www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Problemã Chitarã Sau Corzi?


Guest JXL
 Share

Recommended Posts

Salut ,

 

Am cumpãrat sâmbãtã o chitarã De Salvo de la magazinul Muzica . Cum am ajuns acasã am acordat-o , deoarece mi-am dat seama cã nu era deloc acordatã , ºi am constatat cã pe coarda D ( Sol dacã nu mã înºel ) pe tasta 2 ºi 3 când , de ex , fac acordul Em sau orice acord care implicã apãsarea coardei D pe tasta 2 sau 3 , se aude un zbârnâit destul de enervant .

 

Am fãcut pe fiecare tastã ºi pe fiecare coardã în parte dar doar pe coarda D tastele 2 ºi 3 se aude .

 

Cam ce aº putea sã fac sã numai am acest zbârnâit ( nu ºtiu cum sã-l denumesc altfel :) ) ? Mã gândesc cã are o elasticitate mare , ºi poate dacã schimb coarda nu se va maai auzi . :)

 

Mulțumesc ptr orice rãspuns !:)

Edited by JXL
Link to comment
Share on other sites

Salut ,

 

Am cumpãrat sâmbãtã o chitarã De Salvo de la magazinul Muzica . Cum am ajuns acasã am acordat-o , deoarece mi-am dat seama cã nu era deloc acordatã , ºi am constatat cã pe coarda D ( Sol dacã nu mã înºel ) pe tasta 2 ºi 3 când , de ex , fac acordul Em sau orice acord care implicã apãsarea coardei D pe tasta 2 sau 3 , se aude un zbârnâit destul de enervant .

 

Am fãcut pe fiecare tastã ºi pe fiecare coardã în parte dar doar pe coarda D tastele 2 ºi 3 se aude .

 

Cam ce aº putea sã fac sã numai am acest zbârnâit ( nu ºtiu cum sã-l denumesc altfel :) ) ? Mã gândesc cã are o elasticitate mare , ºi poate dacã schimb coarda nu se va maai auzi . :)

 

Mulțumesc ptr orice rãspuns !:D

 

ia un set nou de corzi si schimba toate corzile..daca inca mai ai problema..dute cu ea inapoi la ei..sa-ti rezolve problema...in mod normal trebuia sa verifici asta inainte de a o cumpara :)

Link to comment
Share on other sites

D=re

 

Salut !

 

FretBuzz-ul poate proveni de la grosimea necorespunzatoare a corzilor in raport cu reglajul chitarei sau de la inaltimea inegala a tastelor. Asa cum zicea @JeeFo ia un set de corzi mai de doamne ajuta si vezi daca se schimba ceva, daca nu trebuie ajustat trost road-ul (nu imi amintesc daca asa se scrie) oricum e surubul in interiorul griff-ului care permite reglajul de concavitate sau convexitate iar dupa acest reglaj exista sanse destul de mici sa mai ai aceasta problema.

Reglajul este bine sa fie realizat de o persoana priceputa altfel se risca multe.

 

Multa bafta !

Link to comment
Share on other sites

daca nu trebuie ajustat trost road-ul (nu imi amintesc daca asa se scrie) oricum e surubul in interiorul griff-ului care permite reglajul de concavitate sau convexitate iar dupa acest reglaj exista sanse destul de mici sa mai ai aceasta problema.

 

daca numai la D tasta 2 si 3 ai problemele astea si restul corzilor si pozitiilor sunt "curate" eu nu m-as aventura la truss rod... mie imi zice ceea ce ai scris tu acolo JXL ca e o problema de nut (pragus)... dar oricum solutia cea mai buna e sa duci chitara la Muzica si sa identifice ei ca e pragus sau inaltare tastelor...

Link to comment
Share on other sites

O sã încerc mai întâi varianta lui Hades ºi a lui JeeFo , o sã cumpãr un set nou de corzi chiar azi , iar dacã nu se schimbã nimic o sã mã duc cu ea înapoi la Muzica :) Mulțumesc ptr ajutor :)

 

Apropo .. am observat un lucru la coarda D , care-mi face probleme . Dupã cum ºtie toatã lumea , cele trei corzi de bass de la clasicã E,A,D sunt învelite într-un fir de metal ..La coarda D am observat pe freturile 2 ºi 3 cum metalul ar fii ruginit ( ceva de genu') iar coarda pare a fi întinsã acolo , la o privire mai atentã .

Edited by JXL
Link to comment
Share on other sites

Am schimbat azi corzile..Nu s-a schimbat nimic . Am acelaºi buzz enervant . O sã merg mâine cu ea la Muzica ptr a o repara :)

 

bine :)...posibil ca o sa-ti creasca putin actiunea...sau o sa-ti bata mai bine tastele care fac probleme :)

Link to comment
Share on other sites

bine :) ...posibil ca o sa-ti creasca putin actiunea...sau o sa-ti bata mai bine tastele care fac probleme :)

 

 

Dap , m-am mai interesat pe site-uri din afarã cum stã treaba cu acest ''Fret buzz'' . În 98% din cazuri am vãzut cã se rezolvã ajustând ºurubul din interiorul chitãrii. Întrebare : Dureazã mult aceastã operație ? Adicã , dacã mã duc mâine , o pot lua tot mâine?

Link to comment
Share on other sites

Va salut! Am cumparat o chitara noua Squier Classic Vibe 50... si am o mica neplacere. poate e o problema sau poate asa e normal... la volume putin mai mari se aude un zgomot... bazait... in pozitiile 1 3 si 5 ale comutatorului de doze.. . nu e un zgomot foarte mare, e chiar mic... dar ma asteptam sa nu aiba nici un pic de zgomot.... ce ar fi de facut?

Edited by lala
Link to comment
Share on other sites

Ar putea fi aceeaºi problemã ca amea : Fret buzz .

 

1.Schimbã coarda care-ți face probleme .

2.Curãțã fretul sã vezi dacã nu este mizerie pe el

3.Dacã nu funcționeazã niciuna (deºi mai sunt multe metode) ai putea sã mergi la magazinul de unde ai luat chitara ºi sã ajustezi ºurubul din interiorul neck-ului

Link to comment
Share on other sites

Va salut! Am cumparat o chitara noua Squier Classic Vibe 50... si am o mica neplacere. poate e o problema sau poate asa e normal... la volume putin mai mari se aude un zgomot... bazait... in pozitiile 1 3 si 5 ale comutatorului de doze.. . nu e un zgomot foarte mare, e chiar mic... dar ma asteptam sa nu aiba nici un pic de zgomot.... ce ar fi de facut?

 

1,3,5 la comutator..asta ar insemna cand folosesti o singura doza :-??..posibil sa fie de la impamantarea prizei...sau a blocului/casei

 

Dap , m-am mai interesat pe site-uri din afarã cum stã treaba cu acest ''Fret buzz'' . În 98% din cazuri am vãzut cã se rezolvã ajustând ºurubul din interiorul chitãrii. Întrebare : Dureazã mult aceastã operație ? Adicã , dacã mã duc mâine , o pot lua tot mâine?

 

da..se rezolva foarte repede :)..in cateva minute poate fi gata...dar depinde daca ti-o face pe loc

Edited by JeeFo
Link to comment
Share on other sites

ia un set nou de corzi si schimba toate corzile..daca inca mai ai problema..dute cu ea inapoi la ei..sa-ti rezolve problema...in mod normal trebuia sa verifici asta inainte de a o cumpara :)

 

Explixca-ne de ce trebuiesc corzi noi ? cu ce ajuta? De la cine ai auzit ?

 

Corzile noi "zbarnaie " mai tare ,mai proeminent deoarece au inalte multe pana nu se murdaresc....etc.

 

 

Coarda veche poate "zbarnai" doar daca a fost "franta' indoita la unghi ascutit apoi inreptata , in locul cu pricina nu se intinde coarda ci va avea o usoara "denivelare" .In functie de directia in care va avea coarda aceasta "proeminenta" se poate sa atinga tastele . Deci atentie cand scoateti corzile ca sa le "fierbeti" cu detergent ( ca sa mai sune frumos o perioada de timp ) sa nu indoiti/"frangeti" coarda caci nu se indreapta de la intinderea pe chitara .Eventual cu mana se incerce "indreptarea "...etc

 

 

Chitara nu-i reglata ...

 

 

Sa se citeasca in forum caci s-a discutat de zeci si zweci de ori si gasiti raspunsuri .

Link to comment
Share on other sites

Din pacate, comerciantii profita de nestiinta cumparatorului. Sfatul meu, pentru toti care citesc acest topic, este ca daca nu stii ce sa observi la o chitara cand o cumperi, apeleaza la un prieten care se pricepe si te poate scapa de multe inconveniente si timp irosit....

Link to comment
Share on other sites

Orice chitara nou cumparata are nevoie de un setup:

1. reglarea tensiunii tremoloului/floydului

2. reglarea gatului (din thuss rod)

3. reglarea inaltimii corzilor (action)

4. reglarea intonatiei

5. daca in continuare ai fret buzz dupa toate astea va trebui probabil sa pilesti putin tastele care iti creaza probleme (nu te speria, se intampla si la chitari mai scumpe)

6. (nu are legatura cu problema ta) reglarea inaltimii dozelor

Va trebui sa inveti sa faci toate astea singur... Gasesti o gramada de tutoriale pe net (cauta pe youtube)

Atentie la sfaturi gen "schimba corzile", va trebui sa faci mici reglaje de cate ori schimbi corzile daca schimbi cu corzi cu alte caracteristi (mai groase/subtiri, cu alta tensiune) Gaseste niste corzi care iti plac si ramai cu ele.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.