www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Intrebare Despre Inregistrat


Silviu_i
 Share

Recommended Posts

Salut.Este posibil urmatorul lucru?:

 

Eu folosesc Cool Edit Pro 2, care este un multi track recorder.Eu as dori sa ma inregistrez impreuna cu formatia, dar fiecare instrument sa se inregistreze separat pe cate un track.Inregistrarea este facuta print-un mixer cu 12 canale Dynacord, profesional, si o placa de sunet pe care am pus-o eu in comp, nu este placa de sunet a placii de baza si nici una externa.Deci?

Link to comment
Share on other sites

Da, este posibil, tragi un cablu Y intre line out-ul mixerului (e splitat L/R) si line-in-ul placii de sunet. Apoi apesi record :)

 

Pai nu mah...eu vreau ca fiecare instrument sa aiba propria pista pentru a le putea mixa separat

 

Ex.:Vocea - Track 1

Chitara - Track 2

Bassu - Track 3

Toba - Track 4 etc.

 

Si asta sa se intample in timp ce cantam impreuna, ca asa merge sa le faci, dar trebuie sa inregistrezi separat...

Link to comment
Share on other sites

Pentru a inregistra o trupa live, pe track-uri separate, nu ai ce face cu mixerul, el deja iti mixeaza toata trupa pe un singur track stereo (asta este scopul lui), ti-ar trebui o placa de sunet care sa aiba mai multe intrari, cate una pentru fiecare instrument in parte, adica cel putin 4 in cazul tau.

 

Provocarea este la tobe unde de obicei se folosesc minim 4-6 microfoane pentru captare, asta daca vrei sa ai cat de cat control separat pe componentele kit-ului.

 

Edit: Se pare ca s-a raspuns deja, in timp ce scriam. :)

Edited by Trigger
Link to comment
Share on other sites

pai inregistrati pe rand trackul... presupun ca tobele ar fi primele... apoi basul/chitara... si la sfarsit vocea... si castile... le bagati in... calculator/placa de sunet ca sa ascultati practic... "backing track-ul"

 

cineva cu experienta la studio ar putea da mai multe info.

Edited by CiocanelBloodyCIocanel
Link to comment
Share on other sites

pai inregistrati pe rand trackul... presupun ca tobele ar fi primele... apoi basul/chitara... si la sfarsit vocea... si castile... le bagati in... calculator/placa de sunet ca sa ascultati practic... "backing track-ul"

 

cineva cu experienta la studio ar putea da mai multe info.

 

A, da :) .Nu m-am gandin la asta.Thanks.

Link to comment
Share on other sites

daca n-ai destule intrari la placa, nu merge sa va inregistrati pe rand? ca-n videoclipuri... cu castile pe urechi :)

 

+100

 

Altfel in timp real cu toata trupa impreuna si deodata ai nevoie cum s-a scris de o "placa de sunet" externa pe USB2.0 sau Firewire dar si PCI ,cu cel putin 8 intrari separate care i-si au fiecare cate un AD propriu ca sa inregistrezi pe cate un canal in mixerul din Cooledit Pro sau alt program multimix care accepta mai multe canale de intrare.

Link to comment
Share on other sites

+100

 

Altfel in timp real cu toata trupa impreuna si deodata ai nevoie cum s-a scris de o "placa de sunet" externa pe USB2.0 sau Firewire dar si PCI ,cu cel putin 8 intrari separate care i-si au fiecare cate un AD propriu ca sa inregistrezi pe cate un canal in mixerul din Cooledit Pro sau alt program multimix care accepta mai multe canale de intrare.

 

Am inteles.Si cam la cat se ridica o asemenea placa???Sugerati-mi una buna....

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.