www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Scalopat Sau Nu?


comanel
 Share

Recommended Posts

Care sunt diferentele (eventual avantaje/dezavantaje), cat costa o lucrare deasta la un lutier, (grossman) si daca se poate realiza pe un jackson js30... nush ce lemn e pe grif, cert e ca are fretboard lipit..

 

e mai usor de cantat pe ea sau nu.. ai viteza mai mare? canti mai bine :)

Link to comment
Share on other sites

Uite aici niste detalii... http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=3234

 

Sigur ca se poate face pe JS30, dar mi se pare ca are deja fret-uri jumbo, asa ca nu stiu cat de interesant ar fi un scallop.

Si Yngwie are tot Jumbo sau Extra Jumbo. Inainte sa-ti scalopezi chitara, canta pe una sa vezi cum ti se pare.

Link to comment
Share on other sites

Guest Mircea19

ma eu inca nu am terminat-o pe a mea.. mai am foarte putin dar din pacate nu am mai avut timp in ultima vreme...

 

o lucrare ca asta la lutier costa in jur de 100 de euro... ( la mine e mai ieftin )... imparti 100 de euro la 6 si aduni cu 2 ... dupa care inmultesti cu 35000.. .aduni pretul de la 2 beri ursus... scazi 30.000...:)... si mai adaugi 4 litri de benzina de cea mai buna calitate.. premium 98 :)..

 

ca senzatie... e foarte straniu la inceput.. dar daca reusesti sa te obisnuiesti... e chiar marfa..

Edited by Mircea19
Link to comment
Share on other sites

 

parerea mea este ca pe o ghitara scalopata canti mai greu decat pe una normala (cel putin pana te obisnuiesti :) ).. merita sa faci ascest pas daca vrei sa canti excesiv de melodic (parerea mea)

 

 

 

 

nu e neaparat. Nile canta si pe chitari scalopate si in nici un caz nu canta excesiv de melodic. in videoclipul la execration text este filmt un strat alb scalopat.

Link to comment
Share on other sites

salut!

eu cant pe gaturi scalopate (de mine) de prin '85. si asta nu pentru ca avea malmsteen, ci pentru simplul motiv ca nu-mi place sa simt lemnul pe pielea degetului atunci cand vibrez corzile. pe un gat scalopat ai o libertate mult mai mare cand faci vibrato-uri cu mana stanga, insa trebuie sa ai un control foarte bun al fortei cu care apesi corzile atunci cand canti acorduri.

Link to comment
Share on other sites

nu exista "nesansa"... totul depinde de indemanarea cu care "te tii de instrument" - adica de cum prezinti materialul sonor. astfel, poti face ca o intonatie departe de a fi perfecta sa nu deranjeze, ba chiar sa aiba acel "ceva", acel mic element de originalitate si de individualitate in cantare.

Link to comment
Share on other sites

Care sunt diferentele (eventual avantaje/dezavantaje), cat costa o lucrare deasta la un lutier, (grossman) si daca se poate realiza pe un jackson js30... nush ce lemn e pe grif, cert e ca are fretboard lipit..

 

e mai usor de cantat pe ea sau nu.. ai viteza mai mare? canti mai bine :)

salut , taste mai inalte sau fretboardul scalopat se foloseste pentru , un vibrato mai adanc din mana stanga , erau laute ( la propriu zis ) care au fost construite cu gatul scalotat , pentru a avea un vib mai mare cu corzi destul de tensionate .

Shred Guitars sunt construite asa , corzile relativ apropiate nu permit o buna pozitie pentru a agata coarda cu buricul degetelor de la mana stanga , aluneca degetele peste corzi la viteza mare si forta de apasare mica.eci daca si asa nu este forta mare de apasare , se poat ridica cumva freturile ,in felul asta poti sa "ageti" mai precis coarda, mai ales pentru "bend" ,si aicea poti sa vibrezi mai adanc cu energie mai mica.

 

Problema este ca nu se canta armonie pe asa chitari ci doar "shreding" cate un powerchord nui problema , baieti au sute de chitari sau cel putin zeci . Cred ca at vazut concertul li Vai unde schimba cam la fiecare piesa chitara !! Fiecare reglata pentru stylul de cantat respectiv .

Link to comment
Share on other sites

hmmz.. am sa incerc pe o hora...

@karpi: ma gandeam mai mult sa scalopez de la freturile 7 in sus... si de acolo incet si subtil.. ca pana pe la 12-14 sa ajung la o adancime mai mare .. pt shred eventual. (desi nu-s in stare de shred inca..) oricum pt viteza oleaca mai mare :).. si comoditate...

 

@mibu: what?? adica, pot sa falsez, da de fapt sa nu falsez, ci sa-i adaug originalitate :)

Edited by comanel
Link to comment
Share on other sites

La intrebarea lui comanel nu pot avea o parere obiectiva ca nu am cantat pe asa ceva dar din ce am vazut scris cred ca are dreptate karpi. Acum as avea si eu o intrebare.Nu mai stiu exact in ce clip sau G3 am vazut la Vai cand a schimbat o chitara la o piesa ce folosea multe acorduri rapide majoritatea cu bare si am avut impresia (m-am uitat de mai multe ori) ca griful era cumva inclinat (inloc sa faca 90 de grade cu axa orizontala face 80 sau 85 nu stiu exact) si m-am gandit ca chestia asta ajuta la 'bare-uri' rapide. Vroiam sa va intreb daca a mai sesizat cineva chestia sau is just my imagination... :)

Link to comment
Share on other sites

La intrebarea lui comanel nu pot avea o parere obiectiva ca nu am cantat pe asa ceva dar din ce am vazut scris cred ca are dreptate karpi. Acum as avea si eu o intrebare.Nu mai stiu exact in ce clip sau G3 am vazut la Vai cand a schimbat o chitara la o piesa ce folosea multe acorduri rapide majoritatea cu bare si am avut impresia (m-am uitat de mai multe ori) ca griful era cumva inclinat (inloc sa faca 90 de grade cu axa orizontala face 80 sau 85 nu stiu exact) si m-am gandit ca chestia asta ajuta la 'bare-uri' rapide. Vroiam sa va intreb daca a mai sesizat cineva chestia sau is just my imagination... :)

 

Toate Gibson-urile au griful nu paralel (ce exprimare) cu corpul. E din cauza cordarului. Aceeasi poveste si la puntile Floyd Rose.

Link to comment
Share on other sites

:)

90 de grade cu axa orizontala ? a cui ? a chitarii ? cum vine asta ? nu inteleg ...

 

BTW 90 de grade -> perpendicular ....

Frate am vrut sa zic ca unghiul care-l face axa verticala a grifului fata de pamant :( e 90 grade .Right? si fata de corpul meu e 0 grade in conditii normale (nu am burta... :) ). La ala unghiul dintre grif si pamant e < 90 grade? sau dintre grif si burta > 0 grade? Asta am vrut sa stiu... :o

 

B)

Frate am vrut sa zic ca unghiul care-l face axa verticala a grifului fata de pamant ;) e 90 grade .Right? si fata de corpul meu e 0 grade in conditii normale (nu am burta... :) ). La ala unghiul dintre grif si pamant e < 90 grade? sau dintre grif si burta > 0 grade? Asta am vrut sa stiu... ;)

La partea cu fret-uri a grifului ma refer.

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Am inteles ce vrea sa zica.Se refera la faptul ca fretboard-ul nu este paralel cu planul grif-ului si al corpului chitarei, ci face un unghi ascutit.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.