www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Sfat Legat De Sunetul Chitarii


Nightlight
 Share

Recommended Posts

Am o chitara Harley Benton Les Paul. Este foarte comod de cantat pe ea, live suna binisor, dar cand o inregistrez, suna exact ca in galeata :)

 

Am facut un backtrack in Guitar Pro, si pana si mid-urile sunau mai bine decat chitara inregistrata. In mod normal bag chitara in Procesor (Korg), apoi in laptop. Ca software, folosesc Cubase.

 

De curand, am facut rost de un Plug-in foarte interesant, numit Studio Devil Virtual Guitar Amp. Simuleaza amplificatoare. Acum am vrut sa am mai mult control asupra gain-ului, asa ca nu am mai bagat pedala. In schimb, am bagat chitara direct in laptop si am inregistrat o improvizatie peste backtrack. Am luat separat improvizatia, am pus ceva gain, etc. Tot suna prost.

 

Acum am cateva intrebari si as astepta si alte idei la care eu nu m-am gandit.

 

1) Cand inregistrez o improvizatie peste un backtrack, cum este indicat sa fac? Sa aduc chitara la un volum potrivit din start? Sau sa dau foarte incet si dupa aceea sa dau mai tare din soft?

2) Daca inregistrez cand foarte incet de la butonul chitarii, asta afecteaza cumva gain-ul?

3) Imi puteti sugera un plug-in mai bun, in cazul in care acesta nu este bun?

4) Am vazut diversi chitaristi, inclusiv Slash, care faceau solo-uri cu Les Paul-ul dat pe "Rythm" in loc de "Treble". Nu ar fi logic sa se foloseasca "Rythm" pentru partile de ritm si "Treble" pentru lead?

5) Sa incerc sa inregistrez pe un PC cu o placa de sunet mai decenta?

 

Strang bani sa imi iau un amplificator decent, si sa pot face o inregistrare mai de calitate, dar pana nu resesc sa vand Johnson Clarity-ul(reclama ascunsa) nu pot. Mi s-a spus ca mai degraba sa imi iau un Les Paul Epiphone sau Gibson.

 

Ma mai gandeam la ceva. Din moment ce vreau sa experimentez mult cu compozitii instrumentale, ma gandesc ca ar fi indicata o chitara cu whammy-bar. Exista Les Paul cu whammy-bar?

 

Ok. Deci astept sfaturi, idei. Multumesc mult.

Link to comment
Share on other sites

Am o chitara Harley Benton Les Paul. Este foarte comod de cantat pe ea, live suna binisor, dar cand o inregistrez, suna exact ca in galeata :)

 

Am facut un backtrack in Guitar Pro, si pana si mid-urile sunau mai bine decat chitara inregistrata. In mod normal bag chitara in Procesor (Korg), apoi in laptop. Ca software, folosesc Cubase.

 

De curand, am facut rost de un Plug-in foarte interesant, numit Studio Devil Virtual Guitar Amp. Simuleaza amplificatoare. Acum am vrut sa am mai mult control asupra gain-ului, asa ca nu am mai bagat pedala. In schimb, am bagat chitara direct in laptop si am inregistrat o improvizatie peste backtrack. Am luat separat improvizatia, am pus ceva gain, etc. Tot suna prost.

 

Acum am cateva intrebari si as astepta si alte idei la care eu nu m-am gandit.

 

1) Cand inregistrez o improvizatie peste un backtrack, cum este indicat sa fac? Sa aduc chitara la un volum potrivit din start? Sau sa dau foarte incet si dupa aceea sa dau mai tare din soft?

2) Daca inregistrez cand foarte incet de la butonul chitarii, asta afecteaza cumva gain-ul?

3) Imi puteti sugera un plug-in mai bun, in cazul in care acesta nu este bun?

4) Am vazut diversi chitaristi, inclusiv Slash, care faceau solo-uri cu Les Paul-ul dat pe "Rythm" in loc de "Treble". Nu ar fi logic sa se foloseasca "Rythm" pentru partile de ritm si "Treble" pentru lead?

5) Sa incerc sa inregistrez pe un PC cu o placa de sunet mai decenta?

 

Strang bani sa imi iau un amplificator decent, si sa pot face o inregistrare mai de calitate, dar pana nu resesc sa vand Johnson Clarity-ul(reclama ascunsa) nu pot. Mi s-a spus ca mai degraba sa imi iau un Les Paul Epiphone sau Gibson.

 

Ma mai gandeam la ceva. Din moment ce vreau sa experimentez mult cu compozitii instrumentale, ma gandesc ca ar fi indicata o chitara cu whammy-bar. Exista Les Paul cu whammy-bar?

 

Ok. Deci astept sfaturi, idei. Multumesc mult.

 

 

Este nevoie de o instalatie de inregisrat ...

 

un buffer , EQ... compresor...distors....reverb toate reglabile in gama larga ca sa simulezi un ton de chitra a; unui amplif in forta/overdrive..

 

Cu statia nu faci nimic , au am cateva statii si cant cu ele numai in concert sau repetitii de cateva ori pe an m banu ce stau in niste lazi...

 

Nu ai cum sa folosesti un amplif numai daca ai si o camera antifonata ca si un stufio unde sa nu deramjezi pe nimeni ...o state de 5 W este deja foarte tare ptr o locuinta ,innebunesc toti daca incepi sa canti si vrei sa ai ton....

 

Se inregistraza la volumul maxim sa zicem 50% in mede si pna la 100% la accente puternice.Daca inregistrezi prea "incet" din 16 biti te vei inregistra pe 4 -5 biti si zgomotul va fi relativ mare cand amplidici "soft" postrecording deoarede nivelul mic este aproape de nivelul zgomotului.Dexi se tinde sa folosest cat mai multi "biti" din cei 16 sau 24 .

 

Daca inchizi volumul de la chitara se reduc si inaltele ==> tonul i-si pierde brilianta , suna "bont" /infundat..

 

volumul se regleaza din gain-ul mixerului de inregistrare de pe placa de sunet , daca este prea mare semnalul trebuie un buffer si dupa acesa se poate pune un volum catre intrarea Line-In.

Link to comment
Share on other sites

@ Karpi: Deci din cate inteleg nu prea ma poate ajuta plugin-ul? O sa am grija cu volumele.

@ FiveseveN: Pai speram sa primesc aici niste idei legate de tehnici de inregistrare si productie.

@ DarkForestOfEvil: E frumoasa rau jucaria. Imi place ca arata ciudat de tot cu whammy :)

 

Ok. Mai astept idei, si preferabil inca cateva sfaturi legate de tehnici de inregistrare.

Link to comment
Share on other sites

Sfaturi si idei gasesti pe forum daca vei cauta. Dar nu te poate invata nimeni de la 0. E un domeniu vast, s-au scris nenumarate carti, se face facultate si fiecare are trucurile proprii mai mult sau mai putin secrete.

Daca vrei sa-ti bati capul poti incepe de aici: http://homerecording.com/

Daca preferi sa-ti folosesti altfel resursele, dupa cum am spus, apeleaza la un studio.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.