www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Live: Vodoo Si Stonebox In Fire Club


George
 Share

Recommended Posts

Ca doar n-o sa-i lase singurei cu miile de admiratoare infocate si dornice de autografe :)

:) Daca as fi in Bucuresti as veni cu cea mai mare placere(macar sa impartim din admiratoarele alea, daca nu de altceva :D ), dar ce sa-i faci?....ne omoara distanta asta

Oricum....brake a leg :)

Link to comment
Share on other sites

:) Daca as fi in Bucuresti as veni cu cea mai mare placere(macar sa impartim din admiratoarele alea, daca nu de altceva :D ), dar ce sa-i faci?....ne omoara distanta asta

Oricum....brake a leg :)

 

Merci. Imi doresc cel putin tripla fractura de tibie si peroneu cu fisura de bazin si citeva coaste iesite prin piele :)

Link to comment
Share on other sites

Na, daca se moare de curiozitate, o sa imi impartasesc impresiile.

 

Nu i-am prins de la inceput pe Voodoo (deh, nu inteleg cum in fiecare an prima ninsoare ia primaria prin surprindere), dar pot spune ca sunetul mi s-a parut foarte prost. Ultima oara cand i-am vazut (in El Grande Comandante) au avut parte de o sonorizare care sa-i puna in valoare.

De data asta, nu. Ghinion.

Despre interpretare mi-e mai greu sa zic, pt ca nu prea s-a inteles cine stie ce (si asta nu din vina baietilor).

 

Stonebox a sunat mult mai bine (bine de tot as zice) , iar de cantat au facut-o bine.

A fost si un moment comic la inceput, cand filmuletul pregatit de formatie a fost redat ... dupa MAAARI dificultati :)

 

Si cam astea-s opiniile mele.

Link to comment
Share on other sites

Ca tot m-am trezit, sa va povestesc. Cu putin noroc am avut parte de o vreme excelenta de stat in casa :) Drept dovada ca n-au aparut mai mult de 10 persoane daca nu socotim prietenii. Au fost in jur de 70 de persoane, si nu pot decit sa-i admir, ca pe vremea aia nu-mi miscam c**** din casa. Dupa lupte seculare care au durat 4 ore :D am reusit sa caram toate sculele in Fire. Fusesem cu 2 saptamini in club sa vedem ce scule sint si stiam ca avem de-a face cu cea mai proasta instalatie de sunet din tot orasul. Nici acum nu-mi vine sa cred ca mai foloseste cineva boxe in starea aia de degradare ca cele din Fire. Ajunsi acolo am avut o surpriza din partea clubului, si anume ca partea stinga a instalatiei era arsa. Sa aiba parte Rares numai de sanatate toata viata lui, ca ne-a rezolvat de 500W in doar 3 ore, de am avut pe ce cinta.

Voodoo au fost ca de obicei ceas, sau "in the pocket", cu multe coae, 2 coveruri bestiale si piesele lor care sint excelente. Sunetul n-a fost deloc in avantajul lor, dupa cum bine spunea si Legion. La stilul lor au nevoie de claritate si headroom, adica fix ce nu a existat pe instalatia din club. Am stat linga sunetist, dar nu prea avea ce face. Mixerul instalatiei e ingrozitor, cu un EQ nemuzical, pre-uri fara claritate, cu un hi-pass la 100 hz, un low-pass la 10 khz si un parametric care nu cred ca avea mai mult de 5 dB efectiv. Chiar sint curios cine ar putea face minuni cu asa ceva.

La Stonebox a fost ceva mai bine pentru ca avem tonuri in acordaj standard si fara prea mult gain, a fost ceva mai usor pentru instalatie. In plus tobarul nostru are cinele si un premier foarte bune, care suna excelent din start, deci ceva mai putin de intervenit dpdv al eq-ului pentru sunetist. Basul a fost DI la ambele trupe. Eu am venit cu Komet-ul, dar puteam sa vin si cu Crate power block ca nu s-ar fi simtit prea tare diferenta. La fel si ptr Felix, care are un setup care suna fenomenal, dar care abia se distingea pe fata.

Per total a fost ok, dar numai ptr ca au fost aproape numai prieteni. Sint curios daca aveam aceeasi reactie buna si la un public neutru, sau ne umpleam de rosii :) Sper ca in conditii mai bune si vreme prietenoasa sa ne vedem mai multi. Daca a mai fost cineva pe acolo dati aici cu rosiile :)

Link to comment
Share on other sites

Un review cuprinzator din partea lui George :)

 

Nu prea comentez de sonorizare, din pacate cam asta e nivelul cluburilor din Romania, cel putin cele pe care le-am vazut eu.

Stonebox au intr-adevar sunet foarte bun, care insa s-a pierdut in proportie mare pe fata.

 

Trupa lor a avut un debut foarte bun, se vede pasiunea cu care cinta ceea ce cinta, pina la urma asta conteaza cind vrei sa transmiti ceva.

Le urez un drum lung cu cit mai putine dezamagiri :)

Link to comment
Share on other sites

[...] Stonebox a sunat mult mai bine (bine de tot as zice) , [...]

 

:D Inseamna ca pe o instalatie buna sintem Pink Floyd :)

 

Glumesc, imi pare bine ca ti-a placut, inseamna ca sintem pe drumul cel bun, chiar daca aseara nu s-a auzit nici 20% din calitatea backline-ului. Merci frumos ca ai venit :)

 

Trupa lor a avut un debut foarte bun, se vede pasiunea cu care cinta ceea ce cinta, pina la urma asta conteaza cind vrei sa transmiti ceva.

Le urez un drum lung cu cit mai putine dezamagiri :)

 

Bafta mare Dragos, si merci mult :D

Link to comment
Share on other sites

:) Inseamna ca pe o instalatie buna sintem Pink Floyd :)

 

Glumesc, imi pare bine ca ti-a placut, inseamna ca sintem pe drumul cel bun, chiar daca aseara nu s-a auzit nici 20% din calitatea backline-ului. Merci frumos ca ai venit :)

 

Cu placere :D

Si ma rog, de ce nu ati suna bine ? Chitari si amp-uri bune aveti, si cata vreme interpretarea e curata (si aseara a fost) nu ar fi motive pt care nu ar suna bine.

Ca informatie diversa, eu am stat undeva mai in spate (chiar langa consola sunetistului), si fiind mic de inaltime va vedeam doar fetele.

Habar n-am pe ce chitari ati cantat sau ce amp-uri ati folosit (stiu doar ce s-a comentat pe forum), asa pot spune ca am fost cat de cat obiectiv.

 

Personal, mi-a parut rau de Voodoo. Au avut mare ghinion cu sunetul, cred ca de-aia se si invartea Dragos suparat pe-acolo dupa concert.

 

LE Imi pare un pic rau de voi pt ca fiind de cealalta parte a "cortinei" n-ati putut admira "eforturile" baiatului de a va proiecta filmuletul.

Edited by Legion
Link to comment
Share on other sites

a aparut si prima filmare:

 

Stonebox - Welcome to my world

 

 

mea culpa, probabil ca singura gherla din concert am dat-o chiar pe piesa asta dar nah, daca e live trebuie sa fie si mici scapari.

 

@Legion: proiectia a functionat la probe dar intre timp cineva a umblat la proiector si l-a setat la o calitate mai mare decat putea sa duca placa video a laptop-ului. de aceea cand dadeam in full screen nu se vedea nimic.

Edited by felix
Link to comment
Share on other sites

a aparut si prima filmare:

 

Stonebox - Welcome to my world

 

 

 

mea culpa, probabil ca singura gherla din concert am dat-o chiar pe piesa asta dar nah, daca e live trebuie sa fie si mici scapari.

 

@Legion: proiectia a functionat la probe dar intre timp cineva a umblat la proiector si l-a setat la o calitate mai mare decat putea sa duca placa video a laptop-ului. de aceea cand dadeam in full screen nu se vedea nimic.

Hai ca n-a iesit asa de rau sunetul. Adica judecand dupa ce s-a povestit, ma asteptam sa nu se inteleaga nimic, mai ales trecut printr-un microfon de camera si prin youtube.

Edited by mihaitarta
Link to comment
Share on other sites

Cred ca am fost destul de clar.

Stonebox a sunat bine. La Voodoo au fost problemele cu sunetul.

 

@felix

Mi-am dat si eu seama care era sursa problemei (rezolutia adica), dar tot mi s-a parut comica treaba :)

Acuma imi dau seama ca pt voi era mai mult frustrant decat amuzant.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.