www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Floyd Rose Speedloader Club


Demos
 Share

Recommended Posts

depinde...

ce spun ei in reclama acestui tip de floyd nu prea se pupa cu realitatea.

 

Schimbi o coarda de ex. si cand o pui pe cea noua nu se potriveste perfect bine nici mult de munca nu este dar nu cum zic producatorii ca doar o schimbi si este la aceeiasi nota

Are in schimb o foarte mare problema daca vrei sa schimbi acordajul e nebunie, trage floydul ala in toate directiile, daca lasi MI-ul in drop ...e "pa" tot acordajul se duce naibii, ce am observat eu. Daca ai piese in acordaj normal si vrei la alta piesa sa o tragi in drop nu ai nici cea mai mica sansa cu tipul asta de floyd, doar daca faci cum am facut eu, am blocat floydul..

In schimb are si parti bune daca folosesti doar un acordaj dupa ce l-ai reglat asa moare.....foarte foarte rar se dezacordeaza si asta in timp si numai datorita uzurii corzilor...am stat cu instrumentul acordat pe tuner si o luna....

Ca orice sistem floyd cu parti bune si parti rele,...de aia cel mai misto....instrument fara floyd,..asta a fost offtopic....

Alt dezavantaj e procurarea corzilor....si mai ales ca ai posibilitatea de a alege doar un singur tip de corzi pt ca exista doar un singur producator pt genul asta de floyd, dar nu-s proaste in general.

 

O zi faina la toata lumea.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest de7con

Sper sa nu fiu pe langa topic, insa...

Vreau niste recomandari de corzi pentru o chitara cu Floyd Rose edge3, pentru ca si eu am avut probleme cu gasitul corzilor, iar pana la urma am blocat floydul, insa acum ceva vreme m-a apucat dorul de divebombs and stuff, si as vrea sa il deblochez.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

totul se regleaza,ca orice set de corzi noi...se lasa...deci trebuie o perioada de reglare.

Faza cu schimbatul corzilor si acordatul instantaneu se poate face numai daca mai ai un set deja folosit (si aici tot mai trebuie umblat la acordajul fin)

Ca la fiecare chitara cu Floyd in momentul cand schimbi acordajul trebuie reglata...

(Posesor de BCRich Virgin speedloader NJ.)

 

P.S. Corzi cumpar numai de pe Thomann.de.

Edited by Fictum
Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Salut,am un BC Rich Beast cu speedloader...imi puteti spune de unde se pot cumpara corzi?

 

Cand am contactat ultima oara floyd rose, spuneau ca la masinaria ce face corzile speedloaderului avea ceva defect si va dura pana repun piesa aia esentiala

 

dar ca se vor face, cam toate gauge-urile din nou

 

se gasesc pe stores online in UK< scrie doar speedloader strings si gata

 

desi gauge-urile care se mai gasesc sunt mai groase gen 11-52

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.