www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Curiozitate


Guest Vurin
 Share

Recommended Posts

Voi cantati in fiecare zi la chitara?Cam cate ore pe zi?

si

Daca nu canti o zi 2 la chitara iti poate afecta digitatia?

 

Astea sunt intrebarile mele :) NU ma luati tare ..va rog..:)am intrebat din curiozitate ca mi se mai intampla sa nu pot canta o zi 2 la chitara si mi-e frica sa nu afecteze digitatia :)

Link to comment
Share on other sites

Voi cantati in fiecare zi la chitara?Cam cate ore pe zi?

si

Daca nu canti o zi 2 la chitara iti poate afecta digitatia?

 

Astea sunt intrebarile mele :) NU ma luati tare ..va rog..:)am intrebat din curiozitate ca mi se mai intampla sa nu pot canta o zi 2 la chitara si mi-e frica sa nu afecteze digitatia :)

 

Eu unul cant in fiecarezi.Nu ma pot abtine.Numarul de ore depinde.In timpul sapt nu cant foarte mult 2-3 ore pe zi, in weekend si in vacanta cant pana la 9-10 ore.

 

Nu afecteaza degetatia.

Link to comment
Share on other sites

Pai si eu incercs sa cant in fiecare zi!Nici eu nu ma pot abtine!Dar cateodata sunt perioade cum ar fi asta..in care amplificatorul,calburile absolut tot sunt in locul in care am avut ultimul show!Si pana luni..nu le pot lua de acolo :) .Si ma simt naspa :))

 

Multumesc pt raspuns

Link to comment
Share on other sites

Digitatia poate fi afectata in timp, cam de la 3-10 ani de pauza, dar ca sa o intretii maseaza-ti muschii palmei, fa exercitii usoare de incordare si relaxare, inchidere deschidere a pumnului, etc.

Voi cantati in fiecare zi la chitara?Cam cate ore pe zi?

si

Daca nu canti o zi 2 la chitara iti poate afecta digitatia?

 

Astea sunt intrebarile mele :) NU ma luati tare ..va rog..:)am intrebat din curiozitate ca mi se mai intampla sa nu pot canta o zi 2 la chitara si mi-e frica sa nu afecteze digitatia :)

Link to comment
Share on other sites

Guest catalindinuion

Eu bag vreo 2-3 ore pe zi. Dar cu pauze intre. Cateodata mai stau si vreo 6 ore (daca am niste filme bune pe hard) Ideea a ca mai bine exersezi 30 min/zi decat 4 ore la 3 zile

Link to comment
Share on other sites

Well... eu am facut o pauza cam de doua saptamani, si pot sa zic ca mi-a afectat putin degetele. Simt din nou putin din durerea varfurilor, pe care o simteam la inceput.

Link to comment
Share on other sites

Eu cant foarte putin...ca nu am timp...am si saptamani cand nu cant la chitara.

Sunt exercitii simple pentru degete ca sa nu iti pierzi din elasticitate si viteza.

 

Digitatia poate fi afectata in timp, cam de la 3-10 ani de pauza, dar ca sa o intretii maseaza-ti muschii palmei, fa exercitii usoare de incordare si relaxare, inchidere deschidere a pumnului, etc.

 

e o perioada destul de mare...nu pune mana pe chitara o luna doua si ai sa vezi ca se simte :)

Cred ca te referi la rigiditatea articulatiilor...dupa 3 ani...de la o anumita varsta(peste 25ani) trebuie o munca enorma sa iti revii...2-3luni. ( e o idee nu am masurat niciodata perioada)

Dupa 2 saptamani de necantat...aduce cu aproximatie 3-4zile in care imi revin.

Link to comment
Share on other sites

Eu nu am cantat de vreo luna serios la chitara :)) dar vin in seara asta in tara, ajung acasa si rup chitara in doua. Mai am si concert peste o saptamana, sper sa mi revin. Oricum eu bag exercitii de digitatie si le fac cu sfintenie la un tempo nu prea mare(asta e secretul) si sunt sigur ca mi revin.

Link to comment
Share on other sites

se faceau la scoala la ora de sport (exercitii de incalzide a mainii/articulatiilor), extensii ale degetelor,plimbarea pe o suprafata plana a degetelor alternativ(cand astepti nervos si bati cu degetele in masa-nu stiu cum sa explic mai bine asta) 1-3-2-4 sau 1-2-3-4 sau 1-4-2-3....etc

Link to comment
Share on other sites

da , exercitiile astea se pot face si in timp ce mergi pe strada, sau stai prin casa, fara chitara, imaginandu-ti corzile. Oricum, nu e acelasi lucru ca si cumai studia la chitara, dar e mai mult decat nimic....

Link to comment
Share on other sites

as mai avea o intrebare! Ca sa numai fac alt topic!Niste ritmuri de Rock, Metal,Thrash..unde as putea gasii_Doar ritmul ca eu sa fac imprivyatia din chitara?

Link to comment
Share on other sites

Nu, nu, nu panatie..Ma refeream la un ritm pe care sa se poata imporivza!Nu vreau nimic cunoscut..Vreau doar ritmu..atat..sau..unde as putea creea ritmul meu?

Link to comment
Share on other sites

doamne..nu ma refer la backing trackuri!Am spus ca nu vreau o mel a unei trupe cunoscute!Vreau sa imi spuneti un program prin care pot compune eu un backing track..ca dupa sa fac si patea de chitara ep el :)

Link to comment
Share on other sites

doamne..nu ma refer la backing trackuri!Am spus ca nu vreau o mel a unei trupe cunoscute!Vreau sa imi spuneti un program prin care pot compune eu un backing track..ca dupa sa fac si patea de chitara ep el :)

 

Ai intrat macar la sectiunea Jam tracks? Nu sunt piese cunoscute, sunt pur si simplu jam tracks facute de niste indivizi. Incearca-le pe alea pana sa compui tu ceva, ca ma indoiesc ca o sa-ti iasa ceva, mai ales daca esti incepator.

Link to comment
Share on other sites

ca sa nu deschid alt thread...m-am gandit ca e bine sa intreb aici.

Stie cineva unde s-ar gasi in romania und handgrip ca asta:

http://accessories.musiciansfriend.com/pro...iser?sku=580112

 

Am auzit ca e foarte buna jucaria asta pentru a-ti dezvolta forta in timps scurt dar si pentru a-ti mentine sau forma calsusurile de la degete.Eu acum folosesc,mai mult la servici :), un

handgrip de genul asta ,ca d-astea se gasesc:

http://www.sportsunlimitedinc.com/altus-ca...-grip-pair.html

 

Mi-ar place insa unul ca cel din primul link,cu striatii ,in primul rand pt ca imi va permite sa-mi formez rapid calusuri la degetele mainii drepte... pentru fingerstyle de care urmeaza sa ma apuc.In plus te lasa sa-ti dozezi selectiv forta pe fiecare deget a.i. sa insisti pe pinky de ex.Cu cel pe care-l am e mai complicat sa faci treaba asta.

Link to comment
Share on other sites

ca sa nu deschid alt thread...m-am gandit ca e bine sa intreb aici.

Stie cineva unde s-ar gasi in romania und handgrip ca asta:

http://accessories.musiciansfriend.com/pro...iser?sku=580112

 

Am auzit ca e foarte buna jucaria asta pentru a-ti dezvolta forta in timps scurt dar si pentru a-ti mentine sau forma calsusurile de la degete.Eu acum folosesc,mai mult la servici :) , un

handgrip de genul asta ,ca d-astea se gasesc:

http://www.sportsunlimitedinc.com/altus-ca...-grip-pair.html

 

Mi-ar place insa unul ca cel din primul link,cu striatii ,in primul rand pt ca imi va permite sa-mi formez rapid calusuri la degetele mainii drepte... pentru fingerstyle de care urmeaza sa ma apuc.In plus te lasa sa-ti dozezi selectiv forta pe fiecare deget a.i. sa insisti pe pinky de ex.Cu cel pe care-l am e mai complicat sa faci treaba asta.

 

Cel mai bine sa iti dezvolti forta este direct pe chitara;)

Link to comment
Share on other sites

In romania nu cred ca gasesti, dar au pe thomann (http://www.thomann.de/gb/search_dir.html?xsid=a2b67dca737307d91f6b28231f248f8f&sw=varigrip&x=0&y=0). Gasesti pe forum oameni care aduc de acolo, sau iti dai tu comanda si platesti vreo 10 euro transportu.

Si eu as vrea asa ceva, pentru la munca. Am corzi de 11 pe acustica si imi trebe ceva exercitiu si cand nu sunt acasa cu chitara in mana.

Link to comment
Share on other sites

In romania nu cred ca gasesti, dar au pe thomann (http://www.thomann.de/gb/search_dir.html?xsid=a2b67dca737307d91f6b28231f248f8f&sw=varigrip&x=0&y=0). Gasesti pe forum oameni care aduc de acolo, sau iti dai tu comanda si platesti vreo 10 euro transportu.

Si eu as vrea asa ceva, pentru la munca. Am corzi de 11 pe acustica si imi trebe ceva exercitiu si cand nu sunt acasa cu chitara in mana.

 

azi cred ca sunt intr-una din zilele alea in care "eu centrez ,eu dau cu capul" :) .M-am uitat de dimineata siteurile guitarshop si mcmusic ...nici pomeneala de asa ceva.Insa acum 2 minute mi-a venit inspiratia sa ma uit si pe magazinuldemuzica.ro si la pagina chitare/accesorii/miscellaneous accesories am gasit:

http://www.magazinuldemuzica.ro/GRIPMASTER-GMR-_-13623.html

Cam scump un pic si pun pariu ca nu-l au pe stoc ca 90% din ce afiseaza aduc la comanda...Am trecut pe la ei intr-o zi si mi-au zis ca orice chitara de acolo mi-o aduc in cam 7 zile.Deci pana la urma ca iau de la ei sau prin intermediar de la thomann tot aia e.Dar bine c-am gasit :) !!!

Insa mai e o dilema.Sa iau medium sau light?

Link to comment
Share on other sites

azi cred ca sunt intr-una din zilele alea in care "eu centrez ,eu dau cu capul" :) .M-am uitat de dimineata siteurile guitarshop si mcmusic ...nici pomeneala de asa ceva.Insa acum 2 minute mi-a venit inspiratia sa ma uit si pe magazinuldemuzica.ro si la pagina chitare/accesorii/miscellaneous accesories am gasit:

http://www.magazinuldemuzica.ro/GRIPMASTER-GMR-_-13623.html

Cam scump un pic si pun pariu ca nu-l au pe stoc ca 90% din ce afiseaza aduc la comanda...Am trecut pe la ei intr-o zi si mi-au zis ca orice chitara de acolo mi-o aduc in cam 7 zile.Deci pana la urma ca iau de la ei sau prin intermediar de la thomann tot aia e.Dar bine c-am gasit :) !!!

Insa mai e o dilema.Sa iau medium sau light?

 

Mai gasesti si pe www.corzi.ro ce cauti.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.