www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

In Ce Cluburi Se 'baga' Rock/metal?


cearny
 Share

Recommended Posts

[Am editat oleaca topicul]

 

Hai sa facem o lista cu cluburile din Bucuresti si din tara in care se baga rock/metal. Incep eu cu cele mai cunoscute de prin Bucuresti (ca sa nu le bagati si voi). Daca e veniti si cu detalii despre ele - gen asfixiant fum de tigara sau cafeaua e bestiala sau stiu eu :)

 

Bine, fiind fan muzica live - as vrea sa le stiu mai ales p-alea in care se canta live :)

 

1. Club Viking - pe Calea Victoriei, cred ca nu are nevoie de prezentare

2. Club Big Mamou - Blues, Jazz & More - o groaza de more - au o ciocolata calda buna si de cand l-au reamenajat un pic, arata chiar dragut

3. Underworld - cam dubios ca si 'conformatie', stil vagon asa si din cate stiu specificul e mai mult de punk rock

4. Expirat - nu prea stiu multe, am fost doar o data acolo la un concert Sahara + Luna Amara - era o inghesuiala incredibila.

 

Mai ziceti si voi :)

Link to comment
Share on other sites

Guest seraphx

Mai era Jacku , am asc motorhead , slayer , ac/dc etc acolo era destul de misto locu (cam multi betzivi da nah aia e.. asa e peste tot :) )

later edit : am citit acu titlu , sper ca nu te refereai decat la concerte .. (canta si pcu destul de bine nu falseaza deloc )

Edited by seraphx
Link to comment
Share on other sites

Guest John_OttO

Hai sa facem o lista cu cluburile din bucuresti in care se canta rock/metal. Incep eu cu cele mai cunoscute (ca sa nu le bagti si voi). Daca e veniti si cu detalii despre ele - gen asfixiant fum de tigara sau cafeaua e bestiala sau stiu eu :)

 

1. Club Viking - pe Calea Victoriei, cred ca nu are nevoie de prezentare

2. Club Big Mamou - Blues, Jazz & More - o groaza de more - au o ciocolata calda buna si de cand l-au reamenajat un pic, arata chiar dragut

3. Underworld - cam dubios ca si 'conformatie', stil vagon asa si din cate stiu specificul e mai mult de punk rock

4. Expirat - nu prea stiu multe, am fost doar o data acolo la un concert Sahara + Luna Amara - era o inghesuiala incredibila.

 

Mai ziceti si voi :)

Pai bine zis Expirat numai ca e asha la concerte da' sa nu mai spunem de Under care la concerte e infect....no offense.Tocmai aseara am fost la Travka in B52 si e ok.In Expirat si B52 sunt preturi

bune si bauturile diverse.Ma mai duc prin Cyote cafe unde canta jukebox band un soi de blues shy soft rock.Restul nu mai trebuiesc prezentate caci a facut-o Cearny.Salut

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Sovata, fostul "So What", actualul "What's Up"... Au specificul catre death/black, dar au si momente foarte "hardrockice". :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Johnny I

luni sau martzi, nu mai stiu, au specific judas priest and company

 

si mai e hanul cu tei unde este muzica acceptabila si multzi pokemoni

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

"Pokemoni" sunt cam peste tot, din pacate...Si in ceea ce priveste Sovata, mai au program de muzica, dar care, absolut logic, nu este respectat. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest miriapod

Hanul cu tei.. si stuf vama veche in vremurile bune, dar n-am mai fost demult

Edited by miriapod
Link to comment
Share on other sites

Sa va zic ce e prin Brasov:

1. GROOVE GARDEN - un bar destul de naspa ca infatisare, dar unde se canta live. In cateva seri pe saptamana canta trupa localului (blues, rock, internationale etc.) si mai sunt si concerte (Nightlosers, de exemplu). In rest baga muzica bune (dar nu metale).

2. DEANE'S IRISH PUB - un loc fain amenajat, mai mare ca cel de sus. Karaoke, concerte in weekend.

3. FOR SALE PUB - cunoscut pentru faptul ca primesti alune cate vrei din partea casei (da' si preturile la bauturi compenseaza...) si arunci cojile pe jos. In doua seri pe saptamana se canta blues.

 

Alte orase ?

Link to comment
Share on other sites

Nu vreti sa schimbam numele threadului ?

Hai sa ii zice muzica "buna"

Cine este pentru ?

 

Un vot pentru.

 

Si ca sa nu fiu total pe langa topic, sa enumeram si:

- Green Hours, de pe Calea Victoriei

- Prometheus, din Piata Natiunilor Unite, unde din cand in cand mai apar cantari interesante (desi localul mi se pare cam de snobi de felul lui).

Link to comment
Share on other sites

un vot contra..

posibil sa gresesc, dar cred ca cearny a avut altceva in gand cand l-a deschis.. un loc unde te duci sa vezi, eventual prestezi live (cu trupa ta, la nunti, botezuri, avorturi), mai ales in ideea ca 90% dintre concertele anuntate pe forum sunt fie in mamou, fie in viking..

iar asta cu muzica 'buna'.. e o exprimare fooooooarte deschisa (si prea supusa la polemici)

 

ontopic: casa eliad (stiu ca vinerea e seara de rock, in rest 'destul de folk')

in cluj: club insomnia (cu niste barmani incredibil de amabili si cu motive zoologice pe toti peretii)

Link to comment
Share on other sites

cluj:

-hard-rock....se duce pe **** mai nou.... multe NU SCUL shit si nu mai dau alcol la minori :)

-elite...aici merg eu deobiciei....daca nimeriti dupa 4/5 evident ca dimineata merg babeii si se baga muzica populara....arata ca o carciuma ordinara, dar muzica super, pretzuri super, alcol la minori(deastia mai maricei o boaba, ca mine, :) nu copii de 12 ani) si din toate astea => si ppl calumea.... pokemoni 0, fiindca nare aspect de club de rock...

-pub ..... si asta sa dus pe ****... amu baga radio cateodata si baga muzica de cocalari uneori....da aici se tin toate concertele...sonorizare infecta si stramnt+ ca pute...dar ii singuru cu o sonorizare existenta, si singuru cu o scena

-pub-zone ....skuzati pt contradictie....dar mai nou si aici sunt concerte... io nam mai fost de mult ...aici numai juma din zilele din saptamana bagau rock.. in rest bagau diverse.... si am auzit ca acum in fiecare miercuri e seara slut.... formatie tare virtuoasa de altfel... la chitara petru-gavrila... pt cine o mai auzit..si claparu din cash parca, si ceva basist neamt pe nume iohan sau asa ceva care baga de crapa.......dar toate astea sunt din auzite deci nu va bazati....ideea ii ca cica ii club de rock...

-clubul unguresc care pe romaneste se citeste craitzar... nush cum se scrie... muzica calumea...desi cam mult punk.... si in rest super calumea...dar nici aici nam mai fost demult

...daca mai imi pica vreo fisa revin...skuzati pt incoerentza, si offtopiceala

Edited by ciuci
Link to comment
Share on other sites

Greu cu Ploiestiul asta io unul stiu doar 3 locuri:

1) Julianos la inceput era ceva de capu lui e un bar mic, in fine baga muzica marfa, adica aduceai un cd sau o caseta cu ceva si eventual il baga ( de obicei il baga ). Acuma cica s-a stricat cd playeru lor si.... BAGA MUZICA de la radio si asta de vreo 3-4 luni. :)

2) Del Vechio, inainte a fost rockoteca apoi a fost pizzerie... acuma e bar... unde vii cu cdu itzi bagi muzica... bine excluzand manele ca sar totzi "rockarii" de acolo cu gura, e un spatziu relativ, mare...

3) Soviet Klub locu in care se tzin concertele... miercurea e rockoteca, joi e seara de hip hop si in rest.. e... numai house.... macar miercurea e marfa dar e 100 de mii intrarea asha... ca mai bine .... ma duc altundeva!

Link to comment
Share on other sites

Guest 9_lives_of_innocence

ar mai fi barfly (daca apuci o zi buna)

mes amis.. mai spre balade

baza militara (daca mai exista.. nu am ami fost de mult..)

the yellow club.. (zona minis)

 

dar jacku', si hanu' cu tei rule

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Guest ciprian_d

the jack chiar interesant..numai ca nu am mai mers pe acolo.interesant decoru.

..nu stiu...da fire-u m-a cam dezamagit..poate ca nu am intrat dedesubt...de asta...

Link to comment
Share on other sites

Guest Mehigh

Sa va zic ce e prin Brasov:

1. GROOVE GARDEN - un bar destul de naspa ca infatisare, dar unde se canta live. In cateva seri pe saptamana canta trupa localului (blues, rock, internationale etc.) si mai sunt si concerte (Nightlosers, de exemplu). In rest baga muzica bune (dar nu metale).

2. DEANE'S IRISH PUB - un loc fain amenajat, mai mare ca cel de sus. Karaoke, concerte in weekend.

3. FOR SALE PUB - cunoscut pentru faptul ca primesti alune cate vrei din partea casei (da' si preturile la bauturi compenseaza...) si arunci cojile pe jos. In doua seri pe saptamana se canta blues.

 

Alte orase ?

 

tot din Bv, Britannia - un pub ce avea o buda ff epica, in panta. Aici se bea cand n-ai chef de faculta. Canta numai rockarii beti. Atat

 

the ultimate bar de rockari e in schimb ala de pe Strada Sitei. Asta e numele lui "ala de pe Sitei". Peretii-s mucegaiti si berea-i ieftina. Se baga muzica faina, de la Deep Purple pana la "satanisme"

Link to comment
Share on other sites

Guest Mircea19

Cand vreau pur si simplu sa beau bere si sa stau de vb e clar ca ma duc in Jack..

 

Iar pt concerte ... pana acum cel mai bine m-am simtit in Big Mamou.. ma enerveaza mesele noi .. dar astept sa se strice :)

 

Un alt bar misto pt concerte and stuff e Juke box ....

 

Si in vama veche era misto.. dar n-am mai fost de cateva luni... dar tot pt bere si muzica ma duceam si acolo...

 

 

In viking nu-mi placea ... nu stiu cum e Remember .... in Old school nici atat...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.