de tub pina la o distorsiune dezlantuita. Suna FOARTE bine.

FreeG este bun de utilizat inainte de orice plugin de distorsiune sau ampsim.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.