www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Sans Amp Gt2


un chitarist
 Share

Recommended Posts

Am vazut pe youtube ce face simulatorul asta si mi-a placut. Si fiindca cineva vindea o clona pe forum, am incercat sa cumpar; pentru ca n-am reusit, o sa-l construiesc singur. Si poate or sa mai vrea si altii sa puna mana sa-si faca...

Pentru inceput schema/layout/lista componente/wiring pe : http://www.tonepad.com/project.asp?id=22 Aici sunt si niste sample de sunet.

Am gasit un articol interesant pe: http://www.pisotones.com/GT2/GT2.htm Aici e prezentat un SansAmp cu comutatoare rotative, cu leduri bicolore...cred ca spre asta ma voi indrepta. Am atacat deja placa in clorura ferica, urmeaza sa fie gaurita si populata.

Imediat ce va avea ceva piese pe ea o sa pun poze.

Succes tuturor celor care se vor apuca de proiectul asta!

Link to comment
Share on other sites

He, he, il am si eu pe lista.

 

Te rog raspunde-mi la cateva intrebari:

1. Cum ai transferat cablajul pe placa? Eu sunt pe cale sa fac niste teste cu hartie foto, cum am gasit la http://www.fullnet.com/~tomg/gooteepc.htm.

2. Ai deja comutatoarele rotative? Ma intereseaza daca dimensiunile lor sunt cel mult egale cu cele ale unui potentiometru. Daca da, inseamna ca pot pune montajul intr-o pedala.

3. Daca faci montajul ca la PisoTones, o sa folosesti switch-uri 3PDT? Inteleg ca intra in oscilatie cu DPDT si Millenium Bypass.

4. O sa folosesti TL072 sau TL2622? Eu am intrat din intamplare pe datasheetarchive.com si am dat de asta: http://www.datasheetarchive.com/samples/?sample=TLC2622. Poti cere pana la 15 bucati ca mostre (eu am cerut 12, mi-a fost frica sa nu par lacom) si ti le trimit la usa ta din Romania (!!!). Cred ca a ajutat ca datele completate in formular au fost ale unei firme reale. Desi nu sunt sigur. :)

 

Planul meu este sa pun montajul intr-o pedala si in doua combo-uri cu niste difuzoare rusesti, la care SansAmp va fi preamplificatorul, iar partea de amplificare va fi bazata pe TDA7294. Fac combo-urile cu un prieten si o sa facem poze pe tot parcursul constructiei. Din pacate, ne miscam destul de incet (in special eu) din lipsa de timp liber.

 

Mi-am bookmark-uit topicul asta, asa ca o sa trec regulat pe aici.

Sanatate si virtute.

Link to comment
Share on other sites

He, he, il am si eu pe lista.

 

Te rog raspunde-mi la cateva intrebari:

1. Cum ai transferat cablajul pe placa? Eu sunt pe cale sa fac niste teste cu hartie foto, cum am gasit la http://www.fullnet.com/~tomg/gooteepc.htm.

2. Ai deja comutatoarele rotative? Ma intereseaza daca dimensiunile lor sunt cel mult egale cu cele ale unui potentiometru. Daca da, inseamna ca pot pune montajul intr-o pedala.

3. Daca faci montajul ca la PisoTones, o sa folosesti switch-uri 3PDT? Inteleg ca intra in oscilatie cu DPDT si Millenium Bypass.

4. O sa folosesti TL072 sau TL2622? Eu am intrat din intamplare pe datasheetarchive.com si am dat de asta: http://www.datasheetarchive.com/samples/?sample=TLC2622. Poti cere pana la 15 bucati ca mostre (eu am cerut 12, mi-a fost frica sa nu par lacom) si ti le trimit la usa ta din Romania (!!!). Cred ca a ajutat ca datele completate in formular au fost ale unei firme reale. Desi nu sunt sigur. :)

 

Planul meu este sa pun montajul intr-o pedala si in doua combo-uri cu niste difuzoare rusesti, la care SansAmp va fi preamplificatorul, iar partea de amplificare va fi bazata pe TDA7294. Fac combo-urile cu un prieten si o sa facem poze pe tot parcursul constructiei. Din pacate, ne miscam destul de incet (in special eu) din lipsa de timp liber.

 

Mi-am bookmark-uit topicul asta, asa ca o sa trec regulat pe aici.

Sanatate si virtute.

 

Raspund punctual:

1.Pe placa: indigo si apoi ''ad labam'' cu un marker de cd-uri (din ala cu varful f mic). M-am gandit si la folia de transfer, dar la cate cablaje fac eu pe an, ma descurc foarte bine cu markerul. Insa acum cateva zile am facut cuiva un tricou personalizat. M-am gandit ca as putea incerca la baietii aia sa-mi faca folia si s-o aplic acasa cu fierul de calcat. Daca vrei, pot sa te ajut cu cablajul.

2.Am vazut comutatoare rotative pe site la conexelectronic. Inca nu le-am cumparat. Sunt putin mai mari ca niste poturi obisnuite.

3.Switch 3pdt obligatoriu. Nu mai am, dar imi mai comand la Germanica.

4. TL072 sau TL2622? Am avut rezultate bune la pedale cu varianta de TL072 cu CP in coada. Probabil tot din astea voi folosi, mai ales ca ele costa cam 1 ron/buc (si se gasesc cam la toate magazinele de pe Maica Domnului/ O sa caut de asemenea si leduri bicolore).

Legat de TDA7294 vezi ca gasesti kituri gata facute, si sunt accesibile ca pret.

 

 

Rog un administrator sa modifice titlul topicului(eu n-am descoperit cum sa fac treaba asta singur). Din viteza, am mai scapat un ''a''.....Sansa Amp Gt2. Multumesc foarte mult.

Edited by un chitarist
Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru raspunsuri.

 

Pentru cablaj tinem legatura, sa vad cum iese metoda cu hartie foto (din cea obisnuita). Daca iese e ieftin si fara munca de chinez. Vreau sa fac si circuite pentru care nu se gasesc cablajele pe net si am inceput sa ma descurc cu Eagle CAD (cu versiune free poti sa faci placi pana la 10x8cm, cred). Asa ca, daca iese, Eagle > imprimare pe hartie foto > fier de calcat > inmuiere in apa > racaire hartie foto > corodare > montare. Si cu metoda asta este simplu sa scrii pe fata fara cupru, cum e la placile profi, doar ca e cu negru.

 

In privinta integratelor, incearca si linkul pe care ti l-am dat. Este complet gratis, poate nu am fost destul de clar. Din ce-am citit pe net, TLC2622 da distorsiuni mai placute urechii (mai ales ca SansAmp pe asta se bazeaza, nu are diode pentru distorsiune).

 

In privinta lui TDA7294, aveam cateva prin casa, iar circuitul e destul de simplu. Daca voiam sa bag ceva bani, se gasea un amplif pe FET-uri la psc-audio.ro.

 

Numai bine!

Link to comment
Share on other sites

Guest deagle_alin

Salut,

 

Am vazut si eu acum topicul asa ca m-am apucat sa fac cablajul. Maine sper sa apuc sa plantez ceva piese pe el :) .

Cam asta a iesit cu hartia foto si imprimanta laser.

 

 

 

 

 

Revin cu pozele mai tarziu ca acum imi merge netul foarte prost :) .

Edited by deagle_alin
Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Am vazut si eu acum topicul asa ca m-am apucat sa fac cablajul. Maine sper sa apuc sa plantez ceva piese pe el :) .

Cam asta a iesit cu hartia foto si imprimanta laser.

 

 

 

 

 

Revin cu pozele mai tarziu ca acum imi merge netul foarte prost :) .

 

 

Foarte tare ! deja suntem 3 care facem proiectul asta. Am terminat de populat placa, am pus si cabluri, mai am doar 2 fire pt masa pe jack-urile de intrare, respectiv iesire. Urmeaza placa cu leduri bicolore si comutatoare rotative...pana atunci cateva poze.

 

Edited by un chitarist
Link to comment
Share on other sites

Guest deagle_alin

Am terminat si eu de pus toate piesele. Mai am sa cumpar comutatoarele si este gata :) .

 

P.S. In cazul in care folositi BC547, 549..... Aveti grija sa il montati invers fata de cum este in schema pt ca 2N5088 are Emitorul in stanga, invers decat celelalte BC-uri.

post-11265-1257882312_thumb.jpg

post-11265-1257882319_thumb.jpg

post-11265-1257882326_thumb.jpg

post-11265-1257882331_thumb.jpg

Edited by deagle_alin
Link to comment
Share on other sites

Guest deagle_alin

Am reusit si eu sa termin. Mai am sa ii dau un lac peste scris si este gata :).

 

Sample nu prea pot pune acum ca nu am o electica, doar o acustica cu doza de electica :) .Oricum se pot obtine multe tonuri.

post-11265-1258359397_thumb.jpg

post-11265-1258359415_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

L-am facut si eu pe cel din pedala. Am folosit schema de pe tonepad.com, rev. 3, 27.02.2007.

 

Cablajul l-am facut cu hartie foto imprimata laser si cu fierul de calcat. Iese surprinzator de bine si ulterior l-am folosit si pt masca de pe fata cu piese. Bineinteles ca primele incercari au avut si hibe, dar le-am corectat cu marker. Ca metoda de corodare - clorura ferica intr-un vas de plastic in care inmoi un burete cu care mangai placa de cablaj. E magic, dureaza 1-2 minute si se vede cu ochiul liber cum dispare cuprul.

 

Montarea pieselor a decurs bine, dar sarmele de la potentiometre si switchuri pareau ca nu se mai termina. A-propos, am folosit switchuri rotative DP4T (doua randuri de contacte si 4 pozitii) pe care le-am gasit pe Maica Domnului si la Adelectrocom (pe Calea Grivitei). Inca nu am decis ce o sa fac cu a patra pozitie, probabil ceva mai clean decat Tweed.

 

Am bagat montajul intr-o carcasa foarte solida luata de la M.Marquis de pe forum. Din pacate, nu am unde sa-l las la uscat asa ca vopsirea se amana pana la incalzirea vremii.

 

Am folosit pana la urma un switch DPDT + Millenium-Bypass pt era singurul care incapea si n-aveam chef sa ma complic cu comutare stil Boss (cu FET-uri, de fapt si GT-2 are sistemul asta). Merge bine, nu am zgomote de comutare sau alte fenomene ciudate, cum am citit pe net.

 

Cat despre sunet - exact ce a prescris doctorul! Din motivul asta am si fost lasat fara el pana la terminarea combo-urilor de care vorbeam mai sus.

 

Modificari:

- IC2, IC3 si IC4 sunt TLC2622: diferenta nu este mare, dar este clara. Sunetul este mai putin "spart", mai clar.

- pe clean avea volum f mic: am marit rezistorul din bucla de reactie a IC4a (cel de 330k) la... 2.2M. Pare mult dar acum am volum comparabil si pe on si pe off. Doar ca trebuie sa fiu atent cu potentiometrul de volum, pe gain mare nu trece de jumatate.

- pozitia "Off Axis" de pe MIC suna prea asemanator cu "Center": am inlocuit (cum am citit pe freestompboxes.org)unul din condensatorii de 4.7n cu unul de 47n si acum am "scooped mids" cu adevarat. Asa am inteles de ce Tech 21 nu au pus un potentiometru de medii. Oricum am grefat unul (din schema de la Sansamp British, daca nu ma insel), dar nu m-a satisfacut asa ca l-am scos.

 

Teste de sunet vor fi cand il mai prind pe acasa.

post-10306-1262720093_thumb.jpg

post-10306-1262720127_thumb.jpg

post-10306-1262720141_thumb.jpg

post-10306-1262721469_thumb.jpg

post-10306-1262721485_thumb.jpg

post-10306-1262721517_thumb.jpg

post-10306-1262721540_thumb.jpg

post-10306-1262722368_thumb.jpg

post-10306-1262722388_thumb.jpg

post-10306-1262722397_thumb.jpg

post-10306-1262722412_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
  • 3 weeks later...
  • 5 months later...

Cum distorsul meu preferat a ajuns pe pagina 2, trebuia sa fac ceva sa-l dezgrop. Asa ca m-am apucat sa il termin pe al doilea care statea cu matele scoase pe raft.

Am folosit acelasi tip de carcasa, luasem doua de la Marchizul M de aici de pe RGC - cele mai tzapene carcase pe cae le-am vazut vreodata, din dural.

post-10306-1286048620_thumb.jpg post-10306-1286048628_thumb.jpg post-10306-1286048632_thumb.jpg

 

Cateva poze de la simulari:

post-10306-1286048660_thumb.jpg post-10306-1286048665_thumb.jpg

 

Inca nu sunt lamurit cu vopsirea aluminiului (duraluminiului, in acest caz). Acum am frecat bine, apoi am sters cu acetona si am dat cu grund auto:

post-10306-1286048679_thumb.jpg

 

Iata si montajul, pletos ca un rocker de moda veche:

post-10306-1286048685_thumb.jpg

 

Am decis sa il fac negru (si dupa ce il recuperez pe primul de la Alex sa il fac pe acela alb):

post-10306-1286048704_thumb.jpg

 

Aici e montajul tuns, ca un rocker modern:

post-10306-1286048710_thumb.jpg

Am montat temporar potentiometrele si comutatoarele pe o bucata de cablaj, m-a ajutat foarte mult cand am testat ce sa pun pe a patra pozitie a comutatoarelor. Care, apropo, au pinii dispusi diferit pe cele doua sectiuni. Nu intrebati cum am descoperit.

In plan departat se vede un breadboard facut de mana cu un montaj de comutare pe el. Am decis sa fac comutare pe FET/CMOS pentru ca din 6 DPDT-uri Alpha luate de la Das Musikding mi-au murit in brate trei (WTF!?!).

 

Am facut cablajele in Eagle pentru o varianta pe FETuri (gen Ibanez/Boss) si una cu 4053+4049, ca sa vad care iese mai mica. Tranzistoarele nu au avut nicio sansa:

post-10306-1286048720_thumb.jpg post-10306-1286048739_thumb.jpg

In stanga este cablajul cu FETuri, in dreapta sunt 3 variante cu 4053+4049, din ce in ce mai mici si cu piese mai putine - din cauza ca am luat semnal direct din iesirea operationalelor am putut renunta la niste rezistori de polarizare (asa se traduce bias?) si la niste condensatori. Ultima varianta are 32x28mm :) . Nu va sensibilizati in privinta calitatii cablajului, mi-a fost lene sa umblu cu otravuri, asa ca l-am zgariat repede cu freza de la Dremel (copie ungureasca ieftina, dar muncitoare).

 

Am printat inscriptiile de pe carcasa la o imprimanta jet, le-am decupat si le-am lipit cu superglue:

post-10306-1286049005_thumb.jpg post-10306-1286048727_thumb.jpg post-10306-1286048734_thumb.jpg

A iesit cam prea bine, avand in vedere ca exemplarul in cauza va servi la testarea acoperirii (vopsirii, n.r.). Oh, well...

 

Probabil ca maine il voi asambla si promit mostre audio. Pe boxele mele Genius 5.1 suna de ma umezesc, mi-a luat vreo sase ore sa testez partea de comutare :lol: .

 

Sanatate si virtute.

Edited by Masta Gi
Link to comment
Share on other sites

Promisiunea e promisiune:

2010_10_05_gt2_bypass.ogg 2010_10_05_gt2_tweed_center.ogg 2010_10_05_gt2_jc20_classic.ogg 2010_10_05_gt2_british_higain_center.ogg 2010_10_05_gt2_british_hotwired_center.ogg 2010_10_05_gt2_california_hotwired_center.ogg 2010_10_05_gt2_california_hotwired_offaxis.ogg

 

Niste poze sexy:

post-10306-1286294119_thumb.jpg post-10306-1286294126_thumb.jpg post-10306-1286294134_thumb.jpg

 

Si o mentiune pe generic pentru A/B-testerul meu in cutie de seringa:

post-10306-1286294140_thumb.jpg

 

Inregistrarile sunt facute cu Aria MAC-55 -> Sansamp GT-2 -> A/B Tester -> Pocket POD pe setare de clean (o puteti auzi in prima inregistrare) -> Soundblaster Live 5.1 -> Audacity.

Singurele prelucrari sunt aducerea la aproximativ acelasi volum. Apare in plus setarea JC20 (n-am gasit alta rima) pentru ca am comutatoare cu 4 pozitii si am vrut sa le folosesc pe toate.

 

Calitatea pozelor are de suferit datorita faptului ca fii-mea a trantit aparatul pana cand s-a defectat ecranul. Acum tintesc de la sold si schimb setarile din memorie :). Cum spunea englezul, ce nu te omoara te face mai puternic.

 

Sanatate si virtute.

 

LATER EDIT: Cine nu aude inregistrarile are nevoie de codec pentru ogg-uri. Il gasiti aici: http://www.free-codecs.com/Filters_for_Ogg...AC_download.htm.

 

EVEN LATER EDIT: Am uitat sa mentionez ca m-am bagat in doze si am lasat probabil magnetii intr-o pozitie necomfortabila, pentru ca apare brum cand apropii mana de doze. Oh, well, cine face si desface toata ziua are ce face.

Edited by Masta Gi
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
... Apare in plus setarea JC20 (n-am gasit alta rima) pentru ca am comutatoare cu 4 pozitii si am vrut sa le folosesc pe toate.

 

salutare! daca nu e prea greu, poti sa prezinti ce adaugari in schema ai facut pentru setarea asta, JC20?

way to go! suna foarte bine! :)

Link to comment
Share on other sites

Pot sa-ti prezint versiunea curenta (sub forma de mațe). Cand ai atatea posibilitati nu e prea sanatos sa te joci de-a "ce-ar fi daca?" :).

 

post-10306-1288038044_thumb.png

 

Acum am pus switchurile si potentiometrele pe placi separate, in tentativa de a reduce numarul firelor. Deocamdata am ajuns de la 40 la 11, fara a le socoti pe cele care fac legatura intre placile aditionale (vreo 3 fire scurte). In imagine ai placa switchurilor. Denumirile nu mai corespund cu schema de la tonepad.com, dar se poate vede a usor care sunt:

AMPA - S3b

AMPB - S3a

MODA - S2a

MODB - S2b

MICA - S1b

MICB - S1a

De asemenea, ordinea setarilor pe switchuri este inversata fata de schema de la tonepad.com, la mine setarea cea mai "cuminte" e sus.

 

S-o luam in ordine:

AMPA: setarea suplimentara e a 2a, cea cu 100n in serie cu 1M (C30 si R42); am incercat sa bag un semnal mai nefiltrat (in comparatie cu celelalte setari) si cu piese putine. Chiar si asa, volumul si gainul e intre Tweed si British, nu sub Tweed cum intentionam.

AMPB: La fel ca la Tweed si British, se mareste amplificarea celui de al 3lea opamp.

MODA: setarea suplimentara e tot a 2a, cea care introduce R39 (3k3) in circuitul de langa al patrulea opamp. In acest mod simplu bradul ajunge langa fereastra si apare o setare cu gain intermediar intre Clean si Hi Gain.

MODB: la fel ca la switchul precedent, am pastrat o setare existenta. Practic, setarea suplimentara de aici este un Hi Gain cu mai putin gain.

MICA: setarea suplimentara e a 2a (nu te asteptai, este?) si in aceeasi nota, este o alterare a setarii 3 (Center), in care frecventa de rezonanta a filtrului este coborata.

MICB: pastreaza neschimbati ceilalti parametri ai filtrului.

 

Toate setarile puteau fi acoperite mai mult sau mai putin cu modificari in schema initiala, fara a mari numarul setarilor. Eu nu am avut de ales. Sau am avut de ales intre a lasa nefolosita o pozitie a fiecarui switch (brrrr!) sau de a mai pune niste piese care sa le integreze in societate (pe pozitii, car'vas'zicã).

 

Cam asta e. Sanatate si virtute.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Cele doua Sansampuri pe care le-am facut in pedale si-au indeplinit misiunea de a furniza informatii pentru alt proiect inceput impreuna cu @alexinc. Primul proiect in ordine cronologica, de fapt. Este vorba de doua combo-uri cu 2 canale comutabile, unul pe baza de Tech 21 Sansamp GT2, celalalt pe baza de Xotic RC Booster, cu posibilitate de inseriere ("boost", car'vas'zica). Proiectul va primi propriul topic in curand, asa ca sa revenim la oile noastre.

 

Pedalele sunt acestea:

post-10306-0-07633000-1289819250_thumb.jpg post-10306-0-80426300-1289819248_thumb.jpg post-10306-0-31557200-1289819254_thumb.jpg post-10306-0-15744600-1289819251_thumb.jpg post-10306-0-80254900-1289819252_thumb.jpg post-10306-0-06839900-1289819256_thumb.jpg post-10306-0-06244700-1289819243_thumb.jpg

 

Dupa cum se vede una este finisata cu alb, celalalta este "relic". Niste caracteristici:

- Carcasele sunt din duraluminiu (luate de pe RGC, de la @M.Marquis), extrem de solide.

- Pedala relic are true-bypass, cea alba are buffered-bypass (cu CD4053). Varianta cu CD4053 o voi folosi pentru comutarea canalelor la combo-uri.

- Pedala relic consuma 5mA pe ON / 4.4mA pe OFF, cea alba consuma 10.4mA pe ON / 9.6mA pe OFF.

- LEDurile sunt albe de 3mm, "ultrabright", tinute la dieta.

- Ambele au protectie pe CMOS la inversarea semnului alimentarii (diodele uzuale "mananca" 0.6V din cei 9V ai sursei, sistemul asta practic nu ia deloc din cei 9V).

- Integratele sunt pe socluri, asa cum mi-ar placea mie sa fie toate efectele.

- Componentele active sunt TLC2262 - MC13202 - TLC2262 - TLC2262 - BC550C. Am facut teste cu TL072, OPA2134, OPA2132, LM833, NE5532. Operationalele care nu au FETuri la intrare au produs niste artefacte care mi-au zgariat urechile.

- Comutatoarele sunt 2P4T (adicatelea au 2 randuri de contacte si 4 pozitii). Asta a condus la aparitia unor setari suplimentare fata de GT2.

- Am pus potentiometrele si comutatoarele pe placute separate pentru a reduce numarul de sarme:

post-10306-0-97531100-1289819244_thumb.jpg

- Scrisul este facut cu "waterslide decal" peste care am dat cu mai multe straturi de lac transparent.

- Maginc este marca pe care eu si Alex ne gandiseram sa o punem pe Explorerul de aici. Nu ar fi dat bine sa lipseasca o marca, asa ca am pus-o pe asta. Sunt in curs de lichidare a pieselor cu mojo din casa, asa ca o sa o mai vedeti de cateva ori.

- Numele scris pe pedale ("SansaAmp") este o bascalie la adresa copiilor chinezesti de tipul "Panasoanic" si un memento al inceputului acestui topic.

 

Cum spuneam, si-au indeplinit misiunea, asa ca, imediat ce fac un filmulet cu ele, vor fi puse la vanzare.

 

Daca aveti intrebari, va stau la dispozitie.

 

Sanatate si virtute.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Ca sa nu incep si eu alt topic, m-am pus sa-l fac :)

Momentan am ramas fara cositor....Il fac cu piese ce gasesc ca am multe si vechi :)

Poate am sa folosesc acea cutie d SD-5 JS Sound, mai dau gauri si pt poturi rotary, dar ma mai gandesc.

 

pdl_004.jpgpdl_005.jpg

pdl_007.jpgpze_014.jpg

 

 

Pff it's been a while, dar intre timp am terminat si eu(alta varianta decat prima mentionata), a Sansampului , cea donata si aproape completa de la nenea Analog Sound :D

Sunt extrem de multumit de pedala asta, suna incredibil de bine si tight cu tone de gain, se leaga notele la solos, nu mai ai nevoie de nimic altceva :rolleyes:

 

 

100_3622.JPG

100_3624.JPG

 

 

Pentru DP3T-uri slide

 

dp3t.gif

Edited by Razvan S.
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ignorand secitatea si scurtetea ,,cantatului'' ca n-aveam chef, tonul rupe :D

 

Sansampu gain ora 3 modul hi gain british off axis + LP Talent plywood 220 lei :lol:

 

(preluarea NU e prin microfon, ci nashpa de la camera, deci s-au intrunit toate elementele nasoale ce le poate avea un frecator de grif)

 

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=iCOact0pByo

 

 

 

Cu ocazia aceasta, am refacut si wiringul la LP adaugand si un killswitch

 

 

100_3966.JPG

Edited by Razvan S.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

O, da, efectul meu preferat...

 

Felicitari, dom' S! Cine face un wiring de Sansamp poate face orice.

 

Ce integrate ai folosit? Am vazut un NE5532 in poza.

Ce nemultumiri legate de Sansamp ai? Intreb pentru ca nu sunt sigur daca nemultumirile mele sunt datorate deselor lovituri in cap pe care le-am primit de-a lungul vietii :lol:.

Edited by Masta Gi
Link to comment
Share on other sites

Am tl 072 cu ne5532 si dupa inca un tl 072 cu ne5532

 

Nu am nici o nemultumire :D totul suna cum trebuie, e normal sa fie diferente de output etc intre diferite setari. Nu stiu exact ce te nemultumeste pe tine

 

acum m-ai facut curios :ninja:

 

 

_________________________________________________________________________________________________________________________

Mersi Gabi :respect:

Link to comment
Share on other sites

Nu am nici o nemultumire :D totul suna cum trebuie, e normal sa fie diferente de output etc intre diferite setari. Nu stiu exact ce te nemultumeste pe tine

acum m-ai facut curios :ninja:

Pai sunt 2.5 chestii care ma racaie:

 

1. Felul in care se stinge sunetul ("decay"). Asta e o problema care apare la cam toate sistemele cu clipping solid-state: clippingul apare si dispare brusc. Aparitia nu deranjeaza din cauza ca semnalul dat de chitara are atac rapid, nu ai timp sa auzi ceva. Dar disparitia clippingului se aude mai ales la low-gain. Si cu cat este pragul de clipping mai ridicat si clippingul mai brusc, cu atat se aude mai clar. Adica cel mai tare se aude (la urechea mea) cum se opreste clippingul pe operationale si pe LEDuri. O solutie pe care am gasit-o a fost sa schimb integratele - din ce aveam cel mai bine s-a comportat OPA2132, care se comporta foarte bine (banuiesc ca celelalte se agata mai mult in tensiunile de alimentare) si mi-a rezolvat complet aceasta problema. Dar la afacerea asta am pierdut o bucatica de c0i, sunetul pare un pic mai moale (unde esti, 57? :lol:). Si faptul ca trebuie sa schimbi integratele ca pe FETuri m-a racit un pic.

 

2. Daca trec mai mult de pozitia neutra la HIGH am un zgomot alb care se simte chiar si pe Tweed-Clean-Classic (recunosc ca acum mi-a venit ideea sa ma joc cu volumul de la chitara). Se aude in casti, nu in difuzor. Banuiesc ca doze active sau un preamp onboard ar ajuta - parca tu aveai un MOSFET Booster pe o chitara, poti face o comparatie?

 

2.5 Asta e usor de rezolvat - reglajele de ton ar fi fost mai flexibile daca era si un potentiometru de medii. De fapt am si pus la preampul pe care l-am bagat in Vermona.

 

All in all, este efectul meu preferat de cand l-am montat prima oara. Si nu numai al meu, am doi prieteni care nu mai au nevoie de alta scula pentru gain.

Edited by Masta Gi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.