www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Vot! Modificari La Corpul/ Gatul Chitarei Pt A O Face Mai Comoda


mihaitarta
 Share

Modificari pt imbunatatirea ergonomiei  

53 members have voted

  1. 1. Ati modifica corpul/gatul unei chitare (Vorbim de o chitara care suna extraordinar, dar are mari lipsuri la capitolul ergonomie)

    • Da !!!
      28
    • Da, daca este o chitara mai ieftina
      15
    • Nici vorba
      12


Recommended Posts

Apropo de ergonomie si de chitare care suna, dar nu poti canta pe ele.

De ce nu se pot modifica?

Adica, da, pretul de revanzare scade, dar in cazul in care e o chitara foarte foarte buna si ii faci modificari pentru a obtine nivelul de comfort dorit, teoretic nu se mai pune problema revanzarii.

Cati dintre voi ar face asta?

De ex sa iei un les paul sau un tele (de strat nu vorbim pt ca le are) si sa-i faci comfort cut, sa-l "pilesti" la imbinarea dintre corp si gat( pt upper fret access), neck reshaping eventual, si nu ma refer sa o faci cu mana ta...la un lutier foarte bun

 

L.E Puteti da si exemple: ce tip de chitara si ce fel de modificari i-ati face, in cazul in care v-ar tenta

Edited by mihaitarta
Link to comment
Share on other sites

Guest withefish
daca ma prinde ESP-u bat va fi vai de el :) ))) !!!

 

 

Ce ESP ai si ce nu-ti place la el ...ca tare m-ai facut curios???

:)

Link to comment
Share on other sites

ma gandesc de mult timp la treaba asta, dar nu am avut niciodata curajul sa ma apuc. nu sunt chiar atat de inconstient.

 

am doua chitari(momentan). fiecare are micile ei neajunsuri, insa la unsa s-ar putea face ceva. chitara in cauza e un G&L Legacy USA superb. dupa mici modificari facute in ceea ce priveste configuratia dozelor a ramas o singura problema care nu imi da pace. nu ma pot obisnui nici in "ruptul capului" cu shapeul gatului care este un V "puternic". am vrut la un moment dat sa iau un "replacement neck", dar am aflat ca nu este perfect compatibil pocketul cu cel al unui fender, ca atare am renuntat.

 

dupa mici discutii cu un prieten, am ajuns la o concluzie: cand ma decid, voi apela la cineva din Budapesta, despre care auzisem numai lucruri bune...retastari si toate alea facute la superlativ.

 

ete ca mi-ati dat un impuls

Link to comment
Share on other sites

As modifica numai o chitara ieftina. Daca as avea una valoroasa mai repede as vinde-o sau as schimba-o pe ceva care imi place.

In cazul in care as primi cadou (sau as "mosteni") o chitara scumpa care sa nu fie pe gustul meu, nu as vinde-o si nici nu as modifica-o (ca nu ar fi frumos :)).

Link to comment
Share on other sites

Guest withefish

Si de-al meu :)

@ Alex_Strat69

 

Fratilor....m-ati omorat definitiv!!!

Intentionez sa-mi iau un ESP.Spuneti-mi si mie ce nu va place,sau ce nu e comfortabil la ele sa nu am iara vre-o surpriza "surprinzatoare".

Cred ca eu am sa-mi iau un ESP-LTD M401

post-8140-1260025318_thumb.jpg

Edited by withefish
Link to comment
Share on other sites

Fratilor....m-ati omorat definitiv!!!

Intentionez sa-mi iau un ESP.Spuneti-mi si mie ce nu va place,sau ce nu e comfortabil la ele sa nu am iara vre-o surpriza "surprinzatoare".

Cred ca eu am sa-mi iau un ESP-LTD M401

 

Absolut nimic, eu o ziceam sub forma de gluma si banuiesc ca si @Alex_Strat69 facea la fel.

 

...a, noi "glumeam" cu ESP-uri adevarate nu cu LTD :)

 

 

p.s. iara am facut 666 posturi :)

post-321-1260179338_thumb.jpg

Edited by teckus
Link to comment
Share on other sites

Guest withefish
Absolut nimic, eu o ziceam sub forma de gluma si banuiesc ca si @Alex_Strat69 facea la fel.

 

...a, noi "glumeam" cu ESP-uri adevarate nu cu LTD :)

 

Aha...ESP-uri adevarate...mda :) ...nu-si permite oricine.Oricum...aici pe forum am mai intalnit ESP dar se referea la LTD.

 

M-am tot uitat la un ESP M-II,dar nu l-am luat pt ca desi e neck thru e vopsit corpul negru si griful natur!

Asa am preferat un Jackson Soloist SL3MG neck thru complet negru.Bun si cu 500 euroi mai ieftin!

Deci am gasit ceva care sa nu-mi placa la un ESP adevarat.Bine... din punct de vedere estetic,nu ergonomic.

Cu mahnirea ca nu am gasit un ESP care sa-mi placa intrutotul,am sa raman la sora mai saraca LTD M401.Arata cam la fel,e complet neagra si foarte important:cu 1000 euroi mai ieftin!

 

Stiu ca LTD nu e ESP,dar o sa-mi imaginez ca e :) !

post-8140-1260217867_thumb.jpg

post-8140-1260218401_thumb.jpg

Edited by withefish
Link to comment
Share on other sites

.....

Asa am preferat un Jackson Soloist SL3MG neck thru complet negru.Bun si cu 500 euroi mai ieftin!

.....

 

Buna alegere si eu sunt fan Jackson, detin unul la care(ca sa fiu ontopic), deoarece s-a dus lacul de pe grif, l-am slefuit si l-am lacuit, nu l-am ajustat/modificat/subtiat, pt. ca n-a fost nevoie.

Posed si un ESP din pura intamplare.

Link to comment
Share on other sites

Depinde acum pentru fiecare ce inseamna mai comod. Urasc grifurile d RG d exemplu, dar in acelasi timp as vrea si eu sa am taiat din corp pentru upper fret access cum are Rusty Cooley la chitara signature; chiar s-a gandit bine cand a cerut modelu :).

Cat despre fretboard, eu in continuare sustin, ca un grif scalloped e mult mai bun decat unul normal cu medium jumbo frets, e parerea mea, desi pacat , lumea nu intelege. Ideea de scalloped fretboard intr-un fel sau altul, exista si la sitar si exista si inainte sa fi existat vreodata vreun instrument de muzica clasica(vioara, violoncel, etc). Deci, este ceva original si vechi. As far sa i`m concerned, toti producatorii de chitara sunt lenesi :) si baga acolo niste fretwire, ca sa nu lucreze in plus sa faca scallop si ca e ,,anormal" erei noastre, dar pt mine e anormal griful normal. N-am sa inteleg niciodata care e rostul rezistentei care o opune lemnul in cantat, I just don`t, si ma refer strict la chitarele care au fretwire-u subtire.

 

Daia si canta Uli cum canta, si altii care au (spre deosebire d mine care momentan sunt noob si mai am d prins feelu klumea)

What? Don`t u want wooly wide thick sounding vibratos? :)

jeanluc014_31_uli_jon_roth_spof66_-_31oct05_173.JPG

Edited by Razvan S.
Link to comment
Share on other sites

faza cu grif-ul, tastele, etc e o chestie cam subiectiva. Cred ca nu exista un "Holy Grail". Am auzit si chitaristi BUNI spunand ca e incomod griff-ul scalloped.

Probabil are partile lui pozitive si negative, si fiecare chitarist face o alegere fata de preferintele personale (la fel ca forma corpului, grosimea si forma gatului, etc).

Link to comment
Share on other sites

Depinde acum pentru fiecare ce inseamna mai comod. Urasc grifurile d RG d exemplu, dar in acelasi timp as vrea si eu sa am taiat din corp pentru upper fret access cum are Rusty Cooley la chitara signature; chiar s-a gandit bine cand a cerut modelu :).

Cat despre fretboard, eu in continuare sustin, ca un grif scalloped e mult mai bun decat unul normal cu medium jumbo frets, e parerea mea, desi pacat , lumea nu intelege. Ideea de scalloped fretboard intr-un fel sau altul, exista si la sitar si exista si inainte sa fi existat vreodata vreun instrument de muzica clasica(vioara, violoncel, etc). Deci, este ceva original si vechi. As far sa i`m concerned, toti producatorii de chitara sunt lenesi :) si baga acolo niste fretwire, ca sa nu lucreze in plus sa faca scallop si ca e ,,anormal" erei noastre, dar pt mine e anormal griful normal. N-am sa inteleg niciodata care e rostul rezistentei care o opune lemnul in cantat, I just don`t, si ma refer strict la chitarele care au fretwire-u subtire.

 

Daia si canta Uli cum canta, si altii care au (spre deosebire d mine care momentan sunt noob si mai am d prins feelu klumea)

What? Don`t u want wooly wide thick sounding vibratos? :)

jeanluc014_31_uli_jon_roth_spof66_-_31oct05_173.JPG

Unii mai canta la chitara si acorduri. Nu prea vad beneficiile scallop-ului in cazul asta.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.