www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Amplificator Pe Lampi Pentru Scena


archDude
 Share

Recommended Posts

De regula, pe scena, daca vrei sa vii cu un cap pe lampi (nu conteaza de marimea lui) si sa pui pe cabul de pe scena, cam de cati W tre sa fie ampul? tinand cont ca oricum iti auzi chitara in monitor, si cabinetul e micat.

 

Are vreo treaba numarul de W cand e vorba de scena ? Sau se prefera watajul sa fie mic pentru a intra lampa mai lejer in saturatie ?

Link to comment
Share on other sites

De regula, pe scena, daca vrei sa vii cu un cap pe lampi (nu conteaza de marimea lui) si sa pui pe cabul de pe scena, cam de cati W tre sa fie ampul? tinand cont ca oricum iti auzi chitara in monitor, si cabinetul e micat.

 

Are vreo treaba numarul de W cand e vorba de scena ? Sau se prefera watajul sa fie mic pentru a intra lampa mai lejer in saturatie ?

Daca nu te deranjeaza sa-ti auzi chitara doar din monitor, merge si varianta cu un amp mai mic, poate fi si de 5 w, ca nu mai conteaza, insa daca ajungi intrun loc unde au monitoare proaste sau n-au, sau omul de sunet e pe langa subiect, pe scurt ai pus-o.

Eu am in total 150w la chitara: un marshall de 100 si inca un amp de 50 si suna exact asa cum vreau.

Mai este inca un lucru pe care il omit ( voit sau nu) cei care sustin cantatul cu procesoare/ampuri foarte mici: dpdv al celui care interpreteaza, n-o sa ma convinga nimeni(pt ca am incercat ambele variante) ca e tot una sa canti cu procesor sau cu un amp foarte mic si sa te auzi doar in monitor vs un stack de 100w dat tare in spatele tau. Cei care zic ca-i tot aia, dpmdv pica in categoria "strugurii-s acri" sau n-au habar despre ce vorbesc.

Link to comment
Share on other sites

De regula, pe scena, daca vrei sa vii cu un cap pe lampi (nu conteaza de marimea lui) si sa pui pe cabul de pe scena, cam de cati W tre sa fie ampul? tinand cont ca oricum iti auzi chitara in monitor, si cabinetul e micat.

 

Are vreo treaba numarul de W cand e vorba de scena ? Sau se prefera watajul sa fie mic pentru a intra lampa mai lejer in saturatie ?

 

Nu stiu daca te-ai intrebat de ce au 6 boxe in spatele lor chitaristi din trupele rock adevarate in aer liber sau in sali mari.

 

In cazul cand este doar un solist de chitara . Numai un chitarist si un bas si tobe merge si o singura statie si il baga in control serios.

Daca mai este o orga si inca o chitara se inbarliga treaba si trebuie sa ai aria ta delimitata unde te auzi .DAR sa te auda si ceilalti suficient de tare .

 

In rest citeste ce s-a tot scris ca-i plin forumul..

 

Ca-i TUB ,cai-Tranziszto,Ca-i MOSFET puterea este eceiasi in fiecare caz doar distorsiunile sunt de alta natura in caz de overdrive.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

+1

Nu stiu daca te-ai intrebat de ce au 6 boxe in spatele lor chitaristi din trupele rock adevarate in aer liber sau in sali mari.

 

In cazul cand este doar un solist de chitara . Numai un chitarist si un bas si tobe merge si o singura statie si il baga in control serios.

Daca mai este o orga si inca o chitara se inbarliga treaba si trebuie sa ai aria ta delimitata unde te auzi .DAR sa te auda si ceilalti suficient de tare .

 

In rest citeste ce s-a tot scris ca-i plin forumul..

 

Ca-i TUB ,cai-Tranziszto,Ca-i MOSFET puterea este eceiasi in fiecare caz doar distorsiunile sunt de alta natura in caz de overdrive.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.