www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

A Incercat Cineva Vre-o Chitara Hamer?


Recommended Posts

Servus tok!

M-ar bate gandul sa-mi iau un HAMER CHAPPARAL pentru tonuri mai curate sau od moderat. Problema e urmatoarea, vreau sa stiu ce feeling are si cat as putea sa o fortez, adica pentatonici rapide sau solouri agresive. Totodata vreau sa aflu care e raportul sustain/attack.

Link to comment
Share on other sites

Ai perfecta dreptate dar totusi acum ma gandesc nu numai la atacul dozelor sau sustainul lor ci si la comoditate, greutate, finisari, imbinare pe un anumit stil... chiar ieri am vorbit cu Ovidiu Rosu despre hamerul lui Calin Pop si m-a pus putin pe ganduri, el spunea ca foloseste ibanezul cu dimarzio pentru acorduri mai soft si hamerul pentru rifuri mai agresive pe langa un boss gt6 + o pedala guvnor de la marshall.

Hammer e marca de traditie in State si au reputatie buna. Totusi esti sigur ca toate chestiile de care zici tu stau in chitara si nu si in instalatie si mana chitaristului?
Link to comment
Share on other sites

depinde de chitara. acum cativa ani am pus mana pe un hamer de prin anii 90 si suna de intepeneai dar pe de alta parte, acum 2 zile am vazut la cineva in casa unul oarecum recent (nu stiu ce model era mai exact) si nu m-a impresionat. nici calitatea lucrarii si nici sunetul ei nu erau cine stie ce. era destul de agresiv (poate merge sigur la ceva riffuri, eventual trash sau pe zona aia) dar nu as folosi asa ceva pt stiluri unde conteaza multicel tonul chitarii (fara distorsuri blana si zeci de efecte)

Link to comment
Share on other sites

Crezi ca as putea sa o compar cu un kramer 90's USA?

depinde de chitara. acum cativa ani am pus mana pe un hamer de prin anii 90 si suna de intepeneai dar pe de alta parte, acum 2 zile am vazut la cineva in casa unul oarecum recent (nu stiu ce model era mai exact) si nu m-a impresionat. nici calitatea lucrarii si nici sunetul ei nu erau cine stie ce. era destul de agresiv (poate merge sigur la ceva riffuri, eventual trash sau pe zona aia) dar nu as folosi asa ceva pt stiluri unde conteaza multicel tonul chitarii (fara distorsuri blana si zeci de efecte)
Link to comment
Share on other sites

Vezi ca la Kramer e discutie mare. S-au facut pana in 90 si alea cu piese facute de ESP si asamblate in SUA. Spre final calitatea era usor spre indoielnica deci corect ar fi sa discutam de Kramer 80s :)

Am avut si eu acasa vreo luna si era o chitara cel putin interesanta :)

 

Vladimir vezi ca chitara aia e B Stock adica are niste probleme si Thomann o vinde la un pret mai mic. E bine sa te interesezi ce probleme are (in general e vorba de aspect - o julitura, o vopsea sarita, o bucata mica de lemn lipsa) inainte de a o cumpara sa nu plangi apoi.

Link to comment
Share on other sites

Iti multumesc tare mult de sfaturi, si da ai dreptate Kramer-urile fabricate in 80 chiar erau interesante, am avut acasa o vreme fosta chitara a lui Paul Ciuci de la compact, cu un floyd clasic, suna bine dar trebuia retastata. Lemnul era uscat, potentiometrele functionau ca noi, pe bridge avea un seymour duncan cu split si inca doua singlecoil mijloc si neck. Sa revin la idee, sansele sunt slabe sa gasesc in balcani un hamer, inclin sa cred ca norocul imi poate surade peste ocean cu taxe de transport mari, sper doar sa fie ce imi doresc dupa putinele informatii care imi stau la dispozitie, in concluzie, e o alegere dificila... Sper sa am noroc cum a avut Calin :)

Multumesc inca o data Cosu!

Vezi ca la Kramer e discutie mare. S-au facut pana in 90 si alea cu piese facute de ESP si asamblate in SUA. Spre final calitatea era usor spre indoielnica deci corect ar fi sa discutam de Kramer 80s :)

Am avut si eu acasa vreo luna si era o chitara cel putin interesanta :)

 

Vladimir vezi ca chitara aia e B Stock adica are niste probleme si Thomann o vinde la un pret mai mic. E bine sa te interesezi ce probleme are (in general e vorba de aspect - o julitura, o vopsea sarita, o bucata mica de lemn lipsa) inainte de a o cumpara sa nu plangi apoi.

Link to comment
Share on other sites

pe langa faptul ca probabil e marcata B stock pentru detalii de aspect, chitara se prezinta binisor. componentele sunt f ok. dar in acelasi timp de ce ti-ai lua un hamer de 1000 de euro cand in banii aia poti merge pe o varianta de LTD, Jackson si alte drujbe. la banii aia poti lua multe chitari bune.

Link to comment
Share on other sites

nu stiu prea multe despre modelele acutale Hamer,dar am incercat modelul Californian(model relativ ieftin) care nu m-a impresionat deloc,iar modelul Studio Custom la pretul pe care il are(in jur de 2800 de euro era la magazinul respectiv din germania) m-a lasat rece.

dar in schimb cunosc un model vechi(cel din poza,las poza sa vorbeasca cine este detinatorul chitarei) daca nu ma insel este modelul Californian cel original care nu se mai fabrica.

este o chitara exceptionala,chiar daca limitat la 3 pozitii(2 doze:neck si bridge),finishul impecabil,tonul curat si gras,foarte comoda de cantat pe ea.

 

unde vreau sa ajung este:daca vrei un hamer iti recomand unul mai vechi chiar si de prin 80-90.

 

personal modelele recente m-au lasat rece

 

 

P.S:nu am vrut sa insinuez nimic cu poza sau cu persoana a cui este chitara,my point a fost sa vorbesc despre HAMER!!!

post-297-1250374550_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

LTD, jackson si toate brandurile astea le-am incercat cu putini ani in urma, am avut pana azi M-100 FM si EC-ul 20, un singur Jackson fabricat in india, Dinky, care mi s-a parut rigid din toate punctele de vedere. In schimb Hamer-ul mi-a starnit interesul, eu cred ca destul de greu poti incadra un Hamer in categoria chitarelor pentru drujbareala, are atac dar totusi am observat ca este mai domol, din pacate un singur Hamer am reusit sa studiez, cel al lui Calin Pop si asta mai razlet prin concerte. Mie unul nu mi s-a parut o chitara foarte agresiva de asta am cerut si parerea voastra. :)

pe langa faptul ca probabil e marcata B stock pentru detalii de aspect, chitara se prezinta binisor. componentele sunt f ok. dar in acelasi timp de ce ti-ai lua un hamer de 1000 de euro cand in banii aia poti merge pe o varianta de LTD, Jackson si alte drujbe. la banii aia poti lua multe chitari bune.

 

Ai perfecta dreptate, ce ai spus in legatura cu hamer-ul asta mi-a intarit inca o data primele pareri despre chitara, modelele pana in 90. De cele mai recente nu am auzit cuvinte de lauda.

nu stiu prea multe despre modelele acutale Hamer,dar am incercat modelul Californian(model relativ ieftin) care nu m-a impresionat deloc,iar modelul Studio Custom la pretul pe care il are(in jur de 2800 de euro era la magazinul respectiv din germania) m-a lasat rece.

dar in schimb cunosc un model vechi(cel din poza,las poza sa vorbeasca cine este detinatorul chitarei) daca nu ma insel este modelul Californian cel original care nu se mai fabrica.

este o chitara exceptionala,chiar daca limitat la 3 pozitii(2 doze:neck si bridge),finishul impecabil,tonul curat si gras,foarte comoda de cantat pe ea.

 

unde vreau sa ajung este:daca vrei un hamer iti recomand unul mai vechi chiar si de prin 80-90.

 

personal modelele recente m-au lasat rece

 

 

P.S:nu am vrut sa insinuez nimic cu poza sau cu persoana a cui este chitara,my point a fost sa vorbesc despre HAMER!!!

Link to comment
Share on other sites

totusi vezi ca e diferenta f mare intre seriile 20/100 si cele la 1000 de euro (second sau noi). jacksonul intr-adevar e o chitara mai rigida si care, cel putin in capul meu, e gandita si realizata sa serveasca anumite stiluri. din nou, la banii astia, sunt multe chitari smechere si cam toata lumea care a pus mana pe hamer-uri recomanda modelele vechi. probabil suna f bine chitara aia dar nu stiu daca m-as risca.

Link to comment
Share on other sites

Interesant, m-ar tenta un model mai vechi din 80's, apoi sa o trec printr-o etapa lunga de reconditionare, voi evita revopsirea, doar retastare, schimbat potentiometre, etc.

totusi vezi ca e diferenta f mare intre seriile 20/100 si cele la 1000 de euro (second sau noi). jacksonul intr-adevar e o chitara mai rigida si care, cel putin in capul meu, e gandita si realizata sa serveasca anumite stiluri. din nou, la banii astia, sunt multe chitari smechere si cam toata lumea care a pus mana pe hamer-uri recomanda modelele vechi. probabil suna f bine chitara aia dar nu stiu daca m-as risca.
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.