www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Mesaje Subliminale


Cosu
 Share

Recommended Posts

  • Replies 61
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Guest Baumwolle

Preo, nu e vorba exclusiv despre mesaje sataniste, ci despre mesaje subliminale, in care, in acest caz, intra si cel cu Britney's Pears.

Link to comment
Share on other sites

Guest evilone
eu sunt o mare fana a celor d la led zeppelin si nu cred ca au facut intentionat treaba asta adica mie numi insufla nimic satanic melodia stairway to heaven...

 

„The Piper's calling you to join him”. The Piper = Pan = Satan. :)

Buhuhu. Go hide under the covers. :)

 

 

Hahaha. Stați sã vedeți playlist-ul meu:

 

post-789-1132654945_thumb.png

 

Cred cã Mozart ãsta era satanist. Mã apuc sã ascult Requiem-ul invers.

Edited by evilone
Link to comment
Share on other sites

Bai dar totusi nu inteleg, e dovedit stiintific 100% ca daca ascunzi frame-uri subliminale cu sex, violenta sau un produs este captat de subconstient ? Adica nu stiu, nu sunt expert dar tind sa cred ca numai ce vezi tu constient intra in creier...

 

Am si citit ca asa zisa reclama subliminala nu s-a dovedit a fi eficienta, vezi postul meu de mai sus, decat daca e ceva clar vizibil (de exemplu camila Camel cu fata f. asemanatoare cu organele genitale) dar usor interpretabil.. Mi-e greu sa cred ca daca o melodie are un mesaj despre satana pus backwards pe fundal ma poate afecta intr-un fel sau altul, ganditi-va ca sunetul backwards e ca o limba straina pe care nu o stii.

 

Iar despre frameuri subliminale, ma rog ar fi putin mai plauzibil decat mesajele backwards ca macar acestea, desi f. rapide, trec in forma lor neschimbata prin fata ochilor, dar tot am indoieli.

 

Cred ca daca vrei o reclama cu tenta sexuala la tigari, pune o tipa buna sa mearga prin chiloti si cred ca e mult mai eficient.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Chiar tare chestia si nu m-am putut abtine. Din ce stiu eu despre mesajele subliminale (student psihologie an III), pot afirma cu siguranta urmatoarele:

1. Mesajul este denumit subliminal fiindca se presupune ca este perceput sub pragul "liminal" (de intensitate normala). De exemplu, poti percepe (oarecum sinonim cu a simti) subliminal sau inconstient un stimul (chestia care actioneaza asupra ta) in momentul actual, fara ca informatia provenita pe aceasta cale sa fie procesata la nivel constient de catre creier. Ramane cumva sub limita la care creierul se poate prinde ca exista. Nu vi s-a intamplat niciodata sa va vina in cap o anumita melodie, fara nici un motiv anume, pt ca in cateva secunde sa o auziti la un radio sau altceva??? Ati auzit-o si ati constientizat asta fiindca intensitatea sunetului a crescut pana cand a atins pragul normal de percepere.

Alt exemplu: puteti privi o pagina complet alba si puteti crede ca este goala. De fapt, pe ea se poate afla un desen realizat cu o nuanta imperceptibila in conditii normale, cu "ochiul liber". Faza tare e ca, de fapt, o vedeti, dar nu stiti ca ati vazut-o. Din totalul informatiei care asalteaza creierul doar o foarte mica parte este perceputa constient. Altfel totul ar fi un cosmar.

2. Din studiile efectuate, s-a concluzionat ca mesajele subliminale nu pot determina comportamentul, ci doar o idee de actiune vaga inspre ramura extrem de generala din care provine sursa.

3. Nu poti percepe o melodie in sens invers.

Link to comment
Share on other sites

Stati asa ca n-am terminat.... :)

Desi nu cred in implicarea voluntara a vreunei formatii in realizarea unui mesaj subliminal (de genul Stairway to heaven, Another one bites the dust - absolute crap), este insa posibil sa existe alte metode mult mai eficiente de directionare sau control mental.

 

1. Experiment clasic pt mesaje subliminale "de moda veche":

Intr-un cinema, in timpul rularii unui film, se posteaza pe film cateva frame-uri cu "beti coca-cola". Avand in vedere nr. mic de frame-uri pe secunda, constient ele nu pot fi percepute. Ipoteza era aceea ca publicul va apela la consumul bauturii promovate. Realitatea a atestat faptul ca s-a inregistrat o crestere a vanzarilor fata de toate bauturile racoritoare (in comparatie cu alte zile "normale"). Oamenii nu au cumparat mai mult doar coca-cola. Efectul - o crestere generalizata a nevoii de a consuma lichide.

Faza tare este ca si atunci cand se percep clar anumite imagini, dar care sunt ambigui, incerte in ce priveste continutul, omul tinde sa dea un sens propriu, sa "completeze" personal tabloul de ansamblu. Asadar, un infometat va vedea mancare intr-o imagine in care altul va vedea total altceva.

In concluzie, daca creierul/psihicul nu proceseaza "adecvat" un stimul perceptibil, cu atat mai putin un stimul subliminal va putea determina o modificare de comportament in directia dorita de x sau y.

Daca transmiti subliminal unuia sa spele cu detergentul x, e posibil ca acela sa aleaga detergentul y, desi obisnuitul lui detergent era A.

 

2. Pe de alta parte, este posibil, in conditiile tehnologiei actuale, ca metodele de directionare subconstienta/inconstienta sa fi progresat extrem de mult. Probabil ca, din diferite interese, astfel de studii sau cercetari nu au fost date publicitatii (experimentul cu coca-cola a starnit mare panica la vremea lui, oamenii temandu-se de control absolut).

Oricum, nu este nevoie sa utilizezi tehnici prea complicate (sau neaparat subliminale) pt a convinge pe cineva sa faca ceva. Exista multe tehnici de manipulare subtila, un fel de "prosteala pe fata".

Din alt punct de vedere, se pot utiliza si metode care nu sunt majoritar psihologice; de ex, anumite unde sonore de anumite frecvente (imperceptibile normal) care nu au de-a face cu psihicul in mod direct, dar determina anumite stari generale majoritar organice, cu traducere psihica ex: indispozitie, un fel de euforie, agresivitate etc. (cica astfel de metode s-ar fi utilizat la revolutie pt a creste tensiunea) (oricum omul reactioneaza stresat la orice stimul incert, ambiguu, confuz, indiferent de calitatea lui). Daca fructifici toate acestea, poti obtine o directionare chiar eficienta.

 

Concluzie finala

1. Exemplele Zeppelin, Quenn sunt niste absurditati iesite din comun. Omul normal asculta melodia normal si nu invers. Dc esti insa obsedat de mesaje satanice si alte tampenii d-astea, stai sa dai invert la toate wav-urile si mp3-urile si altor formate audio posibile.

2. Exista insa posibilitatea reala ca existenta unor modalitati si tehnici de manipulare prin muzica (nu neaprat subliminale) sa existe si chiar sa fie eficiente. Tehnologia a evoluat extraordinar si, dc vrei, nu cred ca iti este imposibil (dc ai resurse) sa faci asemena lucruri. Exista piese audio speciale pt relaxare, pt intrare in transa etc. Asadar, tipul de unde cerebrale poate fi modificat/determinat prin intermediul sunetelor perceptibile. Oricum prin muzica modifici starea afectiva (unele melodii sunt vesele, altele triste, energizante, psihedelice, meditative etc.).

 

Cea mai buna manipulare prin muzica se face insa in concert... :)

Link to comment
Share on other sites

vand in vedere nr. mic de frame-uri pe secunda

daca e mic se pot constientiza; unde e logica?

 

atunci cand se percep clar anumite imagini, dar care sunt ambigui

se spune ambigue (nu ai acordat: ambigui m. pl. ambigue f. pl - iar imagini este de genul feminin)

 

legat de undele sonore: te referi la ceea ce este cunoscut sub numele de Brown Notes? (ipoteza lor s-a dovedit a fi falsa...dar prin autosugestie poate deveni adevarata-worked in my case-dar doar datorita autosugestiei aka frecventele nu "functioneaza" daca nu vrei sa functioneze)

Edited by Susceptor
Link to comment
Share on other sites

Faza gramaticala - da, ai dreptate (din graba)

Faza cu nr mic de frame pe secunda - ma refeream ca in nr total de frame-uri/sec necesare pt a crea succesiunea retiniana au fost inserate 1-2 frame-uri cu "beti coca-cola", care nu pot fi percepute in derularea peliculei (se "misca" prea rapid pt a fi sesizate)

Pt Brown notes - nu stiu clar numele experimentului sau alte chestiuni mai amanuntite; am auzit de asa ceva in multe contexte, in sens general. Ceea ce stiu clar e ca undele sonore determina activitatea undelor cerebrale, intr-o anumita masura. Legat de autosugestie, ea este implicata aproape in orice.

Alaturi de influenta undelor sonore asupra materiei au existat experimente "ciudate". Langa anumite recipiente cu apa s-au derulat diferite piese din genuri variate. Cercetatorul ajunsese la concluzia ca apa "supusa" muzicii clasice a format cristale de gheata mult mai armonios structurate decat dc a "ascultat" heavy metal, caz in care structura era amorfa, dezorganizata. NU prea cred chestia asta, probabil tine mai mult de fizica decat de ce vrea el sa sugereze...

Link to comment
Share on other sites

la ceea ce ai spus tu legat de apa (eu ma refeream la cu totul altceva), este posibil ca vibratia moleculelor (ce formeaza sunetul) sa se fi transmis in apa si sub aceasta vibratie sa inghete; astfel, sub muzica clasica care nu este o muzica zgomotoasa si creaza o armonie placuta (tonul cald al instrumentelor, lipsa distorsiuni etc) sa fi inghetat "frumos" iar sub heavy metal care este oarecum dezordonata (dpdv armonice si unde sonore) si "zgomotos" sa se fi propagat undele in timp ce ingheata si astfel sa fi inghetat haotic

 

adica daca avem o unda frumoasa ingheata frumos iar daca avem o unda distorsionata si haotica ingheata urat :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.