www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Alegere Booster


Guest sith
 Share

Recommended Posts

Salut!

Imi caut un booster pe care as vrea sa-l folosesc impreuna cu un Boss DS1.

Daca ati folosit, folositi si sunteti multumiti va rog sa imi impartasiti si mie experienta voastra!

Am inteles ca foarte bune ar fi MI Audio Boost 'n' Buff, acum nu stiu cum suna.

Multumesc anticipat!

 

 

Am uitat sa mentionez:

 

Folosesc un amp Peavey ValveKing 212 si o chitara Ibanez 1820x

Edited by sith
Link to comment
Share on other sites

Salut!

Imi caut un booster pe care as vrea sa-l folosesc impreuna cu un Boss DS1.

Daca ati folosit, folositi si sunteti multumiti va rog sa imi impartasiti si mie experienta voastra!

Am inteles ca foarte bune ar fi MI Audio Boost 'n' Buff, acum nu stiu cum suna.

Multumesc anticipat!

 

 

Am uitat sa mentionez:

 

Folosesc un amp Peavey ValveKing 212 si o chitara Ibanez 1820x

hmm.......booster ca...volum? Ca sincer, eu inca nu am putut si nu inteleg cum altii pun booster inainte de distors, si cica si ,,suna"

Si un simplu EHX LPB-1 e suficient pus dupa od/distors :), it works 4 me, are acel ,,fat" in plus si forjeaza intrarea ampului-iesirea pedalei o preia da volum mai mult, bla bla, practic ce face un booster eficient.

Link to comment
Share on other sites

AMZ Minibooster: http://www.muzique.com/amz/mini.htm

Zvex Super Hard On si altele pe baza de FET-uri.

Din '69 de cand a aparut LPB-1 a mai evoluat tehnologia, fratilor!

 

Dar cum probabil am mai spus, in loc de booster cred ti-ar fi mai util un compresor sau EQ.

 

eu inca nu am putut si nu inteleg

Keep trying :)

Edited by FiveseveN
Link to comment
Share on other sites

Am eu MI Audio Boost 'N Buff - e o pedala excelenta si relativ ieftina.

Pt specs si chiar si un mic demo uite-te la www.proguitarshop.com

F. versatila si o poti folosi in multe feluri. Pe langa boost, pedala are si un buffer excelent pt cabluri lungi sau chain-uri lungi de pedale.

Eu am varianta sunbeam, cu un singur potentiometru. O reglez functie de ce vreau chiar si cu piciorul in timp ce cant pt ca are un chicken head knob.

Folosita inainte de overdrive / distortion ridica gainul iar dupa, ridica volumul.

Eu o folosesc in loop-ul ampului (folosesc ampul pt overdrive). Functioneaza excelent!

Link to comment
Share on other sites

Keep trying :)

 

Frate nu fi smartass ca nu e chiar asa, un booster inainte de od/distors dat cu gain full nu va suna bine niciodata, punct. Nimic inainte de od/distors care sa ii forjeze intrarea nu va suna bine, am facut testul asta de sute de ori si nu suna bine nicicum, flubby mutes, si nu din cauza basului, dar ma rog, conteaza si modelele d booster si cu CE od cuplezi.Vreau sa iti vad tie pedalboardu, sunt curios ce ai si cum e pus tot, si cu care ai testat mai exact chestia asta? Compressor/boost inainte de od cu multi fac si cica,,suna bine". Vad ca multora le place acel chunk aiuristic si flubby total descentrat cu boost inainte de od, ma rog :) eu sunt mai perfectionist.

Edited by Razvan S.
Link to comment
Share on other sites

Guest The Moan
Frate nu fi smartass ca nu e chiar asa, un booster inainte de od/distors dat cu gain full nu va suna bine niciodata, punct. Nimic inainte de od/distors care sa ii forjeze intrarea nu va suna bine, am facut testul asta de sute de ori si nu suna bine nicicum, flubby mutes, si nu din cauza basului, dar ma rog, conteaza si modelele d booster si cu CE od cuplezi.Vreau sa iti vad tie pedalboardu, sunt curios ce ai si cum e pus tot, si cu care ai testat mai exact chestia asta? Compressor/boost inainte de od cu multi fac si cica,,suna bine". Vad ca multora le place acel chunk aiuristic si flubby total descentrat cu boost inainte de od, ma rog :) eu sunt mai perfectionist.

Razvane am incercat si ce ai spus tu DOD folosit ca si boost-er dupa TS9 si nu suna rau , dar mie mai mult imi place inainte sincer . Eu il folosesc DOD ca si boost-er in fata lui TS9 . Pe DOD am gain-ul aproape la minim iar volumul il dau la maxim . La volume mici suna bine . Pana la urma depinde si ce statie folosesti ce doze , ce chitara etc.

Nu exista o regula batuta in cuie cum sa pui pedalele . Din ce am citit de obicei boost-erul se pune inainte dar daca tie iti suna bine dupa e ok . In chestii de genul asta trebuie sa te iei mai mult dupa ce auzi si mai putin dupa teorii ,, iar daca pt. tine suna bine si auzi ca suna bine at. nu vad de ce ar mai conta diverse teorii cum sa pui pedalele .

Pana la urma totul se rezuma la gusturi si la ce auzi mai putin la teorie .

Link to comment
Share on other sites

sunt curios ce ai si cum e pus tot

 

Cand ai drum pe-aici iti arat cu placere.

De ce te incapatanezi si faci afirmatii categorice si absolute? Esti inginer de sunet? Ai studiat stiintific problema? Ce inseamna "gain full", 10dB, 20dB, 100dB? Ai impresia ca toate boosterele si overdrive-urile sunt la fel?

Daca ai fi "perfectionist" ai incerca sa intelegi de ce iti suna "flubby" si de ce ar vrea altii sa puna booster sau compresor inainte de OD sau distorsiune, nu sa emiti axiome bazate pe experienta ta singulara si pe valorile tale estetice.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
hmm.......booster ca...volum? Ca sincer, eu inca nu am putut si nu inteleg cum altii pun booster inainte de distors, si cica si ,,suna"

Si un simplu EHX LPB-1 e suficient pus dupa od/distors :), it works 4 me, are acel ,,fat" in plus si forjeaza intrarea ampului-iesirea pedalei o preia da volum mai mult, bla bla, practic ce face un booster eficient.

 

Booster-ul boosteaza , NU?

 

Daca are si un potmetru de "volum" si unul de "tone" poti sa-ti reglezi un volum de overdrive sau unul de solo.

 

Se pune inainte de distors , cu el dezactivat ai un tn relativ "clean" sau "crunch" iar cand introduc "booster"-ul intri in distors sau overdrive mai pronuntat ptr partille de solo.Sa zicem presetezi o diferenta de nivel de 3 dB pe langa trecerea din "crunch ptr rythm" in distors fluid mai adecvat ptr solouri.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.