www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Vintage V100 Tsb


Guest TheFly
 Share

Recommended Posts

Guest TheFly

- Nume echipament - producator si model, an, serie, etc...

Chitara Electrica Vintage V 100 TSB (model LP) Ianuarie 2009

- Pret - optional, eventual mentionati daca e nou sau second-hand

Achizitionata de noua, circa 1070-1100 RON

- De la cine / De unde a fost cumparat - optional

Magazinul Muzikia Timisoara (http://www.muzikia.ro). Alegere facuta la recomandarea lui Dudu care a avut model similiar inainte.

A fost achizitionata online, neavand posibilitatea sa o testez la fata locului, dar am avut noroc de scula buna.

- Caracteristici - incercati sa dati cat mai multe detalii

Model- similar cu celebrele Les Paul de la Gibson sau Epiphone.

Culoare - TSB (Tobacco SunBurst) - era singura culoare disponibila la acea vreme impreuna cu cea Gloss Black. Eu as fi vrut un Flame Ice Tea, dar cum stateam deja de 3 saptamani fara jucarie nu am mai avut rabdare sa aduca.

Corp: Mahon

Neck: Mahon Set Neck

Grif: Rosewood

Freturi: 22

Cheite acordare: Wilkinson Deluxe WJ44 Gold

Bridge: Tune-O-Matic

Doze: Wilkinson Double Coil x 2 (N) MWVC (B)MWVC - originale

Hardware: Gold (s-a cam dus spoiala repede de pe cordar :) )

Controlere: clasice-2 pentru volum (cate unul pe fiecare doza); 2 pentru ton, 3 pozitii (Rythm, Ambele si Treble) pentru comutatorul intre doze.

In momentul de fata, ca de la inceput de altfel, este echipata cu corzi Ernie Ball .11-.48 (cateodata .10-.52), tunning 1/2 step down, penele Planet Waves sau Dunlop Tortue 1.00-1.14 mm. Amplificator VOX Valvetronix AD15XL.

 

- Cum suna / Cum se comporta - cum vi se pare produsul in momentul utilizarii, ce reusiti sa faceti cu el

Pe principiul "Iubito, esti prea buna pentru mine!" m-am intins cam mult pentru ce puteam la acea vreme si chiar si acum, dar e bine ca ma motiveaza sa evoluez. Are sustain foarte bun, cu o reglare ca lumea a ampului sunetul tine in timp si nu moare subit. Este cantata 80% pe rythm, dar atat cat imi permite tehnica actuala ma descurc cu ea si la benduri. I-am pun mereu, de la inceput Ernie Ball (.11-.48 sau .10-.52). Nu stiu cu ce corzi vine din fabrica, desi am cantat cu ele vreo 2 saptamani initial si suna ok. Mi se parea totusi ca sunt prea subtiri (posibil sa fi venit cu .9-.46 sau similar). Are un sunet foarte curat pe clean, insa aici intervine si amplificatorul. Rezonanta este buna, cu o setare a volumului mai jos nu ai impresia ca se ineaca.

- Parti bune / Parti rele - ce (nu) va place, ce va nemultumeste

Parti bune: - deocamdata canta mai bine decat mine :), la care se adauga toate cele de mai sus. Un alt avantaj a reprezentat-o pretul raportat la calitate. Am probat in aceasi perioada cateva Epiphone LP noi sau sh si suna mult mai bine decat ele de departe, iar ca pret e probabil cu 100-200 de euro sub ele. De curand, cineva de pe forum mi-a oferit 1300 de RON pe ea in conditiile in care nu mai e noua si nu am vrut sa o dau. Motivul: momentan se pare ca nu mai am de unde sa imi iau una noua in Romania, distribuitorul respectiv ne mai comercializand deocamdata modelul. De asemenea, vine cu certificat de garantie si "ITP" de la producator.

Parti rele: - probabil ca inca pentru o perioada indelungata de acum inainte va canta mai bine ca mine :). Dupa circa 3 luni, la aldoilea schimb de corzi am avut probleme cu gatul care s-a arcuit putin. E posibil ca temperatura care a crescut brusc in cateva zile si umiditatea sa fi influentat. Dupa, nu am mai fost nevoit sa umblu la truss rod pana acuma. Ridica usoare dificultati la ajustarea actiunii si intonatiei datorita grifului arcuit in sectiune de la coarda E subtire la E gros, astfel ca reglajul ia ceva timp.

- Impresie generala - plus o nota de la 1 la 10

Dupa aproape un an pot spune ca a fost alegerea potrivita, avand in vedere ca ceva asemanator calitativ gaseam la pret cel putin dublu, daca nu chiar triplu.

Ii dau 9 doar pentru ca nu scrie Gibson pe ea. In rest, nu am niciun motiv sa ma plang de calitatile ei.

 

post-7782-1254768177_thumb.jpgpost-7782-1254768198_thumb.jpgpost-7782-1254768212_thumb.jpgpost-7782-1254768223_thumb.jpgpost-7782-1254768233_thumb.jpg post-7782-1254768247_thumb.jpg

Edited by TheFly
Link to comment
Share on other sites

Draga Ironside, Ecco si Cursedone (sper ca nu am uitat pe nimeni :) ),

 

afirmatia cu pricina era facuta oarecum in gluma. Oarecum totusi, din 2 motive:

1. un instrument, indiferent de marca si de cum e lucrat, nu poate fi perfect pentru ca intotdeauna se va inventa ceva si mai bun, si mai bine lucrat, si mai frumos etc. Ca orice lucru, si un instrument este perfect atat timp cat corespunde cerintelor si asteptarilor noastre, iar la acest moment asa cum am precizat nu exista niciun motiv sa fiu nemultumit de ea.

2. faptul ca am refuzat deja 3 oferte de cumparare pe bani destul de buni pe praful asta si chiar si acum un an cand am luat-o, precum si faptul ca intr-un post mai vechi am precizat ca nu e de vanzare indiferent de suma de bani care se ofera, este mult mai relevant decat un 10+.

 

Personal, sunt de parare ca pentru a avea Fender sau Gibson in primul rand trebuie sa canti foarte bine, daca tot ai dat o caruta de bani. In cazul meu deocamdata chitara canta mai bine decat mine :), deci nu exista motive sa ma plang.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.