www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Eternul Mit Al Talentului


srbnmircea
 Share

Recommended Posts

Dupã pãrerea mea, "talent" este de obicei un cuvânt folosit de oamenii care sunt neinițiați în muzicã, oameni care nu prea au habar ce înseamnã multe ore de studiu, repetiții, etc. pentru a-și exprima aprecierea pentru nivelul (dobândit prin muncã în primul rând) artistului. Din punctul de vedere al majoritãții, iei chitara în brațe și dacã ai talent, într-o lunã deja ești pe scenã și vinzi albume. Tot procesul de studiu și muncã este de obicei ascuns publicului.

 

În studio, mai ai pluginuri care te 'talentizeazã' pe la colțuri, iar live sunã bine doar cei care au muncit suficient ca sa ajunga la "talent", trebuie și scule bune evident.

 

Business și marketing.. a nu se confunda cu muzica. Un marketer bun poate sã vânda și locuri în rai și mucegai din pod. Trebuie sã îl convingi sã te vândã pe tine, sau sã înveți sã te vinzi, dar toatã chestia e complet independentã de produsul tãu muzical și de 'talentul' tãu.

 

Pasiunea, inteligența te motiveazã sã continui cu munca, sã ajungi undeva. Sunt esențiale.

 

Eu sunt CONVINS 100% cã nu mulți chitariști de pe rgc ar putea sã trãiascã decent in SUA 'sau în altã țarã civilizatã' din muzicã.

Link to comment
Share on other sites

Eu sunt CONVINS 100% cã nu mulți chitariști de pe rgc ar putea sã trãiascã decent in SUA 'sau în altã țarã civilizatã' din muzicã.

 

Nu multi chitaristi din SUA sau din alta tara civilizata pot sã trãiascã decent in SUA 'sau în altã țarã civilizatã' din muzicã.

 

In alta ordine de idei, cine se intreaba ce e ala talent si nu gaseste raspunsul, e clar ca nu-l are. Munca e munca, talentul e talent, nici una nu o poate inlocui pe cealalta. Si in cu totul alta ordine de idei cred ca rgc s-ar putea numi forumul celor preocupati de orice altceva decat de studiu la chitara pentru ca acestia reprezinta majoritatea celor de aici.

Link to comment
Share on other sites

Nu multi chitaristi din SUA sau din alta tara civilizata pot sã trãiascã decent in SUA 'sau în altã țarã civilizatã' din muzicã.

 

In alta ordine de idei, cine se intreaba ce e ala talent si nu gaseste raspunsul, e clar ca nu-l are. Munca e munca, talentul e talent, nici una nu o poate inlocui pe cealalta. Si in cu totul alta ordine de idei cred ca rgc s-ar putea numi forumul celor preocupati de orice altceva decat de studiu la chitara pentru ca acestia reprezinta majoritatea celor de aici.

 

Studiu ca studiu da' cu cantatu' cum ramane ?

 

Chiar daca cunosti toate cuvintele si frazele destepte ale altora nu vei fi un Hegel sau Einstein .

Vei fi in cel mai bun caz o "moara" de citate cum poti sa vezi si la TV de multe ori duibiosi care se si cred intelectuali de rasa.

Cam asa arata cei mai multi "chitaristi" studiosi dar fara pic de talent.

 

Talentul trebuie "intretinut " si ca sa-l scoti la vedere trebuie si munca altfel ramai un incepator talentat.

Link to comment
Share on other sites

Defapt mi se pare ca raportul e ca cam 50% talent 50% munca.

Talentul* cred ca este cel mai vizibil intr-o etapa creativa mai complexa cat si in viteza si priceperea cu care intelegi (jam sessios par example). Mi se pare valabil in orice domeniu, de la muzica la arte plastice, design, architectura, teatru.

Edited by Sthell
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Defapt mi se pare ca raportul e ca cam 50% talent 50% munca.

Talentul* cred ca este cel mai vizibil intr-o etapa creativa mai complexa cat si in viteza si priceperea cu care intelegi (jam sessios par example). Mi se pare valabil in orice domeniu, de la muzica la arte plastice, design, architectura, teatru.

 

Nu stiu cat conteaza talentul in muzica.Chestia e ca daca iti place sa faci faci cu placere si faci mai mult->rezultate foarte bune.

 

Si eu cred ca se verifica si zicala aia 99% transpiratie 1% inspiratie.

 

Nu stiu daca am talent si sa fiu sincer al dracului sa fiu daca imi pasa...

 

Imi place sa studiez instrumentu' sa scot sunetele, sa invat si sa ascult ce au facut altii mai buni decat mine.Controversa asupra talentului s-o poarte cei care au ajuns la un nivel superior, eu inca mai am de invatat si poate si de zgariat urechile celor din jur.

 

Desi cred ca o chestie mai tare ar fi aceasta:un individ care invata instrumentul cu teorie cu tot de la zero, dar fara sa asculte in viata lui o melodie care sa includa instrumentul ce-l studiaza.Chiar sunt curios cum ar canta persoana respectiva dupa 5-6 ani de chitara.

 

Pentru ca cred ca si ascultatul muzicii este o parte foarte importanta in educatia chitaristica;de acolo preiei idei, teme, combinatii de acorduri, metode de a canta, de a folosi pauzele in mod artistic.

 

Ei, cum ar fi un jam al unui individ ca cel de sus?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.