www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Help ! Ce Neam De Chitara Este Asta ?


bulion
 Share

Recommended Posts

Am gasit chitara asta in pod la un prieten, abandonata de multa vreme. Asa de multa ca nu-si mai aduce aminte de cand. Surprinzator, gatul este foarte drept si bine pastrat.

Ce chitara este asta, o recunoaste cineva ? Pare a fi o HORA, sau ceva cu format de Gibson, sau o chestie compusa cu adunaturi de la mai multe neamuri, dar ma duce in eroare faptul ca dupa pragus exista o tasta ciudat delimitata, de numai cativa milimetrii, lucru nemaivazut (de mine !!!) pana acum la alte neamuri de chitara. Si la interior, unde din pacate cineva si-a bagat nasul si a chilarit-o, este oarecum goala, forma ovoida a suprafetei corpului este data de un distantier montat intre corpul propriu-zis si fata de placaj subtire. Pragusul metalic, cu distantierii adanc taiati, este montat cu 2 surubele pe cap dar surprinzatoare ca dimensiune este si placuta de material metalic montata pe capul chitarii; placuta ce acopera portiunea de bara de reglaj metalica din interiorul gatului. Asa arata HORA vintage ? Nici o marca, nici un nume, nici un indiciu inscris nu exista. Am pus si niste poze, poate o recunoaste cineva.

 

P.S. - pacat ca fabrica din Reghin nu are pe internet o sectiune de chitari vintage produse, asa cum au mai toate firmele care se respecta, ne-ar fi fost de mare ajutor. Poate reusim noi sa facem o colectie de poze vintage...

post-1842-1260225783_thumb.jpg

post-1842-1260225796_thumb.jpg

post-1842-1260225805_thumb.jpg

post-1842-1260225815_thumb.jpg

post-1842-1260225824_thumb.jpg

post-1842-1260225831_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Da, este un reghin.

 

P.S. - pacat ca fabrica din Reghin nu are pe internet o sectiune de chitari vintage produse, asa cum au mai toate firmele care se respecta, ne-ar fi fost de mare ajutor. Poate reusim noi sa facem o colectie de poze vintage...

 

...de cand "firma" reghin este o " firma" care se respecta? n-a fost nici o data :)

Link to comment
Share on other sites

forma ovoida a suprafetei corpului este data de un distantier montat intre corpul propriu-zis si fata de placaj subtire.

 

Da,asa se faceau,nu a fost modificata,asa a iesit din fabrica.

 

Este o sectiune cu chitara Hora pe site#ul asta: http://www.cheesyguitars.com/

 

respectiv: http://www.cheesyguitars.com/hora.html

 

Cand o sa am timp,probabil le voi trimite cateva poze cu chitare Hora,sunt o gramada de modele care nu apar pe site.Hollowbody#uri,Bass#uri etc.

Ar mai trebuii sa se faca acolo si o sectiune cu chitarele Doina :)

Link to comment
Share on other sites

este vorba despre un reghin model LP aparut prin 1973, care costa, pe atunci, 1930 lei. chitarei ii lipseste placa cu instalatia electrica si bridge-ul, care, retineti, era facut din plastic! halal proiectanti! dupa cum se vede, chitara este prevazuta si cu un vibrator cu lama, perfect ineficient. instalatia electrica initiala era formata din doua doze SC marca schaller cu capace metalice si fara poli aparenti si patru potentiometre (2vol, 2ton). daca se inlocuia bridge-ul si se renunta la folosirea vibratorului, prin detasarea manetei, chitara nu suna rau deloc si mai era si suficient de playabila.

 

alaturi de acest model, in aceeasi perioada, a mai aparut si modelul telecaster, prevazut cu aceeasi instalatie electrica, acelasi bridge idiot, doar vibratorul fiind schimbat cu unul care s-ar fi dorit in stil jazz master/jaguar, dar la fel de nereusit si ineficient. culmea era ca aceasta chitara, la vremea respectiva, ca si modelul LP, daca se renunta la folosirea vibratorului, era foarte playabila. pretul ei era, la data aparitiei, 1390lei.

 

in vremea impuscatului, foarte multi chitaristi consacrati, de la noi, au folosit aceste modele, mai mult sau mai putin modificate. dintre exemplele pe care mi le aduc aminte, pe moment, ar fi: sorin chifiriuc (tele reghin), in vremea cand canta la curtea veche nr.43 sau ghighi iovin (LP reghin), cand canta la progresiv tm (dupa plecarea lui laci herdina), asta din urma fiind modificata si transformata admirabil, la acea vreme, de catre colegul nostru de forum @karpi :)

Link to comment
Share on other sites

Da,asa se faceau,nu a fost modificata,asa a iesit din fabrica.

 

Este o sectiune cu chitara Hora pe site#ul asta: http://www.cheesyguitars.com/

 

respectiv: http://www.cheesyguitars.com/hora.html

 

Cand o sa am timp,probabil le voi trimite cateva poze cu chitare Hora,sunt o gramada de modele care nu apar pe site.Hollowbody#uri,Bass#uri etc.

Ar mai trebuii sa se faca acolo si o sectiune cu chitarele Doina :)

 

http://www.cheesyguitars.com/hora.html

http://www.cheesyguitars.com/hora_85/reghin1985.jpg

 

asta a fost chitara mea prin '84, modificata de mine dintr-un reghin "tele", cum dreaq a ajuns poza acolo ca eu n-am pus-o chiar daca acum vad ca "This guitar was bought in 1985. It was made in the city of Reghin, Romania, by "Hora" factory. Credits: Radu C", (am postat-o aici pe rgc mai demult). :)

Link to comment
Share on other sites

@teckus

http://www.cheesyguitars.com/hora.html

Am avut si eu una din asta in liceu. A fost prima mea chitara electrica. Era oribila. Suna oribil, se simtea oribil la mana (ca o lopata), tastele proaste, reglajul prost, actionul foarte mare, etc. Dar era a mea...La 16 ani daca ai o electrica, indifeent cum arata sau suna esti rege. Am ratat in vara aia o excursie cu gasca la Sarmisegetsa ca sa mi-o iau. Doamne ce vremuri.. :)

Link to comment
Share on other sites

Multumesc m-am lamurit. HORA model LES PAUL. Azi i-am facut prietenului meu o vizita si am rascolit podul. Am gasit si placa de plastic cu instalatia electrica, Nu scrie nimic pe doze, pe potentiomete, dar este intacta si arata oarecum bine, desi pare ca a suferit modificari. Placa nu pare sa fie originala, cred ca fost ceva artizanal, prelucrata la caldura ca sa se potriveasca pe corpul ovoid al chitarii. Switchul rotativ este cam mare si butucanos si la fel nu cred ca este cel original. Bridge-ul si suportul lui reglabil nu a fost gasit. Poate gasesc sa cumpar un ansamblu complet pana fac cosmetizarea electronicii. Sunt tare curios sa vad cum suna bunicuta asta. Abia dupa aceea ma gandesc sa o modific.

post-1842-1260319374_thumb.jpg

post-1842-1260319382_thumb.jpg

post-1842-1260319390_thumb.jpg

post-1842-1260319397_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Multumesc m-am lamurit. HORA model LES PAUL. Azi i-am facut prietenului meu o vizita si am rascolit podul. Am gasit si placa de plastic cu instalatia electrica, Nu scrie nimic pe doze, pe potentiomete, dar este intacta si arata oarecum bine, desi pare ca a suferit modificari. Placa nu pare sa fie originala, cred ca fost ceva artizanal, prelucrata la caldura ca sa se potriveasca pe corpul ovoid al chitarii. Switchul rotativ este cam mare si butucanos si la fel nu cred ca este cel original. Bridge-ul si suportul lui reglabil nu a fost gasit. Poate gasesc sa cumpar un ansamblu complet pana fac cosmetizarea electronicii. Sunt tare curios sa vad cum suna bunicuta asta. Abia dupa aceea ma gandesc sa o modific.

dozele sunt cele originale!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.