www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

[servicii] Reparatii, Intretinere Chitare, Amplificatoare


picnic
 Share

Recommended Posts

  • 7 months later...

Salutare! Am un Fender Squier Bullet Mustang HH pe care as vrea sa-l modific pe viitor. Pe langa eventuala inlocuire a diverselor parti componente (doze, tunere, s.a.) cu unele de calitate mai buna, ma gandeam sa-i fac humbucker split si sa-i instalez tremolo. Cam care ar fi consecintele si costurile acestor modificari?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

L-am contactat pe domnul @picnic, pentru un fret leveling la un Les Paul chinezesc. Cand a ajuns chitara la el mi-a sugerat mai multe imbunatatiri (pe care le-a si realizat): nut replacement, doze noi, refacere parte electronica. Chitara suna incredibil, ma bucur ca am ales sa lucrez cu el :) 10/10

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nu am apucat inca sa imi spun parerea despre munca prestata de domnul @picnic . SUPERLATIV este cuvantul potrivit. Am un Epiphone Les Paul Custom, care inainte de a o duce la setat suna jalnic. In setup au fost incluse: reglare actiune, ecranare si refacere parte electrica, inlocuire nut din os, strans cheite, reglata intonatia, slefuire taste, reglare inaltime doze, inlocuiti condensatori. Concluzie: alta chitara. O placere sa cant la ea. Toate cele bune!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
  • 1 month later...
  • 4 months later...
  • 1 month later...

Buna ziua, am o chitara acustica de 6 ani, a fost folosita mai rar asa, chiar a luat pauze mari. Corzile par sa sune normal, dar atunci cand apas tastele 1-4 se aude ciudat, unu auzindu-se cel mai grav, mai ales pe corzile de jos E,B,G. E de la corzi sau chitara trebuie reparata? cam cat ar costa?

Toate corzile, normal ciupitura.mp3

Toate corzile, de la fret-ul 1 la 5.mp3

Edited by Jarlio
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Salutare!

 

Povestea pe care urmează să o prezint este una dintre cele mai balane: am moștenit o chitară clasică Hora Regin, fabricată în 1973. Lemnul este în stare relativ bună, griful este drept, dar are nevoie de cheițe de acordaj nou și o schimbare de căluș și prăguș. Nu sunt sigur dacă se pune problema de retastare pentru că nu a fost folosită prea mult – însă las la latitudinea maestrului să-mi spună. Probabil că o mică ajustare pentru confort ar putea să ajute.

 

În același timp, mai am un Telecaster care are nevoie de o înlocuire a mufei jack (sper că este singura problemă) și un Epiphone care are probleme cu doza de neck (își pierde semnalul complet în timp ce cânt, dar este posibil ca de fapt comutatorul de doze să fie problema). Prefer să nu umblu de unul singur pentru că nici nu am ustensilele necesare și nici nu dispun de vreun fel de experiență practică în electronică. Prin urmare, le pot aduce și pe ele.

 

Însă pentru mine prioritatea este Reghinul. Nu-mi pasă că aș putea cumpăra o chitară mai bună cu banii de reparații, pur și simplu vreau ca instrumentului să îi fie redată gloria pentru că are valoare sentimentală.

 

Toate cele bune și aștept mesaj,

Vlad

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
  • 1 year later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.