www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cabluri De Chitara Bune


dani
 Share

Recommended Posts

Guest The Moan

Daca tot suntem la capitolul cabluri as avea si eu o intrebare care are indirect legatura si cu cablurile .

 

Eu folosesc un Wah cry baby apoi un TS9 ca si buffer la inceputul lantului de semnal exact dupa chitara . Cele doua pedale au buffer ceea ce faciliteaza conducerea semnalului prin celelalte pedale care sunt true-bypass si totodata ajuta la conducerea semnalului prin 10 metri de cablu din care 4m Vox Class A intre chitara si Wah , DiMarzio jumper cable intre pedale , iar apoi 6m Planet waves intre pedale si amplif .

Tonul este bun nu ma plang , nu pierd aproape deloc din inalte .

 

Problema care mi-am pus-o este ce se va intampla in momentul in care voi mai adauga in effects loop inca cel putin 8m de cablu . In conditiile in care lungimea totala a cablurilor se va mari considerabil , am nevoie de un buffer bun care sa conduca semnalul la inceput (primul in effets loop) , in conditiile in care pedalele mele de delay si reverb care vreau sa le pun in loop sunt true-bypass .

Care din pedalele de mai jos credeti ca ar face mai bine treaba asta , chiar in conditiile in care e oprita , si sa fie cat mai transparenta , sa nu modifice tonul initial sau sa-l modifice cat mai putin ?

 

-MXR MicroAmp

-MXR 10 band eq

-MXR/CAE MC-401

 

Din cate am citit eu pedalele in cauza nu sunt true-bypass sunt hardwire-bypass ceea ce inseamna ca switch-ul opereaza mecanic doar de la out-put ramanand chiar si cand este inchisa o legatura cu circuitul pedalei . Cei de la MXR obisnuiau sa puna un buffer inaintea circuitului deci teoretic ar trebui sa fie capabile sa conduca semnalul prin cabluri mai lungi , insa referitor la pedalele de mai sus nu cunosc exact acest lucru motiv pentru care va intreb pe voi , poate ati incercat respectivele pedale sau v-ati mai lovit de problema asta ....

Precizez ca nu sunt dispus sa dau zeci de milioane pe niste cabluri si mi se pare mult mai avantajoasa varianta sa folosesti buffer-e in semnal doar ca trebuie sa sti unde sa le pui :)

Astept parerile dvs.

Link to comment
Share on other sites

Cablul in afara de cel dintre chitara poate sa fie mai rigid , normal acestea se prind de podea ca sa nu fie in drum si etc...asa ca n vad care-i problema nu trebuie sa fie prea maleabile .

 

Si un cablul calitativ ptr chitara este mai tzapan, Eu oricum nu folosesc deoarece nu este nevoie .Din moment ce am nevoie sa inchid din ton ( sa tai din inalte ) care-i sau unde-i problema ? Este o problema artificial creata de cei care vand cabluri. Nu exista.

 

Cant cu doua cabluri cat mai proaste ( doar ecranajul este OK ) in rest ai capacitata cat tzine lucru de care am nevoie ca sa pot regla chitara din potmetrul de volum. Asa am de la exagerat de bright pana la infundat toate tonurile de tercere doar din potmetrul de volum.

 

Cablu super "transparent" eventual la microfon ptr voce sau un synth/strings ca sa ai si inaltele cetzoase -transparente dar la chitara nu trebuie asa ceva ..eventual ca si efect special la o singura piesa. 80-4500 Hz este maxim admisibil ptr o chitara si in acest caz ai inalte prea multe .

 

Buferele de iesire si intrare de la "loop" accepta o fama larga de impedante nu prea conteaza calitatea electroacustica al cablului .

 

Cine s-a uitat pe youtube la pisesle de la Bunker unde am cantat cu Strat , se poate auzi ca am inalte inca si prea multe ,la statie erau reduse joasele si inaltele ca sa nu fiu prea bright fata de voce si se cede cum lucrez numai in potmetrul de volum.

Cabluri lungi si proaste .cu capacitate parlela mare , si am toate inaltele si transparenta .

 

 

 

 

.....Unde gasesc si eu in Timisoara cablu la metru calitativ si niste jack-uri mai de doamne`ajuta.......????

Link to comment
Share on other sites

Daca tot suntem la capitolul cabluri as avea si eu o intrebare care are indirect legatura si cu cablurile .

 

Eu folosesc un Wah cry baby apoi un TS9 ca si buffer la inceputul lantului de semnal exact dupa chitara . Cele doua pedale au buffer ceea ce faciliteaza conducerea semnalului prin celelalte pedale care sunt true-bypass si totodata ajuta la conducerea semnalului prin 10 metri de cablu din care 4m Vox Class A intre chitara si Wah , DiMarzio jumper cable intre pedale , iar apoi 6m Planet waves intre pedale si amplif .

Tonul este bun nu ma plang , nu pierd aproape deloc din inalte .

 

Problema care mi-am pus-o este ce se va intampla in momentul in care voi mai adauga in effects loop inca cel putin 8m de cablu . In conditiile in care lungimea totala a cablurilor se va mari considerabil , am nevoie de un buffer bun care sa conduca semnalul la inceput (primul in effets loop) , in conditiile in care pedalele mele de delay si reverb care vreau sa le pun in loop sunt true-bypass .

Care din pedalele de mai jos credeti ca ar face mai bine treaba asta , chiar in conditiile in care e oprita , si sa fie cat mai transparenta , sa nu modifice tonul initial sau sa-l modifice cat mai putin ?

 

-MXR MicroAmp

-MXR 10 band eq

-MXR/CAE MC-401

 

Din cate am citit eu pedalele in cauza nu sunt true-bypass sunt hardwire-bypass ceea ce inseamna ca switch-ul opereaza mecanic doar de la out-put ramanand chiar si cand este inchisa o legatura cu circuitul pedalei . Cei de la MXR obisnuiau sa puna un buffer inaintea circuitului deci teoretic ar trebui sa fie capabile sa conduca semnalul prin cabluri mai lungi , insa referitor la pedalele de mai sus nu cunosc exact acest lucru motiv pentru care va intreb pe voi , poate ati incercat respectivele pedale sau v-ati mai lovit de problema asta ....

Precizez ca nu sunt dispus sa dau zeci de milioane pe niste cabluri si mi se pare mult mai avantajoasa varianta sa folosesti buffer-e in semnal doar ca trebuie sa sti unde sa le pui :)

Astept parerile dvs.

 

Iti pui probleme de finete degeaba, daca iesi intr-un MG10. Apropo, de cand i-au pus loop?

Link to comment
Share on other sites

Guest The Moan
Iti pui probleme de finete degeaba, daca iesi intr-un MG10. Apropo, de cand i-au pus loop?

:) Nu e vorba despre MG10 . Asta il folosesc doar acuma ceva intermediar pana imi iau ceva serios .

 

E vorba despre un amp. pe lampi serios .

 

Problema ce am ridicat-o eu e teoretica dar bazata pe aspecte cat se poate de reale fiindca chiar si la un MG10 se observa diferenta de sunet in functie de ce cabluri folosesti , lungimea lor si cate pedale ai in lant , calitatea cablurilor etc .

Ma intereseaza doar daca pedalele ce le-am precizat au buffer si pot conduce semnalul daca adaug lungimi suplimentare de cablu ?, asta vreau sa stiu . Este important sa folosesc una din pedalele respective in primul rand ca mi-s fan MXR :) iar in al doilea rand fiindca am inteles ca respectivele pedale se potrivesc foarte bine daca le pui in loop . ( Slash folosea sau foloseste asa ceva in loop )

Edited by The Moan
Link to comment
Share on other sites

:) Nu e vorba despre MG10 . Asta il folosesc doar acuma ceva intermediar pana imi iau ceva serios .

 

E vorba despre un amp. pe lampi serios .

 

Problema ce am ridicat-o eu e teoretica dar bazata pe aspecte cat se poate de reale fiindca chiar si la un MG10 se observa diferenta de sunet in functie de ce cabluri folosesti , lungimea lor si cate pedale ai in lant , calitatea cablurilor etc .

Ma intereseaza doar daca pedalele ce le-am precizat au buffer si pot conduce semnalul daca adaug lungimi suplimentare de cablu ?, asta vreau sa stiu . Este important sa folosesc una din pedalele respective in primul rand ca mi-s fan MXR :) iar in al doilea rand fiindca am inteles ca respectivele pedale se potrivesc foarte bine daca le pui in loop . ( Slash folosea sau foloseste asa ceva in loop )

Un amp serios are bucla cu buffer, sau daca n-are, se poate monta. Te costa pana in 100 euro la un service serios (ex Dominance)

Link to comment
Share on other sites

Guest The Moan
Nota: se poate pune bufferul si separat, nu trebuie neaparat sa modifici amplificatorul. Un buffer te costa de la 1 leu la 10 EUR, daca vrei pe lampa (ceea ce e inutil).

"Nu dati banii pe prostii, luati banane la copii!" :)

 

"Nu dati banii pe prostii, luati banane la copii!" :):)

Asta e super tare

 

Spune-mi te rog de unde as putea face rost / cumpara un buffer care sa-l pun primul in loop ,daca exista asa ceva .

Idea este sa pun acel buffer primul in loop dupa send in conditiile in care amplif-ul nu are un astfel de buffer prevazut din fabrica .

Buffer-ul este util daca folosesc cabluri mai lungi in loop , facilitand ca semnalul sa circule mult mai bine fara sa-mi afecteze tonul sa nu pierd din inalte din cauza calitatii si lungimii cablurilor .

 

Intre chitara si amplif nu am nevoie fiindca pedala de wah si Tubescreamer-ul au buffer in ele facilitand astfel si conducerea semnalului

 

Mersi pentru recomandari

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.