www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ajutor! Chitara Rupta Din Cauza Barei Pt Indreptatul Gatului


Guest Matei22
 Share

Recommended Posts

Guest Matei22

Am o chitara acustica Hohner (din lemn de mahon) de mai putin de o luna, care a costat 450 lei. Acum cateva zile a cazut cat se poate de usor, pe spate si i s-a rupt gatul (a fost prima cazatura si primul accident de cand am cumparat-o). In interiorul gatului se afla o bara metalica pentru indreptarea gatului in cazul in care se stramba. Ruptura s-a produs chiar la capatul ei, acolo unde gatul se imbina cu capul. Mentionez ca in locul in care s-a rupt, in interiorul gatului, la capatul barei de metal era un spatiu mic si gol, ca un cilindru (probabil pentru ca gaura care a fost data pentru intorducerea barei era prea lunga sau bara prea scurta). Ma intreb daca s-a rupt din cauza acelei bare bagate cu curul si daca nu cumva este mai bine sa imi cumpar o chitara fara o bara de acest gen cu riscul ca gatul sa i se strambe in timp si eu sa nu pot face nimic in privinta aceasta si ce fel de lemn este mai rezistent, astfel incat chitara sa suporte cazaturi. Multumesc anticipat!

Link to comment
Share on other sites

Am o chitara acustica Hohner (din lemn de mahon) de mai putin de o luna, care a costat 450 lei. Acum cateva zile a cazut cat se poate de usor, pe spate si i s-a rupt gatul (a fost prima cazatura si primul accident de cand am cumparat-o). In interiorul gatului se afla o bara metalica pentru indreptarea gatului in cazul in care se stramba. Ruptura s-a produs chiar la capatul ei, acolo unde gatul se imbina cu capul. Mentionez ca in locul in care s-a rupt, in interiorul gatului, la capatul barei de metal era un spatiu mic si gol, ca un cilindru (probabil pentru ca gaura care a fost data pentru intorducerea barei era prea lunga sau bara prea scurta). Ma intreb daca s-a rupt din cauza acelei bare bagate cu curul si daca nu cumva este mai bine sa imi cumpar o chitara fara o bara de acest gen cu riscul ca gatul sa i se strambe in timp si eu sa nu pot face nimic in privinta aceasta si ce fel de lemn este mai rezistent, astfel incat chitara sa suporte cazaturi. Multumesc anticipat!

 

In primul rand, griful nu sa rupt din cauza bari si in al doilea rand nu exista chitara fara bara din aia de care zici tu.

 

L.E:Problema se poate remedia ducand chitara la un lutier.

Edited by slash93
Link to comment
Share on other sites

truss rod-ul nu are nimic de a face cu ruptura;bara aia (truss rod <-) se foloseste la indreptat gatu,daca se stramba din cauza tensiunii corzilor...la imbinarea dintre head si gat se intampla destul de des sa se rupa 

 

poti sa o duci la un lutier,da nush cat o sa coste,oricum o sa fie ceva....

Link to comment
Share on other sites

Guest SkullpturA

o poza(mai multe poze) ar clarifica situatia(pentru cei carora le este adresata intrebarea ta)

Edited by SkullpturA
Link to comment
Share on other sites

Guest Matei22

Eu cred ca s-a rupt din cauza ca mai era un spatiu gol dupa capatul barei(pentru ca gaura a fost data prea lunga) si astfel rezistenta lemnului era foarte scazuta.. Lemnul asta de mahon din care era facuta chitara mi se pare prea poros..Ma intreb ce sa fac.. Imi cumpar alta si se intampla la fel.. Totusi e o chitara, nu e normal sa se rupa asa usor... Pai daca o iau intr-o excursie, in tren, in autocar sau undeva ce naiba fac, ca se rupe imediat... Va rog sa imi ziceti daca stiti un lemn mai rezistent si niste sugestii despre ce sa fac sau ce sa cumpar.. cel mai probabil sambata asta o sa imi cumpar alta... de reparat nu cred ca e rentabil... o sa pun niste poze astazi cu chitara... acum astept sa se incarce bateria de la camera

Edited by Matei22
Link to comment
Share on other sites

Eu cred ca s-a rupt din cauza ca mai era un spatiu gol dupa capatul barei(pentru ca gaura a fost data prea lunga) si astfel rezistenta lemnului era foarte scazuta.. Lemnul asta de mahon din care era facuta chitara mi se pare prea poros..Ma intreb ce sa fac.. Imi cumpar alta si se intampla la fel.. Totusi e o chitara, nu e normal sa se rupa asa usor... Pai daca o iau intr-o excursie, in tren, in autocar sau undeva ce naiba fac, ca se rupe imediat... Va rog sa imi ziceti daca stiti un lemn mai rezistent si niste sugestii despre ce sa fac sau ce sa cumpar.. cel mai probabil sambata asta o sa imi cumpar alta... de reparat nu cred ca e rentabil... o sa pun niste poze astazi cu chitara... acum astept sa se incarce bateria de la camera

nu ,nu s-a rupt ca era gaura prea lunga(imi si imaginez in ce maxima dusmania ar trebui facuta gaura aia ca sa ii slabeasca rezistenta in asa hal)....jesus! s-a rupt pt ca ...A CAZUT!

asadar,personal nu cred ca merita sa repari o chitara asa ieftina,mai ales dupa un astfel de accident ,iar dc ai resurse financiare sa-ti iei alta,ia-mi sfatul si ai mai mare grija pe unde o lasi,cum o transporti etc...e lemn totusi

Link to comment
Share on other sites

Guest Matei22

bai frate.. tu nici nu stii cat de usor a cazut.. ca si cum ai lasa-o de la 10 centimetri... avea taica-meu o chitara acustica veche de 50 de ani... a cazut de sute de ori, am lovit-o si cu piciorul, nu avea nici pe dracu... Si o chitara noua Hohner, cade o data cat se poate de usor si se rupe... nu e normal.. o chitara nu ar trebuie sa se rupa daca cade o singura data.. chitarile din ziua de azi sunt facute cu curu`...

post-11564-1250767595_thumb.jpg

post-11564-1250767610_thumb.jpg

post-11564-1250767620_thumb.jpg

post-11564-1250767628_thumb.jpg

post-11564-1250767636_thumb.jpg

Edited by Matei22
Link to comment
Share on other sites

Eu cred ca s-a rupt din cauza ca mai era un spatiu gol dupa capatul barei(pentru ca gaura a fost data prea lunga) si astfel rezistenta lemnului era foarte scazuta... Lemnul asta de mahon din care era facuta chitara mi se pare prea poros...

 

Este adevãrat cã un astfel de spațiu slãbeºte rezistența corpului (fiind ceea ce se numeºte "concentrator de eforuri", în "Rezistența materialelor"), însã cred cã mai degrabã lemnul are un defect de material de a cedat aºa uºor. (O slãbiciune neaºteptatã la o chitarã de marcã bunicicã.) Inițial aº fi recomandat sã încerci lipirea, însã parcã n-are rost dacã lemnul e slab.

Edited by mirceab
Link to comment
Share on other sites

Guest SkullpturA

asta insemana sa ai /sa nu ai girja de o chitara? tu nu ai auzit de carcasa,de husa,macar de stativ sau cel putin s-o bagi intr-un dulap ?

chitara e de cantat,nu de jucat fotbal.

 

Aceste cuvinte ne doare. Ia-ti o chitara din fier forjat.
+ 1
Link to comment
Share on other sites

Guest Matei22

asta ma miram si eu.. totusi hohner e firma buna... cred ca am nimerit eu pe o chitara defecta.. cu lemnul stricat sau prost facuta... si mie nu mi se pare ca e ieftina la 450 de lei cum a zis cineva... eh.. sper sa pic pe una buna cand ma duc sa imi cumpar alta... o sa fiu atent.

 

 

 

mda.. credeam ca o sa ma ajute la ceva daca scriu pe forumuri, dar se pare ca m-am inselat..nu intelegi ca nu este normal ca o chitara sa se rupa dintr-o sincura cazatura?? E imposibil sa ai o chitara si sa nu iti cada macar o data... Am scris si eu aici in speranta ca ma va ajuta cineva, dar vad ca lumea se apuca sa ma critice.

Link to comment
Share on other sites

Guest Matei22

ba da am garantie.. dar spune pe certificat ca nu ti-o repara, ti-o inlocuieste sau iti returneaza banii daca are rupturi, gauri sau ceva de genul asta si nici daca o cumperi si pleci cu ea din magazin rupta fara sa iti dai seama. E o vrajeala garantia asta.. la chitara orice pateste tot vina ta e si nu faci nimic cu certificatul de garantie.. Inca nu m-am dus cu ea la magazin sa vad daca se poate face ceva, dar mai mult ca sigur nu se poate.

 

 

Stiti cumva la ce trebuie sa ma uit cand imi cumpar chitara ca sa vad cat de rezistenta e si cum pot sa imi dau seama de calitatea lemnului ei? Si daca cunoasteti tipuri de lemn dur si rezistent..

Link to comment
Share on other sites

foarte nasoala faza... normal ar trebui sa-ti schimbe chitara, se vede clar ca lemnul e putrezit, cine stie in ce conditii a fost tinuta chitara... si eu am prieteni care au chitari Hohner, dar toti sunt multumiti de chitara, nici unu n-a avut asemenea probleme. Eu am incercat mai multe chitari Hohner si am fost multumit de calitate pret, dar ceea ce ai patit tu cu chitara ta e destul de nasol. Te incurajez sa mergi la magazinul de unde ai cumparat chitara si sa le arati problema ta, doar daca sunt orbi n-o sa vada ca lemnul e putrezit. Explicale ca le vei face reclama proasta pe net, asta in cazul in care nu vor sa-ti inlocuiasca chitara.

Ceea ce am uitat sa te intreb, daca ai folosit ceva solutii de curatat chitara, in acest timp de o luna, de cand ai chitara, si daca da, atunci ce fel de solutie sau ce modalitate ai folosit pentru a intretine chitara?

Edited by pistacio
Link to comment
Share on other sites

Guest Matei22

Nu, nu am folosit nimic. Nu i-am facut nimic de cand am luat-o, decat am cantat..

Edited by Matei22
Link to comment
Share on other sites

Nu, nu am folosit nimic. Nu i-am facut nimic de cand am luat-o, decat am cantat..

 

 

Atunci dute frumos la protectia consumatorului, sau intereseazate daca intra si cazul tau in problemele legate de protectia consumatorului, mergi frumos la E-Sound, si nu pleci de acolo pana nu-ti dau alta chitara sau banii inapoi.

Edited by pistacio
Link to comment
Share on other sites

chitara acustica din mahon la 450 de lei... din start e dubioasa treaba. li s-o fi inundat alora magazia de lemn de a putrezit asa. daca era putred, sa fi facut dracu' cosciuge din el, ca la alea mergea.

TREBUIE sa-ti dea banii inapoi. in situatia asta nu vad cum ar putea sa spuna ca esti tu de vina... cum adica, a putrezit lemnu' din cauza ta?

 

nu'sh cum e in realitate, da' din poze se vede ca si cum lemnu' ala ar fi fost expus la umezeala... asa-i?

 

PS. iti faci pedichiura? sau nu e picioru' tau ala cu slapu' verde? :)))

Edited by Ironside
Link to comment
Share on other sites

Guest andreip

salut :)

mie mi se pare (in special din poza 3) ca griful are urme serioase de uzura ce nu sunt normale pt doar 1 luna de cantat. ma gandesc ca exista posibilitatea sa-ti fi dat o chitara veche (si asa sa se explice cauza lemnului putrezit). e clar ca trebuie sa te duci la ei sa ti-o schimbe. sa ne tii la curent cu ce se mai intampla.

noroc

Link to comment
Share on other sites

Guest Matei22
PS. iti faci pedichiura? sau nu e picioru' tau ala cu slapu' verde? :) ))

 

nu...:)) e maica-mea.. ma ajuta sa pozez chitara

Link to comment
Share on other sites

Guest Matei22
salut :)

mie mi se pare (in special din poza 3) ca griful are urme serioase de uzura ce nu sunt normale pt doar 1 luna de cantat. ma gandesc ca exista posibilitatea sa-ti fi dat o chitara veche (si asa sa se explice cauza lemnului putrezit). e clar ca trebuie sa te duci la ei sa ti-o schimbe. sa ne tii la curent cu ce se mai intampla.

noroc

 

Griff-ul asa era de cand am cumparat-o doar unde e vopsit negru, adica partea de sus... In partile laterale semnele acelea sunt de la un capodastru nenorocit care avea o margine iesita in afara si zgaria foarte tare (ulterior am taiat-o), dar nu conteaza.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.