www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce Credeti Ca Vrea Sa Vada Publicul Tanar De Muzica De La Trupele Care Canta?


apocalipsa
 Share

Recommended Posts

Guest SkullpturA

publicul tanar vrea sa vada un "show" cat mai cald,altfel s-ar duce la concerte de muzica clasica. vrea sa fie implicat si el. is faine acele stage dive :)) printre cantece....ar trebui intretinut publicul,pe scena nu esti doar muzician....esti gazda muzicii tale....

Link to comment
Share on other sites

Guest Bl0nd1n@.
publicul tanar nu vrea nimic, ia ce ii se ofera si apoi ii place pentru ca este ignorant, needucat si prost ...

 

:) Bine zis. :)

Link to comment
Share on other sites

nu pot sa vorbesc pt tot publicul tanar dar eu personal vreau

 

-sa nu mai vad trupe care se iau fara nici o jena dupa orice noua moda cand vor sa isi schimbe stilul muzical, exemple pe la noi sunt destule da deocamdata o sa spun doar Voltaj(bleah), Akcent si Sistem(deja butoaiele alea sunt degeaba acolo). daca oricare din trupele astea nu se dadeau pe house din ala nesimtit si acuma cantau jazz sau funk eram 100% ok da chemarea banilor.....

 

-sa nu mai vad trupe cu atitudine aroganta serioasa pe scena.

 

-un show cat mai aproape de public, cum a facut basistul de la Thunderstorm la Bestfest.

Edited by Cursedone
Link to comment
Share on other sites

Publicul prefera ca trupa care face spectacol in fata lor sa intretina o "relatie" cu ei pe parcursul concertului, prin cover-uri, ca sa poata canta la comun, cum bine a zis "ciocanel" mai jos, trupa nu trebuie sa fie distanta sau cu nasul pe sus (vezi Trooper la concertul maiden de anul trecut), sa dialogheze, toate alea. Chit ca trupa este incepatoare si performanta lor pe scena nu este de invidiat, comunicarea cu publicul ajuta foarte mult.

Link to comment
Share on other sites

da... dar sa ascult si cover-uri de la piese mai putin ascultate dar bune

spre ex. in loc de cover dupa highway to hell sa mai aud si altceva...

 

trupele de coveruri au inceput sa cante cam aceleasi melodii

mie imi place sa ascult chiar si un cover de la o melodie pe care poate am ratat-o si nu am ascultat-o decat de 2-3 ori... s-a ratacit prin playlist... si nu sunt singurul de aceeasi parere...

 

:) tot asa in felul asta nu mai primim/primiti critici de la ceilalti "muzicieni"/muzicieni din public cum ca n-a fost "asa"... "clapton o facea mai bine"... "eu o faceam mai bine"... "eaaah... a folosit exact acelasi solo din melodie... ce loser, a invatat pe de rost din GP" .. and my personal favorite "pff... a masacrat piesa!!"

 

\

depinde si de public... intr-un club, unde intrarea se face pe baza de bilet lumea, cel putin jumate din ei are in it FOR THE MUSIC...

 

cand te duci sa asculti metal e oarecum obisnuit sa te uiti si la "show"... desi nu m-ar deranja daca ar veni marty friedman sa cante pe un scaun.. l-as urmari cu acelasi entuziasm...

 

pe unii ii intereseaza mai mult muzica si nu notele lovite la nimereala in timp ce mergi prin public ca bon giovi sau te tevalesti pe jos ca angus iang.

 

poti sa fii entuziasmat la fel de mult cand zici "moa... uite ce misto a legat notele acolo si ce frumos a trecut pe F#"

 

plus ca in ziua de azi, (tinand cont de faptul ca vorbim de trupe neconsacrate), multi din cei care vin in cluburi stiu cate ceva despre muzica, sau chiar canta (poate chiar bine) la un instrument...

Edited by CiocanelBloodyCIocanel
Link to comment
Share on other sites

Tin sa fac o remaniere guvernamentala: Publicul nu vrea numai cover-uri. Un singur cover sustinut de o prestatie solida e cireasa de pe tort, mai ales daca e ceva traditional <insert name here>. Un Deep Purple, Pink Floyd ceva. Dupa gust/gen etc.

 

In alta ordine de idei publicul tanar nu mi se pare inca format, prin urmare nu prea vrea nimic, ia ce primeste. Tu, ca artist, iti educi publicul in timp, cel putin asa ar trebui sa mearga treaba.

 

Fiind destul de tinerel de felul meu am sa raspuns la intrebare.

Vreau creativitate si originalitate (astea ar fi cuvintele la ordinea zilei), vreau impact (nu zgomot-volum potrivit), o muzica echilibrata (masterizare buna), dar si compozitional, cu schimbari de ritm, breakdowns, solouri nu prea lungi, preferabil de bass/tobe (probabil o preferinta personala), nu vreau sa aud piese compuse din 3 acorduri si scremete pe scena. Bine asta tine de preferintele muzicale personale.

 

In alta ordine de idei, pe langa cele de mai sus, m-au impresionat intotdeauna formatiile in care membrii comunica intre ei, se simt unul pe celalalt si nu canta mecanic.

 

my 2 pennies

Link to comment
Share on other sites

Imi imaginez un recital in care trupa 80 % din durata lui discuta cu publicul, 10 % bea apa/bere/votka si la final canta doua coveruri (10%) pentru publicul doritor de inganat versuri cunoscute. :)

Publicul prefera ca trupa care face spectacol in fata lor sa intretina o "relatie" cu ei pe parcursul concertului, prin cover-uri, ca sa poata canta la comun, cum bine a zis "ciocanel" mai jos, trupa nu trebuie sa fie distanta sau cu nasul pe sus (vezi Trooper la concertul maiden de anul trecut), sa dialogheze, toate alea. Chit ca trupa este incepatoare si performanta lor pe scena nu este de invidiat, comunicarea cu publicul ajuta foarte mult.
Link to comment
Share on other sites

sau sa-si imbunatateasca dictia? :)

 

nu.. cand am zis "pronuntie" ma refeream la accent.. "accentul de roman care canta englezescte"

si tocmai asta spuneam... ca ei vorbesc engleza cu vocale si consoane puternice... ca la teatru... nici macar in filme nu-mi place "dictia aceea de teatru"...

d-aia nu-mi plac nici filmele romanesti (actorii romani vin din teatru... majoritatea)... pana si o simple replica de genul "ma duc sa fac pipi (nu m-au lasat sa scriu P.I.Sh.)" este pronuntata atat de clar si cu atat patos incat mi se pare ca romanu acela pleaca la razboi...

Edited by CiocanelBloodyCIocanel
Link to comment
Share on other sites

Eu cred ca o intrebare mai importanta ar fi "de ce ar trebui sa ne intereseze ce doreste publicul?".

Am mai discutat nu de mult pe un thread despre ce inseamna muzica "comerciala". Mediul comercial functioneaza pe principiul cerere si oferta, nu? Dar in mediul estetic e valabila aceeasi relatie?

 

atentie ca eu nu am intrebat ce doreste publicul. daca intrebam asta intrebam publicul direct.

 

 

 

...este evident ca in mediul artistic acest principiu nu functioneaza ca sa raspund la intrebarea ta...

Link to comment
Share on other sites

Guest Super Ornitorincul

eu unu stiu ca as vrea o trupa care sa nu aiba fite de superstar si concertul sa fie ca un fel de petrecere, cum zicea mai sus, cu stage dive....

cum face Dave Grohl: intre melodii mai converseaza cu publicul, zice glume si stiu ca innaintea unor concerte, cateodata, se duce la un fan pe care il vede cu o camera video, i-o ia fara sa zica prea multe si o pune pe scena ca sa filmeze concertul si la sfarsit i-o da 'napoi....

 

am scris corect "innaintea"?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.