www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Microfoane Voce


apocalipsa
 Share

Recommended Posts

M-ar bucura sa impartasiti experientele voastre legate de microfoane si folosirea lor fie pt live fie pt recording. Ce va place; ce nu va place. Ce folositi. Ce urmariti la un microfon. Experienta voastra de live si recording legata de ele. etc. multumesc.

Edited by apocalipsa
Link to comment
Share on other sites

Guest costi iorga

Cel mai bun microfon de voce folosit de mine vreodata in studio este Brauner VM1. Are un sunet deosebit de drept si cald, datorita preampului pe lampa din el. Este un microfon versatil, dar la voce si la cello face cea mai buna figura, de fapt gresesc, vocea si violoncelul sunt instrumentele care sunt cel mai bine scoase la lumina de catre acest microfon.

Am folosit Neumann cu membrana mare, U87 si U47 (pe lampa) si Microtech Gefell M92.1S. Microtech este firma initiala fondata de Georg Neumann in 1928 in orasul Gefell, Turingia. In perioada DDR-ului era impreuna cu Oktava in URSS concurenta cea mai serioasa microfoanelor "de fitze" din Vest. Recomand cu caldura.

Pentru live recomand clasicul SM58 al lui Shure sau, o chestie mai haioasa, EV RE20 (arhicunoscutul microfon din studiourile Radio - excelent pt voce si saxofon). O excelenta alternativa pt live e oricare microfon Beyerdynamic din seria Opus (Opus 69, Opus89 pt roace)

Edited by costi iorga
Link to comment
Share on other sites

vin si eu cu cateva recomandari !

 

in cazul meu, am avut si am rezultate bune cu:

 

- SHURE Beta 58

- capetele de serie de la SENNHEISER din seria Evolution pt. VOCE !!!

 

- preferatul meu acum - AUDIX FIREBALL V - un microfon absolut IREAL - are o dinamica uluitoare, niste frecvente joase superbe, poate suporta fara sa distorsioneze presiune de pana la 140 Db pe membrana - ideal pt. beat box si mouth percution(poate fi tinut in causul palmelor fara sa distorsioneze) si CEL MAI IMPORTANT ASPECT !!! - ARE POTENTIOMETRU DE VOLUM INCORPORAT !!! si e 100% MADE IN USA !!!

 

- in studio pt. voce exista un microfon care bate la poponeata cam orice NEUMANN !!! dar nu se gaseste la noi din cate stiu eu... este vorba de legendarul RCA 77-D ! un ribbon microphone scos pe piata de prin 1945 ! un sunetist din USA mi-a spus ca sunt imbatabile !!! daca le gasesti in stare buna sau daca au avut service facut de firmele acreditate de RCA !!!! de aia se si vinde mai scump ca orice Neumann ! alea in stare perfecta trec lejer de 6000-7000 $ USD !!!

 

- fireste ca si NEUMANN-urile de studio cu preamp pe lampa sunt bune !

 

eu am mai testat cu succes SHURE SM 57(modelele americane originale) si SENNHEISER MD 441 - pt. aplicatii de live !

 

va recomand sa va cumparati un mixer fabricat de SHURE in anii '70 - modelul M68 - care are niste preampuri absolut ULUITOARE !!!

 

bafta. sper ca v-am fost de folos ! Marcian

Link to comment
Share on other sites

O sa fac eu efortul sa scriu ce stiu toti cei cu experienta: toate microfoanele sint bune, fiecare excelind la cite ceva. Unele se potrivesc bine cu vocea ta, altele nu, dar poate merg bine ptr o fata sau un instrument. Daca vrei sa aprofundezi sint tone de informatii pe net. Poti incepe cu gearslutz, pentru multa informatie fantastica dar si multe prostii :) In rest, nu se compara nimic cu propria experienta. Din pacate la noi e mai greu cu accesul la multe scule, dar poti investi un minim de bani destul de simplu: cauta studiouri mai rasarite si vezi ce lista de microfoane au. Apoi inchiriaza o ora la studio, aliniaza pe cele ce te intereseaza si inregistreaza-te cu ele. Vocea ta o sa te ajute mai multe decit 2 ani de research pe net. La mine poti sa auzi un microfon bestial, un AKG The Tube cu capsula originala de C12. La Attic stiu ca au o pereche de C414 si Un Newman dar nu mai stiu ce model. Si sint multe U47 si U87 prin oras.

 

Cel mai bun microfon de voce folosit de mine vreodata in studio este Brauner VM1. Are un sunet deosebit de drept si cald, datorita preampului pe lampa din el. Este un microfon versatil, dar la voce si la cello face cea mai buna figura, de fapt gresesc, vocea si violoncelul sunt instrumentele care sunt cel mai bine scoase la lumina de catre acest microfon.

 

Am avut pe mina un VM1 si l-am folosit in 6 sau 7 sesiuni. Un microfon senzational, un pic exagerat pretul dupa parerea mea, dar cu rezultate excelente in multe situatii. La o voce R&B sau cum se zice la noi "pe aer" , a sunat fenomenal. Eu m-am bucurat prea tare si la urmatoarea sesiune de voice-over l-am folosit pe o actrita sisiita. Nu prea mi-a placut ce auzeam, dar m-am ambitionat cu gindul ca rezolv cu un de-esser, ca doar am gasit microfonul perfect :) Rezultatul a fost ca am refacut toata sesiunea cu AKG-ul care e un pic mai cald si mai putin hiped in 6-9k. Deci fiecare cu microfonul lui :)

 

A, mi-am amintit ca Hetfield trage cu SM7, Bono si Chris Cornell trag cu SM58, deci whatever works.

Link to comment
Share on other sites

Singurele microfoane cu care am ceva experienta sunt cele de live. Pentru voce cel mai mult mi-au placut Beta 58 si Beta 87 de la Shure, pentru preluat instrumente, in special chitara electrica au fost clasicul SM 57, Senheiser e609, Senheiser e906 - poate cel mai bun microfon pentru chitara pe care am cantat, SM58, Senheiser MD421, bun dar cam scump, dupa parerea mea nu merita cumparat pentru orice aplicatie. Dupa parerea mea cel mai rentabil microfon pentru captat chitara electrica este Senheiser e609, costa cam cat un Shure SM57, doar ca suna mult mai natural, nu are mediile acelea care ies in evidenta la SM57 si are ceva mai multe inalte.

Link to comment
Share on other sites

Guest Izzy Waan

Eu am MXL 990 si sunt multumit de raspunsul lui, clar, limpede, fara "artefacte" .....fac muzica din placere si mai mult de 100 de euro nu as da pe un microfon......

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.