www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Isi Bate Joc De Instrumente


marcel
 Share

Recommended Posts

malmsteen e asa un bullshitter

vrea ca chitarile lui sa arate in stare foarte proasta ca sa dea impresia ca o fost cantata mult si uzata fizic

da vazand modu in care le tine el intentionat le deterioreaza asa

si malmsteen tribute guitar e asa un rahat pentru ca e fals

nu o cantat pana o uzat chitara (cum o facut van halen cu frankenstratu lui) el pur si simplu nu are grija de ea

de aia arata asa

si prostii pun botu "da mai uite cat o cantat pe ea"

Lol, care retard zice uite cat o cantat pe ea? :) sunt curios

E intr-un fel un mare bullshitter, i have DOD YJM308 pedals, yes stock pedals! (fix, pun pariu ca are dod-u vintage grey de 400 dolari ascuns in cutia d YJM308 de serie) si cate alte chestii nu le dezvaluie ca si gear.

Link to comment
Share on other sites

Sa nu uitam ca este vorba totusi de un mare chitarist care-si permite orice scula isi doreste. Atata timp cat ne incanta urechile cu solourile sale, parerea mea e ca nu conteaza mai deloc cum isi ingrijeste "jucariile". Asta este strict problema lui, el isi bate joc de ele. In fond, fiecare e liber sa faca ce vrea cu instrumentele sale. :)

Link to comment
Share on other sites

Impresii pe capul lui,adevarul ca si isi permite...daca sunt cei care le cumpara bulite/julite...de ce ar avea grija de ele?

Eu cred ca astia de la Fender ii trimit cate un stoc de chitari la luna, sa arunce cu ele prin studio apoi sa le bage la vanzare cu pret marit (chitara forjata de Y.M) :)

Se vede ca le tranteste intentionat,ce om intreg la minte isi arunca asa chitarile?(doar daca are banii lui,faima lui sau castiga de pe urma chitarilor, daca sunt bulite/julite) :)

Edited by Fictum
Link to comment
Share on other sites

Analogie : Eu 11 luni pe an locuiesc in Romania, iar o luna in Statele Unite. In Romania imi cumpar un suc/ciocolata/pachet de tigari/whatever. Consum ce consum iar dupa un timp incepe sa se cam si gate. Deh, asta-i viata, dar deja consum mai incet. SUNT CONSTIENT CA SE TERMINA si poate pana maine nu mai fac rost de bani sa-mi iau altu/alta.

In State imi iau cate 10 din oricare astea, consum cat ma taie capu, tot, jumate, fara sa mi se rupa. Chiar mai si arunc ca ma satur si ma apuca ifose de genu " n-am chef sa mai vad staniolu ala nenorocit pe masa ".

 

EXACT ASA vad si situatia lui. La banii ce-i face,- ha, ce bani, oricum nu stiu cat plateste el pentru chitarile alea -, chiar nu cred ca-l doare undeva ca se zgarie chitara. Si respect? Eu cred ca le respecta destul atunci cand le canta, prin respect pentru muzica ce-o face pe ele.

 

@ Fictum: interesant punct de vedere :) .

Edited by Adi91
Link to comment
Share on other sites

vorba unui prieten : "Care-i problema ?" :)

 

mie nu imi place ca distruge chitare pe scena (desi e posibil sa fie chitare ieftine , sau primite la kila de la Fender cum zice Fictum ..... ) , faptul ca nu a facut scallop pe cea care e din primele 10 facute arata ca are respect pt. instrumente . interesant mi se pare ca are chitare de la Brian May , Uli Jon Roth si Steve Vai (and that's about right) . am observat ca toti "astia" au cateva chitare signature de ale lor , si restul sunt primite de la alti chitaristi (nu vorbesc de cazul de fata) . ar trebui sa facem asta si noi (la o scara mai mica) :) .

Link to comment
Share on other sites

Ii creste valoarea doar pentru ca a cantat yjm pe ea. Nu trebuie sa fie nici vintage si nici lovita.

Si totusi...este doar o placa. Nu omoara oameni..nu chiuie animale si nici nu folosete resursele planetei numai pt el. ESTE DOAR O PLACA.

Edited by Coffee
Link to comment
Share on other sites

sa ma repet un pic, sunt de acord ca este un mare chitarist, Mare! nu de asta e vorba. si bine ati zis, noi amaratii , parca doare cand ne chinuim sa ne luam un fender cat de cat, si apoi vine y.j.m. si arunca cu ele gramada, cate 100 de fendere. sunt sigur ca nu apuca sa cante la toate, are prea multe . si da, arata f misto asa lovite, dar el isi bate joc intentionat., teribilist...bine ca nu-si face mainile vintage :)

 

 

si iata-l pe steve vai, pe la minutul 10 cum ne povesteste ca tobosarul i-a lovit din greseala acustica...si el nu arunca gramada cu chitarile, desii isi permite.

si toti marii chitaristi isi permit, dar n-o fac.

 

 

daca esti sofer ce faci, te apuci sa lovesti masina s-o faci vintage?? loool...

Edited by marcel
Link to comment
Share on other sites

Guest dan_tyr

Snob tipul. Sper ca in urmatoarea viata sa nu isi permita decat o hora si dupa ce strange o viata bani de o chitara buna sa isi cumpere un Grossman :) .

Link to comment
Share on other sites

sa ma repet un pic, sunt de acord ca este un mare chitarist, Mare! nu de asta e vorba. si bine ati zis, noi amaratii , parca doare cand ne chinuim sa ne luam un fender cat de cat, si apoi vine y.j.m. si arunca cu ele gramada, cate 100 de fendere. sunt sigur ca nu apuca sa cante la toate, are prea multe . si da, arata f misto asa lovite, dar el isi bate joc intentionat., teribilist...bine ca nu-si face mainile vintage :)

 

 

si iata-l pe steve vai, pe la minutul 10 cum ne povesteste ca tobosarul i-a lovit din greseala acustica...si el nu arunca gramada cu chitarile, desii isi permite.

si toti marii chitaristi isi permit, dar n-o fac.

 

 

daca esti sofer ce faci, te apuci sa lovesti masina s-o faci vintage?? loool...

 

marcel, vai nu o face (arunca prin camera cu chitarile) pt ca este constient ca doar un fender, eventual gibson, arata bine julit. un ibanez julit arata de parca cere sa il arunci la gunoi, la fel si cu toate celelalte marci. tocmai de aceea fender are succesul pe care il are. pt ca are acel factor de mojo care poate fi adaugat, si culmea poate face chitara mai dezirabila, pt unii. atat timp cat stricaciunile sunt doar estetice, nu-i bai. si oricum are un tech, care se ocupa foarte bine de chitarile lui (malmsteen) asa ca nu-i stres.

iar in ce priveste vanzarea instrumentelor...se practica, si castiga artistii binisor din asta. bine, in functie de artist si de contractul pe care l-a semnat. ca nu prea cred ca fender e de acord ca malmsteen sa primeasca chitara gratis si sa o vanda la cine-stie ce pret.

de cele mai multe ori se face vanzarea prin persoane interpuse, dar uneori, mai ales cand nu e vorba de endorsement se vand la licitatii, uneori cu pret umflat, pt ca a apartinut lui x, alteori nu. eu de exemplu am fost la milimetru anul trecut, cred, sa cumpar peavey wolfgang-ul negru al lui brad whitford, unul dintre primele exemplare, vandut de el insusi (sau tech-ul lui), alaturi de multe multe alte chitari si alte scule super misto, la preturi normale. un gibson lp standard negru era, spre exemplu, undeva la 1200$. si omul iti dadea optiunea sa o cumperi la pretul final de licitatie, sau daca adaugai 200 $ ti-o si semna + poza etc.

deci, in concluzie, eu cred ca scoate malmsteen ceva bani si din vanzarea chitarelor, mai ales la cat scoate, cred eu, din vanzarea albumelor lol

Edited by barbarossa
Link to comment
Share on other sites

he's a good catcher also. astea sunt detalii si baiatii mai mari cunosc treaba asta. chitara e o unealta. e o interfata. unii aleg sa se inchine la ele, altii le mia ciobesc, dar in principiu trebuie puse la treaba si scos untul din ele. zgarieturi, ciobituri... ne deranjeaza mai mult sau mai putin, dar se intampla. cu atat mai mult sa nu0i pese unuia care are zeci sau sute, sau care maine poate lua si cea mai banala chitara de serie si sa-i bage mojo cat china. nu vad de unde atata ingrijorare. pana la urma tine de om, e valabil pt orice alt tip de obiect. stiu persoane car eisi tin telefonul in 7 tiple si 5 huse mai mai nu s-o pune pic de scama pe el, altii doar le folosesc la maximum. same shit. different price.

Link to comment
Share on other sites

Guest Lord Katsumoto

Daca e sa urmezi metafora cu masina, sunt unii care le tin lustruite, ingrijite, spalate saptamanal, si altii care ii vad cu ele lovite, si vai de capul lor.

 

Singura chestie e ca chitara nu-i mertan, si te doare sa vezi, intr-adevar, cum noi ne chinuim sa obtinem ceva fender vintage (gen vintage adevarat, nu road worn si alte porcarii) si nenea poate sa-si faca pat sau lustra din chitari. Si pe mine m-a scarbit, ca ma gandesc ca le arunci care incotro, se zgarie (arunci lemn lacuit pe o mare de alte lemne lacuite cu corzi) si e pacat de ele. Dar na, preferinta fiecaruia, e Yngwie...

 

Fata de Steve, care le tine pe toate pe suporti si alte chestii (cum de altfel mi se pare si elegant) si are grija de ele, lucru pentru care il apreciez si mai mult.

 

Apropo de malmsteen, http://video.google.com/videoplay?docid=8723004769502980304# . Nu stiu daca o stiu toti, dar e teribil de funny. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest Tobe Vechi

Am dat accidental pe topicul asta si am constatat ca dezbate o tema foarte draga mie... ganditi-va ca daca la noi in romanica pentru chitare se gasesc multi care sa stie sa le aprecieze si sa vina aici cu posturi de genul 'ce magar tre sa fii sa arunci chitara din 1950 asa', cand vine vorba de tobe treaba devine f trista. NU pot sa accept un argument de genul 'e doar o bucata de lemn, nu te lasa dominat de ea' pt ca bucata aia de lemn a fost lucrata de niste oameni, daca e si una cu adevart valoroasa cu atat mai mult, a fost lucrata manual, au fost niste oameni care au pus efort si pasiune pentru a o fabrica etc etc. Trebuie sa existe un minimum de respect pentru un instrument bun dar sunt de acord ca nici paranoi nu e bine sa fii. Cat despre domnul de fatza, eu cred ca respectul sau pentru instrumente este evident prin faptul ca le stie canta mai bine ca majoritatea, le cunoaste istoria etc etc.

Link to comment
Share on other sites

Legal vorbind, toate sculele sunt proprietatea omului, ca atare poate sa dispuna dupa propriul plac vorbind de ele, inclusiv sa le bage pe foc. Si cu asta s-a incheiat argumentatia, "legal vorbind". Ca multi dintre noi n-am face asta din diverse motive (al meu ar fi respectul pentru munca depusa pentru chitara aia si valoarea sentimentala, sa zicem), e partea a doua :) si e mai sanatoasa impacarea cu ideea de "asta e, bafta lui ca poate face asta".

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.