www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Chitara "de Casa"


sgiea
 Share

Recommended Posts

Stiu k poate suna ciudat sa te apuci asa fara nici un pic de experientza in domeniul asta,dar vreau sa fac o chitara pentru mine.NU vreau sa fac din asta o "afacere"...Am cautat pe net,am mai intrebat pe unde am stiu...si teoretic nu ar fi prea greu daca ai schita si stii e vrei.Am unde sa o fac(atelierul unei cunostinte),dar am nevoie de indrumari...ce pasi trebuie sa urmez...as avea cateva intrebari pentru inceput:

1.corpul trebuie facut neaprat din mai multe straturi de lemn?

2.dupa ce forma este gata cum trebuie tratat lemnul innainte de vopsire?

3.Cate doze ar fi indicat sa am?

4.pot pune pe ea gatul oricarei alte chitari?

 

AM mare nevoie de ajutor...

Link to comment
Share on other sites

Stiu k poate suna ciudat sa te apuci asa fara nici un pic de experientza in domeniul asta,dar vreau sa fac o chitara pentru mine.NU vreau sa fac din asta o "afacere"...Am cautat pe net,am mai intrebat pe unde am stiu...si teoretic nu ar fi prea greu daca ai schita si stii e vrei.Am unde sa o fac(atelierul unei cunostinte),dar am nevoie de indrumari...ce pasi trebuie sa urmez...as avea cateva intrebari pentru inceput:

1.corpul trebuie facut neaprat din mai multe straturi de lemn?

2.dupa ce forma este gata cum trebuie tratat lemnul innainte de vopsire?

3.Cate doze ar fi indicat sa am?

4.pot pune pe ea gatul oricarei alte chitari?

 

AM mare nevoie de ajutor...

 

Buuun,

 

Nu e neaparata nevoie sa fie din mai multe straturi...depinde cum vrei sa sune.

2)Din cate stiu eu nu,dar trebuie folosita vopsea speciala

3)Depinde.Daca vrei un sunet mai agresiv 2 doze duble(humbuckere),iar daca vrei un sunet mai clasic 3 doze single coil(simple).

4)Da,se poate pune orice gat pe ea atata timp cat are o tija in interior(trus rod).

 

Sper sa iti fi fost de ajutor!Cu urmatoarele sfaturi incerc sa te ajut in masura in care ma pricep.abea astept sa vad poze :)

Link to comment
Share on other sites

inainte de a construi gaseste-ti gat-ul pentru ca nu toate au capatul care se prinde de chitara la fel..la unele este mai scurt/lung/lat/etc.

Link to comment
Share on other sites

inainte de a construi gaseste-ti gat-ul pentru ca nu toate au capatul care se prinde de chitara la fel..la unele este mai scurt/lung/lat/etc.

 

sau eventual faci chitara si lasi spre final locasul pentru gat(in cazul in care nu gasesti)...pentru a nu te tine din treaba...

Link to comment
Share on other sites

Guest Gratisyahu

ca sa fie ok cu alt gat de chitara, trebuie sa calculezi distanta dintre nut(scuze, dar nu stiu cum se numeste pe romana...calus cred, dar nu sunt sigur) si bridge. gasesti pe net programe care fac asa ceva. Daca ai distante mai mari/mai mici o sa iti falseze, si n-ai facut nicio mescherie.

Link to comment
Share on other sites

Iar dam sfaturi fara sa ne pricepem? :)

Gasesti toate informatiile necesare pe http://www.projectguitar.com/

 

"Nu vorbi fara sa stii... nu ai mereu ce auzi de la altii..."

 

Oricum, +1.

 

-----------------------------------------------------------

 

Si ca sa fiu si mai on topic:

 

4.pot pune pe ea gatul oricarei alte chitari?

 

In principiu, nu, nu oricarei alte chitari. Si pe langa asta, daca te vei decide ca vrei constructie neck-through, ce-ai facut? In orice caz, poti sa-ti construiesti singur si grif-ul (gat-ul), si sa iti comanzi fretwire de pe undeva.

Link to comment
Share on other sites

1.radu_guitar96:ms...poze nu pun acum k nu am dekt o schitza...si poate k suna prgmatic dar nu vreau k idee sa imi fie "furata"(e ceva mutant oricum)

2.JeeFo:da mi s-a spus...dar vorba lu radu cred k o sa las pentru la sfarsit

3.FiveseveN:Ms de link...o sa imi fie de ajutor...

4.Gratisyahu:la asta nu am gandisem pana acum.

5.FiveseveN:asta da informatzie.Nu stiam.Dar de aici mai am o intrebare:

Principiul asta se aplica si pentru un grif de 21fleturi si pentru unul de 24(un exeplu)?

5.Sto:la chestia asta nu ma bag....e destul de coplicat....

 

Astept un raspuns la intrebarea de mai sus si eventual, alte indrumari.

Link to comment
Share on other sites

Principiul asta se aplica si pentru un grif de 21fleturi si pentru unul de 24(un exeplu)?

 

In putine cuvinte: da. daca nu ma insel, fret-ul 12 reprezinta o octava. la fiecare octava frecventa sunetului se dubleaza, deci lungimea corzii se reduce la jumatate. e valabila faza pentru orice octava de pe chitara (diferenta de 12 frets - ca de exemplu distanta de la fret 1 la fret 13 e egala cu distanta de la fret 13 la bridge etc).

 

Daca ma insel rog pe cineva sa ma corecteze (sunt 99% sigur pe ce am afirmat mai sus).

Link to comment
Share on other sites

Normal ca nu poate fi egala pentru ca ar insemna ca 12+1=12-1. Ceea ce ai vrut sa spui probabil e ca de la 12 la 24 e egal cu de la 24 la bridge (un sfert de coarda=a doua armonica).

PS: revenind la sgiea, da, bineinteles ca e valabil pentru orice neck. Neck-ul de fapt imparte lungimea corzii intr-un numar arbitrar de taste, astfel incat "distanta" dintre oricare 2 fret-uri e de un semiton in equal temperament. Un neck "complet" ar contine un numar infinit de taste, din ce in ce mai mici, indiferent ca lungimea corzii e de 1m sau 1Km. Deci numarul de taste si lungimea corzii (scale length) sunt factorii disociati care iti dicteaza tie lungimea neck-ului.

Edited by FiveseveN
Link to comment
Share on other sites

Distanta de la tasta 1 la 13 nu este egala cu cea de la tasta 13 la bridge.

 

Salut trigger. in primul rand vezi ca am zis distanta de la fret 1 la fret 13 nu de la TASTA 1 la TASTA 13. Argumentatia mea e simpla. Oricate taste ar avea chitara, fret 12 e la jumatatea corzii fix - distanta intre nut si bridge. Asa ca daca punem un capodastru de exemplu pe o chitara pe tasta 1 rezulta ca: fret 1=noul nut, fret 13 = noul fret 12. care noul fret 12 e la jumatea distantei intre noul nut si bridge. Repet, inca am 1% dubii, asa ca te-as ruga sa argumentezi raspunsul tau daca poti. Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Da, asa e adevarat dar induci omul in eroare :) Cand folosesti un capo sau "fret-uiesti o nota" reduci lungimea corzii si "ramai" cu un "neck mai mic" odata cu "coarda mai mica". E adevarat dar nu neaparat relevant pentru constructia instrumentelor. In acelasi sens iti poti imagina cum ai putea prelungi un neck inspre registrul grav (dincolo de headstock): adaugi taste din ce in ce mai mari dar astfel maresti si lungimea corzii. Asta ar fi "inversul" folosirii unui capo.

Link to comment
Share on other sites

Practic ceea ce am zis mai sus egal cu: lungimea tastei cu numarul x+12 este jumate din lungimea tastei x (tasta 13 e jumate din tasta 1). Dar e pur teoretica faza. Daca te intereseaza aspectul asta teoretic gasesti pe wikipedia cautand guitar. Niste formule complicate, cu puteri de-ale lui 2 etc.

In practica, revenind la problema omului, mai pentru pamanteni:

 

ai aici un calculator simplu pe net referitor la distantele intre frets, care contine si exemple uzuale: http://www.manchesterguitartech.co.uk/fret_calculator.php

de asemenea daca nu-ti place asta, exista nenumarate alte calculatoare de genul asta pe google.

 

peace.

G.

Edited by Gabi S.
Link to comment
Share on other sites

"Deci in concluzie" studiaza fundamentele pentru ca nu-i foarte complicat si te va ajuta si in constructie si in "utilizare". Daca astepti totul pe tava (luthiery by numbers) si nu devii impulsionat de curiozitate nu ajungi nicaieri.

Poti comanda kit-uri prefabricate sau chiar "module" deja finisate (body, neck, hardware si electronica), le asamblezi ca pe o masa IKEA si gata. Sau poti studia fenomenologia instrumentului si dezvolta ceva original, ceva care iti poate satisface nevoile specifice. Nu-i nimic gresit in nici una din abordari dar depinde ce vrei sa obtii din toata povestea asta. Poate cel mai bine pentru tine ar fi sa iei o chitara deja construita si sa-i modifici un aspect minor (i.e. sa-i schimbi dozele sau tipul de bridge). De multe ori ce vrem nu e congruent cu ce ne trebuie. Si daca nu analizezi problema n-ai cum sa-ti dai seama.

 

LE: Gabi, descrierea ta e ambigua pentru ca dupa cum am spus se schimba datele problemei odata ce modifici marimea corzii libere: tasta pe care o numesti tu 1 nu mai este 1 ci 0 iar 13 devine 12 (ceea ce iti confirma supozitia).

Edited by FiveseveN
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.