www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Hammer On Si Pull Off


Guest dan_tyr
 Share

Recommended Posts

Guest dan_tyr

Salut,va rog sa imi scuzati intrebarea asta stupida dar nu am reusit nici decum sa inteleg cum se executa aceste 2 tehnici. Am citit si pe wiki dar tot nu am inteles. La pull of cand i-au mana se intrerupe sunetul.

Link to comment
Share on other sites

1. http://www.youtube.com/watch?v=HdPLBab7SfY si alte asemenea (vezi related videos).

2. a lua, indicativ prezent:

eu iau

tu iei

el/ea ia

noi luam

voi luati

ei/ele iau

 

i-au in schimb e format din pronumele personal la pers. a III-a sg. forma neaccentuata + verbul auxiliar a avea (de la perfectul compus): Ei i-au explicat lui gramatica limbii romane.

Edited by FiveseveN
Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow
a lua, indicativ prezent:

eu iau

tu iei

el/ea ia

noi luam

voi luati

ei/ele iau

 

i-au in schimb e format din pronumele personal la pers. a III-a sg. forma neaccentuata + verbul auxiliar a avea (de la perfectul compus): Lui i-au explicat gramatica limbii romane.

 

Bine ca explici si tu oamenilor de rand ca na noi mai gresim spre deosebire de inaltimea ta :)

Acuma serios voi in general cand postati asa ceva pe forum la ce va ganditi? Sa faceti de ras persoana respectiva, sa ne aratati istetimea voastra sau pur si simplu crezi ca un om e atat de prost in cat sa faca o greseala atat de banala?

 

P.S. Fiveseven nu am nimic cu tine in general ... cu majoritatea, acuma nu stiu cu ce scop ai scris tu dar nah ... pe mine ma irita in general.

Edited by DoomShadow
Link to comment
Share on other sites

cand executi hammer on lovesti cu degetul respectiv mai tare coarda , la pull off tragi de coarda cu degetul respectiv (numele sunt sugestive :) )

 

 

....scuze nu ma pot abtine :)

 

2. a lua, indicativ prezent:

eu iau

tu iei

el/ea ia

noi luam

voi luati

ei/ele iau

 

i-au in schimb e format din pronumele personal la pers. a III-a sg. forma neaccentuata + verbul auxiliar a avea (de la perfectul compus): Ei i-au explicat lui gramatica limbii romane.

 

 

he he he ".....si amplificatoare gen Valve Jr. si G5 sunt cele mai proaste posibile" trebuia sa zici cele mai proaste posibil....oops! :)

Link to comment
Share on other sites

Morfologia si sintaxa se fac in gimnaziu deci in nici un caz nu poti invoca "circumstante atenuante".

 

@DoomShadow: cum te irita pe tine asta ma irita pe mine brutalizarea limbii si nu doar a celei romane. Poate tu lucrezi in relatii cu publicul si te intereseaza diplomatia. Eu lucrez in comunicare.

Cand am scris respectivul post m-am gandit ca tanarul nu intelege rolul cratimei, altfel n-ar fi facut greseala. Asa ca am prezentat situatiile diferite astfel incat tanarul sa inteleaga unde e un singur cuvant si unde sunt doua, legate prin cratima.

Nu asta e scopul comunitatii, sa ne "ajutam" by sharing information?

 

trebuia sa zici cele mai proaste posibil

Got me there. Mea maxima culpa.

Totusi could we not make this thread about me? E deja suficient de gratuit :)

Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow
@DoomShadow: cum te irita pe tine asta ma irita pe mine brutalizarea limbii si nu doar a celei romane. Poate tu lucrezi in relatii cu publicul si te intereseaza diplomatia. Eu lucrez in comunicare.

Cand am scris respectivul post m-am gandit ca tanarul nu intelege rolul cratimei, altfel n-ar fi facut greseala. Asa ca am prezentat situatiile diferite astfel incat tanarul sa inteleaga unde e un singur cuvant si unde sunt doua, legate prin cratima.

Nu asta e scopul comunitatii, sa ne "ajutam" by sharing information?

 

Da ai dreptate :) dar ti-am zis tu esti un utilizator passiv si nu l-ai corectat din rautate ... dar crede-ma ca sunt cateva posturi care ma scot din sarite :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Legion

Ortografia corecta a limbii romane nu e ceva facultativ. Nu ai nici o scuza cand faci asemenea erori dupa ce ai depasit clasa a 4-a.

Link to comment
Share on other sites

Guest Coffee
Ortografia corecta a limbii romane nu e ceva facultativ. Nu ai nici o scuza cand faci asemenea erori dupa ce ai depasit clasa a 4-a.

 

Si de ce s-ar scuza X pentru asta ? Conteaza ce spui, nu cat de corect gramatical ai vorbit. Conteaza ce "scot din chitara" nu cum cant la chitara...nu ? Este parerea mea, desigur, parearea unuia care nu cunoaste foarte bine gramatica limbii romane (nu din cauza acestui motiv am parearea asta).

Mai sunt situatii pe forumul asta cand vreunu scrie un post imens cu explicatii, sfaturi etc pentru a ajuta pe cineva....apoi primeste raspuns cu "se scrie X nu Y". Oribil :)

Edited by Coffee
Link to comment
Share on other sites

Si de ce s-ar scuza X pentru asta ? Conteaza ce spui, nu cat de corect gramatical ai vorbit. Conteaza ce "scot din chitara" nu cum cant la chitara...nu ? Este parerea mea, desigur, parearea unuia care nu cunoaste foarte bine gramatica limbii romane (nu din cauza acestui motiv am parearea asta).

Mai sunt situatii pe forumul asta cand vreunu scrie un post imens cu explicatii, sfaturi etc pentru a ajuta pe cineva....apoi primeste raspuns cu "se scrie X nu Y". Oribil :)

 

Conteaza si cat de corect vorbesti. Regulile astea sunt facute pentru ca interlocutorul nostru sa inteleaga exact ce am vrut sa spunem. Sa vorbim o limba comuna.. poate tu vrei sa spui ceva si eu inteleg altceva.. exemple sunt:

 

Venea o moara pe Siret. nu este egal cu: Venea omoara pe Siret.

Nu am citit. nu este egal cu: Nu, am citit.

(mai sunt exemple destule de acest tip dar nu-mi vin in minte acum)

 

Nu mi se pare deloc gresit ca Fiveseven l-a corectat "in public" pe domnul care a gresit pentru ca poate mai sunt colegi forumisti care se bucura ca-si mai reimprospateaza "cunostintele".

Link to comment
Share on other sites

Guest Coffee
Venea o moara pe Siret. nu este egal cu: Venea omoara pe Siret.

Nu am citit. nu este egal cu: Nu, am citit.

(mai sunt exemple destule de acest tip dar nu-mi vin in minte acum)

 

Corect. Dar nu ma refeream la cei care scriu fara spatiu, virgula, romengleza sau asdklghalkdjglk nu stiu cum. Aici cunt de acond cu voi.. Totusi, sa corectezi pe cineva ca pentru ca spune "sant" sau nu stiu ce mi-se pare o prostie. Unii pur si simplu vor sa arate cat de destepti sunt (nu ma refer la persoanele de fata...nu va cunosc deci nu stiu)

Link to comment
Share on other sites

Corect. Dar nu ma refeream la cei care scriu fara spatiu, virgula, romengleza sau asdklghalkdjglk nu stiu cum. Aici cunt de acond cu voi.. Totusi, sa corectezi pe cineva ca pentru ca spune "sant" sau nu stiu ce mi-se pare o prostie. Unii pur si simplu vor sa arate cat de destepti sunt (nu ma refer la persoanele de fata...nu va cunosc deci nu stiu)

 

cred ca 'i-au' in cauza e un pic diferit de 'sant'... nu mai e vorba de cat de destept e unul si altul. e fix ca si cum ai canta o nota care nu e in gama. se aude/vede prost.

 

 

@dan_tyr

'Vroiai sa spui ca ar trebui sa stiu daca tot am ajuns pana la liceu?'

 

stai sa ma gandesc.... gata... m-am gandit... DA!

Link to comment
Share on other sites

Guest dan_tyr

Va rog sa imi puneti si mie o intrebare sau mai multe pentru a va convinge daca sunt idiot sau pur si simplu am facut o greseala.

Link to comment
Share on other sites

Si totusi cine explica corect executia ca baiatul sa intelega cum se executa "fenta"?

 

Deci cu degetul "lovesti" ca si cu un ciocanel de pian in coarda apasand-o "brusc" de taste .Din cauza lovotiri rapide si relativ puternice coarda va primi un impuls si va oscila ontre tasta si bridge.

 

Cand iei degetul nu doar il ridici !!! ci supa ce ai lovit te "ageti"cu buricul degetului de coarda si o "ciupesti transversal in jos " in acest fel coarda va suna pe alt ton ,pe al doilea ton care poate fi coarda libera sau un ton tinut pe o tasta anterioara ( mai jos) . La inceput ecersezi in tempou rar si poti sa ciuesti din toata laba maini rasucind-o putin in jos .mai tarziu cand te obisnuiesti poti executa "fenta" si doar din degete.

 

Cam asa pot sa explic.

Link to comment
Share on other sites

cauta-ti un profesor de chitara si problemele se vor rezolva

Salut,va rog sa imi scuzati intrebarea asta stupida dar nu am reusit nici decum sa inteleg cum se executa aceste 2 tehnici. Am citit si pe wiki dar tot nu am inteles. La pull of cand i-au mana se intrerupe sunetul.
Link to comment
Share on other sites

Imi cer iertare si imi retrag cuvintele, iti voi da acum cateva linkuri care sper sa te ajute :)

incearca te rog sa inveti ce inseamna legato, o singura panare si continuarea notei prin alaturarea secundarei note la alegere exemplu ( -- Fa-Sol-Lab -- ) adica pe coarda Mi lovesti nota in tastiera 1 (Fa) apoi fara sa mai lovesti coarda prelungeste nota cu celelalte doua degete disponibile (mijlociu si inelar) apasand pe tastiera 3 (Sol) si 4 (Lab) la ce interval de timp vrei tu :) (hammer on) iar pull off reprezinta inversul actiunii
Merci mult de ajutor.

Vladimir Tepes: Nu am bani .

Link to comment
Share on other sites

Merci mult de ajutor.

Vladimir Tepes: Nu am bani .

 

Acum ai doua descrieri cat se poate de "vizuale" ale actiunii . citeste si incearca cu chitara .

 

Am scris sa "lovesti tare " . respectiv mai tare decat in cazul cand lui degetul ca sa canti "normal" .Tu nu prea ai termen de comparatie asa ca ia-o incet si exersand te vei prinde .Fara sa vrei cand vei gresi sincronul intre cele doua maini va aparea "fenta".

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Va rog mult , daca aveti putin timp liber sa imi dati un mesaj pe messenger la dan_tyr sa va dau o inregistrare sa imi spuneti daca execut cele doua tehnici corect;. Nu stiu de ce dar nu ma lasa sa le uploadez aici.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.