www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Thomann.de - Cost De Transport 300eur ?


pwnzar
 Share

Recommended Posts

e o firma din nordul tarii care aduce la preturi modice de pe thomann. ei nush daca chiar de la thomann dar you know... pretul e cel de pe site in germana si plus curierul in rom. terminati cu comenzile pe thomann. pe thomann e un circuit postal f dubios care nu e neaparat dhl. cei mai versati de pe forum pot sa-ti explice...

 

echipamente-muzicale.ro

 

au fost super serviabili si desi au gresit comanda in ziua unu si a doua zi aveam la usa produsul corect.

Link to comment
Share on other sites

Am pus mana pe telefon, am vorbit cu neamtu. Nu a fost o greseala. Violoncelul, care nu depaseste 15kg cu tot cu toc, intra la categoria "fragil" si nu trimit decat prin firma Spedition, care vrea 300 de euro. Le-am zis "la revedere"... si-am anulat comanda...

 

http://echipamente-muzicale.ro/ nu vad sa aiba violoncele, si daca ar fi sa cer sa comande ei pentru mine, tot atat ar costa :)

 

Nasol...

Link to comment
Share on other sites

@ulfhednar

am auzit si eu de astia care merg acolo sa le ia dar surpriza! nu toti merg

am facut odata comanda cu un dinasta care cica mergea dupa ele si intre timp (nu a plecat inca) i-am spus sa renunte si o dat pe dincoace si pe dincolo ca nu poate sa renunte la comanda ca se supara aia de pe thomann sa le trimita inapoi => el a facut comanda de pe thomann si nu s-a dus personal

 

eu am comandat de pe thomann si am fost multumit de ei

un set de tobe + o chitara transport 30 eur da macar ai produsele pe numele tau

si am avut o surpriza chitara avea defect de fabricatie asa ca i-am sunat si au spus ca am 2 variante, trimit chitara inapoi si imi aleg alt produs de la ei care costa tot atat transportu fiind platit integral de ei sau trimit chitara inapoi si primesc toti banii inapoi, transportu fiind platit tot de ei

 

si ma gandesc daca ai fi comandat cu cineva te-ar fi costat transportu pana la el (dus obiect stricat) transportu inapoi (adus obiect bun) + foarte mult timp ca tie sigur iti ia mai putin sa trimiti decat lor, ca ei vorbesc cu aia de pe thomann "cand au timp" si e foarte posibil sa stai 1-2 luni fara instrument

Link to comment
Share on other sites

Nu, pentru ca ei nu comanda pentru tine, ei merg acolo, iau produsul si il aduc in Romania cu masina lor. Deci costa mult mai putin. Pe tine te costa doar curierul din Arad (unde este firma) pana unde stai. Cel mai bine ar fi sa vorbesti cu ei.

Eu am comandat azi de la ei un Vintage si au spus ca merg marti in Germania si in jur de joi vineri o sa ajunga la mine. Costul in plus fata de pretul de pe site fiind doar trasportul din Arad pana in Bucuresti. Mi s-a parut o afacere buna.

Link to comment
Share on other sites

Guest Alecs1q

NIMENI nu merge cu masinutza in Germania la Thomann sa-ti aduca tie produsu'. Sau daca e cineva, inca n-am auzit noi de el.

 

Eu am comandat prin cei din Satu Mare si mi-a venit coletu in ambalajul original Thomann, cu un fel de AWB pe el in care se vedea clar c-a fost expediat de la Thomann in Satu Mare.

Am renuntat la metoda asta pentru ca de fiecare data am avut probleme, lipsa de bun simt cu caru, etc. Am citit ca sunt altii care nu au avut probleme, deci poate am fost eu mai ghinionist.

Sa nu mai vorbesc ca n-am primit niciodata de la ei o factura, o garantie, nimic. Daca in momentul in care ii spuneam ca am o comanda de 1000 Euro ma trata cu curu', nici nu vreau sa ma gandesc ce-ar fi fost daca-l rugam sa ma rezolve cu un produs stricat.

 

Acum imi comand direct de la Thomann, fara TVA, deci mai ieftin cu 19%, cum probabil fac si ei. Se poate negocia cu ei referitor la curier, pret, etc. La cele 4 comenzi de pana acum au fost mai profesionisti/punctuali/respectuosi decat toti comerciantii si aducatorii de scule din RO. Prefer sa dau chiar si-n plus dar sa nu ma simt de rahat sau sa fiu luat la misto desi eu sunt cel care da bani.

Link to comment
Share on other sites

Guest AlinMetallica
Cred ca au pus un 0 in plus din gresala. In mod normal trensportul costa 30 de euro.

Daca n-au gresit, e nasol :)

 

Exact asa stiu si eu, 30 de euro transportul. Cred ca doar din America in China apoi dinou in America si apoi in Japonia si apoi in America si abia dupa in Romania nu te-ar costa 300.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest StunnerSBand
Pardon de limbaj dar am ramas masca... I-am comandat prietenei mele un violoncel de pe thomann.de si un capodastru + niste pene pentru mine, care fac ±600eur, si azi primesc mail ca transportul costa 300eur ???

 

Cum, de unde, de ce?!

 

Are cineva vreo idee?

 

 

daca vrei stiu pe cineva care lucreaza la depoul thomann si te pot ajuta sa ai transport 0.numa da codurile produselor si te ajut eu.

 

 

PS. daca e pretul 695e mai pastreaza si el 5e.mie nu mi-a luat niciodata mai mult de 3e

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.