www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

As Vrea Sa Imi Iau Un Strat.


Silviu_i
 Share

Recommended Posts

Cum spune si titlul, as vrea sa imi iau un Stratocaster.As vrea ceva ieftin si bun.M-am gandit la un Squier Classic Vibe Stratocaster '50s.Astept pareri.

 

L.E:Sau eventual un standard.Aaa si sa nu uit, unul cu care pot folosi tremoloul fara a se dezacorda.

Edited by slash93
Link to comment
Share on other sites

Adica vrei sa spui ca pana si Fenderurile au problema asta???

Nu, nici squieru bullet n-are, nu stiti voi sa le reglati, aia e problema :) Am tremolo wilkinson pe una si n-am probl, credeam ca oa ce bun e, dar de fapt dupa ce pe shitul d bullet cu tremolo stock am reglat ala ca si cel wilkinson, la fel, nici o problema.

Intra frumos pe site la fender, la support -> strat. Si acolo gasesti tot ce vrei, sunt niste smecherii, plus eu am descoperit ca tine mai bine cu 2 arcuri decat cu 3, si e logic, pentru ca 2 arcuri vor fi intinse mai tare din cauza tensiunii si tot timpu cand tremolo-ul va reveni, arcurile acelea vor fi tensionate, daca sunt 3 si ai corzi 9-42, canci, eventual poate vor pica afara, cand il apesi complet flat pe corp.

Plus, always lubricate string trees, nut cu grafit si toate piesele care suporta frecarea la tremolo.

Intrati pe site, face minuni.

Link to comment
Share on other sites

Hehe... Razvanele ma pui pe ganduri, imi vine sa-mi iau si eu un strat squire si sa-l murdaresc asa cum ai facut si tu, full scallop, sistem de doze H S H sau doar H H, si sa raman cu tremoloul din fabrica. :)

Nu, nici squieru bullet n-are, nu stiti voi sa le reglati, aia e problema :) Am tremolo wilkinson pe una si n-am probl, credeam ca oa ce bun e, dar de fapt dupa ce pe shitul d bullet cu tremolo stock am reglat ala ca si cel wilkinson, la fel, nici o problema.

Intra frumos pe site la fender, la support -> strat. Si acolo gasesti tot ce vrei, sunt niste smecherii, plus eu am descoperit ca tine mai bine cu 2 arcuri decat cu 3, si e logic, pentru ca 2 arcuri vor fi intinse mai tare din cauza tensiunii si tot timpu cand tremolo-ul va reveni, arcurile acelea vor fi tensionate, daca sunt 3 si ai corzi 9-42, canci, eventual poate vor pica afara, cand il apesi complet flat pe corp.

Plus, always lubricate string trees, nut cu grafit si toate piesele care suporta frecarea la tremolo.

Intrati pe site, face minuni.

Link to comment
Share on other sites

Cum spune si titlul, as vrea sa imi iau un Stratocaster.As vrea ceva ieftin si bun.M-am gandit la un Squier Classic Vibe Stratocaster '50s.Astept pareri.

 

L.E:Sau eventual un standard.Aaa si sa nu uit, unul cu care pot folosi tremoloul fara a se dezacorda.

 

 

Seria Classic Vibe este excelenta.Si sunt in stoc la Guitarshop

Link to comment
Share on other sites

Adica vrei sa spui ca pana si Fenderurile au problema asta???

 

Orice chitara cu vibrator are aceasta problema, dar nuumai cu corzile noi ,dupa ce se intind corzile sunt stabile .

 

DACA cumva se agata ( foarte rar am patit cu chitara Schaller( reghin) la dive si nu revine ci ramane mai "sus" tonul se trage de maneta in sus si coarda sare la loc.

 

Din cauza vibratorului nu am avut niciodata chitara falsa, mai degraba din cauza lemnului !!!

 

La Squier-e etse o nimereala ce gat gasesti, ce lemn este .Unele lucrreaza foarte mult la schimnbare de temperatura .

Singurul remediu este sa scoti chitara sa se acomodeze cu temperatura.

 

Oriice chitara este sensibila la schimbare de te,mperatura , unele lemne ( gatul ) mai mult altele mai putin...aici este taina.

 

Din cauza ca DSquier este o chitara ptr copii cu forma de Strat este facuta din ce lemn s-o nimeri , asa ca depinde ce nimeresti.Unele sunt perfecte altele nu se pot acorda.

 

Ion de la Effect a schimbat gatyul la un Squier ce suna foarte bine, cu un gat de Ibanez si a scapat de problema .

 

Un gat de artar cu fibrele perpendiculare pe tatsiera si cu un trusrod bine reglat are o sensibilitate redusa la schimbarea de temperatura ,DAR are .

Am patit si cu Strat sa se acomodeze cu temperatura la sfarsitul concertului dar din fine tuning am rezolvat.

Cu Keiper nu am putut canta de loc dupa 3 piese...asa ca nu mai string menghina de la headstock ca sa pot regla din chei deoarece "finetuning"-ul nu pote compensa dezacordarea asta in cazul cand intru brusc la diferente de temperatura.

 

Deci nu de la vibrator se duce acordajul.

 

Cu Vintage, cu vibrator Wilkinson si cu oragus cu ceva carbon nu am avut nici o problema...

Link to comment
Share on other sites

Squier Vintage Vibe poate fi o chitara excelenta, am probat cam toata gama de la ei (mai putin Duosonic) si mi-au placut cam toate, totusi am vazut diferente destul de mari la calitatea lemnului intre exemplare identice, asa ca sfatul meu e sa probezi cat mai multe inainte sa il iei.

Edited by Blackthorn
Link to comment
Share on other sites

Squier Vintage Vibe poate fi o chitara excelenta, am probat cam toata gama de la ei (mai putin Duosonic) si mi-au placut cam toate, totusi am vazut diferente destul de mari la calitatea lemnului intre exemplare identice, asa ca sfatul meu e sa probezi cat mai multe inainte sa il iei.

 

Mersi pentru sfat.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.