www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

2000 Ron Pt Chitara Si Amplificare....


Guest singOd
 Share

Recommended Posts

Guest singOd

Sal!

 

Am vreo 2000 de ron si as vrea sa cumpar o chitara, amplificare si un efect ceva daca mai raman bani

eu m-am gandit la un Squier Standard Stratocaster hss, asta ca sa mai ramana bani pentru restul...

As vrea ceva sfaturi , sunt incepator , am lucrat numai pe chitara acustica, iar la partea de amplificare si efecte sau un procesor nu ma prea pricep; eventual as renunta pentru inceput la efecte si as ramane numai cu chitara si cu amplificarea, restul mai tarziu....as vrea sa pot sa cant pe chitara ceva pe o arie mai mare , adica de la blues la hard rock, chiar si ceva metale insa...

 

....cred ca vineri sau sambata dimineata o sa trec in Bucuresti sa le si iau....astept sfaturi...thx...

Link to comment
Share on other sites

Guest singOd

merita ibanez-ul...? nu tin neaparat sa cant numai blues, pt ca stiu ca ibanez-ul ne se prea preteaza la asta, dar este o optiune mai buna decat squier-ul...? astept opinii si pentru partea de amplificare...

Link to comment
Share on other sites

trebuie sa contrazic putin baietii care au postat inaintea mea.

uita-te la squier cu atentie, au si modele MAI VERSATILE decat ibanezul.

cat despre amplif, ia-ti pentru inceput unul fara lampa (tinand cont de buget), fereste-te de behringer, fenderul ala 65R sau M, nu mai stiu, e mai mult decat ok.

configuratia de poate schimba la chitara, cam oricand vrei si ai bani.

daca te intereseaza o chitara ok la un pret mai mic, poti sa dai un pm. daca nu, bafta maxima.

Link to comment
Share on other sites

Guest Mircea19

e complicata.. problema cel putin pt mine...

 

adica eu daca as avea in momentu asta 2000 de ron de cheltuit mai mult ca sigur mi-as cumpara o chitara decenta si atat. restu in timp...

+ doze bune.

-problema e ca in 20 de milioane nu poti sa-ti iei si chitara buna si amp bun si efect bun...

cu 20 de milioane poti sa-ti iei un amp mic si prost.. care o sa-l schimbi in momentu in care o sa intri intr-o trupa, o chitara de varza + cel mai varza multi efect , care vrei nu vrei nou costa vreo 3-4 milioane....

 

-problema e ca nu prea te poti feri de behringer :)

 

-eu iti recomand asa .. un V-amp 2 sau un zoom g2 , asta inseamna 5 milioane..sau mai putin daca le iei sh ,o chitara sh .. da un search pe forum.. sigur gasesti ceva acceptabil pe la 300 de euro.. care e net superior unui squier . si-ti mai raman 5 milioane sau mai mult pt amo ,, pe care te sfatuiesc sa-i tii bine si sa mai strangi cateva luni pt un amp decent...

 

cam atat

Link to comment
Share on other sites

Guest _Theo_

dap...in locu tau si io m-as baga la ltd-u ala....da vezi nu te repezi la un multiefect ieftin...mai degraba mergi pe un amp fender fm65.

Link to comment
Share on other sites

Guest singOd

as merge pe ampul fender fm65, fara sa mai cumpar acum un efect, insa la chitara chiar nu stiu inca ce sa aleg, as avea disponibili inca 1200 ron pentru chitara...la squier standard stratocaster hss m-am gandit sau la un Ibanez RG321 in banii astia...vreau insa sa cumpar totul din magazin...fara second hand...chiar nu am idee ce sa aleg...

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Parerea mea e sa te feresti de RG321. Acu 3 luni eram chitit sa o cumpar fiind la limita bugetului meu. Am incercat-o si mi-am luat gandu de la acea achizitie. A doua zi am incercat un RG370, care m-a convins pe loc ca este o achizitie buna. Pana la urma am facut pe dracu-n patru si mi-am cumparat 370-ul. Pe hartie ambele sunt la fel dpdv al dimensiunilor. Dar in realitate treaba sta diferit. Mie personal, griffu de la RG321 mi sa parut sa semene cu o craca, nu cu un Wizard II cum scrie pe site si are 370-u.

 

Eu iti recomand sa mergi pe ESP-u lu iron_mike. Oricum, cel mai bine e sa incerci toate chitarele si sa te hotaresti tu care ti se pare cea mai buna (comoda). O chitara buna te ajuta sa studiezi mai bine, mai eficient. si pana la urma, degeaba ai scula buna, daca nu ai mana buna. Chitara vine pe primu loc. Ampu si efectele vin mai tarziu.

 

Bafta,

Jackson

Link to comment
Share on other sites

Guest _Theo_

ai fost sa probezi personal squier-u, rg370-u sau rg321? cel ami bine sa sa vezi cu ochii tai si sa auzi cu urechile tale, sa simti cu mainile tale (offtopic: aici intra malex: "apoi bine bre, ce-ai vrea sa simta cu mainile altuia?" :) ) oricum...trebuie sa faci un compromis. cum au zis baietii ami sus: iti poti lua un g2 + casti sau mai poti pune un pic $$$ si iti poti lua un fm65. acum depinde de tine, ca, dupa cum vezi parerile sunt impartite

Link to comment
Share on other sites

Guest singOd

cred ca ai dreptate need_weed ...! ar fi mai bine sa le incerc si sa vad cum le simt la mana , cum se aud si apoi sa ma gandesc la ce sa mai cumpar... intradevar gusturile depind de fiecare...

 

daca nu iau acum amplificare , pot sa folosesc chitara prin calculator...? eventual ca o solutie de rezerva as putea sa fac rost de o statie de 30 w si cu niste boxe obisnuite pentru moment....ar fi si asta o solutie..?

Link to comment
Share on other sites

Guest singOd

Geiger, thx pentru PM....am citit ...merita luat in seama ce ai spus....si partea a doua ...nu vreau sa merg pe jackson...insa o sa ma gandesc mai bine la alegerea ce o fac si ...nu cred ca ar trebui sa ma grabesc..asta asa este...

Link to comment
Share on other sites

Guest Liviu -SENIA-

Sal!

 

Am vreo 2000 de ron si as vrea sa cumpar o chitara, amplificare si un efect ceva daca mai raman bani

eu m-am gandit la un Squier Standard Stratocaster hss, asta ca sa mai ramana bani pentru restul...

As vrea ceva sfaturi , sunt incepator , am lucrat numai pe chitara acustica, iar la partea de amplificare si efecte sau un procesor nu ma prea pricep; eventual as renunta pentru inceput la efecte si as ramane numai cu chitara si cu amplificarea, restul mai tarziu....as vrea sa pot sa cant pe chitara ceva pe o arie mai mare , adica de la blues la hard rock, chiar si ceva metale insa...

 

....cred ca vineri sau sambata dimineata o sa trec in Bucuresti sa le si iau....astept sfaturi...thx...

O chitara cu un grif f bun, un sunet cum nu are nici un squier sau ibanez la banii astia si mai si arata trasnet este BC Rich Warlock bronze . Costa 7,3 mil si o poti vedea cu toate caracteristicile aici: Warlock (dar este neagra, nu rosie).

Ca amplificator iti recomand GMX210, care costa 10,6 mil, este un amplif care are procesor de efecte(gen reverb, delay, autowah, flanger, octaver etc), are 2 difuzoare de 10 inch si e stereo. Cel mai interesant este distorsul incorporat care suna super dur. il vezi aici: GMX210. Este un amp pe care multi il folosesc si prin concerte.

PS: Ambele noi si cu garantie.

Link to comment
Share on other sites

O chitara cu un grif f bun, un sunet cum nu are nici un squier sau ibanez la banii astia si mai si arata trasnet este BC Rich Warlock bronze . Costa 7,3 mil si o poti vedea cu toate caracteristicile aici: Warlock (dar este neagra, nu rosie).

Ca amplificator iti recomand GMX210, care costa 10,6 mil, este un amplif care are procesor de efecte(gen reverb, delay, autowah, flanger, octaver etc), are 2 difuzoare de 10 inch si e stereo. Cel mai interesant este distorsul incorporat care suna super dur. il vezi aici: GMX210. Este un amp pe care multi il folosesc si prin concerte.

PS: Ambele noi si cu garantie.

 

*cough* bullshit *cough*

Link to comment
Share on other sites

Guest _Theo_

*cough* bullshit *cough*

:) da :) oricum...e bine sa ai si ampu si procesoru. daca as fi in locu tau, as lua ltd-u ala de la iron_mike (merita), si daca nu vrei si nu vrei 2nd hand, as merge totusi pe ibanez...nu jackson, nu squier. ieftin cum e ibanezu ala, zic io ca face mai mult decat un squier. acum intre amp si procesor e optiunea ta. un plus la procesor (fie el si ieftin) e ca ai o gama mai larga de sunete din care poti alege, multe chitzibushuri (delay, chorus, wah, a-wah, flange etc) si minusu - se site - sunet crappy. la un amp sanatos (sau semisanatos :) ) plusu ar fi ca ai un sunet bun...mult mai bun decat cu un procesor, dar esti limitat la drive-ul pe care il are incorporat.

Edited by _Theo_
Link to comment
Share on other sites

Din infima mea experienta: investeste in primul rand in chitara. Lasa amp-ul la o parte daca stai la bloc sau daca n-ai trupa (respectiv, sala de repetitii, garaj sau alte locuri unde se poate canta la volum mare). Ce rost are sa-ti cumperi un amp de 65 W daca nu-l folosesti decat la un sfert din putere? Eu am unu de 15 W, crappy rau de tot, si nu-l folosesc nici macar la o treime din putere, ca sa nu-mi pun vecinii in cap. Asa ca nu l-am folosit decat de vreo 10 ori in 4 luni si nu la mine acasa :) .

Repet, n-am experienta, asa ca poti sa ignori recomandarea mea, daca nu cumva ma aproba si cei mai vechi in meserie.

Link to comment
Share on other sites

Guest Mircea19

Asta cam asa e :) tcmai de aceea iti recomand in primul rand o chitara buna.. :) daca nu ai trupa.. si nici n-ai de gand sa-ti faci o trupa in urmatoarele 3 4 luni n-are rost sa-ti iei amp ... :) cu effectu e mai delicata problema...daca iti cumperi un procesor si nu-l bagi intr-un amp nu va suna prea bine prin calculator.. adica un guitar rig e la fel de bun :( intelegi ??? deci il cumperi mai mult pt ziua cand vei avea amp B)

 

-dar o chitara buna + doze bune te va ajuta sa evoluezi ...

-eu as merge pe o chitara buna si atat.. si un cablu ;) deocamdata poti folosi cu succes guitar rig + o combina legata la calculator sau boxe de calculator...

 

-si pe masura ce mai strangi niste banuti iti cumperi tu si un multieffect...

- o chitara sh la 2000 ron sau mai putin... daca sti sa o alegi .. cu siguranta va fi de 2 ori mai buna decat una noua la acelasi pret:) nu inteleg de ce vrei sa eviti treaba cu sh-ul...

-daca totusi vrei o chitara noua.. nu te incurca cu sipci :o cumpara-ti un fender stratocaster standard made in mexic si ai terminat povestea... e aprox 1.800 ron.. si cu restu iti iei o husa + cablu...

Link to comment
Share on other sites

Guest singOd

mi-a trecut si mie prin minte sa ma bag la un fender standard stratocaster...cred si eu ca e mai bine sa iau o chitara buna de la inceput, decat sa-mi iau una pe care sa vreau sa o schimb dupa cateva luni...exista si varianta de hss la fenderul stratocaster standard....?

sunt mult prea nerabdator acum sa iau acum si chitara si amplificare, dar o sa incerc sa ma gandesc bine inainte de a da banii pe ceva...oricum cred ca de hotarat o sa ma hotarasc pe loc, atunci cand o sa am chitarile in mana la proba...e bine totusi sa am o idee generala inspre ce sa ma orientez, asa ca sfaturile voastre sunt binevenite...

Link to comment
Share on other sites

Guest _Theo_

da, si asta cu fenderu e o recomandare valabila. piesa cea mai importanta e chitara. dupaia cu efectele si cu amplificarea vezi tu cum faci...te descurici...vinzi un telefon, un laptop, un rinichi...

Link to comment
Share on other sites

Guest singOd
:) .....am vandut deja calculatorul care era pentru gaming...o sa-mi iau altul numai pentru muzica cu o placa de sunet buna si atat..oricum acum merg pe un PII...insa nu aici este prioritatea...faza e ca intru in ceata cu cat citesc mai multe pareri... :)
Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Dupa cum s-a mai zis... cel mai bine cauti o chitara versatila, care sa aiba si humbuckere si single-uri. Pana te hotarasti tu ce vrei sa canti... ce preferi. Gandeste-te totusi ce vrei sa canti, cam ce gen. Vrei metale, iti recomand Ibanez, vrei ceva mai soft, mergi pe Fender.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.