www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Corzi Pentru 7 String Guitars


Fenrir
 Share

Recommended Posts

Well, stateam si ma gandeam.... noi astia care mai avem in batatura cate o o chitara cu 7 corzi...ce alternative avem pe piata de a ne achizitiona corzi. Aici ma refer strict la Bucuresti, la a merge in magazin si a lua dar si alte posibilitati viabile . Singura optiune care o stiu eu este store-ul Grosmann cu Ernie Ball. Sincer as incerca si altceva.

 

Solutii anyone?

Link to comment
Share on other sites

Cred ca gasesti si GHS de 7 la McMusic.

Heh, am fost acum cateva luni la muzica la standul reaspectiv si am intrebat ce oferta au in acest sens. Era un tip blond care abia isi misca maxilarul de greatza de unde m-a facut sa pricep ca nu au....nici macar nu s-a ridicat dupa scaun sa se uite.... Nene ala asa ar fi facut chiar daca vroiam sa iau un amp de 2500 €. In asemenea conditii, no thank you. :)

Multumesc oricum de "hint".

Link to comment
Share on other sites

manole, Ghs se duc repede, asta ti-o poate spune orice chitarist care stie care e treaba. In mom asta cele mai bune si care se gasesc la noi si mai ales pt chitarile baritone sunt intr-adevar EB. Plus ca un sunet tras cu ele arata mai frumos pe spectrometru decat cu ghs.

Link to comment
Share on other sites

manole, Ghs se duc repede, asta ti-o poate spune orice chitarist care stie care e treaba. In mom asta cele mai bune si care se gasesc la noi si mai ales pt chitarile baritone sunt intr-adevar EB. Plus ca un sunet tras cu ele arata mai frumos pe spectrometru decat cu ghs.

 

confirm :)

Link to comment
Share on other sites

aici prin magazine slabuta treaba, in afara de ghs-urile alea care sunt ceva mai groase decat ernie ball-urile dar ca ton si durata de viata sunt praf, mai exista varianta elixir la bucata, dar si aici e buba pentru ca o sa iasa destul de dezechilibrat aranjamentul ( de ex, si gros de 0.68 si mi de 0,46 sau 52 e cam mare distanta ) si o sa iasa si scump ~ 80-100 lei pentru un set complet ... io unu mi-am luat de pe thomann dean markley de 0.10-0.60 da inca nu le-am pus, astept sa se mai uzeze putin setul de ernie ball pe care-l am acum :)

Link to comment
Share on other sites

Da, deci, dragi iubitori de GHS, ce remarcam impreuna in textul de mai sus? Anume ca "asteapta sa se mai uzeze putin" setul de EB, unde cuvantul "asteapta" evoca o actiune care se va petrece la un moment n+m nedefinit pe axa X, unde n este momentul actual, m fiind o variabila necunatificabila. In ecuatie mai intervin si factorii "mai" si "putin", unde "mai" reprezinta valoarea adaugata >= cu m iar "putin", <= cu m.

Rezumatul teoriei ecuatiei de mai sus: desi omu le are de ceva timp pe chitara, inca nu considera ca s-au dus si le mai patreaza un timp intrucat inca, aparent, e multumit de ele.

 

Hai ca m-am distrat, mersi.

Link to comment
Share on other sites

Voi mai sunteți mulțumiți de vreun set de corzi, oricare ar fi el, dupã 2-3 sãptãmâni ?

 

GHS Boomers (de 6 corzi.. 9-42,9-46) sunt practic cele mai rezistente (la rupere) corzi pe care le-am gãsit, dar dupã maxim vreo lunã oricum nu se mai poate cânta pe ele, se duce tot sustainul și se face praf și intonația, mai ales pe coarda G. Problema e cã mi se par mai agresive asupra tastelor.

Link to comment
Share on other sites

Guest johnbone

EB all the way...

Elixir am testat la un amic pt 6, is misto, dar nu m-au dat pe spate si is si de 2 ori mai scumpe.

Pana la urma orice set de corzi dupa 2 luni trebe schimbat... (chiar si elixiru' lu dorel, pe care l-a primit de la tutankamon :)).

 

scuze de postul lui retegan_m insa gagiu a fost la mine aseara si a ramas logat, iar eu am postat de pe userul lui fara sa vreau. Un admin sa stearga postul daca se poate!

Edited by johnbone
Link to comment
Share on other sites

GHS de 10 hybrid + 1 bucata SI de la Grossman Rotosound...arhi-multumit cam 2-3 luni linishtit o tura...

 

p.s. e doar parerea mea, strict legata de experientele cu alte marci pe care le-am incercat de-a lungul vremii...nu e un adevar general valabil.

Link to comment
Share on other sites

meanwhile am gasit si varianta asta desi au cativa euroi in plus seturile http://magazinuldemuzica.ro/Corzi-pentru-c...rzi-_-c773.html

sa va povestesc ceva frumos: azi am decis in sfarsit sa schimb ernie ball-urile pe care le aveam pe schecter si sa pun dean markley ( mi-am luat de pe thomann 5 seturi de 10-60 ) si cand deschid pachetul vad ca erau numa 6 plicuri cu corzi...caut bine si nimic, si-ul de 0,13 lipseste cu desavarsire din toate seturile ... long live dean markley & thomann !!! :)

astept acum un raspuns de la thomann cu parerea lor despre treaba asta

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.