www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ceasul Rau?...pisica Neagra?


maur
 Share

Recommended Posts

am sa va spun o poveste...neplacuta pt mine.

am incercat sa schimb un efect (ax3000g) prin intermediul rgc.ro

au fost cateva oferte...neinteresante pt mine.

apoi m-a contactat un tip din zalau....sa-i spunem "g"

a zis ca mi-l cumpara el dar sa il trimit urgent ca are concert in weekend.

am zis ca-i ok....am stabilit pretul....a ramas sa il pun la posta romana...

eu bucuros...ca deja imi cumparasem altul....il pun la posta....platind si transportul care nu era decat 22 de lei..parca.

trec 2-3 zile...si primesc mail de la g...ca nu "merge" procesorul....

ii spun ca e imposibil...ca functiona 100%

el imi spune ca nu se aprinde nici un bec...ma rog...ca nu "merge"

il intreb daca era stricata cutia in care il impachetasem de altfel fffoooarte bine....el zice ca nu...

il rog...sa faca rost de un webcam...ca sa vad cu ochii mei....

n-a vrut....

ma rog....ce s-o mai lungesc...ii zic sa mi-l trimita inapoi...ca o sa-i dau banii...sa stea fara grija.

primesc efectul....cutia in care il impachetasem eu....era praf... zdrentuita....rupta...

platesc si transportul...53 de lei parca.

 

buun....adica nu-i bun de loc.

 

duc efectul la un electronist la reparat....(nu l-am dus imediat...pt ca am fost plecat din localitate)

 

cand ma duc sa-l iau....ia ghiciti care a fost prima intrebare a meseriasului?:

cine l-a desfacut si a umblat in el?

 

mi-a explicat ca un conector (genul celui de la hdd) cu multi pini...a fost scos...si cand a fost conectat la loc...n-a fost bagat cum trebuie...si efectul stricat.

platesc omului 110 lei...si iau efectul reparat...(efectul merge ca atunci cand fost nou...mi-a dat si garantie)

 

deci...-185 de lei pt mine.

 

l-am intrebat pe mess de ce a umblat in el....a zis ca nu...ca el nu l-a desfacut.

 

nu am postat aici ca sa ma plang....asta e...mi-am asumat riscul.

 

morala:

1.ar trebui sigilate sculele pe care le dam spre vanzare

2.ar trebui evitate cumparaturile/vanzarile la distanta...(desi...am vandut multe scule prin intermediul rgc.ro...dar n-am avut reclamatii)

Link to comment
Share on other sites

Mai inteleg sa desfaci o pedala analogica, ceva in care se poate schimba ceva usor, ma rog, un mod ceva...Macar sa zici cand vinzi ca mere si n-are nik si ca e umblat....Dar sa desfaca un PROCESOR si sa UMBLE? What the hell for :) ; ce om, cine e ,,mister G"?

Edited by Razvan S.
Link to comment
Share on other sites

george ...din zalau

 

poate omu n-a umblat in el...poate apus pe altcineva.... :) )

 

eu n-am spus ca l-a desfacut....ca nu pot sa dovedesc.

....de-asta am si pus titlul respectiv....ghinion frate...

 

User name : Rocker George ?

P.s. daca cumva nu el e userul imi cer scuze.

 

@Reckless, intradevar poate fi si servicile postale romane.

Link to comment
Share on other sites

Guest CrazySound

Si eu am vrut o data sa vand un compresor si cu vreo 4 ore inainte sa il duc la posta am zis sa mai cant un pic pe el..si ghici ce ...nu a mai mers:D

Link to comment
Share on other sites

Guest Alecs1q

Se pot intampla multe la transport si chiar respectivului sa nu-i mearga. Daca incepi cu "nu ma intereseaza, eu ti l-am trimis ok, nu-ti returnez banii" si chiar are dreptate, iar nu e ok.

De data asta teapa ti-ai luat-o tu; corect ar fi sa-i dai toate datele aici sa-l ocolim toti.

 

LE: prin "toate datele" ma refeream la user si id de mess. my bad. :)

Edited by Alecs1q
Link to comment
Share on other sites

Netinand partea serviciilor postale romane spun asta: Chiar daca ar fi fost avariat in timpul transportului, nu cred ca exista posibilitatea ca acea cupla sa iasa si sa intre singura intr-un mod gresit. Si nu cred ca cei care au transportat cutia au zis: " Hmmm ce-o fi in cutia asta...AHAAAA un procesor, sa-l desfacem si sa umblam la cupla asta aici si sa o punem inapoi gresit si planul nostru de a cucerii lumea va fi complet!?!

Fiecare din vanzator si cumparator isi asuma raspunderea penru partea lui din tranzactie, cert este ca se intampla uneori ca unul din cei doi sa-si asume raspunderea pentru amandoi!

Condoleante!

Link to comment
Share on other sites

Guest szekely

probabil so razgandit ... si nu o avut curaj sa iti spuna ... si nah ,,, lo fi stricat sa til deie inapoi ... :) e doar o ipoteza :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest Rocker George

oameni buni , eu sunt cel care aprimit procesorul si nu a mers sa va spun cum a fost :

am primit coletul si eu bucuros am vrut sa il incerc ca imi trebuia rapid pt ceva concert

dupa ce l-am bagat in priza , nu a functionat deloc , i-am trimis mail la vanzator scriindu-i ca nu merge , acesta m-a contactat ulterior si i-am spus mai concret care este problema , ( a cerut sa ii arat la webcam - dar nu am , pt ca nu folosesc nici o data ) , prima data am crezut ca vanzatorul mi-a tras teapa , dar cand a zis sa il trimit inapoi s-a dovedit ca nu el l-ar fi trimis defect

 

 

1 la mana , de ce sa-l desfac ? oricum nu stiu sa umblu in el

2 la mana , daca nu mi-l trebuia , nu il scoteam de la posta si il lasam acolo

3 la mana , am avut nevoie urgent de procesor

4 la mana , credeti ca nu am ce face numa sa pun pe om sa imi trimita si sa-l stric si sa-l trimit inapoi

5 la mana , eu cred ca posta romana nu a avut grijala la transport si e suficient sa il scape de pamant o data ca se duce , pt ca e fragil

6 la mana , procesorul a fost impachetat un husa lui si pus intr-o cutie simpla de carton , poate daca , mai era ceva prin jurul procesorului , asa de siguranta , nu se intampla

Link to comment
Share on other sites

daca doar iti scapa din mina (adica nu dai cu el de pamint) sansele sa se strice sint mici. iar daca se strica, se strica din cu totu' alta cauza... sint piese in el care cedeaza inainte sa iasa firele.

 

nota 10 pentru maur.

 

si pentru restu teparilor... aveti grija. mare grija. daca-ti permiti sa faci faze din astea inseamna ca ai tupeu. nu uita ca celalalt are numele si adresa ta, si daca ai norocu' sa dai de unu' care nu-i dus pe la biserica...

Edited by Ironside
Link to comment
Share on other sites

Asta vroiam si eu sa ii zic sa nu il ia inapoi

 

N-ai cum sa nu-l iei inapoi. Poate are dreptate. Cred ca e mai importanta integritatea TA.

 

Am schimbat odata un altimetru pe o pereche de bocanci. Dupa vreo 3-4 ore de la schimb, ma suna ca nu merge. Mergea cand i l-am dat. L-am luat inapoi si aceasta este. S-a dovedit ca era bateria terminata, un model foarte ciudat de baterie, pe care nu prea avea omu' de unde sa o ia.

 

 

Ca fapt divers, am scris producatorului elvetian ca nu am de unde sa iau baterie, si mi-a pus in plic o baterie si mi-a trimis-o prin posta. moka.

 

Mie mi-e frica de afaceri prin posta, deci evit.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Cu posta romana am avut nenumarate experiente nasoale, mai ales cu colete externe. In afara ca mi-a venit in cateva luni de zile, am gasit coletul desfacut, produsul "ciordit" si pus in sac cu restul . Si am stat la coada la reclamatii ... deci recomand un curierat rapid (in tara) .

Edited by CreativeX
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.