www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cea Mai Ieftina Chitara?


Guest mireazma
 Share

Recommended Posts

Guest mireazma

Salut.

Nu am cantat niciodata la chitara, numai la claviatura dar odata ce am atins corzile, dupa 1 minut de asezat degetele pentru acord (!) mi-a placut sunetul bogat si am zis ca trebuie sa invat sa cant la chitara, indiferent cat timp imi ia.

Stau foarte prost cu banii asa ca as vrea cea mai ieftina chitara din cate exista ca sa incep pe ea. As fi cautat la second hand dar mi-e teama sa nu aiba slabite cheile si sa se detuneze sau mai stiu eu ce. Ar mai fi o conditie - daca incep pe o chitara, sa-mi formez digitatia astfel incat sa pot canta mai tarziu pe una mai performanta, eventual electrica. Insa pana atunci, credeti ca as putea gasi pe la 100 - 150 ron? :)

Link to comment
Share on other sites

Guest mireazma
Pe prima mea chitara am luat-o de la cineva si am dat 50. Cauta oameni care vind chitari. Daca esti din Bucuresti ai sanse mari de tot sa gasesti pe cineva care numai canta la chitara si vrea sa o dea :)

 

Fast reply! Norocosule! Sunt din Bucuresti dar unde sa gasesc pe cineva asa?

Link to comment
Share on other sites

O clasica hora din gama inferioara la mica publicitate e ~ 1 mil sau chiar mai putin in fn de stare si vechime. pt vechituri mai poti cauta pe okazii. Dar! am nimerit si o chitara electrica copie strat destul de ok (zisa Roytek) la 2 mil.

 

Daca ai un amic cu oarece experienta il poti lua sa verifici chitara inainte de a da bani.

 

Mult noroc.

Edited by gadjo
Link to comment
Share on other sites

Guest mireazma

On topic: totul depinde de riscurile de a cumpara SH. Am vazut o chitara stricata care pe langa faptul caera sparta, daca atingeai putin o coarda (nu era nevoie de strum - parca asa se spune :) ) se detuna imediat fiindca cheitele erau slabe rau. Nici nu se mai punea problema de tuningul coardei, ca nu tinea. De asta ma tem cel mai mult. Puteti sa-mi spuneti care ar fi riscurile unui SH? Ce nu ar trebui sa accept la un SH? Nu-mi pasa daca rezonanta nu e perfecta. Nici nu prea stiu ce conditii sa pun la mica publicitate dar o sa dau anunt.

Link to comment
Share on other sites

Guest mireazma

pai stau geana pe forum. Am intrat si pe justinguitar sa vad filmuletele pentru absolute beginner...

Dar tot nu m-am lamurit cu riscurile second hand... nu-mi pasa daca ar fi zgariata, mazgalita sau altceva ce tine de aspect. Ideea e sa ma tina.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest bitzibat
eu la viata mea am dat de 3 chitari ieftine

o acustica la 50 ron

o chitara electrica (reghin evident) la 100 lei

si alta acustica la 100 deci se poate

 

In primul rand salutare, sunt nou aici si e prima postare, dupa ce am cam citit ce ma intereseaza( stiu ca e offtopic , dar e o introducere).

As vrea sa-mi cumpar si eu o acustica pentru inceput deoarece vreau sa invat ca hobby deocamdata, si dupa ce am vorbit cu un prieten ce a cantat intr-o formatie de rock( acum e la chitara bass) mi-a zis de cineva care mi-ar da o Hora acustica + husa la 150 lei. Spunea ca tipul nu a incercat decat de 2-3 ori sa cante si nu o mai tine. Ce spuneti de pret fiind la prima mana?

Link to comment
Share on other sites

Guest bitzibat
Te pot ajuta si eu cu o clasica Hora la 100 ron. Cred. Avantajul ar fi ca ti-as da-o cu corzi noi-noute, proaspat cumparate si montate.

offtopic: Dar eu ziceam de acustica ca tot asta mi-a fost recomandata pentru inceput plus pentru genul ce vreau sa-l cant; iar tipului care renunta la ea am inteles ca nu ii place si nu vrea sa cante sau asa ceva. Daca aveti oferte mai bune ma intereseaza din Sibiu, sa pot sa o vad si sa o aud, dar voi pune si un anunt.

Edited by bitzibat
Link to comment
Share on other sites

pentru cei care doresc o chitara electrica noua... va puteti lua un Harley Benton de pe www.thomann.de . Eu de exemplu mi-am luat un hb si i-am schimbat dozele cu niste doze strato si suna genial... si am iesit si mai ieftin decat daca mi-as fi luat un Fender strato sau un Squeir Fender... deci... bafta:D

Link to comment
Share on other sites

Nu va luati Harley Benton nici daca va ameninta cineva cu moartea s-o faceti.

 

daca ii schimbi dozele are ceva de-aface daca ramane lemnu hb pe ea? eu sunt multumit de ea cu aceasta configuratie... si nu ma crede un idiot care doar scoala vecinii acasa la el... am si urcat pe scena cu ea si-am cantat... si mi-a iesit foarte bine... nu intzeleg dece nu sunt bune? si oricum m-am scos mult mai ieftin... nu oricine are bani sa-si ia fender frate... (doar dozele le am fender)...si am luat-o de pe thomann, prin intermediul Rolandului (magazinul) din ploiesti... si am dat pe ea

3 mil parca... cu tot cu transport.... dozele 5 mil jumate (luate la 4 luni dupa achizitionarea chitarii)... am chitara de 4 ani si nu mi-a facut niciodata probleme... nu mai zi vorbe de genu asta... intradevar HB-urile sunt de *****... dar poti sa schimbi niste componentele si te-ai scos...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest Big Tree

Recomand din inima Special 2 epiphone , costa 640 lei ! Eu am avut-o 2 ani de zile ...acum am trecut pe un ibanez art300 , am devenit dependent de forma les paul si de hum`uri:D

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.