www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Mesaje Subliminale


Cosu

Recommended Posts

  • Replies 61
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Guest rhcp_guitarist

Am fost pe site ala si chiar e spooky!!!! :)

in afara de queen,restul sunt..............chiar satanice!!!!!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest rhcp_guitarist

ee,la majoritatea,am auzit,pt ca pe mine m-a speriat ft mult tonul si intensitatea vocii.insa,orikum iti dau dreptate, cosu. :)

Link to comment
Share on other sites

hmmm.. sunt 2 posibilitati (dupe cum zice)

1 - E un fenomen inexplicabil, ceva satanic, venind chiar de la satan

2 - Pura intamplare

 

Dar totusi, nici una dintre cele doua variante nu prea e usor de crezut... apropo, mi-am amintit site-ul:

http://www.sfaturiortodoxe.ro/_muzicarock.htm

 

apropo, la Another One Bites The Dust, parca ar spune: Start to smoke marijuana, nu it's fun.

Link to comment
Share on other sites

Guest MaxDamage

Nu cred ca putem vorbi de mesaje subliminale... sincer nu cred ca ar sta cineva sa faca asa ceva. Suntem intr-o lume care se invarte din cauza banilor. Nu vad cum ar putea cineva castiga bani din chestia asta. OK poate atrage un grup mai mare de ascultatori, dar sincer nu cred ca diferenta de castig justifica toata cercetarea si munca care trebuiesc depuse sa obtii asa ceva...

 

parerea mea -> COINCIDENTA

Link to comment
Share on other sites

MaxDamage, nu cred ca cei de la Led Zeppelin au incercat sa faca asta. Dupa cum poti citi la linkul dat de Cosu, ei chiar au pierdut bani datoritaa chestii astea, deoarece melodia nu a fost niciodata difuzata la radio, nu a aparut la TV, chiar si dintr-un film a fost exclusa. So, de ce sa faci o asemenea prostie.

Sau poate cand au scris versurile (parca Page sau cine le-a scris) erau posedati :)

Link to comment
Share on other sites

Guest DarkMan2004

lol...cel mai bine a iesit pe hit me baby one more time...aici e deja o chestie de sunete ca daca se pun versurile pe dos se va vedea ca nu va iesi la fel...la unele melodii...

Link to comment
Share on other sites

OK, sa o luam altfel... Pana acum mie mi-a sunat doar Empty Spaces - unde mesajul numa satanic nu e, si Emininem - deasemenea, iar Beatles la fel... in rest exact unde mesajele is se pare "rau famate" LOL nu se intelege nimic... poate doar ici colo o parte din cuvant. Iar ca sa ne gandim ca asa work of art cum e Stairway to Heaven poate contine mesaj "satanic" sa fim seriosi... Insusi numele piesei dovedeste contrarul.

 

Iar daca luam lucrurile altfel... e totusi normal... la urma urmei opusul binelui e... raul.. LOL.... si atunci de aia apare fenomenul de fatza. :) ....

Eu cred ca mai bine ascultam mesajele directe pe care artistii vor sa ni le insufle, fara sa pierdem timpul cu rahaturi :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Pheno

Rahat daca Jimmy Paige citeste Aleister Crowley mi-am pierdut respektu pentru el, tipu ala e considerat cel mai mare magician al tuturor tipurilor shi facea sacrificii cu copii in numele lu' satan. mai ramane intrebarea "Oare chiar conteaza daca se invoka ceva invers", eu personal nu cred ca omu poate percepe nici constient nici subconstient.

Link to comment
Share on other sites

Guest cancerul

eu sunt o mare fana a celor d la led zeppelin si nu cred ca au facut intentionat treaba asta adica mie numi insufla nimic satanic melodia stairway to heaven...si cred ca este o simpla coinicidenta..pana la urma noi ascultam doar ce e pe partea "buna" a benzii hai sa fim seriosi..cine sta sa intoarca benzile doar k sa ascylte mesajele sataniste...

Link to comment
Share on other sites

opriti-va aici!!!!!in primul rand,smecheriile astea ,chiar daca ar fi reale , nu le poti numi mesaje subliminale,si in al doilea rand sunt niste prostii cat usa de lift de mari... bai am pus pe trei prieteni americani sa le asculte fara sa vada versurile si au zis ca nu inteleg absolut nimic.,deci nu va mai pierdeti vremea cu prostii ,stiu ca ne plac lucrurile spooky dar nici chiar asa :) ...

Link to comment
Share on other sites

acum voi fii un pic offtopic dar nu ma pot abtine:HIHI trebuie sa iti multumesc pentru link-ul acesta: http://www.sfaturiortodoxe.ro/_muzicarock.htm

m-am *** pe mine de ras..va rog sa cititi minunea aia de articol( daca aveti rabdare)...cand l-am citit am ras efectiv in hohote cum nu am mai ras de cativa ani...omul acesta care a scris treaba aceasta este "dus de acasa": incearca sa ne demonstreze ca muzica rock e satanica si nu se refera la deathmetal sau alte forme hardcore de rock ci la tot rock-ul beatles,rolling stones...u name it's satanic, ce mai inclusiv mickael jackson, " o alte ramura a rock-ului :hip hop-ul e satanic" :) , ba mai mult christian rock e satanic deasemenea...daca veti avea rabdare sa citit tot articolul veti vedea in final care a fost scopul demonstratiei aceste de prost gust, cu argumente puerile si tot felul de chestii luate din context si interpretate intr-o maniera ce imi aduce aminte de propaganda comunista si nazista...deci scopul e sa ne oprim a mai asculta rock si sa ne intoarcem fata spre crestinism...dar stati putin nu orice fel de crestinism deoarece adventistii, baptistii,penticostalii sunt si ei rataciti( satanisti?)ci singurul crestinism adevarat care e ortodoxia...

nu pot sa insir aici tonele de contradictii ,si chestiile hilare pe care baiatul acesta le debiteaza asa ca invit sa cititi sau sa vizionati daca aveti chef(are si fisierul video )

trebuie sa fac o precizare eu nu sunt satanist , si nici macar ateu , eu ma declar crestin , si nu sunt nici antiortodox de altfel omul pe care eu il apreciez cel mai mult e nicolae steinhardt care dupa parerea mea e ortodoxul absolut.

 

have fun!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Nu, nu e pe bune. Sunt formatii care fac chestii din astea special, parca si Madonna avea intr-o melodie, dar la Stairway To Heaven si Another One.. e doar coincidenta. Exact cum ai spus, Cosule, daca nu ai fi avut textul in fata, nu ai fi dedus acel mesaj.. Sunt pur si simplu sunete ciudate, si creierul nostru incearca sa asocieze ce "nu stie" cu ceva coerent pentru a incerca sa-l inteleaga.. Am vazut si un flash despre chestia asta unde iti punea ceva backwards si intai iti punea un mesaj "satanic" scris ca sa-l "auzi" apoi, acelasi sunet backwards, dar iti scria ceva aiurea si diferit ca sa vezi ca tot asa, cu textul in fata, aia "auzeai"..

 

E la fel cu sa zicem, norii, unul vede intr-un nor o fata de om si cand iti spune, ti se pare ca vezi si tu..

 

Eu am pus backwards Stairway si chiar se aude asa, adica nu e trucata e doar o auto sugestie...

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Stiam de astea de ceva timp, era un site al Bisericii daca nu ma insel.Nu dau nici un verdit, sunt convins ca nu artistii au dorit sa se intample asta.Cert e ca voi asculta in continuare muzica preferata.

 

Multe dintre ele nici macar nu se inteleg. :)

Edited by Baumwolle
Link to comment
Share on other sites

Guest spyked88

eu tind sa cred ca e bullshit.

Şi eu. De fapt, nu e decât altă scornire de rahat, fără o bază ştiinţifică concretă, scoasă pe piaţă de nişte oameni care mai vroiau să stoarcă nişte bani şi nu aveau de unde. În stilul ăsta, hai să mergem cu maşina numai cu spatele, hai să îmbrăcăm hainele pe dos şi să mâncăm cu partea cealaltă a furculiţei, să ieşim din casă pe fereastră şi să vezi cum o să auzim numai mesaje sataniste peste tot. Cam ceva în genul ăsta este şi ideea cu ascultatul invers al melodiilor.

 

@LORD-C: Ca să aduc o mică completare, pe Empty Spaces au făcut-o intenţionat, au şi recunoscut asta şi partea frumoasă e că, spre deosebire de Stairway to Heaven sau Another One Bites The Dust, se înţelege perfect ce spune domnul Waters (e clar, nu ca "start to smoke marijuana", care se aude foarte vag), este un mesaj către fosta sa soţie.

Edited by spyked88
Link to comment
Share on other sites

mesajele subliminale nu sunt percepute constient nici cand intorci discul. la fel in filme. ochiul percepe doar 12 fotograme pe secunda. viteza standard a peliculei e de 24 fotograme pe secunde. you do the math. toate chestiile astea sunt receptate de subconstient si lucreaza acolo.

 

 

Da dar am auzit ca acel tip de mesaj subliminal nu s-a dovedit a fi eficient.. Inchipuieste-ti ceva care s-ar auzi doar backwards... Singurul tip de mesaj subliminal cat de cat eficient, din cate am citit eu pe net, este cel al unui desen ambiguu a caror componente pot face aluzie la sex sau la altceva, de exemplu cum era mascota Camel, Camel Joe, al carui nas arata ca un penis care intra in vagin, si botul in sine semana cu niste testicole, ma rog, intelegeti voi ideea.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Subliminal_advertising

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.