www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce Trebuie Sa Stie Un Chitarist


Guest cyb3rman

Recommended Posts

Guest cyb3rman

Am facut gimnaziul la liceul de arta sectia muzica -- chitara clasica si am acasa o chitara electroacustica.

Intrebarea mea: ce trebuie sa stie un chitarist adevarat?

Ca eu in acest moment nu stiu decat notele (evident) si acompaniament pe acorduri (tonica, dominanta si subdominanta)

Vreau sa ma apuc serios de chitara (acasa, singur) dar nu stiu practic ce sa invat, pt ca pe net te invata notele si acordurile, ceea ce stiu deja

Eu vreau sa stiu sa fac un solo, sa acompaniez o melodie cu mai mult decat cele 3 acorduri principale...etc

daca aveti si un link.. mi-ar fi de folos

Link to comment
Share on other sites

si sa nu uitam de multa teorie muzicala :)...care este prima..ca sa stii armonie si solo cu adevarat trebuie sa stii teorie muzicala mai intai..ca sa poti sti ce si cand canti

 

mai pe scurt iti trebuie munca(diverse exercitii pentru tehnica si invatatul teoriei muzicale) si pasiune(altfel totul suna mecanic si monoton)

Link to comment
Share on other sites

Guest Alekxandru
si sa nu uitam de multa teorie muzicala :) ...care este prima..ca sa stii armonie si solo cu adevarat trebuie sa stii teorie muzicala mai intai..ca sa poti sti ce si cand canti

 

mai pe scurt iti trebuie munca(diverse exercitii pentru tehnica si invatatul teoriei muzicale) si pasiune(altfel totul suna mecanic si monoton)

 

Si ce teorie muzicala ar trebui sa stiu, in afara de strictul necesar(note, acorduri...)tinand cont ca n-am de gand sa traiesc din cantat si nici nu studiez la o scoala cu profil muzical? Eu unul cred ca un chitarist adevarat trebuie sa stie sa recunoasca notele folosindu-se doar de auz. Astfel, acesta va putea transpune melodii pe tabulaturi si va putea invata altele noi "on the fly", adica aproape instant, dupa cateva auditii, fara ajutorul tabulaturilor. Chestia asta va ajuta teribil la imbogatirea imaginatiei sonore, ca sa spun asa. E ca si cititul, cu cat citesti mai mult, cu atat iti dezvolti mai mult un limbaj elevat si bogat in cuvinte. La fel si aici, cu cat inveti mai multe melodii, cu atat inveti mai multe tehnici, progresii de acorduri si sunete, lucruri care te vor ajuta sa improvizezi si sa compui de unul singur. Doar parerea mea umila :) .

Link to comment
Share on other sites

pentru studiul serios al chitarei recomand parcurgerea celor 3 volume ale metodei: A MODERN METHOD OF GUITAR by William Leavit. acolo se gaseste cea mai mare parte din ceea ce trebuie sa stie un chitarist. partea care lipseste este o altfel de munca, care urmeaza dupa parcurgerea metodei si consta in auditii, studiu si imaginatie.

 

desigur, cei care au studii muzicale vor parcurge cu mai multa usurinta, partile teoretice incluse in aceasta metoda.

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Inainte de toate acestea trebuie sa canti .Simplu dar sa canti.

 

Nu intereseaza p enimeni daca tu intelegi ce canti , daca ai talent te asculta lumea cu placere .Atat este important.

Din teorie nu poti invata multe doar te ajuta in procesul de invatare la inceput pana nu "auzi".

Sa incepi sa inveti piese simple ptr chitara , cat mai multe si cat mai diversificate ca gen /stil.Incet vei identifica/ recunosate cea despre ce ai invatat .Cand intelegi structurile si ai un bagaj de "lick"-uri o sa incepi sa dezvolti o improvizatie in stil propriu pe baza celor studiate.

 

Deci prima data piese instrumentale simple de:

 

Ventures

http://www.youtube.com/watch?v=lJ11y7pYl-8

 

Shadows

http://www.youtube.com/watch?v=pY-rPDwzM9M

 

gasesti si restul de piese in pagina.

 

, apoi asculti de ex. Tommy Emmanuel cum prelucreaza piese cunoscute si incerci mai simplu in stilul acestor piese sa adaptezi alte melodii ptr a se canta instrumental la chitara.

Cu aceiasi ocazie intotdeauna prima data "scoti armonia" , o inveti acompaniezi piesa pana merge cursiv fara probleme ,dupa ( sau in paralel ca sa nu te plictisesti) inveti soloul ( sau il dezvolti) .Cat mai multe si diverse piese in acest mod.Cu timpul treci la piese tot mai complexe.

Chat Atkins, Les Paul

 

http://www.youtube.com/watch?v=HfjD680wQJI...&playnext=1

Rabdare si munca .Nu se poate canta in cateva zile trebuie cateva luni si ptr ccea mai simpla piesa ca sa poti executa frumos cursiv , abea dupa urmeaza slefuirea stilului /manierei de interpretare....

 

sa zicem, incepi cu "Fur Elise"

 

 

si tot asa pana ajungi la

 

Tommy Emmanuel - Classical Gas

 

Acestia ar fi de baza , apoi inveti si ceva mai blues mai rock din care i-ti place .

 

Pe youtube gasesti multe lectii in diferite genuri i stiluri, ideal ar fi sa stii de toate dar nu ai numai o singura viata. asa ca trebuie pana la urma sa te hotaresti la ceva ce i-ti merge bine si sa te specializezi.

 

Cele studiate invatate te vo ajuta sa-ti crezi un sound o maniera proprie ,dar nu-i rau nici daca eajungi un foarte complex interpret .

In primul rand tie sa-ti placa cea ce faci daca ai pus suflet publicul simte si ets etotul OK.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

sfat: Sa nu bagi chitara electrica in priza!

Multi imi zic:,,...si o bagi in priza apoi suna?" :)

 

nu doar tie...eu am electro-acustica si mai intreaba cate unii :auzi bã,dacã o bagi in prizã cîntã mai tare :) ?

Edited by radu_guitar96
Link to comment
Share on other sites

sa acompaniez o melodie cu mai mult decat cele 3 acorduri principale...etc

 

Pentru acompaniament (chitara ritm), un inceput ar fi sa inveti si acorduri minore, maj7, min7, dom7, sus2, sus4 si, evident, sa exersezi strumming + strumming patterns. Nu cred sa fie mai greu decit ce ai facut deja.

Link to comment
Share on other sites

Guest AlinMetallica

parerea mea e ca trebuie si sa dobandesti experienta...

 

experienta te va ajuta foarte mult la compozitie... in special la chitara rhythm si la tobe dar banuiesc ca nu ai legatura cu tobele

 

in fine... eu am dobandit putina si continui sa dobandesc invatand melodii si foarte multe riff-uri... eu am invatat din ozzy osbourne, megadeth, metallica, iron maiden, kreator, steve vai si altii ... acum indiferent de stil invata melodii in stilul acela... dar asta nu e important pentru tine... acum ca si mine trebuie sa invatam sa cantam... sa facem exercitii... sa incercam tehnici si sa invatam teorie...

 

si un mic off: pe mine chitara m-a facut sa disting instrumentele in piese... nu aveam eu cine stie ce ureche dar mi-am format-o cat de cat :)

Edited by AlinMetallica
Link to comment
Share on other sites

Guest Alekxandru
^ acordurile cu septima le stiu

ce inseamna dom7 (Do7?), sus7, sus4 si strumming-ul? :):)

 

Stummingul e bataia unei melodii. Cand canti toate corzile deodata cu mana dreapta...

Corzile cu sus2/4 sunt corzi care seamana cu corzile lor de origine. Deci Asus4 va avea aproximativ acelasi sunet cu A major, iar Asus2 cu Aminor. Daca stii tipul acestea de corzi, vei putea sa adaugi "floricele" la melodiile tale. De exemplu, in timpul unei melodii, cand canti D major, daca in timpul bataii tii D si Dsus4 in acelasi timp, va capata un sunet mai bogat si va suna si bine. Tehnica asta e adesea folosita pentru a canta Andrii Popa.

Link to comment
Share on other sites

Stummingul e bataia unei melodii. Cand canti toate corzile deodata cu mana dreapta...

Corzile cu sus2/4 sunt corzi care seamana cu corzile lor de origine. Deci Asus4 va avea aproximativ acelasi sunet cu A major, iar Asus2 cu Aminor. Daca stii tipul acestea de corzi, vei putea sa adaugi "floricele" la melodiile tale. De exemplu, in timpul unei melodii, cand canti D major, daca in timpul bataii tii D si Dsus4 in acelasi timp, va capata un sunet mai bogat si va suna si bine. Tehnica asta e adesea folosita pentru a canta Andrii Popa.

Dom7 sunt acorduri de dominanta, adica acorduri majore cu septima mica. Pentru cele sus (suspended), inlocuiesti terta cu cvarta (sus4) sau secunda (sus2) pentru o sonoritate "incerta".

Edited by ronniefrown
Link to comment
Share on other sites

Stummingul e bataia unei melodii. Cand canti toate corzile deodata cu mana dreapta...

Corzile cu sus2/4 sunt corzi care seamana cu corzile lor de origine. Deci Asus4 va avea aproximativ acelasi sunet cu A major, iar Asus2 cu Aminor. Daca stii tipul acestea de corzi, vei putea sa adaugi "floricele" la melodiile tale. De exemplu, in timpul unei melodii, cand canti D major, daca in timpul bataii tii D si Dsus4 in acelasi timp, va capata un sunet mai bogat si va suna si bine. Tehnica asta e adesea folosita pentru a canta Andrii Popa.

 

daaa, extraordinare definitii! este ca si cum ai da un numar de telefon cu aproximatie. vorba aia: parca merita sa ne mai certam pt. un semiton? :)

Link to comment
Share on other sites

Stummingul e bataia unei melodii. Cand canti toate corzile deodata cu mana dreapta...

Corzile cu sus2/4 sunt corzi care seamana cu corzile lor de origine. Deci Asus4 va avea aproximativ acelasi sunet cu A major, iar Asus2 cu Aminor. Daca stii tipul acestea de corzi, vei putea sa adaugi "floricele" la melodiile tale. De exemplu, in timpul unei melodii, cand canti D major, daca in timpul bataii tii D si Dsus4 in acelasi timp, va capata un sunet mai bogat si va suna si bine. Tehnica asta e adesea folosita pentru a canta Andrii Popa.

:) :) :):D

Link to comment
Share on other sites

Ce s-a zis și mai sus.

 

Berklee - a modern method for guitar

 

E pur și simplu beton.

 

Pe lângã asta, ar trebui probabil sã te uiți peste niște solo-uri simple de blues si game pentatonice, pot fi o sursã de inspiratie pentru început.

 

 

Și un sfat mai .. acid :) Deja știi mai multã muzicã decât mulți de pe forumul ãsta. Nu te lua dupã toate sfaturile. Restul o sã îți clarifice cartea respectivã, într-o manierã foarte bine structuratã.

 

 

Ah .. și întrebarea ta inițialã e puțin vagã, ce anume vrei sã cânți mai departe?

Link to comment
Share on other sites

Guest Alekxandru
daaa, extraordinare definitii! este ca si cum ai da un numar de telefon cu aproximatie. vorba aia: parca merita sa ne mai certam pt. un semiton? :D

 

 

:):):):D

 

Rai mai sunteti, zau. Nu ajungea sa ma corectati? Trebuia sa dati si cu pietre in mine ca-s prost...Spre deosebire de voi, eu am vreo 6 luni de chitara. Am zis si eu cum am potrivit-o si credeam mai bine, ca la scoala de muzica nu-s si termeni muzicali nu prea cunosc. Cand v-a intrebat omul ce inseamna alea, ati tacut, acum ca am zis eu o prostie ati sarit toti sa ma corectati si sa radeti.

Link to comment
Share on other sites

Rai mai sunteti, zau. Nu ajungea sa ma corectati? Trebuia sa dati si cu pietre in mine ca-s prost...Spre deosebire de voi, eu am vreo 6 luni de chitara. Am zis si eu cum am potrivit-o si credeam mai bine, ca la scoala de muzica nu-s si termeni muzicali nu prea cunosc. Cand v-a intrebat omul ce inseamna alea, ati tacut, acum ca am zis eu o prostie ati sarit toti sa ma corectati si sa radeti.

cica spre deosebire de voi eu am 6 luni :)

 

mno bene mah da io zic ca am vreo 7 ani sau nush, de cand am zdranganit prima data la o chitara

nu ne pasa cati ani de chitara ai si credema ca nime no sa te ridice in slavi pentru asta

 

scuze de sarcasm da faza mi so parut prea penala

Link to comment
Share on other sites

Guest Alekxandru
cica spre deosebire de voi eu am 6 luni :)

 

mno bene mah da io zic ca am vreo 7 ani sau nush, de cand am zdranganit prima data la o chitara

nu ne pasa cati ani de chitara ai si credema ca nime no sa te ridice in slavi pentru asta

 

scuze de sarcasm da faza mi so parut prea penala

 

M-ai inteles gresit, am zis ca spre deosebire de voi, care aveti mult mai multa experienta fata de mine, eu am doar 6 luni, adica inca sunt incepator si nu inteleg foarte bine notiunile din muzica. Nu e nimic de laudat in asta. Cum am mai zis o data, eu cel putin am incercat. Gata, ca ati luat-o pe aratura destul de mult. Sa revenim la drum.

 

Ce trebuie sa stie un chitarist...Acorduri, notiuni fundamentale, ceva teorie si foarte important, sa nu incerce sa-i ajute pe altii daca nu stie despre ce vorbeste. Deja ma incadrez in profil, ceea ce duce la concluzia ca am multe de invatat. :)

Link to comment
Share on other sites

cica spre deosebire de voi eu am 6 luni :)

 

mno bene mah da io zic ca am vreo 7 ani sau nush, de cand am zdranganit prima data la o chitara

nu ne pasa cati ani de chitara ai si credema ca nime no sa te ridice in slavi pentru asta

 

scuze de sarcasm da faza mi so parut prea penala

 

offtopic: nu esti tu cumva Mark din trupa fever?

daca da, se explica orgoliul.cine se aseamana se aduna.sper sa nu ma intelegi gresit

 

ontopic:tocmai, ca are doar sase luni nu trebuie sa-i sariti omului la gat ca nu stie ce inseamna aia si aia.nu cred ca tu te-ai nascut geniu, asa ca puteai sa ramai in banca ta si daca totusi ai fost intrebat, sa raspunzi la intrebare nu sa-l iei pe om la 11 metri ca e incepator.

Vad ca aici pe forum in loc sa ne ajutam intre noi ca si chitaristi, tendinta noastra e exact ca a romanului tipic de care multi tindem sa facem misto:"Hai sa i-o tragem la ala peste nas ca-i prost".

Daca tot omu e prost si tu esti destept, de ce nu l-ai ajuta sa devina si el asa destept ca si tine?

Pentru ca ai avea concurenta, sau pentru ca ti-e frica sa nu te depaseasca?Haideti oameni buni, lasati orgoliul de-o parte si incercati sa va ajutati intra voi ca de-aia e o comunitate de oameni aici.ca sa ne AJUTAM nu sa NE BATEM JOC UNII DE ALTII.

 

Sper ca mesajul meu sa ajunga unde trebuie si sper sa nu sara astia si la gatu' meu, ca daca e sa jucam murdar, atunci sa fie curat murdar!

Link to comment
Share on other sites

ontopic:tocmai, ca are doar sase luni nu trebuie sa-i sariti omului la gat ca nu stie ce inseamna aia si aia.nu cred ca tu te-ai nascut geniu, asa ca puteai sa ramai in banca ta si daca totusi ai fost intrebat, sa raspunzi la intrebare nu sa-l iei pe om la 11 metri ca e incepator.

Vad ca aici pe forum in loc sa ne ajutam intre noi ca si chitaristi, tendinta noastra e exact ca a romanului tipic de care multi tindem sa facem misto:"Hai sa i-o tragem la ala peste nas ca-i prost".

Daca tot omu e prost si tu esti destept, de ce nu l-ai ajuta sa devina si el asa destept ca si tine?

Pentru ca ai avea concurenta, sau pentru ca ti-e frica sa nu te depaseasca?Haideti oameni buni, lasati orgoliul de-o parte si incercati sa va ajutati intra voi ca de-aia e o comunitate de oameni aici.ca sa ne AJUTAM nu sa NE BATEM JOC UNII DE ALTII.

 

Sper ca mesajul meu sa ajunga unde trebuie si sper sa nu sara astia si la gatu' meu, ca daca e sa jucam murdar, atunci sa fie curat murdar!

 

bre nea @iKarus, eu as fi de parere s-o lasi matale mai moale cu corijarile si cu lectiile de buna purtare pt. ca nu-si au rostul si incearca (daca poti) sa deslusesti esenta problemei. daca cineva se stie ca e in stadiul de incepator si ca habar n-are de teorie muzicala, nu se apuca IN NICIUN CAZ sa dea explicatii si sfaturi unuia care a facut scoala de muzica, numai ca se se afle si el in treaba! e clar? asta-i toata filozofia, cu atat mai mult cu cat acele sfaturi sunt niste aberatii dpdv muzical. desigur ca omul a fost bine intentionat si si-a recunoscut greseala, dar este bine ca multi sa-si vada lungul nasului, chiar daca ne aflam pe un forum unde si mai multi cred ca pot spune tot ce le trece prin cap. si nu uita ca unii de prin antichitate spuneau: RIDENDO CASTIGAT MORES! 'gotcha?

 

 

si eu sper ca mesajul meu sa ajunga acolo unde trebuie, cu atat mai mult cu cat nu e nimic subtil in el! no offence.

Edited by StratMan
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.