www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Bazaie Si Iar Bazaie


Guest Sylviu
 Share

Recommended Posts

Guest Sylviu

da.. nush de ce bazaie kitara asta, am un jackson.. ideea e k bazaie foarte tare cand bag un efect ceva, cand sta.. in timp ce cant nu se aude bazaitu si dak pun mana pe potentiometru ii mai ia din bazait.. nu cred k e de la cablu k am incercat si cu alte cabluri..

 

si mai e o treaba, din cand in cand cand pun mana pe corzi sau pe potentiometre ma curenteaza asa usor, nu cred k e in regula..

 

what to do ? trebuie un fel de inpamantare ceva ?

Link to comment
Share on other sites

Eu am o problema similara cu chitara cand inregistrez pe calculator(daca potentiometrul nu e pus la maxim nu se aude si daca e aproape de maxim bazaie), deci din cate cred eu ai o problema cu potentiometrul. Daca nu e potentiometrul ar putea fi locasul in care intra jackul in chitara. In ceea ce priveste curentarea n-am mai prea vazut chitara care sa te curenteze(numa daca canti a la Vai cu limba :) ). Sper ca am fost de folos :)

Link to comment
Share on other sites

da.. nush de ce bazaie kitara asta, am un jackson.. ideea e k bazaie foarte tare cand bag un efect ceva, cand sta.. in timp ce cant nu se aude bazaitu si dak pun mana pe potentiometru ii mai ia din bazait.. nu cred k e de la cablu k am incercat si cu alte cabluri..

 

si mai e o treaba, din cand in cand cand pun mana pe corzi sau pe potentiometre ma curenteaza asa usor, nu cred k e in regula..

 

what to do ? trebuie un fel de inpamantare ceva ?

 

Ai verificat scula in care bagi cablul de la chitara? Poate aia e f--tuta .... ca sa simti curent in corzi aia e ceva , mai ales ca nu prea vad legatura dintre corzi si potentiometre, decat daca nu se intampla o inductie inversa din doze :)

Oricum amp-ul in care intra chitara trebuie sa fie legat la impamantare.

Link to comment
Share on other sites

Guest om__bun

Ai verificat scula in care bagi cablul de la chitara? Poate aia e f--tuta .... ca sa simti curent in corzi aia e ceva , mai ales ca nu prea vad legatura dintre corzi si potentiometre, decat daca nu se intampla o inductie inversa din doze :)

Oricum amp-ul in care intra chitara trebuie sa fie legat la impamantare.

 

 

aici cam asa este..de la amp este buba....incarca sa bagi invers fisa de la amp in priza...s-ar putea sa fie un scurt undeva....dar cea ma buna solutie este impamantarea..daca nu ai una la amp deja facuta de fabrica,atunci trage un fir de la carcasa metalica a lui...daca ai priza cu impamantare schimba stecherul amp-ului cu unul shuco si bagi acolo firul de masa..daca nu..pune-l pe calorifer...:)

Link to comment
Share on other sites

Guest Sylviu

am uitat sa mentionez o singura problema.. din motive financiare nu am amp acasa si sunt nevoit sa bag kitara prin comp :)

 

oare de acolo se trage ?

Link to comment
Share on other sites

Guest Johnny I

pai verifici dak de la fiecare componenta a chitarii vine un fir de masa care se lipeste pe pot-ul de volum si de acolo pleaca mai departe un fir pana la jack

Link to comment
Share on other sites

Guest Sylviu

Nu cred ca este de la calculator, incearca sa scoti boxele din placa de sunet si sa le pui pe chitara..

 

tocmai am incercat.. nu e nici o diferenta, bazaie la fel de tare..

 

 

pai verifici dak de la fiecare componenta a chitarii vine un fir de masa care se lipeste pe pot-ul de volum si de acolo pleaca mai departe un fir pana la jack

 

ok deci tre sa desfac kitara.. sa ma uit acuma..

Link to comment
Share on other sites

Guest Sylviu

ok m-am uitat se pare k e asa cum zici tu.. vin firele in ala de volum si de acolo pleaca un fir pana la jack..

 

si se pare k din doza de bridge vine un fir, care se face in 3 fire.. unu e lipit de swith-u ala cu care skimbi dozele.. unu e lipit de potentiometru de tone si unu sta asa aiurea si nu e lipit de nimic.. ala o fii problema ?

 

totusi bazaie pe ambele doze..

Link to comment
Share on other sites

ok m-am uitat se pare k e asa cum zici tu.. vin firele in ala de volum si de acolo pleaca un fir pana la jack..

 

si se pare k din doza de bridge vine un fir, care se face in 3 fire.. unu e lipit de swith-u ala cu care skimbi dozele.. unu e lipit de potentiometru de tone si unu sta asa aiurea si nu e lipit de nimic.. ala o fii problema ?

 

totusi bazaie pe ambele doze..

 

In general compul este sursa de zgomot f mare mai ales daca nu este legat si el pamantare deci s-ar putea sa iti fie de vina compul si daca l-ai lega la un amp normal sa iti mearga bine.

Link to comment
Share on other sites

Guest Sylviu

da.. s-ar putea.. da am scos boxele din placa de sunet, le-am bagat in kitara si nu e diferenta.. totusi bazaie mult mai tare cand e pe distors decat pe clean..

 

uff.. sa il ia naiba de bazait k ma leg cu kitara de calorifere k sa cant..

Edited by Sylviu
Link to comment
Share on other sites

ok m-am uitat se pare k e asa cum zici tu.. vin firele in ala de volum si de acolo pleaca un fir pana la jack..

 

si se pare k din doza de bridge vine un fir, care se face in 3 fire.. unu e lipit de swith-u ala cu care skimbi dozele.. unu e lipit de potentiometru de tone si unu sta asa aiurea si nu e lipit de nimic.. ala o fii problema ?

 

totusi bazaie pe ambele doze..

 

Oricum e interesanta schema electrica ... eu stiam ca ambele doze trebuie trebuie sa intre in switch si din switch trec in tone, volume & out. Dozele normale au 2 fire (cel putin ale mele atatea au).

Link to comment
Share on other sites

Guest Sylviu

nush ce sa zic.. din doza de bridge ies 2 fire.. unu merge la swich si unu merge la un shurub care e bagat in lemn si din shurub iese alt fir care mere la volu, tone si la jack.. banuiesc k shurubu ala e un fel de impamantare, mai toate firele se duc la el kiar si un fir care e lipit de tremolo se duce la shurubu ala.. :)

 

doza de bridge are kiar 4 fire.. ala care atarna asa in gol sunt de fapt 2 fire lipite unu de altu ( cam cum sunt firele la casti )..

 

nu stiu, nu ma pricep la kestii d'astea electronice, eu am kitara desfacuta pe pat, ma uit la ea si incerc sa va reproduc cat mai bine cam ce e acolo.. din pacate nu am cu ce sa fac poze k as face o poza..

Link to comment
Share on other sites

Guest Sylviu

nop se pare ca nu sunt izolate.. e un manuchi de 4 fire asta e invelit in camasha d'aia de izolat.. si ies 4 fire.. dintre care astea 2 legate intre ele.. celelate sunt fiecare lipite de ceva.. astea atarna asa n-au ele treaba..

 

si la doza de neck am 3 fire.. 2 legate de switch si de shurubu ala dupa care pleaca in volum, tone etc... unu tot asa atarna.. da asta vad k e izolat cu un fel de scoci sau ceva..

Edited by Sylviu
Link to comment
Share on other sites

Aha, m-am prins ce schema ai tu. Tu ai 2 humbucker fiecare cu 4 fire (black, green, red, white cel putin la seymour duncan). Schema ar trebuie sa fie asa:

- black sa mearga in switch

- green sa fie legat la surubul ala de pamantare

- red+white legate impreuna (lipite) si lasate in aer dar izolate de restul sa nu faca vreun scurt (cu scotch)

 

Deci se pare ca este bine ce e pe dinauntru.

 

Cred ca ai o problema cu dozele, s-ar putea sa fie duse ... deci naspa :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Sylviu

dap alea sunt.. verde, roshu etc.. :) 2 humbuckere..

 

numai k la doza de neck sunt 3 fire.. .. roshu in switch, e un fir care nu e acoperit in cauciuc, seamana cu mai multe litze infasurate k un manuchi sau cam asa ceva care duce in shurub si albu care e lasat in aer dar pare a fii izolat cu un fel de scoci..

 

la doza de bridge sunt alea care ai zis tu.. negrul si albul sunt lipite dar nu sunt izolate cu nici un fel de scoci..

rosu vine in switch si verdele in potentiometru de tone..

 

btw doza de bridge e ibanez V8 si aia de neck DiMarzio Evo.. amandoua le-am luat anu trecut si ar fii cam naspa sa se fii f**ut deja.. :)

Edited by Sylviu
Link to comment
Share on other sites

Curentatul si bazaitul s-ar putea sa fie probleme separate. Calculatorul il ai bagat in priza cu impamantare? Daca bagi chitara in statie (sau orice aparat home, casetofon, combina etc) mai bazaie?

 

PS Nu cred ca e de la chitara, nici ca sunt dozele stricate. Afara doar daca le-ai schimbat tu si ai facut cine stie ce pe-acolo. Anyway, nu-i mare smecherie sa schimbi niste doze, nu tre sa fii mare electrician...

Edited by Faust
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.